Parlament, ja ç’pritet të ndodhë në seancën e sotme

July 19, 2018 10:07

Parlament, ja ç’pritet të ndodhë në seancën e sotme

Shumica në pushtet do të provojë të votojë sërish sot ligjin për shkollën e Magjistraturës, që i hap kështu rrugë emërimeve në sistemin e drejtësisë.

Miratimi i këtij ligji është cilësuar i domosdoshëm për plotësimin e vakancave në sistemin e drejtësisë, por ligji kërkon 84 vota.

E duke qenë situata e tillë, kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla i është drejtuar opozitës dhe posaçërisht Lëvizjes Socialiste për Integrim (LSI) që ta përkrahin këtë ligj me votë.

Partia Socialiste së bashku me aleatët aktualisht nuk shkojnë më shumë se 78 vota.

s.a/dita

July 19, 2018 10:07
Komento

1 Koment

  1. Gringo July 19, 17:55

    Turp per maxhorancen nese nuk ka parashikur pakicen bllokuese. Jam dakord qe Ligji Magjistrateve te marre 84 vota(shumice te cilesuar). Por me kete opozite kriminale qe ne kemi duhej te ishte parashikuar mosbllokimi i Ligjit. Le te votohej dy here me shumice te cilesuar prej 84 vota. Nese nuk kalonte ahere raundi i trete kalohej me shumice te thjeshte 70+1. Dhe lereni Tit Vasilin ti bjere dajres me Ed Paloqen.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim