Partia Socialiste mbledh sot Asamblenë, zbardhen ndryshimet e propozuara

July 17, 2015 20:22

Partia Socialiste mbledh sot Asamblenë, zbardhen ndryshimet e propozuara

Partia Socialiste do të mbledhë sot Asamblenë Kombëtare, e cila pritet të përcaktojë hapat që do të ndiqen nga strukturat e kësaj partie që nga analiza e zgjedhjeve vendore të 21 Qershorit deri tek Kongresi Zgjedhor, i cili do të mbahet në Dhjetor.

Fillimisht asambleja do të ndalet te analiza e plotë e rezultatit sidomos në ato bashki ku u regjistrua dhe humbja e së majtës.

Një tjetër pikë është ngritja e një grupi pune që do merret me procesin e riorganizimit të plotë, duke filluar me zgjedhjen e kryetarit të partisë Edi Rama sipas parimit një anëtar një votë, për të vijuar me tej me zgjedhjen e strukturave të tjera, duke filluar me delegatët e kongresit, anëtarët e rinj të asamblesë dhe kryesisë.

Në fokus do të jetë dhe riorganizimi i ri, ku partia do të ndahet në 61 njësi, duke e përshtatur me ndarjen e re territoriale. Asamblea do të bëjë dhe shpalljen e nismës për ndryshimet në statutin e partisë, për t’i paraprirë kështu kongresit të dhjetorit të këtij viti.

Mësohet se Asambleja do të ngreje një gup pune të posaçëm për hartimin e amendamenteve për ndryshime ne statut që mësohet se do te fokusohet në ndarjen e re administrative­territoriale.

Pritet që partia të organizohet në rang bashkish, që do të thotë së paku 61 kryetarë të PS në bashkitë e reja.

Edhe deputetët do të riorganizohen në zonat që do të kenë në varësi, për përgatitjen e partisë për zgjedhjet e ardhshme politike.

July 17, 2015 20:22
Komento

17 Komente

 1. Kapter Jari July 17, 20:36

  Rrofte Komiteti Qendror i Partise me shokun Edi Rama ne krye.

  Reply to this comment
 2. Elpiniqi July 17, 21:18

  Partia Socialiste ka MARRE FUND njelloj si PD-ja!
  Edi Rama po mbledh Asamblene kur i do qejfi e jo kur e cakton statuti!!!
  Ne Shqiperi nuk ka parti politike,por BANDA POLITIKE!!!

  Reply to this comment
 3. BB July 17, 21:20

  Ha m.. kapter se te ben mire.

  Reply to this comment
  • Sul Karota. July 17, 21:52

   Me mer B,bytha,cfare dreqin qe acarohesh,or vemje,ti do te jeshe ndonjeri nga ato super spiunet e Elverit,dhe jeton me ate lavdine e kaluar,tamam e ka thene kapteri te shkuar e Komitetit Qendror te P.K.SH-se me ate vellain e Dulles qe ngjajne per homo te dy….

   Reply to this comment
   • ali July 18, 08:19

    Sa ishte Enveri ta futi hurin ne by.. per 45 vjet ! Tani llapni sa te doni si bi mend njeriut as per Enverin e as per ju!
    Por Komitetin Qendror e ke ne Shqup atje qendroni grusht bashkur ti, soji yt, lulushi, dhe pallat e tjere ne PD. Ne 2017-en dilni parti e trete mbas LSI-se ndersa ne 2019 Shoqate politike ! Rrofte PD-ja!
    ………………………………
    Te jem si Edi Rama ja le postin e kryetarit ndonje tjetri (psh Ben Blushit) ta provoje njehere sa bythe ka !
    Edi Rama ti perkushtohet reformave te medha ne drejtesi, arsim e shendetesi ! Si kryetar i PS ai e ka treguar veten me shume se nje here ! e ka reformuar kete parti dhe e ka bere force te pare ne vend !

    Reply to this comment
 4. hije qe mbeten pas July 17, 22:58

  vetem blushi e pak te tjere ka mbetur me vlera te verteta dhe kane vlera ne ate ps,te mykur me fytyra, njesoj si pd,
  qe te qeshin e shqyjne buzet vetem diten e votimit, e qe deri dje kishin ne libreza kursimi 10000 leke te reja,
  tani u bene milionere me libreza te krimit ekonomik, nga tenderat ,koncesionet ,lejet e ndertimeve ku u bene me makina me xhama te errta dhe per femijet qe i llastuan aq shume dhe behen edhe herronj vrases ,
  ata te ps qe edhe ne zbatim te ligjit kane dhe muterrine e nuk i deklarojne,as pasurine
  populli i varfer qe i beri deputet fitoji vetem masken fytyres se tyre te vertete.
  fitoji papunesimin,humbi qetesine ,humbi vetvehten,e rinia po plaket jo si heronjte femijet e tyre,
  ata jane ndryshe fshijne djersen e pijes alkolike me 500 euro,
  rilindje behu per njerezit e varfer

  Reply to this comment
 5. Onkezmi July 18, 04:17

  Pas gjithe kesaj furtune ne gote,si do te quhen; Rilindje apo Rivdekje se PS-nuk eshte.PS-ja vdiq qe me ardhjen ne krye te bojaxhiut…?!

  Reply to this comment
 6. koco July 18, 07:08

  Vleresoj ne nje fare mase komentin e zonjes Elpiniqi . Partite politike jane kethyer ne banda mafjozesh e militantesh pa vlera ajo qe eshte shume deshperuese , Partite nuk kane Ideale , as per popullin , as per vendin , as per shtetin e te drejtes . te qenet antar i nje Partie serioze duhet te plotesoje shume kushte dhe sandarte , arsimi , morale dhe ideale . Partite jane bere kanceroze , jane ato qe spekullojne e deformojne ligjet dhe nenshteimin e ligjit e shtetit .

  Reply to this comment
 7. info-analitike July 18, 07:37

  Ja si ka ndermend t’i beje zgjedhjet ne PS Rama:
  http://www.respublica.al/artikuj/2015/07/03/psish-kryeministri-bazes-se-partise-kam-porosi-nga-kryeministrikryetari-qe-kete-p
  A do te kene te gjithe guximin per t’i dhene te njejten pergjigje si ne kete rast.
  Me sa duket tani mjaftistet, sorosianet dhe cilistet do te marrin ne dore pervec qeverise edhe PS-ne.

  Reply to this comment
 8. Lexuesi. July 18, 07:47

  Rrnofte Sali Ram Shpellari,i biri dhe e bija,Luluishi me shqupis-tet e tij besnike:Jari,Niqi,2B,Kar dhe Hija.,te cilet nga mellefi i deshtimit jane pushtuar nga marrezia!

  Reply to this comment
 9. Mark uk July 18, 08:45

  Socialist te vendit bashkohuni.Perpara per fitore te reja me ne krye shokun Edver Rama.Se pari shtuan rrogat e tyre ne nje mbledhje te mesheft,tani ju vetem duartroktni dhe kendoni kengen :Buze Adriatikut rreze leshon Shqiperia,ne na prin EDVERI ne na prin partia.Nje milion shuplaka qe nipi i SPIRO KOLEKES e quajti votuesit tani po u kthehen me dy milion grushta turinjeve.Sa me bahet qefi tu shikuoj si dikur me talona e ne rralle per te marr qumshtin qe nga ora tre.Fshatarsin kooperativiste do ta ndihmoj kllasa puntore me aksion me goditje te perqendruar.

  Reply to this comment
  • mark.oviç- ukoviç July 18, 13:39

   Doli dhe pjella e udb agjenti shume i regjur dhe antikombetar kelyeshi i sllobodankes, si gjithmone mbine si bari i keq kudo me helmin e tij antikombtar mark.oviç-ukoviç.
   Mire qe i ka dhene strehim Anglia, per t’i shpetuat koken e tij boshe , se me gjithe spiunlleqet dhe sherbimet qe i ka bere agjentures serbe, ne vendin tone do kish marre ndonje koqe plumbi by..ve!

   Reply to this comment
 10. fteri July 18, 08:51

  *****Partia socialiste partia eshte nje pari qe i jep tonin zhvillimit vendit,ajo eshte promotor gjigande e lider i pa diskutueshem midise te gjitha parive pluraliste.Populli pret gjithnje me shume sakrifica nga kjo parti ,me nje organizim te ri,zhvillim te ri ,hape te ri ,suksese te reja gjithnje ne interes te popullit te varfer.Dhenja e besimit si parti -lider -i pare nga shumica e popullit eshte nje ndere per te qe duhet ta meritoje me pune ,RIORGANIZIMI I P.S NE RANGE VENDI DERI TE KONGRESI, tingllon si nje lajme i mire si nje sihareq per popullin e ndershem, per nje shprese, fuqi dhe efikacitet me te larte per popullin qe kjo parti ka role vendimtar per situaten . Kure P.D-ja e semure rende nga pasha galopante e krimit e korrupsionit te instaluar te S.Berishes eshte e denuar me vdekje nga populli se te gjitha forcat e saje qe veprojne si Brenda ashtu dhe jashte P.D-se kane mbi supe krime te renda te pa ndeshkuara qe rrenuan totalishte shqiperine e quan vendin ne menyre te pa shmangeshme drejt gremines.Varferi ,papunsi,krim,vjedhje ,trafik dreoge ,korrupsion,vrasje,padituri,nje burgim te vetem roberine te shtypjes dhe te kultit te S.Berishes,rober te pushtetit te dhunes dhe paligjeshmerise ,pra çdo gje reaksionare, krime me histori te zeze te pa ndeshkuara ,ministra te pa ndeshkuar ,prokuror dhe gjykates te pa ndeshkuar me nje male krimesh mbi supe.Prandaj ky ralitet i zymte shqiptar duhet te ndryshohet dhe analizohet hollesisht nga partia socialist qe ka detyren e veshtire te çlirimit te vendit nga kjo situate : …Te siguroje te drejten e jetes per çdo qytetar,- te drejten e asaj pasurie qe ka, dhe po mbane gjalle familjen, – Te rinovoje dhe vere gurin e pare te themelit te shtetit (prokurori dhe gjykata se bashku me ndryshimet ne kushtetut dhe ligje perkatese ), ne sherbim te popullit, dhe – jo te krimit dhe te mbushjes se gjepit tyre,si po ndodhe ne 24 vjet demokraci shkerdhatesi.Kjo eshte nje gjeme e madhe per popullin .Ne raste se P.S-ja nuk e kape si problemin e pare drejtesin ,mbase gjemes se MADHE TE VARFERISE ,I SHTOHET DHE GJEMA E MADHE E DREJTESISE SI PIRAMIDA E KRIMIT NE SHQIPERI.SHqipeteret hajne “dru” nga prokuroret dhe gjykatesit .O ç’ turp I madhe !….24 vjet I rrembehet shqiptarit DREJTESIA dhe mbahet penge nga nje grup gjyqetaesh dhe prokuroresh qe kane lyer duart me gjak,jetojne per vete ne luksin e parave te njollosura me gjakun e viktimave dhe tani po tallet me jeten e shqiptarve shume large se dhenjes se DREJTESISE se vertete,kjo korparate kriminale i ka zhveshur shqiptaret e urete lakuriq.Shqiptaret sot jane te varfer ,te semure ,mose vdeket nga varferia e semundja neper spitale do vdese ne dyert te gjykatave.Kjo eshte tabllo e gjendjes reale te popullit. PARTIA SOCIALISTE TA SHIKOJE NE SY gjendjen e mjerueshme ,dhe te mose beje shurdhin ,memecin dhe qorrin. Keshtu nuk munde te vazhdohet me. Partia Socialiste KA NEVOJE PER REFORMIM duhet duhet te gjeje rruge shpetimi per popullin ajo eshte nje fije drite.#####################################################

  Reply to this comment
 11. lejleku July 18, 09:06

  Duhen terhequr mendimet e popullit nepermjet INTELEKTUAKESH te nxjere me filter nga BAZA.
  Sepse vetem me çuna dhe goca TIRONE ….nuk ke gje me TRASTE .
  KASTA E VJETER e PSistave ka degjeneruar si fare , ngaqe ju ka hyre vehtja ne qef si
  UDHEHEQES LEGJENDARE te pa zevendesueshem , te majmur edhe ne para e ne lavdi te kote , harroje SE DO TE MENDOJNE per ata mijera qe ikin çdo dite ….por edhe shume te tjere kete mendje kane .
  Ju s po e gjeni llafin dot si politikane …..
  Nderim brezash, por jo me çiliminj te sapodale nga gjiri i mamase e nuk dine si mbillen qepkat.

  Reply to this comment
 12. Gjergji July 18, 10:29

  O Ali .Po ku e shpike ate fjale se ( me nder ) Edi Rama e beri PS parti te pare ne zgjedhje? Kur nuk din gje me mire mos fol or burr.PS ka qene e pare edhe para ardhjes se ( me nder ) Rames.Biles sa per te ndriçuar pak mendjen Ty ,PS pas ardhjes se ( me nder) Rames ka mare me pak vota krahasuar me periudhen e Pellumbit dhe Nanos .Neqofte se ke mare ndonje vend pune pashe zotin lavdroje ne rrethe te ngushta ( me nder ) Ramen dhe jo ne gazete se behesh objekt humori nga populli jashte konfliktit te interesit.

  Reply to this comment
 13. Kris 1 July 18, 11:24

  Do reformohet partia.Godinen e komitetit te partise se Tiranes do ta lyejme jashte e brenda.Katin e pare do ta leme te hapur per publikun.Do vendosim vetem nje portret te Kolekes.Kush te doje te shaje partine mund te vije ne katin e pare .Ne dispozicion te vizitoreve do te leme Majkon dhe Bracen.Bracen sa e kemi pergatitur tek antidroga.
  Kryetarit do ti ndrrojme kullaron .Per antaret e devotshem do rregullojme sistemin e takses he fund e madhe e vogel ne maje.
  Po mendojme qe antaret e partise e simpatizantet ti pajisim me nga nje kokelarese automatike.Ata qe kane dy koka mund ti lajne te dyja pa siklet.
  Keshtu aleati jone I madh Meta nuk do na thote me kokepalare.
  Te gjitha behen me nje donacion te FMN.
  NE KONGRES do te marre pjese dhe lideri

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*