Partia e Merkelit: Shqipëria po luan me besimin e partnerëve

February 22, 2019 16:01

Partia e Merkelit: Shqipëria po luan me besimin e partnerëve

Grupi parlamentar i CDU-CSU në Bundestagun gjerman, që kryesohet nga partia e kancelares Angela Merkel ka dënuar veprimin e opozitës për djegien e mandateve.

Zëdhënësi i grupit parlamentar CDU/CSU për zgjerimin dhe çështjet e BE-së në Bundestagun gjerman Florian Hahn deklaron se Shqipëria po humbet besimin e partnerëve europianë me veprimet e fundit të opozitës.

Shqipëria për momentin është duke luajtur shumë me kredibilitetin tek miqtë evropianë. Në rast se perspektiva për çeljen e negociatave për në BE në mesin e vitit të kaluar ishte ende rozë, tani po shfaqen re të zeza. Protestat e aktuale në Tiranë pengojnë qeverinë, si dhe paralizojnë funksionimin e parlamentit. Protestat dhe demonstrtratat bëjnë pjesë tek të drejtat e njeriut dhe janë një tipar dallues i demokracisë, në rast se ato zhvillohen në mënyrën e duhur.

Por deputetët e partive tona partnere në Shqipëri i bëjnë një shërbim të keq (autogol) qëllimit të tyre, nëse nëpërmjet dorëzimit masiv të mandateve do të shkaktojnë një stanjacion politik dhe do të nxisin protesta të dhunshme. Një qëndrim refuzues nuk i shërben as vendit, as qytetarëve. Prandaj ju bëj thirrje miqve tanë në Shqipëri për vetëpërmbajtje. Qeveria dhe opozita duhet të zhvillojnë menjëherë bisedime, në mënyrë që të rifillojë funksionimi i parlamentit dhe të rivendosen marëdhënie të qarta. Perspektiva evropiane është vënë në rrezik”, thuhet në deklaratë.

o.j/dita

February 22, 2019 16:01
Komento

19 Komente

 1. Utrecht 1993-2005. February 22, 16:24

  Nuk po luan Shqiperia me kredibilitetin tek miqte Evropiane, por jane kriminelet e pandeshkluar Sali dhe Lul qe ju i prisni ne kancelewrite tua dhe u jepni mbeshtetje edhe kur kane pushklatuar qytetare ne bulevard, ndersa per baxhellen fshatearen Monika mos e cani trapin se ajo shkon kot pas berihajes dhe ka tru sa nje koker caraci.
  Kerkoni qe te korruptuarit dhe kriminelet te vihen para drejtesise, sa te jete i lire Krimineli , Sali ne Shqiperi rremuje dhe pa siguri do te kemi dhe do te keni.

  Reply to this comment
 2. intelektuali February 22, 16:28

  PO KUSH ESHTE SHQYPNIA O PARTIA E MERKELIT?

  Edi Rama me baba kriminel te Enverit, qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti disidenti antikomunist ne vitin 1988, qe e mbushi Parlamentin me kriminele killera alla Froku dhe Vellezerit e tij me kryetar nje xhelat gerdalle te Enverit si Gramoz Ruci, qe e mbuloi Vatanin me kanabis kombetar dhe kokaine e heroine importi me Habilajt e Saje Qorrit, ministrit te tij beniamin, qe vjedh si enverist ii papare fonde publike me oligarket e tij Bashkim Ulajt&Lukuni, fallsifikatore te dokumentave ne tendera dhe hajdute te identititetit te firmave nderkombetare ne SHBA ne shuma maramendease ne qindra milione euro?

  apo:

  E KENI FJALEN NJE FANATIK ENVERIST TJETER?

  Reply to this comment
 3. Z. Mrokell uluni pak poshte jo me kaq egersi .Ajo qe deklaroni mbi Shqiptaret nuk qendron aspak. February 22, 16:39

  Kujt shqiptareve i drejtohet zoja Mrikell ?

  Nuk jane shqiptaret ata qe po luajn me fatet dhe te ardhmen Shqiptare ,
  por badnat pd -lsi ,ato kriminele dhe te korruptuar qe vet Europa i mbajti ne pushtet dhe sot dashka me na fut ne nji kazan me ca kriminela ,qe kjo Europe mbylli syt ,para krimeve dhe Mega vjedhjeve e Mega korrupsionin qe degjenruan Shqiparinje kur ishin ne pushte ,heshten turperishte , Zoja Mrikkel dhe shume si Europian si ajo , sepse perfituan Miljarda nga bandat e korruptuara qe mbeshteten ne pushtet pd-lsi , ashtusi kan ber be shume vende te Botes .

