Parlajmërimi amerikan: Ne do të mbrojmë veten

August 22, 2016 16:15

Parlajmërimi amerikan: Ne do të mbrojmë veten

Një komandant i lartë ushtarak amerikan ka paralajmëruar forcat e Presidentit Bashar al-Assad se “SHBA do të mbrojë veten e saj” pasi avionët sirianë nisën operacionet e tyre në zonën ku janë vendosur Forcat Specialie Amerikane.

SHBA dërgoi një numër të vogël trupash të Forcave Speciale në veri të Sirisë për të ndihmuar kurdët dhe në mbështetje të grupeve rebele siriane që kërkojnë të përmbysin Bashar Al-Assad.

2 avionë Su-24 sirianë sulmuan zonën ku amerikanët janë vendosur. Incidenti në qytetin verior të Sirisë, Haskah, theksoi edhe një herë situatën e komplikuar dhe të rrezikshme në Siri, ku SHBA-ja dhe Rusia janë në anët e ndryshme të një lufte civile që ka 5 vite që ka shpërthyer.

“Dua t’i themi rusëve se ne do të mbrojmë veten tonë, nëse ndjehemi të kërcënuar madje edhe mund të sulmojnë,” tha komandanti Stephen Tovnsend.

August 22, 2016 16:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim