Pas aktivizimit të nenit kushtetues, Rajoy viziton për herë të parë Katalonjën

November 12, 2017 11:43

Pas aktivizimit të nenit kushtetues, Rajoy viziton për herë të parë Katalonjën

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy viziton rajonin e Katalonjës për herë të parë që prej vendimit nga ana e tij për të marrë kontroll të drejtpërdrejtë dy javë më parë.

Rreth 750 mijë persona protestuan në Barcelonë të shtunën në mbrëmje kundër arrestimit të drejtuesve rajonalë, e kjo është një arsye mëse e mjaftueshme që kryeministri spanjoll të jetë vetë i pranishëm për të qetësuar situatën.

Ministrat e shkarkuar janë duke u hetuar për rebelim dhe sulme të dyshimta ndërsa dy aktivistë u arrestuan gjatë një proteste masive para referendumit.

Më 21 dhjetor, në Katalonjë mbahen zgjedhjet e parakohshme, por ekziston frika e një mospjesëmarrjeje masive.

November 12, 2017 11:43
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*