  Nuk mundet te adresohet kjo kritike e Mriklles Shqiptareve ,sepse bandat antishqiptare te mbeshtetur nga Deputetet te Bundestag-ut te paretise Mriklles dhe madje vet BE -se PE-se ne dem te Shqiperise .

  Nuk eshte e papritur e aspak spontane per Mrikllen dhe BE-ne kjo corbe
  qe ndodh ne Shqiperi , sepse pas gjthe asaj proteste e sulmi kunder qeverrise Shqiptare ,qendrojne po kta Europiane sekser e loby.ste qe gejenrojne cdo levizje te bandave ne dem te Shqiperise .

  Te gjithe Europianet e dijne fare mir se cfar ndodh ne Shqiperi dhe cila eshte e vertete ,prandaj Halte den Schnabel e boll na kakariset hipokrite te pafytyre .
  E nxitet edhe kte her banditin e shpelles ,per te penguar Shqiperine sepse kushedi ,ndoshta ju a ka shtrenguar sumen edhe Rusi – Putini dhe per politikat tuaja ju jeni gati te hapni KZ.e dikureshme

  Reply to this comment
 4. Z. Mrokell uluni pak poshte jo me kaq egersi .Ajo qe deklaroni mbi Shqiptaret nuk qendron aspak. February 22, 16:40

  Kujt shqiptareve i drejtohet zoja Mrikell ?

  Nuk jane shqiptaret ata qe po luajn me fatet dhe te ardhmen Shqiptare ,
  por band
  at pd -lsi ,ato kriminele dhe te korruptuar qe vet Europa i mbajti ne pushtet dhe sot dashka me na fut ne nji kazan me ca kriminela ,qe kjo Europe mbylli syt ,para krimeve dhe Mega vjedhjeve e Mega korrupsionin qe degjenruan Shqiparinje kur ishin ne pushte ,heshten turperishte , Zoja Mrikkel dhe shume si Europian si ajo , sepse perfituan Miljarda nga bandat e korruptuara qe mbeshteten ne pushtet pd-lsi , ashtusi kan ber be shume vende te Botes .

  Nuk mundet te adresohet kjo kritike e Mriklles Shqiptareve ,sepse bandat antishqiptare te mbeshtetur nga Deputetet te Bundestag-ut te paretise Mriklles dhe madje vet BE -se PE-se ne dem te Shqiperise .

  Nuk eshte e papritur e aspak spontane per Mrikllen dhe BE-ne kjo corbe
  qe ndodh ne Shqiperi , sepse pas gjthe asaj proteste e sulmi kunder qeverrise Shqiptare ,qendrojne po kta Europiane sekser e loby.ste qe gejenrojne cdo levizje te bandave ne dem te Shqiperise .

  Te gjithe Europianet e dijne fare mir se cfar ndodh ne Shqiperi dhe cila eshte e vertete ,prandaj Halte den Schnabel e boll na kakariset hipokrite te pafytyre .
  E nxitet edhe kte her banditin e shpelles ,per te penguar Shqiperine sepse kushedi ,ndoshta ju a ka shtrenguar sumen edhe Rusi – Putini dhe per politikat tuaja ju jeni gati te hapni KZ.e dikureshme

  Reply to this comment
 5. As na cani koken me pallavrat tuaja February 22, 16:41

  Keta qe bejne deklara nuk dine asgje per Shqiperine po i japin vetes te drejten te gjykojne. Foli e ema e zeqos nga maja e thanes i thone kesaj.
  Qellimi i lulit eshte qe Shqiperia te mos i filloje negociatat keshtu qe ai ne rregull eshte me te veten.

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic February 22, 17:27

  ASGJ NUK I KUSHTON EVRPES PER TA MARRE SHQIPERIN NE GJIRIN E SAJE.!

  Jo nuk po luan shqiperia me besimin e Partnerev, pore po luajne me ket besime ata qe kan thirrure me shume se askush e “duam shqiperin se e gjith Evropa” Nga na tjeter jo vetem qe ja kthejn kurrizin Evropes pore edhe e diskretitojen ate me qendrimet e tyre kriminale.
  Berisha ishte i pergdheluri i juaj dhe kure e more vesh se ku pin uje Berisha athere ju ra ndermende edhe per shqiperine.
  Te lutem mos e ngatrro shqiperin me ket kriminel qe shkatrruan vendin e tyre dhe edhe sote me veprimet e tyre po e largojn shqiperi sa me large Evropes.
  Evropa nje ore e me pare duhet ta marre shqiperin ne gjirin e saj per tua prere rrugen ketyre agjenteve te Rusise dhe te Serbise.!

  Reply to this comment
 7. mirel February 22, 17:36

  Ne na duhet nje Spac i dyte per Politiken moj zonja Merkel, dhe nje SPAK bytheve per budallenjte qe presin qe politika do beje ndonje gje te mire..per keta qorrat e RiPiSjes e kam fjalen..

  Reply to this comment
 8. Adih February 22, 17:46

  E keni gabim diagnozen Zonja Merkel .Diagnoza e sakte eshte se te gjithe keta mbare , nuke duan inkuadrimin ne BE . Nuk e durojne diktatin dhe transparencen te ligjit te BE ., po te ingranohen ne BE . Shikoini te gjitheve ketyre progrmain e tyre ,pergjate ketyreve 28 viteve te fundit ,qe e kane komplet te njejte
  (si shtepia e kopilave te femise ).Vetem vjedhje ,korrupsion ,vrasje ,cenim e vjedhje te pronaveprinareve ,ne unison si kori i bretkockave .. E thjeshte apo jo Z Merkel ,per tu kuptuar .

  Reply to this comment
 9. Kaçi i zi February 22, 17:48

  Jo Shqiperia znj Merkel por banditet e Saliut dhe te Metes.

  Reply to this comment
 10. Adih February 22, 17:49

  E keni gabim diagnozen Zonja Merkel .Diagnoza e sakte eshte se te gjithe keta mbare , nuke duan inkuadrimin ne BE . Nuk e durojne diktatin dhe transparencen te ligjit te BE ., po te ingranohen ne BE . Shikoini te gjitheve ketyre progrmain e tyre ,pergjate ketyreve 28 viteve te fundit ,qe e kane komplet te njejte
  (si shtepia e kopilave te femise ).Vetem vjedhje ,korrupsion ,vrasje ,cenim e vjedhje te pronave pronareve ,qe tallen me to , e i kane shtuar nje “ISH ” perpara ,ne unison si kori i bretkockave .. E thjeshte apo jo Z Merkel ,per tu kuptuar .

  Reply to this comment
 11. info analitike February 22, 18:49

  Mos u merzit teto Merkeli se sa te risistemoje kriekaqoli kerpudhen tek krieministria dhe cdo gje rregullohet.

  Reply to this comment
 12. XXXL February 22, 19:54

  info-halenitike, pse lke dale pa bere gojoren e rradhes, ktheu shpejt gru dhe moter-qire.
  Mos e perserit me….. bythe-qire.

  Reply to this comment
 13. boll hyte ne disktutime pakuptim ,tu derdellit ju trashgimtaret e nastardinit te shpelles .Ju mundet te flisni vetem per Afganistanin dhe boten turko-arabe February 22, 20:14

  PD-LSI

  ESHTE NJELLOJ SI ISIS NE SIRI

  DHE ESHTE KRIJUAR NGA PO ATA QE KRIJUAN

  ISIS NE SIRI – QELLIMI ESHTE I NJEJTE

  POR METODAT QE NDIQEN TE NDRYSHME ME SHQIPERINE

  PERFUNDIMI I NJEJTE SI ME SIRIN

  ZHDUKJA E SHQIPTAREVE

  QE DAL -NGA DAL SI PA U NDJER

  PO ZEVENDESOHET ME TE HUAJT QE PO BLEJNE

  TOKA E SHTEPI NE SHQIPERI !

  CFAR NDODH QE KJO POLITIKE ANTISHQIPTARE TE FUNXIONOJE ?

  MBAHET NE LUFTE SHQIPERIA

  QE TE MOS PERPAROJ DHE JETA E QYTETARIT SHQIPTARE TE BEHET E PADURUSHME DHE KERKOJE LARGIMIN NGA SHQIPERIA

  ME ANE TE BANDES PD -LSI = ISIS PER SHQIPERINE

  DHE KTA EMISARE EUROPIAN”

  NUK E DIJNE CFAR NDODH NE SHQIPERI ”

  PRA BEJNE KESHTU SHEJTAN – BUDALLAIN

  NDERKOHE QE JANE KTA VET – QE XHIROJNE GJITHCKA NDODH ME SHQIPERINE

  QYSH NGA 91-shi e deri me SOT

  KTA JANE SEKSERET E SALIH MUT BRRISHES

  E KTIJ TERRORISTI ISLAMUT DHE E MBESHTESIN

  QELLIMISHTE QE SHQIPTARET MOS TE NDIHEN ASNJIHER NE QETESI E NDERTOJNE VENDIN E TYRE

  PUTANA PLAK LIND PO PUTANA

  Reply to this comment
 14. Vasili February 22, 21:02

  Boll na keni care buthen pa fund:me ate as te qini as te leshoni.
  Me ne fund duhet te ndergjegjesoheni.qer kemi nje kryeminister frikacak,qe eshte i gatshem te bej pak dhe me djallin per bythen e vet.
  Nqse e doni kete vend europian te funksionoj si i tille,ajdeni dhe tregojani vendin ketyre islamikeve te erresires aziatike dhe ketij brekdhjeri te neveritshem kryeminister,qe shet cdo gje,per bythen e vet.
  Jeni bere te neveritshem dhe kriminal te pozicionit tuaj te sehirxhiut pa fund.
  Vendosjani me ne fund pasqyren para surratit te tyre te ndyre,te piste dhe kriminal saliut dhe metes.

  Reply to this comment
 15. cfar po shperdoron moj Bufe Hipokrite February 22, 22:20

  Ktyre i ka ngritur komt Putini lol

  dhe jane gati ti plotesojne atij cdo deshire ,

  vetem e vetem qe gazi ruse te vazhdoj e rrjedhi ne

  shtepite e tyre .

  Nuk lejojn ulje standarti kta dhe jane gati ta shpallin armike Shqiperine .

  Politika e shkerdhatave te qimotit nuk ndryshon ne asnji rrethane

  dhe c#eshte mo e keqja ,kan instaluar dy banda shkerdhatash Haxhiqamilash ne Spolitiken shqiptare

  dhe i ferkojn koken saher ju intereson Penalizimi Shqiperise .

  Fajin e ka shteti Shqiptare qe nuk i con brenda nji dite ne Gijtoine Brenda Stadiumit gjithe bandat me radhe

  nga kryetari fisit deri ke gopi shperthyeses me tritol te lsi.-se

  Ndryshe Shqiperia do deshtoj ne cdo drejtim mbajeni mend .
  Nuk ka shendet pa operuar kancerin nga trupi i Shqiperise por vuajtje deri ne vdekje te pashprese .
  Naiviteti i politikaneve tane ne qeverri do na kushtoj shume nqs nuk ndermarin hapat e mevojeshme spastrimin e Shqiperise nga fara toxike

  Reply to this comment
 16. fery February 22, 22:47

  Populli shqiptar kurre nuk luan me partneret e saje strategjik. Me gjithe ata qe popullin shqiptar e shpetoi nga cfarosja biollogjike nga makinerija ushtarake dhe policore serbe. Problemi i popullit shqiptar eshte se ai asnjiher nuk zgodhi perfaqesues te vete previeq Ibrahim Rugobes por ,idetet shqiptar gjithmone na zgjodhi Serbija kurse ne besuam se ata punomin per ne shqiptaret. E mira e kesaje te keqeje eshte se ndoshta kjo cfare po ndodhe me lideret e demaskuar deri ne palce shqiptar, populli shqiptar do te dije shume more ti vleresoje miqte dhe partneret e tije ..!

  Reply to this comment
 17. Lili February 23, 03:44

  Kjo evrope qe mbylli syte mbi 50 vjete per tragjedine tone, e hapi vetem nje sy gjate 30 viteve mbas 89 shit, tashpo na fol per besim te partnereve. Ku ishin partneret ku jane partneret kur populli vuan?
  Me kriminelet!
  Atehere populli shqiptar i gezohet kesaj humbje besimi,se ma ne fund ndoshta ´partneret’ nderkombtare do kuptojne se nuk ka partner me kriminele e maffioze politike e ekonomike….

  Reply to this comment
  • fery February 23, 10:04

   Adhtu eshte , ne ta kuptohet Europa se nuk ka partneritet me kriminel te zgjedhur nga Serbija e votuar nga qytetarat e Kosoves , te mbeshtetur e financiar nga Serbija qe marrin vendime kunder interesave te shqiptareve dhe pro atyre serbe
   Joo jo , me ta s duhet te kete partneritet as Europa , duhet ti deboje ata me shqelma nga Brukseli nqs. done te tregohe se BE nuk qendron prapa Serbise ose , Serbija te jete dore e zgjatur edhe e BE , edhe e Rusise

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim