Partia Demokratike-haleja më e madhe e Shqipërisë!

February 3, 2019 12:03

Partia Demokratike-haleja më e madhe e Shqipërisë!

Këtë të Enjte parlamentare,

ju vërtetua dhe një herë vegjëlisë,

se Partia Demokratike,

është haleja më e madhe e Shqipërisë!

 

As këtë Qershor dhe as Qershorin tjetër,

se do marrin pushtetin të mos kenë shpresë,

se shqiptarët nuk mund ta lënë fatin,

në dorën e fëlliqur të halesë!

 

Është fat i madh kur mostrat futen në bojkot,

se zërin e shpifur s’u’a dëgjojmë,

po kur kthehen-qoftë dhe një orë,

na dhëmbin sytë sapo i shikojmë!

 

Me “Rilindjen” ne nuk e kemi vaj,

se i denoncojmë aferat e pista,

po partinë e Lulit dhe Saliut,

e kemi hequr fare nga lista!

 

Ndaj Edi Rama s’pyet më për ligjet,

dhe kalon nga afera në aferë,

e di që përsëri nuk ka shans të digjet,

se me këtë opozitë fiton njëmijë herë!

 

Duket grupi i Shtëpisë Qëndrore,

si tufa më e keqe me vampirë,

ndaj Edi Rama prore edhe prore,

para tyre duket burri më i mirë!

 

Kur shikon  Saliun-këtë kafshë politike,

populli është gati t’i fali Ramës çdo mëkat,

por ne njerëzit e fushës mediatike,

asnjë kusar nuk do lëmë rehat!

 

Duket se populli mëndjen e ka ndarë,

që këtë opozitë mos e sjelli në pushtet,

ndaj po e themi sot-si dhe më parë,

nga këta Rama rron dhe njëmijë vjet!

 

Mendoni Lulin-Mulin dhe Palokjen,

mendoni Vokshin dhe Saliun që ende  s’kanë dalë nga shpellat,

jo që s’të shkon mëndja t’i votosh,

po vetëvetiu të shkrepen të vjellat!.

 

Mendoni Salianjin dhe Balliun e Dytë,

kromashin Alibeaj e të tjerë,

të tillë kërma rrallë të shohin sytë,

dhe vështirë t’i shikosh tjetër herë!.

 

Me dhjetëra  mesazhe që më vijnë përditë,

çfarë s’më shkruajnë për këta rezila,

sa nëse ju do t’i lexonit,

vargjet e mia të sotme do t’u duken si tufa me trëndafila!

 

Do bëjë protesta Shtëpia Qendrore,

partia që mizerjen dhe vdekjen ka mbjellë,

dhe urrejtja e madhe popullore,

tamam si një qefin e ka mbështjellë!.

 

Për një muaj disa mijëra  mund t’i mbledhësh,

por  s’do ketë objektiv të arritshëm,

me Saliun vallen e vdekjes mund të hedhësh,

se është i zi dhe krejt i neveritshëm!.

 

Propaganda e “Rilindjes” është për tokë,

e kemi shkruar ndofta dhjetëra herë,

pse s’i thotë Lulashit dhjetë herë në ditë,

mashtrues-vrasës dhe hajdut ordiner?!

 

Ne po na thonë se po shkojmë djathtas,

dhe pse kuptimin nuk ja dinë të tërë,

po sa kemi bërë ne të vetëm kundër Partisë Demokratikë,

s’ka bërë Socialistja e tërë!

 

Si ish mik i them Edi Ramës,

boll me Bashkim Ulajt u more,

kthe sytë nga populli që të ngriti,

e ti dot në dritë nuk e nxore!

 

Kthe sytë nga fukarenjtë që ende të duan,

hiq dorë sa më shpejt nga kjo palo lodër,

që nesër njerëzit mos votojnë,

Edi Ramën si të keqen më të vogël!

 

A.DUKA

February 3, 2019 12:03
Komento

25 Komente

 1. T. Topi February 3, 13:38

  Rilindja saliniste or taj rezultoi bash si ripjerdhje,
  Dogmave trushplarëse shumë shpejt i doli boja,
  Me fërshëllima poturesh dhe funerable mit’hatërish,
  Nuk ka më shanse të fitohet dhe aq kollaj loja !

  Sot kemi një halé asociale dhe një kryehalé demone,
  Ajo rrozga me më pak, kurse bluja tumllas me fekale,
  Haléve u duhet qëndruar sa më larg dhe t’i bojkotosh,
  E jo t’i puthësh qypin dhe u thurrur vargje banale !

  Reply to this comment
 2. Kris 1 February 3, 13:55

  Dikur ku votohej ne kutine e votimit hidheshin koqet me ngjyre dhe ne fund nxirrej nje leter me vendimin e sovranit.
  Tani ne kuti hidhen letra dhe nxirren nga kutia ca koqe.Ne pelqejme koqen e vogel.Nuk mund te ndahemi nga koqet.U mesuam me to.

  Reply to this comment
 3. Moncalieresi February 3, 14:54

  Nje poezi qe i ke rene pikes , qe as topi i Karadakut se luan .

  Reply to this comment
 4. fteri February 3, 15:38

  Të lumtë goja dhe zemra e pastërt si çelibari ndaj atdheut e popullit ,ore bilbili i ZHejtë të Zagorisë krahinë e mrekullueshme që nxori Çajupin e madhë ,këtë figurë e madhe e atdhetarisë dhe patrëjotizmit shqipëtar ashtu siç je ti poet i madhë i vegjëlisë,PD-ja është partia më kriminale që ka njohur ndonjëher ky vend ,dëmet e sajë me S.Berishën në krye janë katastrofike për popullin Shqipëtar .Pra është një hale që qelbi dynjanë !

  Reply to this comment
 5. shqipe-pelivani February 3, 16:37

  Qe i kunderviesh salës
  tashme kjo s’përbën çudi
  se kët’ lufte me të e nise
  kur ishje xhedit i ri…

  Ne 2005-ën
  kur pat rënë e majta
  S’vonove dhe ti
  me nje shkelm nga mbrapa

  Po kështu dhe sot
  Ramës i je vëne,
  paçka se drejtësia
  fjalën s’e ka thënë…

  Nuk them’ se s’e do
  ti të majtën tënde.
  edhe pse e gjuan
  atë mu ne mëndje!…
  ………………………………
  R E P L I K Ë
  ( 15 vite më pare)

  I dashur Ben Duka!
  Kur punonit ne Gazeten”Ndryshe”, më patet kërkuar ,t’ju dërgoja ca vargje dhe une nisa poemen me humor”Paraja shkon te paraja” ju e pëlqyet dhe e botuat. Ne vitin 2005 kur pat humbur e majte,ju kishit nderruar gazeten,pra ishit te gazeta më e lexuar e kohës, “Koha Jone” kohe kur ju botuat dhe librin e “Famshëm!…”, “Xhuvelria”.Ne dëm te Xhuvelit, Lab nga fshati t[ragjas,(kryetar i partis agrare.) Ky liber u bë shkas,që unë bëra këtë poemë,replike dhe u’a dërgova qe ketej nga mergimi. Ju s’e botuat,por s’u vë faj se s’jam i bindur,qe ju, s’e pëlqyet,apo s’ju ra ne dore! Pasi e nisa thjesht me zarf… Gjithesesi po u’a nis sot,pasi me pozicjonin qe ke mar shoh,qe po me ngjane me Benin e v. 2005-ë. Ku socialistëve të mi dhe të tu, rënur per tokë, u’a dhe edhe ti nje shkelm. Besoj te kujtohet kur bere paqe me berishen duke e quajtur ate Shqiponje dhe te tutve u the harabel,trumcaker…(Shëmbull more Braçen, pse qënkej i shkurtër dhe s’qëlloj si ti i gjatë! nejse, ishte dhe kohe’e lige e Gaz Dedës… Kjo te detyronte ty te shkruaje vetëm me pseudonim! Madje,mbaje disa,si, Kaso kasa,Pelo-pelivani, Gjike perona,e te tjere qe s’i mbaj mënd tani.

  (Ne vend te parathënjes!)

  Pse xhanëm disa te mënçur,
  Shkruajne veç me pseudonim?!
  Sepse dihet qe, mbi maja
  Gjithnjë qëllon vetëtimë!…

  TUNGJATJETA KASO KASA!

  Tungjatjeta Arben Duka
  I vet quajturi “Peronë”
  Une jam Pelivan Barjamaj,
  qe nuk mbaje asnje mballomë.

  U bë kohë,që s’jemi parë
  gjëndem larg ne mërgim
  Këtej Ben te marka malli
  madje, edhe per Salin!

  Një mik më pruri një libër
  Librin tënd nga Shqipëria,
  Mirpo,kur i’u futa brënda,
  shqeva syte nga habia!…

  Më thot miku,ështe “Perona”
  Do kënaqesh,ka humor,
  Aty gjeç aq fjalë te ndyra
  Sa që zush hundët me dore!…

  Dhe ashtu me hundët zënë
  E mbarova “Xhuvelrinë”
  Ndersa thoshja,paska bërë
  gjellë per portokallinë!…

  Më bëre të flas me vete,
  Eshte a s’eshte ky Arben Duka!
  Se benua,qê njofte une,
  eshte si filli,qe mbledh druga…

  Më thoshje kam lënë rakin
  (Më ngjan’ ben ti pike fshehur!)
  Sepse gjithe ato te vjella
  i nxjer vetem nje i dehur…

  Vargjet,gjer ne pështirosje
  qe me goje nuk thuhen dot
  Jo veç “Koha”, Por dhe “Kunji”
  Ka te ngjare qe t’i vij ndot!

  ” Socialistet,jane mjeshtra
  per t’ja futur njri tjetrit!!!…
  Çuditem qysh ke shpëtuar
  t’i i ru ndër te vjetrit!…

  Socialist eshte dhe Agolli
  E kupton poet se ç’thua?!
  Eshte Majko dhe mejdani
  Nduk gjuhen o kaso Duka!

  Ti kështu fyen Makbulen
  Këtë bijë ne Labëri,
  Kete mbesë te Kosovës
  dhe nuse ne Çameri…

  Eshte tre herë shqiptare
  e rralle kjo qe them me lartë!
  del flori i paster fare
  ne ketë te mjaltën balte…

  Ti po fyen Erjon Braçen
  “Harabel!”, kjo s’ka kuptim.
  Ngaqë braçja eshte i shkurter
  dhe s’qëlloj i gjate si tin…

  Por t’a dish o kaso-kasa,
  braçen,gjithe e kane per zeëmër
  ca qe ngrihen më dy furka…
  s’e harrijne dot as ne thember.

  Une nuk e njof Xhuvelin
  (Domethene,s’e njoh nga afër)
  Por,me dhimbset si vlonjat
  gjithe vlonjatet jane nje vatër.

  Ti e ke me fenomenin?
  Bukur dhe çkule me rrënjë…
  Po ti s’ke pse merr vlonjatet
  e t’i besh tabel per shenjê

  Ti e përgojon Xhuvelin
  dhe quan tredhetare!!
  More,ky punon me grekun
  a punon me shqiptare?!

  Une them duhet përgëzuar
  dhe quaj rast te rrallë
  Që e djathta,fton te majtet
  per simbol zgjedh nje agrar!

  Se tashme te gjithe e dime
  dy partite kane ngritur harqet,
  midis tyre xha xhuveli,
  si ai, qe pajton gjaqet…

  Nuk them,fare s’ke te drejte,
  te kan heq dhjet’ here nga puna?
  Nese te ka faj, Xhuveli
  bjeri sa t’i dhëmbe suma!

  More,haje dhe me dhëmbe
  (Apo,ç’eshte mëzat i fushës!…)
  Veç me qafsh se kam merak
  zgjidhma vëndin,kur t’a ndukësh!…

  Të hiqesh dy here nga puna
  fain t’a ka nje eprore,
  Ne te heqkan dhjete here,
  kok’ e këmbë,je vet fajtor!

  Shume gjera na bashkojne
  por dhe ndahemi diku
  ti nuk je budall si une
  qe shpesh shkruaj kuturu…

  Dikur me beri replike
  e mban mënd,o miku im
  m’a bente nje arsimtar
  “Yllin”,kish Pseudonim:

  “… Eh,mor Pelivan barjami
  s’qenke fare Pelivan!
  Ku vete si dash kurbani
  neper ujq politikanë!…”

  Ty dhjet’ here hequr nga puna
  Une dhjete vjet mbetur pa pune!
  Dhe prap nuk bëra si ti
  Ra e majta i dhe drun!…

  Dhe me salen bere paq!
  Mire bere o kaso trimi
  Se dikur te pat zgërlaq
  Pse t’ja nis prap nga fillimi…

  Tash o mik,bjeri te majtes,
  edhe pse eshte shtrire sheshit!
  Doemos,qe qeshet sala
  me te kaso marifetit…

  Kam frik ben do jesh ne hall!
  Gjersa sales i jep hak!
  Kur i tha: ” Ti je shqiponjë!”
  te tuve u the,trumcak!

  PJES”E DYTE

  Shkurt i dashur Kaso Kasa
  Këtë herë me ke zhgënjyer
  Ke shkruar nje epope,
  m’u si ne ashish.. e lyer!

  Dhe e quan “Epopenë”,
  Me Shevqetin ne nje linjë!
  E plase miletin gazit
  une vet theva nja dy brinjë…

  Kulmin merr shakaja jote
  (Ne duel hapur e fton)
  Kur i thua xha xhyvelit:
  “Ne daç mbrohu me Dritron!!!…”

  Jo më kot te thash me larte,
  qe ti fshehur,bëhesh xurxull!
  Sepse kurre s’ka bëre vaki
  T’i sulet shqipes nje turtull…

  Shpesh je shquar per lirikat,
  per humor ,ende s’e di
  se ne”Epopen” e fundit
  dukesh gjysëm bejtexhi.

  S’ti mar dot strofat me radhe,
  se dhe durimi m’u sos:
  ” O Xhuvel more Xhuvel,
  O fatos,more fatos!…”

  une s’shoh oxhakun e shtrëmbër
  shoh veç tymin,a shkon fjollë?
  Ja dhe do vargje te tjera
  ku duket ke tjerrur “Holle!”

  ” Do nxjerrim “KOHEN” ne krye
  Vetëm me xhuvelerinë
  Sikur “Koha”,qe gremisur
  dhe priste t’a çoje tin!

  ” Do e ngjite “KOHEN” ne maje
  Sikur kjo kish mbet ne bisht
  Edhe fap e ngriti Kasua
  i vu posht te voglin gisht!

  Vazhdo ben qe prap te shkruash
  Mbroçkulla,qe s’jane as bejtë!
  Edhe “KHA” e nderuar
  niset vet ne tatëpjetë…

  Boll o Ben se dhe u lodhe
  luftën posht e paqen larte!
  Mbaja hovin asaj kordhe
  më, s’qëllohet nje sakat…

  Boll i re te majtes tende
  Se tash eshte ne opozite
  Mos i bën qejfin nje tënje
  qe s’po na i ndane shkopinjtë!…

  Kaq dhe bujrëm se te pres
  ( Jam ca malluar qyqari…)
  Nese më vjen me perona,
  Do te vi me gozhde trari…

  nejse, Lirikat t’i dua
  Jane si thëlleza gushtit…
  lot’ gëzimi buze qerpikut
  derdhur gushës së Lasgushit…

  Reply to this comment
  • Ky e ka hak nje gelboqe surratit February 4, 10:17

   A e shikon o Beno se si i nxjerrin kokat qipkat e mocaleve? A e shikon se si qelbesirat e pareciklushme te diktatues? Pas pershendetjes sa per te lare gojen pason shfryrja e vrerit. Kta skutha jane njeloj si ai bukeshkali atje lart. Keta te shesin per hicgje. Ke bere mire qe s’ja ke publikuar budallalleqet. Te isha une ne vendin tend do i kisha fut dhe nje gelbqe surratit.

   Reply to this comment
   • shqipe-pelivani February 4, 14:07

    Po ti o bëlboqe i kujt je,apo, dihet… nip i sal gjirizit… Vazhdo te shuash etjen ne ujrat e zeza te shqupit, o lum M.. miku, desha te thom. ptu, enë pështymosje…

    Reply to this comment
 6. demo February 3, 18:54

  Edi Rama do perfundoje ne burg..Ka 7 vjet ne pushtet,nuk beri nje p[adi per Berishen,as per krimet,as per vjedhjet,as per Gerdecin e 300 akuza qe ja kemi numuruat ketu ne gazete.Tani do hyje vete ne burg,si Gruevski.Akuza e pare per Chak-Fapin.E fundit per keto tenderat e Unazes.

  Reply to this comment
 7. Mark U.K February 3, 19:22

  Si e quan hele nje parti qe ka me mijra njers ne te.Ateher te gjith ata qe aderojn ne ket parti qe jan mashkuj te shkerdheshin çfar te permban pragu o ndytsir o fuks i deges.

  Reply to this comment
 8. Këmbana e fundit e varrosjes PD-së ! February 3, 19:24

  Partia demokratike me plot të drejtë është quajtur nga poeti A.Duka haleja më e madhe e Shqipërisë ,një parti me erë të keqe wc-je ,pra opjum për popullin .Ky krahsim i PD-së me WC-në është kuptimplotë .PD-ja të mpinë trutë ,të dehë,të trullos ; udhëheqesit dhe njerëzit që militojnë në atë parti bëhen të sëmurë shpirtërisht ,mercenar ,terroristë,zjarrëvënës,shpifsa ,hajdut ,të sakatuar ,të handakosur si Saliu ,pa dëshirë për punën rrinë jashtë parlamentit duke vjedhur djetat e rrogat 6 muaj pa punuar në parlament ,,pa gëzim për jetën ,.Pikrisht ndikimi i PD-së është i tillë si opjumi i përhershëm i vazhdueshëm për antarët e PD-së,për të mbrojtur pasurinë e tyre të vjedhur ,për ta mbajtur shqipërinë një hoaz fitimi personal.Tani që Sali Berisha është rrëzuar nga froni PS-ja po mundohet të ndërtoi shtet ligjor dhe populli të bëhet zot i fatave të veta,nuk do të jetë e largët dita që do përfundoi wetingu dhe do tu vihen prangat të gjithë kriminelve dhe hajdutve që kan kryer vepra penale dhe nuk jan ndëshkuar akoma,për shkak se drejtësia ekzistonte vetëm si mburojë mafioze e krimeve të tyre.

  Të gjithë duhet të kuptojnë dëmet katastrofike që PD-ja e S.Berishës i ka sjellë vendit për 29 vjet ,se ajo duhet flakur nga mendja dhe përzënë nga jeta jonë e ardhëshme e re dhe r/vendosjes së demokracisë së vërtet në Shqipëri..

  PD-ja – e cilësuar nga poeti i madhë A.Duka si haleja më e madhe e shqipërisë patjetër është dhe një nga këmbanat e varrosjes së fundit për këtë parti vrasësish,hajdutësh dhe terroristësh .

  Reply to this comment
 9. Bajga e vertet, Ed Rama dora vet February 3, 21:00

  PD thote Duka eshte haleja me e madhe e Shqiperise,
  nuk ka sy te shohe mutin mullar ne dere te qeverise,
  eshte qeveri e Rames qe ka mbi pese vjet ne pushtet,
  zhytur kok e kembe ne zullum korrupsioni komplet,
  eshte gjendja e sotme ane e mbane kudo ne varferi,
  qe tregon mire sa mut e shurr eshte kjo Ram-qeveri,
  eshte situata ekonomike fund e krye kudo per ibret
  qe tregon se bajga me e madhe eshte Ed Rama vet.

  Reply to this comment
 10. liman February 3, 22:46

  o duka robet ku ti kesh

  Reply to this comment
 11. zaho February 3, 22:48

  o Duka robet ku ti kesh

  Reply to this comment
 12. Diana February 4, 04:17

  Arben ,
  shaje vetem njecikes edhe Leshelin e ciftit vampir Metekolera e Monikeletyra…..
  Eshte per te ardhur keq…sa poshte keni rene ….

  Reply to this comment
 13. freri February 4, 08:29

  Ore Bajgë ordinere një shtazë mercenare e SaliBerishës ,L.Bashës Ilir Hjadutit dhe gabeles Munika K.!…që ende e shikon mungesën te qeveria ,je mjaft i sëmurë psiçik për të hapur plagë të reja.Ku është bajga në trutë e tua.

  E.Rama mori Nga Sali Berisha një ekonomi me borgje të mëdha ,në buzë të greminës, të rënduar drejt destabilizimit .një drejtësi të korruptuar ,një rend të shkatrruar ,me bregdet të betonizuar,me biznese pashallarësh ,me detë të shitur greqisë ,me intelektual servilë,me gazetar oborri dordolec që vetëm shpifin ,me pye të shaktrruara ,me koncesione hecesh korruptive që shkatrrojnë natyrën dhe trurizmin.Me qendra urbane të shkatrruara ,me administratë universitare që shiste diploma false si simitet në furra.etj ,

  Lindë pyetja se me cilin sy e atë me xham apo pa xham e shikon ti mutin në derë të qeverisë ,apo është grumbulluar muti në kokë ty ????!!!

  Reply to this comment
  • Freri i gomarit February 4, 15:03

   FRERI ?

   U sa kom qesh me ket surratmushken. Sot i ka vene vetes tamam nofken e duhur.

   Reply to this comment
   • fteri February 4, 17:05

    NDAJE MENDJEN A’ DO PALLËN TË GOMARIT ,APO ATË ME SURRATIN E MUSHKËS ?!!!!,nuk je i humbur në të dyja rastet.50/50% e ke sakllëm ,por me surrat mushkën sikur ke qesh më shumë,si thon kot qesh e ngjesh !.

    Reply to this comment
 14. servet February 4, 09:23

  Asnjehere populli nuk duhet te kete besim tek partite dhe politikanet (sic thote dhe populli qe politika eshte kurve ) sepse ata mundohen ne cdo menyre ,qofte majtas apo djathtas me te rjep por meqe pa drejtues nuk ecet perpara atehere duhet te zgjedhim te keqen me te vogel.Nuk mund te jap asnje mendim apo argument sepse populli eshte aq i zgjuar sa te mendoje ke te zgjedhe por nuk jam aspak i mendimit me ate frerin qe mendon (pa dhene asnje argument)qe fajin per keto 28 vjet e paska PD-ja sepse ne keta 28 vjet me shume ka drejtuar e majta.Nuk jam aspak me fterin kur thote se Berisha e la me nje borxh te madh sepse qeveria Rama ne 6 vjet jo vetem qe nuk lau asgje nga ky borxh por arritja me e madhe eshte se e shumfishoi ate.Nuk mund te kritikohet Berisha per vjedhje galopante qe i ka bere ketij populli pa kritikuar dhe Ramen qe po ben te njejten pune me te njejtit njerez(hajdute).A ka mundesi qe te gjejme drejtues te rinj qe ndoshta,ndoshta(e perseris) mund te jene me pak hajdute e imorale se sa drejtuesit e PD,PS E LSI.

  Reply to this comment
 15. MH February 4, 13:54

  Hale majtas dhe hale djathtas.Por kur rruga te del me halera dhe nuk ke nga te kalosh.Mbasi kontrollon vendin gjen shteg dhe kalon.I ban thirrje te tjerve qe nuk jane zhytur thelle ne anen e djathte plot hale deri ne gju qe te kalojne kendej nga shtegu qe ka zhytur vetem kepucte.

  Reply to this comment
 16. Adih February 4, 14:03

  O Ben Duka !

  Sa shpejt e harove thenien e Namik Hotit mor burre . Eshte e njejta bajge e ndare ne tre pjese PS , PD , LSI .

  Besoj se sdo e harosh me ,as edhe nje here ,more z Arben ??

  Reply to this comment
  • @Adih February 4, 14:58

   Haraqet s’mbajne mend se c’kane ngrene dje per dreke dhe ti i tregon poetit Namik Hotin. Rri o njeri se keta te detyrojne me zorr t’ua zbrazesh zorret e barkut mbi gazete.

   Reply to this comment
 17. fteri February 4, 17:16

  NDAJE MENDJEN A’ DO PALLËN TË GOMARIT ,APO ATË ME SURRATIN E MUSHKËS ?!!!!,nuk je i humbur në të dyja rastet.50/50% e ke sakllëm ,por me surrat mushkën sikur ke qesh më shumë,si thon kot qesh e ngjesh !.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*