Pas një përgjimi apo pas një mashtrimi?

May 16, 2018 12:28

Pas një përgjimi apo pas një mashtrimi?

 

Bedri Islami

Shumë shpejt, për të gjithë, edhe për më metingashët, do të jetë tejet e qartë se e gjithë video audio, e paraqitur si një sensacion politik e mafioz, mes një bashkëpunëtori X dhe vëllait të ministrit të brendshëm, Xhafa, nuk është asgjë tjetër veçse një krijesë e shërbimit të fshehtë të pëdëist, por jo vetëm e atyre.

Fillimisht, fshehtësinë dhe pavërtetësinë e këtij përgjimi e pohoi njeriu që qëndron pas së keqes së përhershme shqiptare, Berisha, i cili deklaroi se “është punuar shumë për realizimin e kësaj video dhe se nuk e tregojnë se kush është bashkëpunëtori X, pasi kemi frikë se e vrasin”.

Fshehja e një bashkëpunëtori nuk mund të jetë e gjatë. Nëse Agron Xhafa ka biseduar me të, ai e di se cili është, pra e gjitha bie poshtë. Bashkëpunëtori X nuk ka ardhur nga Italia, ndoshta as nuk ka qenë i dënuar për drogë, e ka mundësi se nuk ka qenë asnjë ditë i burgosur.

Dhe, më në fund, as nuk ka patur bisedë për drogën.

Fshehja e një dëshmitari ngarkon me përgjegjësi penale ata që e fshehinm, pasi, dëshmitari, di edhe për kanalet e tjera dhe duhet të dëshmojë ose të dënohet për fshehje të krimit.

Por, e gjithë kjo sajesë do të shembet shumë shpejt.

Dihet përse opozita i hedh këto gurë tani dhe përse i shpërndan në të gjitha adresat e njohura të strukturave parlamentare, qeveritare dhe institucionale të Evropës, pikërisht në pragun e një momenti historik. Kjo nuk ka nevojë për koment dhe as për të qenë i mençur.

Në Drenicë thonë, “mos e pyet, se tregon vetë“. Edhe këto e tregojnë vetë, në të gjitha bisedat, takimet, informacionet që dërgojnë dhe atë që po përgatitin të bëjnë.

Por, a është e gjithë kjo nj skenar tipik shqupas, apo, si mos o Zot, ka edhe një pasvijë të ardhur nga jashtë Shqipërisë, për të nxirë një shtet që konsiderohet amë për të gjithë bashkëkombasit, për ti hapur rrugë një fqinji verior, pikërisht tani kur këtij fqinji i janë vënë zinxhirë të rëndë dhe të domosdoshëm për njohjen e Kosovës?

Jo vetëm një burim i besueshëm, por më shumë se sa kaq mund të dëshmojnë për ndërlidhjet mes njohjeve të vjetra të Berishës dhe të Bashës, pikërisht këto ditë.

Çfarë është biseduar mes të deleguarve të Bashës dhe këtyre njohjeve, të cilët, për nga rëndësia dhe nga mendja, e tejkalojnë kapacitetin e Fazlliçit, mikun e shtëpisë së Berishës dhe njeriun e afërt të Bashës.

Koha është dëshmuese e shumë gjërave.

Ajo do të dëshmojë dy gjëra, së parti, se video nuk është autentike, por edhe se ideja e krijimit të saj, po ashtu, nuk është identike.

 

May 16, 2018 12:28
Komento

24 Komente

 1. Preng Pjetri May 16, 13:31

  I nderuar zoti kryeredaktor i DITES dhe drites se shtypit shqipfoles!
  Po ju dergoj nje tufez nga paradonitë e mija te shkeputura nga statusi
  im ne (fb) ndofta nuk ja vlen te xeme vendin ne faqet e gazetes tone
  aq te dashur.
  Gjithesesi une nuk dua të ngujoj asnje rrokje dhe fjale timen gjithnje
  dota ndaj me publikun.
  Vlersimi dhe levdatat pak me tundin.
  Fundja le te jeme edhe une një gorrice e demostruar ne mes te vendit.
  Atyre qe kane uri dhe etje ndofta u vij sadopak ne ndihme!
  Respekte pafundesisht per Ju z.Thano, per zotin Bedri per stafin dhe lexuesit e Gazetes DITA.
  Preng Pjetri miku i DITES.
  * ¤ *
  KUR GJYQIN TA BËN DJALLI.
  Kanë ndryshuar kohërat.
  Sot fluturon vertete gomari!
  Kenges ja thonë sorrat.
  Sot gjyqin ta bën djalli.
  * ¤ *
  Koha ka ndryshuar…
  S’dij per mirë a per keq..
  Mushkat janë mbaresuar.
  Vraseisi u bë gjyqtar…
  viktima e heq!
  *
  Ka ndryshuar koha…
  Sot hero quhet tradhetari.
  Ligjin e bëjnë ca horra.
  E gjyqin e bën vetë djalli.
  * ¤ * ¤ * ¤ *
  TE MEDHENJET E FISIT..!
  Mendjeshumtit e fisit.
  Na pandehin per hemus.
  Mendojnë se larushku lisit..
  ndofta prodhon rrush.
  ¤
  Mendjeshumtit e fisit.
  S’na bzajnë në gosti.
  Kuvendojnë nen hije te lisit.
  Dhe gojasen me raki…
  ¤
  Të medhenjët e fisit.
  Na kqyrin me perbuzje.
  Hypur maje lisit
  ushqehen me vezë klluke..!
  * ¤ *
  THESI YNË..!
  Te gjithë në një thes.
  Ujku lakra dhia.
  Ndaj venë punet per lesh.
  Ketej nga Shqiperia.
  *
  Pa u zbrazur thesi…
  Mun në mes të sheshit.
  Nuk do vritet vesi.
  Të burrat e shtetit.
  *
  Kjo europa plake.
  Fort ashtë inatosur.
  Ajo leh si shakë.
  Thesi s’po fundoset!
  *
  Me ketë loje thesi
  qeshin kastravecat.
  Ne po na mbyet stresi
  na u veniten shpresat.
  *
  Te gjithë ne nje thes.
  Ujku.
  lakra
  dhia…
  Punët vanë per lesh ketej nga Shqiperia..!

  Reply to this comment
 2. Alban Dega May 16, 13:35

  KRYPESHQIT E PAPERMENDSHEM

  Qytetari dixhital” Sali Berisha dhe krejt “ Banda e Gangstereve” veterane dhe te rinj politike e mediatike nuk lene rast pa shpifur e sajuar kunder kryeministrit te Shqiperise, Edi Rama me e mira por jo e persosura deri tani..
  >>>> Aq bajate e te shpifura jane keto rrena te fabrikes se tyre te rrenave me pronar e manaxher kryesor Nastradinin Sali Lul Mona Cizme Vasili … sa nuk i besojne as vete,
  >>>> Po njesoj si Gebelsi ata nuk heqin dore per se gjalli nga platforma e tij “Genje e genje se dicka do te
  >>>> mbetet ! “
  >>>> Cila eshte e verteta!?
  >>>> Kam ndjekur live skenat e cmendura te seancave te zgjedhjet se Z. Arta Marku si kryeprokurore e pergjithshme e perkoheshme e Shqiperise dhe ate te 12 prillit 2018 …
  >>>> Jane te gjalla edhe ne You Tube !
  >>>> Skena te tmerrshme, lemeritese, shokuese per cdo njeri me aresye!
  >>>> Cmenduri e vertete!
  >>>> Rrugaceri kriminale per rrugace kronike e kriminele ordinere jo me per “ Babalkare Kombi “!
  >>>> Por cfare mund te presish tjeter nga nje deputet ish- President e ish- Kryeminister i Shqiperise si Sali Berisha, qe bashke me qehajane e tij ne krye te cifligut te tij PD Lulezim Bashen, urdherojne nga pas xhamat e blinduara te kryeministrise te qellohen me plumba luftarake e te ekzekutohen 4 protestues me duar ne xhepa , te plagosen dhjetera te tjere ne syte e shqiptareve dhe nderkombetareve, ne fokuset e dhjetra kamerave !?
  >>>> Cfare mund te presish tjeter nga i njejti perbindesh i cmenduar e gjaksor qe ne syte e mbare Botes dhe te ambasadoreve te SHBA-se dhe BE-se qe na japin leksione per Drejtesi e Veting, dhe nuk guxojne ti permendin as emrin jo vetem si Kryepeshku, por edhe si kryeperbindeshi e si kryekucedra jo vetem e Shqiperise, por edhe e Evropes dhe Botes!
  >>>> Jo vetem peshqit e medhenj, por sidomos kryepeshqit kane emra e mbiemra te sakte me prova e deshmi pa fund me ze e me figure, me dokumente zyrtare e qeveritare me vula shteterore dhe kemi mbetur tek Rroku e Frroku, tek Palla e Dhalla, me Shullazet e Roshet …. tek cironkat ndersa kryepeshqit dhe kucedrat e krimit te organizuar shteteror e politik, familjar e biologjik bejne kerdine, thurin intriga e organizojne komplote… deri grushte klasike shteti ala 14 shtatori 1998, vrasin e ekzekutojne pa vendim gjykate e ne shkelje flagrante te Kushtetutes qe ndalon denimin me vdekje…. qe dhunojne Kushtetuten e Shqiperise me atdheshitje ala Otranto … e nuk u permenden as emrat qe i dine edhe lopet e Vicidolit !
  >>> Kush dhe pse e lavirosi ish- kryeprokuroren e shkelqyer Ina Ramen e ish – Presidentin nga Partia e tij dhe ne vend te saj emeroi nje falsifikator e kriminel si Adriatik Pallen!?
  >>> A e verifikoi ish- ministri i Drejtesise dosjen elementare, dokumentet themelore te arsimimit dhe kualifikimit profesional te tij para se kandidatura e tij ti paraqitej Kuvendit !?
  >>> A nuk eshte vetem ky mosveprim I thjesht nje shperdorim detyre e veper penale e kriminale me pasoja te renda per ligjzbatimin e fatin e Shqiperise !?
  >>> Pse nuk e zbulua apo fsheh diploma e tij e falsifikuar e shkolles se mesme !?
  >>> Apo kur flet Saliu e vendos Partia digjet e piqet mbare Shqiperia !
  >>> Enough it’s enough, thone baballaret e demokracise boterore, amerikanet !
  >>> E duam Shqiperine si Ameriken
  >>> Demokratike !

  Reply to this comment
 3. Claus May 16, 13:57

  Fshihet dicka me e madhe Bedri!
  Fshihen klane mafioze ne PS te lidhur ngushte me klanet mafioze qe arrijne deri ne sferat e larta te policise italiane, zyres se financave me lidhjet e tyre qe shkojne deri ne qender te Europes.
  Ja keto dite u kap 1,8 ton kokaine ne landin e Bavarise, nje nga landet ku sherbimi dhe kontrolli policor eshte ne shkallet me te larta. Ne vitin 2017 eshte gjetur droge edhe ne ngarkesat te cilat ishin destinuar per furnizime ne supermarkete si ne Augsburg dhe diku tjeter!!!!

  Kjo per mua eshte nje „loje“ e percaktuar mire nga klanet e Saimir Tahirit duke mos lene jashte edhe Edi Ramen.
  C`hyn ne kete loje eshte dhe Gaz Demi, miku i Saimir Tahirit.
  Kush me jep dot nje shpjegim qe keshilltaret e Gaz Demit, Presidentit te klubit „Partizani“ jane dhe kane qene menaxhere dhe zyrtare te larte te klubeve italiane?
  Aq keq paska mbetur Luciano Moggi per te marre rroge nga Gaz Demi?
  Po kur thone pastaj qe vijne ne menyre „vullnetare“, ajo eshte me qesharakja ne kete histori.
  Vjen ish-menaxheri i Juventus-it Moggi, nje 80 vjecar, nje miliarder dhe ulet ne shkallet e ndyra te stadiumeve shqiptare, se bashku me Priett-in dhe nje taborre te tere italianesh?
  Ai ne Itali eshte i mbytur me skandale bastesh, denime penale etj,etj, apo tani na paska gjetur minieren e arit ne Shqiperi.
  Dhe ku? Ne ate klub drejtor sprtiv eshte vellai i Edi Rames, Olsi Rama.
  Mire qe nuk po vjen dhe Silvio Berlusconi keshilltar i Kamzes a Lacit!!!!
  Aty ka luajtur dicka tjeter se keta „pleq“ nuk te vijne qofte edhe per 5 mije €, sepse jane dhe kane qene pesha te renda ne futbollin europian.
  Ne Shqiperi mafia i ka lidhjet me matane detit dhe Fatmir Xhafa nuk eshte gje tjeter vec viktime e tyre. Viktime e Tahirit, Rames dhe lidhjeve me Italine.
  Sa here ka kercenuar Tahiri „ se nuk ka bir nene dhe bir kurve“ te me kap mua?
  Fatmir Xhafa i dha grusht te forte te gjithe piramides mafioze ne polici te ngritur nga Tahiri. Tere Vlora dhe Tepelena ishte ne tere ate piramide qe ishte kthyer ne nje organizem ku droga mbillej, ujitej dhe korrej ne syte e policise, sepse vete ata nxirnin perfitime nga ajo. Dhe policia e kalabreze qe ndonje dalllim nga policia shqiptare nuk ka, deklaronte se vetem 1% e Shqiperise eshte e mbjelle me droge.
  Fatmir Xhafa eshte nje nder shtetaret me dinjitoze qe ka PS-ja dhe nga te fundit te brezit socialist. Dhe tek ai ata kishin gjetur kundershtarin me te forte ne punen e tyre. Nga Fatmir Xhafa si minister i brendshem u larguan 500 police me doreheqje , sepse e dini mire se c`kishin bere nen hyqmin e Tahirit.
  Ai eshte i fundmi socialist dhe natyrsht qe te gjate nuk e ka. Ja se c`fare pergjimi i doli, per te cilen jam i sigurte qe ne kete rast eshte komplet manipulim.
  Tahirin nuk e shkarkoi Rama, por Gjermania. Gjermania u mbyt me droge.
  Tahiri, Rama dhe tere struktura mafioze nuk ka qene duarkryq dhe ndoshta me sherbimin e fshehte shqiptar qe eshte ne duart e Rames nxorren kete „pergjim“ duke ja dhene PD-se.
  Sa u arrestua Tahiri doli pergjimi kunder Agron Xhafes.

  Eshte i fundmi socialist Fatmir Xhafa, se edhe miku i tij Gramoz Ruci nuk i ka duart aq te pastra, ka dhe ai pjesen e tij ne keto meselera droge dhe kokaine.
  Ne fund te fundit e ka lene ne balte.
  „Rilindja e Rames“ ka shkuar teper larg parimeve te dikurshme te Partise Socialiste.
  Fatmir Xhafa eshte ne gojen e ujqerve te struktures se „Zones se Pare Operative“ Vlore-Tepelene e cila i ka fijet edhe matane detit. Eshte teper i ndergjegjshem per ate detyre.
  Mos sot neser do te ai bjere. Nuk mund te qendroje Xhafa ne ate detyre, ne nje qeveri dhe parlament te mbushur me plot kriminele dhe te korruptuar.
  Por mjere Shqiperia ne duart e kujt ka rene.

  Reply to this comment
  • SKYPION fake May 16, 14:33

   Kesaj here ta mbeshtes jo pak, por gati 10% mendimin. Pse do thuash ti Cluas fake? Per ato pak lavde qe i ke thurrur z.Xhafaj, sigurisht. Aty ku ke te drejte ke dhe per kete duhesh respektuar vertet.

   Qe z.Xhafaj ka mbetur i vetmi socialist i vertete, i vetmi zyrtar profesionist dhe i vetmi politikan serioz ne tere karrieren e tij, kesaj nuk i heq as edhe nje presje.

   Por le te hyme pak ne te thella. Le te shqyrtojme pak qellimin tend te thurrjes se lavdeve ndaj ministrit me kurajoz dhe me te nderuar te qeverise R.2, dhe nese eshte ky shkaku i vertete i komentit tend.

   Pershtypja ime eshte se e ke bere thjeshte sa per te shpelare gojen. E ke bere per shplarje truri. E ke bere per t’i hedhur pak hi syve atyre lexuesve te rinj, te cilet s’ti kane njohur mire as prapaskenat dhe as stilin e te shkrojturit.

   Nje shrehje lapidare thote “Shpif, shpif se dicka do mbetet” Per t’u bere pak te besueshem, ju sahanlepiresit demokaotikas here pas here ju eshte dashur ta beni faqen bythe. Po, po, bythe!

   Po te jete per sojin dhe sorollopin tuaj, ju shqupasit do te perdornit cdo lloj inskenimi, cdo lloj makinacioni dhe cdo lloj manipulimi kunder cilitdo qe eshte ne kundershtim me planet tuaja djallezore per te riardhur ne pushtet.

   Po ku keni bythe ju te permendni bemat e socialisteve more dallkauker te pafytyre? Socialistet jane ata qe jane, kane padyshim nje mal me gjynahe, por degjoje nga une dhe ngulite thelle ne tru: Edhe po te jete e vertete se dikush prej tyre mund te jete marre me trafik droge, asnjeri nuk mban mbi shpatulla akuza nga me te rendat. Aq e veshtire qenkerka per nje “ekspert” si ty te kuptoje ndryshimin esencial midis BALTES dhe BAJGES?

   – Mire qe permend drogen, po si s’ta nxe gurmazi ta ngresh zerin lart kunder zullumqareve dhe flakevenesve te ’97-es?
   – Po si s’ta nxe gurmazi te thuash dy fjale per detonacionet vdekjeprurese te Gerdecit?
   – Po si s’ta nxe gurmazi te permendesh vrasjet makabre te 21 janarit?

   Kur do ta mesosh se koha juaj cofi nje here e pergjithmone qysh me 23 qershor 2013.

   – Kaq shpejt i harruat ato 1 milion shuplakat?
   – Kaq shpejt i harruat nje mal me “peshtyma digjitale” qe ju ka dhene dhe po ju jep perdite nje popull i tere?

   Me qe na hiqesh si bicim teoricieni dhe njohes i pazareve te droges dhe basteve, pse nuk tregon se nga cila zyre e shqupit i psonis ti gjithe keto informata “kaq te sigurta”, dhe ku e gjen ti gjithe kete oreks per t’u marre me lloqe fjalesh e polemika kunder nje qeverie te ardhur ne pushtet me vote te lire qytetare?

   Hajt tash, shko dhe boji te fala “bashkëpunëtorit X”. Se mos je ti dora vete ore?

   Reply to this comment
  • enter"" May 16, 15:34

   Claus, nuk na ek thene gje vecse ke thene te njejtat fjale qe nje artikull tjeter I kishte publikuar.

   Si Tahiri si Xhafa kane prekur mafian e droges dhe lekundur akoma me shume themelet e PD. Ndaj sot po ngrihet nje furtune ne nje gote uji.

   Mos u trego naiv.

   Reply to this comment
   • Ylli May 16, 22:30

    Vras mendjen pse ska turp Tahiri kur thote qe makinen nuk jau kam shitur Habilajve dhe i vertetohet qe e ka shitur te Habilajt.
    Vras mendjen pse Rama thote qe avionet e droges ne Divjake ishin jane te mushkonjave dhe vertetohet qe avionet kryenin transport kanabisi dhe Rama as qe skuqet.
    Vras mendjen pse Fatmiri si “i vetmi socialist i ndershem ne PS” deklaron qe “nese vellai im eshte denuar per tregeti narkotikesh ” une Fatmir Xhafaj jap doreheqjen e menjehershme dhe kur del qarte qe i vellai eshte denuar me burg 7 vjet ,Fatmiri as nuk skuqet dhe as nuk zverdhet .Jo vetem qe ky i.ndershem nuk skuqet por nuk.ka turp te akuzoj opoziten pse i nxorri denimin te vellait !?!?!?!?
    Pergjigjen e gjeta te komentet e dofarë “enter” ,”skypion” etj.
    Bageti bageti bageti bageti.prap bageti dhe perfundimisht bageti.
    Kam kurioz te di o Rilindes ,kur Sajmiri ne parlament akuzoi Xhafen se duke folur per banda ,diskretiton vendin ,anen e kujt mbani ose si mendoni ( nese mendoni) si Sajmiri qe thote nuk ka banda ,apo si Fatmiri qe deklaron na mbyten bandat ???????
    Jeni gallate dhe sharlatane .

    Reply to this comment
 4. Adriani May 16, 15:06

  Qytetari dixhital eshte nje mashtrim i kriuar nga vet Sala , dhe te vetmit ge dergojn info aty jan te paguarit e Saliut dhe ish punonjes te SHISH.

  Reply to this comment
 5. Alban Dega May 16, 15:54

  Mendime me vargje

  FATMIR XHAFAJ VERSUS SALI BERISHA !

  – “Fuqia e ligjit” perballe Sali Luigjit !
  – Nje shembull i duhur per
  Shqiperine qe duam !
  – Nderi kombit perballe turpit te
  antikombit !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Fatmir Xhafaj e dorezoi vellain tek Ligji, tek Shen Drejtesia !
  Krenar per modelin qe na mungon:
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  Kryepeshku Sali Berisha i dorezoi djersen e gjakun, pasurite e popullit … qeverine, mbare shtetin shqiptar

  Tek i biri,
  Tek e bija,
  Tek dhe Jamserbi
  Tek Liria
  Tek Gangsteret
  Tek Mafia !
  Tek Milloshi
  Tek Serbia
  Tek Fazlici
  Tek Greqia
  Shqiperine Qelibar
  E dorezoi Kandahar!
  I vu zjarrin
  I vu flaken
  I vu minat
  Dhe patllaken!
  E beri Kukurec
  Jug Veri
  E ktheu Gerdec!
  Per karrike
  Vrau Azemin!
  Per pushtet
  Vret dhe
  Shkelzenin!
  Se me thone
  Sali Berisha !
  Kryepeshk
  Bishe permbi bisha!
  O Shqiperi
  Nenen ta … ifsha !
  Nene mbi nene
  E kam Serbine
  Nafte e Arme
  I dhashe Serbise
  Otranton
  Kalit te Trojes
  Jam Mareshalli
  I Beogradit
  Jam Toptani
  I Tropojes !
  Vras me plumba
  Vras me fjale
  Me buzagaz
  Para e mbrapa
  Mua me ndjekin
  Mijera kamikaze!
  Jam Zogolli
  Nga Tropoja
  Kurre pa rre
  Une per se gjalli
  nuk e nxjerr
  Nje fjale nga goja!
  Vras me plumba
  E vras me fjale!
  Gjithcka e bej
  per Ligjin
  Sepse ligj mbi cdo ligj!
  Kam Shkelzenin !
  Kam Saliqin !
  Yll Polar e kam
  Luigjin !

  Reply to this comment
  • fteri May 16, 16:14

   Të falenderoi Alban Dega ,për këtë poezi shum të bukur e me lidhje e kuptim të madhë .Ti je një Lis në zemët të Tropojës dhe tërë kombit . Mall e dashuri për A.Degën që gjithmon shkruan të vërtetën dhe gjithë shqiptarët me zemër të madhe.

   Reply to this comment
 6. USALI UDBERISHA ..MADE IN 1991 May 16, 16:03

  Zoti Bedri kini miresine te lexoni nje koment te perseritur me poshte;
  .
  Eshte e frikeshme qe perbindeshi Berishe per super krimet e tij jo vetem nuk u denua pas 2013-es por sot ai ka mare pozat e heroit dhe ka arritur te shkele me kembe dhe Donald Lune me miratim te ketij te fundit kuptohet dhe sipas urdherit te berishisteve dhe lulbashisteve te Washingtonit dhe me pak te Brukselit qe emrojne keta pseudo -ambasdore qe po perdhosin dinjitetin e USA-s
  .
  JO VETEM QE SHTETI AMERIKAN KA NJE ALERGJI NATYRALE KARSHI PS POR DUKE I SHTUAR
  .
  A-OFENDIMIN E RAMES PER TRAMPIN PARA VOTIMEVE NE USA
  .
  B.AFRIMI I RAMES ME ERDOGANIN KA VENE NE LEVIZJE JO VETEM LOBIN GREKO-AMERIKAN POR DHE IZRAELITO-AMERIKAN QE KY I FUNDIT KA ARRITUR DERI NE PERCAKTIMIN E VOTIMEVE NE USA DUHEN PERVESHUR MENGET TE PAKTEN NE ARTIKUJ SI FILLIM

  USALIGATE..2prill1991-21janar2011
  zoti Bedri !

  ju keni nje te keqe “kozmike” ne shkrimet e tua se je shume I permbajtur ose me sakte ke frike te kritikosh hapur segmente te dipllomacise-sherbimeve inteligjente dhe atyre strategjike euroatllantike per gafat e tyre ne Shqiperi.
  .
  Eshte tjeter te “shash” Ameriken dhe tjeter te kritikosh rrepte administratat amerikane..
  .
  Vetem nje pyetje Kush eshte SERBerisha ?
  .
  Pergjigja gjendet te historia e Alendes ne Kili dhe Peronit ne Argjentine pra gabimi I amerikaneve qe erdhen ne 1991 ishte se duhet te lidheshin fort me te majten shqiptare qe gjithmone ka rreth 80% te shqiptareve se sa te gatuhej ky Piniceti viqidolit qe amerika duhet ta heqe nga skena jo vetem per te shpetuar shqiperine por dhe per te mbrojtur nderin e saj

  A eshte me gjithemend politika amerikane kjo e perkedheljes se SUPER KRIMINELIT BERISHE per cerek shekulli..apo mos po e ben TRIBUJA ELEZ BIBERAJ ME MAKARTISTIN WISNER me koken e tyre
  .
  Cuditerisht ne nje ndegjese me rendesi ne Kongresin Amerikan ne prill 2013 nje staf qe perfaqsonte Shqiperine ku ishin kryesore Elez Biberaj dhe G.Galanxhi ne nje material te gjate per periudhen e sundimit te juntes Berishiane as nje fjale per
  -Gedecin
  -Per 21 janarin 2011
  -dhe per vjedhjen e bashkise nga Luli Arvizuse dhe kjo eshte e pafaleshme per kongresmene te nderuar qe ishin present por te verbuar..
  .
  Si ka mundesi ne nje vend demokratik si Amerika ka lobe (podesta) qe per te hequr njollat e gjakut te nje krimineli si Berisha marin Dollare miliona dhe “zbusin” bossat e shtepise bardhe…..PRA pse duhet te shajme enverin..nese ka mekanizma te till ate pabesueshme ?

  .
  SEPSE VETEM CFARE THOTE IZET HAXHIA NGA TURQIA ,KONGRESI AMERIKAN DUHET TE FORMONTE NJE KOMISJON PER CESHTJEN
  ……………….SALIGATE……
  per krime,kanibalizem,genocide,tradheti dhe vjedhje miljardash ne bashkpunim me mafjen me kollare qe do rezultonte fatale per disa kokrra atje si ne
  .
  WATERGATE APO IRANGATE
  .…
  sepse behet fjale per mbi 20 biljon dollare te armatimit shqiptar qe kane kaluar ne dore te SHKELZENEVE ,QENEVE DHE DEVIROLEVE..miljardat e rruges kombit apo OFF SHORET E naftes.( mund te happen letrat e floririt Londres qe “menaxhoi” ilegalisht Rajersoni me Berishin ne 93 ‘)
  PIKERISHT KY ESHTE MISJONI I VENCIAS,…te mbulohen miljardat te dhena nga berisha te lobet “ kopetente” podesta & wisner..dhe pot e happen letrat SAKTE si thote komiku LU atehere nje CUNAM do ndodhe ne brigjet e atllatikut nga termeti adriatikut.
  VENECIA & DEKRIMINALIZIMIN ME KRIMINEL LULZIMIN ESHTE NDYRESIA E RRADHES OSE ME SAKTE LHL RADHES.
  KUR ISHTE KRIZA E LHL NE 15 NENDOR 2015..CUDITERISHT FORCA “TE PANJOHURA’ rrethuan kryministrine te udhehequra nga lul basha..qe I shkeli vijen e kuqe arvizuse
  sovraniteti i shqiperise ra ne shkurt 1992 kur Rajersoni mori pjese ne fushate elektorale krahas MONTRES BERISHE..dhe vazhdon dhe sot.
  KETO PERRALLAT E” VENE CIA S ” JANE NJE SKENAR IDEAL PER TA FUNDOSUR ATE VEND PERGJITHMONE
  Nqs ka kundravajtes me te madh sot ne shqiperi ..ai eshte GOVERNORI LUL. dhe ROMANA VLAHUTIN
  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.
  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  .
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.
  .
  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj
  .
  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin
  .
  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.
  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar
  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”
  .
  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.
  .
  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha
  .
  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes
  .
  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.
  .
  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa
  .
  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e
  .FBI
  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje
  .
  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor
  .
  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  .
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.
  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.
  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  ne te kundert ENVER HOXHA NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN
  ATE JA KANE BERE AQ TE MADH SA PER 25 VJET (QE NGA RAJERSONI DERI TE DONALD LUJA APO TELEFONI I NULANDES PER NEVERLANDIN) .QE AKOMA MBAJNE NE KEMBE PERVERSIN ME TE MADH QE KA NXJERRE NJERZIMI…GHOST OF VIQIDOL
  Shqiperia ka qene pushtuar ne kohe te ndryshme nga shume armiq por asnje prej tyre nuk arriti ta poshtroje kq hapur fare kombin tone keshtu si sot..aq me teper nga ata qe ne I konsiderojme miqte tane….pra ngelemi te pyesim cfare lesh miqsh jane keto me lul bashe si gisht pas bythe..dhe me nje edirame te tredhur dhe te kthyer ne general I kapur rob qe se bashku me Donald lune jane bere jelek antiplumb per treshen kriminale BMB (berish-bash-meta)…ku dhe ky bedri islami eshte bere si ata violinistet e Titanikut qe anija po mbytej dhe ata sherbyen si “funeral home” por te talentuar…

  Reply to this comment
 7. Mark .U.K May 16, 16:37

  Bedri trego sa ke futur ne burk ne Shkoder kur punoje te jeta e re,organ i komitetit te partis.Di se per merita jo si gazetar po si fuks ju cuan te zeri i popullit ne Tiran.Tani qe besoj se nuk jeni aktiv jeni bere nje servil i thekur i ish shokve te tu o shkodran prej Puket.

  Reply to this comment
  • Leke Plepi May 16, 17:29

   Zoti Mark Pershendetje.

   Je i paperseritshem se ky Bedriu e ka hak kete komentin tuaj..Por ai ka bere dhe krime te tjera si gazetar qe nuk shkruan per ty qe je ngujuar ne ndonje kasolle nga MM..nga Vraka e Visho Ajazit dhe ben sikur je komshi me mbretereshen e Anglise:

   KQYRE MARK UJKU:

   Arbeni nipi i Mark U.K-ut është vetëm 11 vjeç. Jeton me gjyshërit në fshatin Vrakë të qarkut Shkodër. “Faji” i vetëm i tij është që lindi në familjen MARKUKU. Ai nuk ka dalë asnjëherë nga pragu i shtëpisë. Nuk ka shokë. Nuk di shkrim e këndim, pasi nuk ka shkuar asnjëherë në shkollë. Arbeni thotë se nuk del jashtë shtëpisë, pasi “është në gjak”.

   “Unë e kuptoj këtë situatë. Kam frikë nga gjakësi, se njeriu frikë për jetën ka”, thotë 11-vjeçari, teksa fjalët e tij duken prej të rrituri. Kërkesa e tij e vetme është që të jetojë i lirë.

   Familja e Arbenit ka 25 vite që është në gjak. Gjyshi i tij, Marku U.K , 75-vjeçar, tregon për “Fiks Fare” historinë si nisi gjakmarrja. “Djali im vrau një kushëri. Edhe pse ai vuan dënimin, familja jonë qëndron e ngujuar. Disa pjesëtarë kanë ikur jashtë shtetit. Frika më e madhe është për nipin 11-vjeçar.

   Edhe kur shkojmë për të mbushur ujë, qëndroj tek cepi i ferrës për të parë nëse kalon gjakësi”, thotë Mark U.K , ndërsa shton se më mirë të vrasin atë.

   “Unë jam i vjetër dhe nuk i duhem as dreqit”, vijon Mark U.K, ndërsa tregon se ka probleme edhe me disa familje të tjera, për shkak se djemtë e tij kanë vrarë.

   Për shkak të gjakmarrjes, në fshatin Vrakë të njësisë Guri i Zi, është sulmuar disa herë me armë zjarri. Markuku tregon vendin ku kanë rënë plumbat dhe se si kanë shpëtuar fëmijët e vegjël pa u vrarë. Një nga dritaret e shtëpisë, e cila kishte pamje nga rruga e fshatit, ishte murosur, për shkak të këtyre sulmeve.

   Ndërkohë, ekipi i gazetarëve të “Fiks Fare” udhëtoi drejt Malësisë së Madhe për të risjellë historinë e familjes Quku. E cila për shkak të gjakmarrjes i kanë vrarë një vajzë 17-vjeçare. “Maria kishte vajtur për pushime tek gjyshi kur ne morëm vesh se u vra në arë bashkë me vjehrrin tim”, thotë e ëma e Maries. Ajo thotë se nuk e dinë se kush i ka vrarë, por shton se kanë patur më përpara probleme me gjakmarrjen.

   Manushaqja tregon mes lotësh se Marie kishte nisur të bënte pajën dhe se qëndisjet e saj ajo do t’i ruante gjatë. Vajza më e vogël e kësaj familjeje shkruan në një fletë “Dua të jem e lirë”, ndërkohë që reciton një poezi për të motrën e vrarë, ku shpreh mallin e saj për të.

   Dramën e kësaj familje e tregon për Fiksin Liljana Luani, mësuesja vullnetare që shkon në të gjitha familjet me probleme gjakmarrje. Familje që fëmijët e tyre nuk i dërgojnë dot në shkollë. Për familjen Quku ajo thotë se “është një familje me probleme të theksuara gjakmarrjeje”. Mes lotësh, ajo tregon se sa të vështirë e ka patur të fshijë nga regjistri emrin e Maries së vrarë.

   Në Policinë e Qarkut Shkodër, shefi i krimeve Genti Berberi thotë se nga statistikat e fundit janë 47 familje të ngujuara dhe 12 fëmijë që nuk shkojnë në shkollë për shkak të këtyre problemeve. Ai thotë se historinë e gjakmarrjes mund ta tregojë më mirë një historian.

