Pas humbjes së thellë në 25 Qershor, PD merr lajmin e keq nga KQZ

October 5, 2017 14:22

Pas humbjes së thellë në 25 Qershor, PD merr lajmin e keq nga KQZ

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur te ndeshkoje me nje gjobe te mire Partine Demokratike.

Ne mbledhjen e sotme, KQZ shqyrtoi dhe miratoi proejktvendimin, “Për vendosjen e sanksionit administrativ për barazinë gjinore në listat shumemërore të kandidatëve për zgjedhjet për Kuvendin të datës 25.06.2017”.

“KQZ vendosi sanksionin administrativ për subjektin zgjedhor Partia Demokratike në masën 12.000.000 lekë , për mospërmbushjen e detyrimit të parashikuar nga neni 67, pika 6 të Kodit Zgjedhor të ndryshuar, për 12 zonat zgjedhore”- njofton KQZ.

Kujtojme se Partia Demokratike mori kohë më shumë se socialistët për të bërë listat e kandidatëve për deputetë për zgjedhjet e 25 Qershorit pas marrëveshjes së Lulzim Bashës dhe Edi Ramës në 18 Maj.

Por edhe kjo kohë që mori, nuk i shërbeu PD-së që të hartonte një listë duke pasur parasysh përbërjen gjinore, e cila është një nga pikat e Kodit Zgjedhor për të cilën KQZ-ja mund të të gjobisë.

Dhe pas dorëzimit të listave, ra në sy fakti që PD-ja nuk e ka zbatuar kriterin gjinor, pra që 1 në çdo tre emra të jetë e gjinisë tjetër.

October 5, 2017 14:22
Komento

2 Komente

  1. demo October 5, 14:56

    Mire e ka bere.Cfare progresi i sollen politikes shqiptare llacore rrugesh si Josephina Topalli,Llastica si Majlinda Bregu,injorante si ajo pedagogia e Vlores?Femrat duhet ta meritojne vendin ne eliten e politikes,jo ti emerojne per fasade si Lenka Cyukot.

    Reply to this comment
  2. demo October 5, 14:57

    Mire e ka bere.Cfare progresi i sollen politikes shqiptare llacore rrugesh si Josephina Topalli,Llastica si Majlinda Bregu,injorante si ajo pedagogia e Vlores?Femrat duhet ta meritojne vendin ne eliten e politikes,jo ti emerojne per fasade si Lenka Cukot.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*