Parlamenti grek miraton Marrëveshjen e Prespës për emrin e Maqedonisë

January 25, 2019 14:38

Parlamenti grek miraton Marrëveshjen e Prespës për emrin e Maqedonisë

Parlamenti i Greqisë ka votuar Marrëveshjen e Prespës për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Seanca maratonë që nisi ditën e djeshme, zgjati plot 38 orë dhe folën 200 deputetë.

Marrëveshja e Prespës u ratifikua në Parlamentin grek me 153 vota pro, duke përfshirë edhe votat e disa deputetëve të pavarur.

Votimi i jep fund mosëmarreveshjes 27-vjeçare Greqi- Maqedoni për emrin

 

 

o.j/dita

January 25, 2019 14:38
Komento

6 Komente

 1. Flutura January 25, 14:41

  Bravo, futet rajoni ne qetesi.

  Reply to this comment
 2. hans January 25, 14:46

  maqedonasit dhe greket i dhane zgjidhje , bravo.
  Ne do na i zgjidhi ky kushurinini baton haxhiut dhe i rames.

  Reply to this comment
 3. Bregu January 25, 18:06

  Nuk dime a eshte dakord turkofagosi.
  Di njeri gje?

  Reply to this comment
 4. Pellazgos January 25, 22:03

  Pervec geo-grafise Greqia zoti Bregu eshte Ide,eshte menyra me e persosur e te menduarit,te jetuarit deri tani e nje civilizimi qe gjithe bota e respecton,e dashuron,e adhuron.
  Ka edhe nga ata qe nuk dine cfare eshte Greqia dhe te mirat qe Ajo I ka dhene botes.
  Nga ata jane shtetet imperialiste qe kaq shume e kane luftuar ate Komb shtetet si Turqit,Sllavet,Angleset,Turkoallvanosat,Fashistet Italiane,Gjermanet duken minj perpara Greqise se Lashte qe nga Pyles tou Irakleos (Gjibraltari) deri ne Persi.

  Reply to this comment
 5. pena January 26, 00:26

  Presidenti i lavdishem i Amerikes -Abraham Linkolni ka thene ” NUK ME INTERESON SE KUSH KA QENE GJYSHI IM POR ME INTERESON CFARE DO TE BEHET NIPI IM. A e kuptove tani ti mutofagos me kopene tende grekqire.

  Reply to this comment
 6. katarakti January 26, 10:43

  Shqiptaret nuk kane pse gezohen se Athina me Shkupin i sheshuan mosmarreveshjet mes tyre. Tani ato do te kene me shume kohe dhe predispozicion per t’i treguar dhembet Shqiperise dhe shqiptareve. Ka mundesi qe te formohet edhe nje aleance Athine, Shkup, Beograd kunder kombit shqiptar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*