Parlamentarizmi i vrarë, demokraci e gjymtuar!

June 21, 2018 17:55

Parlamentarizmi i vrarë, demokraci e gjymtuar!

 

Nga Luan Rama

Edhe pak ditë na ndajnë nga marrja e vendimit, nëse Këshilli Europian do t’i çelë ose jo negociatat me Shqipërinë!

Mirëpo, Kuvendi i marrë peng nga arbitrariteti dhe arroganca e maxhorancës së qeverisë së drogës, Kuvendi i zhurmës dhe i kartonakanabisit, Kuvendi që ka frikë nga debati, transparenca dhe zbatimi i ligjit, edhe sot dëshmoi se parlamentarizmi është vrarë në Shqipëri! Dhe parlamentarizmi i vrarë, në një republikë parlamentare siç e sanksionon Kushtetuta Republikën e Shqipërisë, është më e pakta dëshmi e një demokracie të gjymtuar.

E kur nuk ka parlamentarizëm, kur nuk ka dialog politik, kur nuk ka ushtrim të atributeve kushtetuese të Kuvendit, kur demokracia është e gjymtuar dhe e dhunuar, si mundet t’i japim mesazh Europës që të na çelë negociatat?!

Klasa politike dhe Kuvendi i Shqipërisë, nuk e meritojnë çeljen e negociatave!

Ndaj, që qytetarët të mos ndëshkohen prej parlamentarizmit të vrarë e papërgjegjshmërisë politike, të dëshmojnë se e meritojnë Europën nën moton: koha e qytetarëve, jo e kartonparlamentarëve!

June 21, 2018 17:55
Komento

4 Komente

 1. IP June 21, 17:59

  Po vertet, ti do gezoheshe shume po te ishe pranuar ne BRSS-Bashkimin e republikave socialiste sovjetike,
  Si mund te jesh ti per Europe

  Reply to this comment
 2. maskara trego pasurite mara mendse qe ke pastaj fol per demokracine June 21, 18:33

  Flet nje politikan i dhjere shqiptare per demokracine qe eshte i krimbur me para duke mos bere asgje ne punen e tij si politikan, duke mos patur asnje vlere per shqiptaret dhe publikun shqiptar ! Te gjithe politikane me perjashtime shume te vogla ne minorance, jane te krimbur me korrupsion dhe para ! dhe kush flet politikani, i bandes politike te lsi militanti i Selfo qorrit ,Like Floririit , qe kane pershfaqur kundershtime per reformen ne drejtesi ! te vjen peshtire kur lexon vetem emrin jo me pastaj cfare shkruan !!

  Reply to this comment
 3. raqi June 21, 18:54

  Po ben moral hajduti I batanijeve te konvikteve,,,
  Dhe ne fakt ju jeni « pro » hapjes se negociatave,,,
  Po sa te pafytyre jeni mor kopeja e hajduteve me cizme,,
  Parlamentarizmi ,,,,,,,flet zorra e trashe e Likes,,,,,
  Po kush I prish seancat mor Tiger prej letre. ?
  Apo te jane zene ato brimat qe ke ne balle qe ju thua medemek sy,,,,,,,
  Ik or hajdut I shpifur,,,,,
  Te jete per ju negociata nuk hapen as per 100 vjet ,,se keni halle shume mor koqe kandari,,,

  Reply to this comment
 4. Hipokrizi e peshtire. June 21, 21:22

  Brockulla pa kuptim, kush e pengon parlamentin dhe kush ankohet, si duket Bashuqit ske cfare ti thuash, shkoni beni ……., ju sjeni Parti as shqiptare ju jeni armiqte e Shqiperise se varfer, per ju gjeja e vjedhur ka me shume rendesi, hipokrizia juaj eshte e peshtire. Por mos harroni Shqiptaret nuk jane budallenj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*