Pas heqjes së licensave, tani kërkohet hetim penal për shitje diplomash

August 5, 2014 16:55

Pas heqjes së licensave, tani kërkohet hetim penal për shitje diplomash

Heqja e licensave për 17 universitete private ka tronditur sistemin arsimor.

Por, përveç heqjes së licensave, tashmë kërkohet edhe hetim penal për shitje diplomash.

Është deputeti socialist, Erion Braçe, por edhe avokat Spartak Ngjela, që thonë se pezullimi i këtyre universiteteve është shumë pak.

Kaq nuk mjafton!

Zhvatja, mashtrimi, përfitimi përmes mashtrimit janë krime penale.

Duhet hetim penal.

Për çdo emër të rregjistruar duke gjurmuar e hetuar deri në fund diplomimin e tij.

Kush rezulton të jetë diplomuar ndershëm, duke ndjekur këto studime, t’i shtrëngohet dora.

Kush rezulton të jetë diplomuar duke paguar e duke mos ndjekur studimet, duhet trajtuar ndryshe;

Duhet hetuar penalisht. Penalisht duhet hetuar edhe pronari, Rektori, Dekani, Shefi i Departamentit, pedagogu që ka firmosur diplomimin e tij.

Ky sistem kriminal shembet vetëm duke u hetuar si vepër kriminale e duke u gjykuar po si e tillë”, thotë deputeti socialist.

Rrëzimi i Saliut, dhe mbyllja e 17 universiteteve banalë, sikur e ndërpreu dje këtë gjëmë antiintelektuale në Shqipëri.

Por beteja duhet të vijojë deri dhe të anullimi i diplomave me ligj.

Një audit dhe një hetim i thellë duhet bërë në këta universitete, dhe, ndonëse prokuroria është e Saliut, domethënë e antintelektualizmit, duhet bërë presion të fillojë hetimi radikal për shitjen e diplomave”, thotë nga ana tjetër Spartak Ngjela./b.l

August 5, 2014 16:55
Komento

10 Komente

 1. Kris August 5, 17:02

  ja fusni kot,se shembull keni djalin e Bosit .filloni me ate pastaj Taret le te germojne per bishtin e qenit

  Reply to this comment
 2. . August 5, 17:02

  ===========================================================

  Patjeter ….

  edhe ne arsim vjen “ere korrupsion” i familje me te inkriminuar ne Shqiperi,

  ajo eshte familja qe zbriti nga shpellat e Veriut dhe nxorri armet per te pushtuar gjithcka, ajo ka emrin Krimineli Sali Bisha.

  ========================================================

  Reply to this comment
 3. Pellazgu August 5, 17:07

  Saktë. Penaliteti është sheshit. 900 të huaj të diplomuar në gjuhën shqipe, prej tyre njëri duhet edhe që është deficient: “Trotta” Bossi. duhet të ketë dënime që të shkulet nga rrënjët kjo gjëmë.

  Reply to this comment
 4. Sotiri August 5, 17:31

  Me e kollajta do jete per ata qe jetojne jashte shtetit dhe kane blere diploma, si psh cuni i Bosit te KRISTAL. Brace te filloje nga keta nqs do qe ta besojme.

  Reply to this comment
 5. ufo August 5, 17:35

  lesht lesht,i bie te iki gjithe lsi-ja per lesh me gjithe gjin gjon leshin,si dhe te ngelet pa pune e nderumja prof argita leshi.do zoti na del llotoja per ne amerike pa ketu eshte bere jete leshi.

  Reply to this comment
 6. Ersaersa August 5, 17:44

  Nje BRAVO te madhe kesaj Qeverie!

  Vazhdoni e nxirrjani bojen maskarenjve !

  E verteta eshte si nje ilac i hidhur por qe te ben mire!

  Si nuk u ngopen qe u moren pronat pronareve te ligjshem duke i bere ISH pronare,luajten me te perndjekurit pilitike e me pas vazhduan me cdo rruge te poshter per te pasur perfitime ekonomike!

  Mallkuar qofshi e. Zoti ju turperofte!

  Reply to this comment
 7. enea August 5, 17:58

  Cdo gje do ishte e kote nese nuk denohen pergjegjesit.

  Reply to this comment
 8. gfgfd August 5, 19:56

  Zgjidhje e mire do te ishte nese ne kete proces hetimi te perfshiheshin edhe ata qe kane dhene para per te blere nje diplome. Une mendoj qe procesi i hetimit te diplomave te behet per te gjithe personat qe jane rregjistruar ne vitin shkollor nga viti 1992-1993 deri 2013-2014.
  Kjo per arsye se diplomat nuk jane blere vetem ne Privat por edhe ne shtet. Kjo shpjegon faktin qe ne administrate ka analfabete te mirefillte qe sdine te formulojne 2 fjale. Ka shume raste ku per te mbajtur nje vend pune kane blere nje diplome ne Universitetin Bujqesor te Kamzes ne Ekonomi Agrare, Ne Institutin e Fizkultures apo ne universitete si ne Gjirokaster, Elbasan, Shkoder e Korce.
  Ne fillim do te ishte mire qe te gjithe ata qe pretendojne se zoterojne nje diplome te plotesojne nje formular tip deklarate ku marrin pergjegjesine se ata kane studiuar per tu diplomuar ne universitet duke specifikuar vitet e studimit, menyren e studimit me shkeputje nga puna apo pa shkeputje nga puna, institucionin qe ka leshuar diplomen, nr. e amzes ose Id e Diplomes dhe ketij formulari ti bashkengjitet lista e notave bashke me diplomen te noterizuara. Rast pas rasti do te dalin ne drite xhevahire te papara. Mund te duket e veshtire por nuk eshte dhe aq nese cdo institucion per te punesuarit ne administrate ben punen e vete pa allishverishte. Kjo eshte menyra me e mire per ta nisur procesin dhe per ti vene para pergjegjesise ata qe kane vjedhur vendet e punes duke paguar ne menyre te paligjshme pa frekuentuar ne baze te ligjit dhe pa ju nenshtruar procedurave qe parashikon ligji per tu diplomuar. Te jeni te sigurte qe nuk ka kellqe njeri qe te vendoset ne nje pozite te tille dhe te beje te fortin. Perndryshe kjo nisme deshton.
  Nese nuk behet keshtu eshte

  Reply to this comment
 9. Albi August 5, 22:02

  Te shkulen rrenjet e ketyre barerave te keqija,ndryshe do te mbijne perseri !

  Reply to this comment
 10. lis dushku August 6, 13:10

  Rrenjet e te keqes se madhe jane tek arsimimi masiv ,kalueshmeria 100%,ta bejme fshatin si qyteti!Kush i vuri note kaluese ne anglisht Sali Berishes?Cdo nxenes mesatar gajaset kur degjon anglishten e tmerrshme te Saliut.Ky nuk di te shkruaje shqip,jo te flase anglisht ne parlamentin Europian,ku i shkuli gazit perfaqesuesit e shteteve ,qe me e pakta thane-Shqiperi Hesapi!Po ku eshte dhe poliglot!?Flet italishten para Berlusconit,qe te thuash te keqen e skafisteve te Vlores!Se ju duk si laco gomonesh.andaj i kerkoi ai pushti ti sjelle ca femra me gomone.Kush i solli ne Tirane keta mor aman! E keqja ishte llumi proletariatit,qe mesyu qytetin!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim