Pas Italisë, lëkundje tërmeti edhe në Greqi, dridhet Athina

August 26, 2016 18:51

Pas Italisë, lëkundje tërmeti edhe në Greqi, dridhet Athina

Instituti Gjeodinamik në Athinë ka regjistruar një lëkundje tërmeti në orën 16 e 37 minuta, me orën lokale, me fuqi prej 4.1 ballë të shkallës Rihter.

Epiqendra e tij është përcaktuar në zonën detare pranë ishullit Evia, rreth 100 km në veri-lindje të Athinës, në një thellësi prej vetëm 5 km, ndaj dhe  tërmeti është ndjerë shumë në të gjitha zonat e kryeqytetit grek.

Fenomeni po ndiqet me kujdes nga sizmologët pasi prej mëngjesit, para goditjes më të fuqishme janë regjistruar edhe katër lëkundje të tjera në të njëjtën zonë me fuqi nga 2.9 deri në 3.5 ballë të shkallës Rihter.

August 26, 2016 18:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*