   Pyetjes së gazetarëve se nëse kërcënimi përbën vepër penale, Berberi nuk pranoi t’i përgjigjej, madje as të xhirohej me kamera. Në Drejtorinë Arsimore Shkodër, inspektori Entri Çaku pohon se ky institucion ka të identifikuar 5 fëmijë. Dhe Drejtoria Arsimore Shkodër u ofron mësim këtyre 5 nxënësve që qëndrojnë të ngujuar.

   Ndërkohë, i pyetur për numrin e nxënësve të ngujuar se ku bazohen mbi të dhënat, ai thotë se të dhënat i marrin nga njësitë administrative dhe numri është i frikshëm…

   .

   Reply to this comment
   • Alban Dega May 16, 23:02

    I NDERUAR LEKE PLEPI !

    Pershkrim dinjitoz i nje plage monstruoze!
    Te lumte pena e mendja Leke
    Po kam nje vetem nje pyetje per te dy ju:
    – Kush e ringjslli hakmarrjen pasi qe shuar pothuajse krejtesisht!?
    Kjo eshte nje nder qindra aresyet qe si Bedriu, si Viktori, si Adriani, si Xhevdeti… si Mero Baze, si Lotenc Vangjsli, si Skender Minxhozi, si Dritan Hila… si cdo gazetar atdhetar e vertet demokrat fshikullojne shkaktaret e tragjedive Shqiptare si ajo e familjes se Markut !
    E ne vend te jete ne anen e vet Marku shkon ne krahun e shkaktareve regjizoreve te tragjedise familjare e personale!
    Kesaj i thone shkurt e troc: ma kaj nanen qe te therras babe !

    Reply to this comment
   • Alban Dega May 16, 23:20

    MA KAJ NANEN QE TE THERRAS BABE !

    I nderuar Leke Plepi,

    Pershkrim dinjitoz i nje plage monstruoze!
    Te lumte pena e mendja Leke
    Po kam nje vetem nje pyetje per te dy ju:
    – Kush e ringjslli hakmarrjen pasi qe shuar pothuajse krejtesisht!?
    Kjo eshte nje nder qindra aresyet qe si Bedriu, si Viktori, si Adriani, si Xhevdeti… si Mero Baze, si Lotenc Vangjsli, si Skender Minxhozi, si Dritan Hila… si cdo gazetar atdhetar e vertet demokrat fshikullojne shkaktaret e tragjedive Shqiptare si ajo e familjes se Markut !
    E ne vend te jete ne anen e vet Marku shkon ne krahun e shkaktareve regjizoreve te tragjedise familjare e personale!
    Kesaj i thone shkurt e troc: ma kaj nanen qe te therras babe !

    Reply to this comment
 8. Tahiri (jo Ministri i suksesshem) May 16, 17:19

  E verteta eshte se vellai i ministrit te brendeshem Fatmir Xhafaj nje fare AgronGeron Xhafaj eshte i denuar per trafik droge. Kaq o Bedri nuk ka nevoje me E LAGU, S’E LAGU
  Nje kujtese per Bedriun e tjere : Ish ministri i drejtesise Ilir Rusmaili dha dorheqjen kur drejtori i burgjeve ahere tha se vellai i ministrit i kish bere shantazh per nje tender.
  Ky Xhafaj sot minister i brendeshem po vazhdoi ne detyre vetem do gajase ca kohe njerezit kur te flase per trafiqe droge kur ka vellackon AgronGeron trafikant droge te denuar e jo pak por 7 vjet.
  Me plencin ne koke ky Xhafaj nuk e shtyn dot si minister, Rama ne se nuk e largon tani nga qeveria do ta largoje te diskretituar fare. Si Tahirin.

  Reply to this comment
  • Dibrani i vertete May 16, 21:09

   Keni shum te drejte zotni anonim, ministri duhet te jepte doreheqjen ashtu siç e dha Sali Berisha kur te birit i ndodhi tragjedia e Gerdecit, apo ne rastin tjeter, kur vrane gabimisht 4 qytetare te pafajshem, te kujtohet? Atehere patem nje shembje te qeverise, dhane doreheqjen menjehere kryeminstri, ministri i brendshem si dhe ai i jashmi.

   Reply to this comment
 9. tomorraku May 16, 17:43

  Kush eshte kamikazi i vidiopergjimit ! them keshtu , sepse ai ka marre persiper te vetflijohet per ti “sherbyer partise” dhe udheheqesit te saj!Keto vidiot jane bere te telekomanduara tashti ! Ne 21 janar ato “nuk regjistruan asgje ” ndersa sot paskan bere nji zbulim te madh ! Po kush e beri videopergjimin ? Sali Berisha , i kudondodhuri dhe regjizori i cdo ngjarje te jashtzakonshme ne kete vend ne keta 28 vjet deklaron se nuk e thote emrin nga frika mos e vrasin autorin! Vrasesi ka frik se e vrasin! NJi cudi qe nuk mund te besohet si cdo gje ne gojen e ketij perbindeshi! Te shpresojme qe kete here krimineli erdhi vete ne vendin e krimit !; ne mos paste pergatitur qe te beje ndonji hero tjeter si
  Azem Hajdarin sepse per keto eshte specializuar Saliu tere keto vite .

  Reply to this comment
 10. The Bitter Truth May 16, 17:50

  Mesazh per komentuesin “fteri”
  *
  .Ben mire qe e lavderon Alban Degen komentet e te cilit nuk i luan as topi por e keqja e tij eshte se ben sikur nuk kupton qe Shqiperia eshte Republike Ambasadoriale dhe qe nga marrj apjese e Rajersonit ne votimet e shkurt -marsit 1992 ai vend ka nje Mbret apo me mire te themi GOVERNOR me seli ne rrugen e Elbasanit qe sot quhet LUGOVERNORI QE BEN LIGJIN NE SHQIPERI dhe asgje nuk behet pa miratimin e tij duke perfshire dhe keto qe thote Alban Dega p
  .**
  Nuk eshte problemi qe Amerika ka caktuar si Governor ambasdorin e saj por problemi eshte se ky po e kryen punen shume shume keq dhe tolerimi prej tij i krimeve te Saliut jo vetem ka kalura durimin njerzor por ai po behet dhe paterice per Berishistet duke zbatuar nje plan makaber si ne 1991 me moton Nano IK..dhe qe u perserit ne 2005 po me kete formule dhe po me kete ekip antishqiptar ne perendim.
  .***
  Pse eshte kriminale kryqzimi i Tahirit dhe Xhafes per kilogram gabime dhe tolerimi qe po i ben Donald Luli i rradhes per tonelata Krime dhe ky “amerkoni” Dega ben rrolin e don kishotit
  .

  ****
  Nese do vendoset drejtesia sipas ketyre parametrave qe po veprohet me Tahirin dhe Xhafen atehere duhet te arrestohet ambasadori amerikan ( ose kush i dha atij urdher) qe ne vend te kallxoje Xen Berishin per kercenim te gjeneralit Hoxha dhe poshtrimin qe po i ben ky ambasador drejtesise shqiptare pas Luan Hoxha ishte i denuar…SI MUNDET QE NJE AMBASADOR TI JAPE VIZE NJE TE DENUARI NGA GJYKATA
  ……………………….
  10 Shkurt 2012
  Prokuroria kërkoi dënimin me 8 vjet burg, gjenerali largohet nga Shqipëria para se gjykata të japë vendimin për Gërdecin.

  Gjenerali Luan Hoxha, ish-shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, i pandehur në dosjen “Gërdeci”, është larguar nga Shqipëria prej më se një muaji. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, mësohet se ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, duke u larguar siç thuhet zyrtarisht, “së bashku me familjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”
  ,*******
  Pra fillojeni vetingun me Arvizune per MOS KALLXIM KRIMI dhe per Paisjen me vize nje te denuari..vazhdojeni me Xenin qe i ka thene gjeneralit do ta bej si Kosta Trebicka dhe mbylleni me ekspertin qe e prune nga Virxhinia miqte e Sali Bythishes qe mbuloi nje krim mafjoz dhe ky Alban Dega i kerkon gjurmet e serberishes ne Wiqidol kur ne fakt ndodhen ne Washington

  Reply to this comment
 11. H May 16, 18:16

  I ligu kërkon sebep, edhe kur nuk gjen e shpif verë.

  Reply to this comment
 12. Lalai May 16, 18:17

  Loja do vazhdojë sipas Planit që ka bërë Daj Sami.
  As Saliu e as Like Rama apo Basha nuk e di se kujt do i vijë vërrdalle të parit.
  Prandaj janë bërë si Ujqër se nuk e dinë kush do futet në çark i pari.
  Ata dinë vetëm që Xhafa është komanduar nga Amerikanët dhe prandaj i kundërvihen që të zbulojnë lëvizjen e rradhës….!?
  Loja po bëhet e egër levizjet janë çoroditëse dhe PLERAT E TRADHËTARËT E POLITIKËS PA ASNJË PËRJASHTIM,nuk po e kuptojnë që Nqs Daj Sami po luan ashpër dhe deri më tani askush nuk shpëton,por nqs Daj Sami ka piketuar 2 apo 4 lloj të shkojnë në burg dhe të tjerët të gëzojnë Lirinë pa PASURI,atëher shqiptarët duhet të ikin nga ai vënd se ska më të ardhëme.
  Çdo gjë vazhdon show must go on….shijoni shfaqjen si do shqyhen hijenat misids nj-tjetrit që deri dje hanin e pinin bashkë.
  Dhe nga këto sjellje o KOMENTUESA që ziheni e haeni mes vedi dhe ju si hienat e politikës KUPTONI që ATA se rruajnë për nj-tjetrin e jo më për JU!!!
  Shikim të këndshëm,mos u shani mes vedi po shikoni si po shqyhen mes tyre HIENAT!!

  Reply to this comment
  • Saligate Scandal May 16, 20:06

   zoteri komentues.
   .
   Ketu ne Shqiperi nuk eshte pune Sali Berishe (monster per exelence) as per fushate dekriminalizimi (veting per kafshe me dy kembe)qe po tall lesht ky Donald Lu me “lekurkuqte” e Shqiperise.Ketu behet fjale per nje superskandal me permasa nderkombetare dhe nese futet Berish-monstra ne burg ai do krijoje ne SALIGATE qe do jete shume here me e rende se “Irangate” qe quhet zyrtarisht “”Iran–Contra Scandal””

   CFARE ISHTE IRANGATE ??

   Gusht, 1985 – Mars 1987
   qe njihet si “Iran–Contra Scandal”
   me pjesemarres
   Ronald Reagan,
   Robert McFarlane,
   Caspar Weinberger,
   Hezbollah, Contras,
   Oliver North,
   Manucher Ghorbanifar,
   John Poindexter,
   Manuel Antonio Noriega
   ect..
   .

   Iran–Contra scandal, was a political scandal in the United States that occurred during the second term of the Reagan Administration. Senior administration officials secretly facilitated the sale of arms to Iran, which was the subject of an arms embargo.
   .
   They hoped, thereby, to fund the Contras in Nicaragua while at the same time negotiating the release of several U.S. hostages. Under the Boland Amendment, further funding of the Contras by the government had been prohibited by Congress.

   The scandal began as an operation to free seven American hostages being held in Lebanon by Hezbollah, a paramilitary group with Iranian ties connected to the Army of the Guardians of the Islamic Revolution. It was planned that Israel would ship weapons to Iran, and then the United States would resupply Israel and receive the Israeli payment.

   The Iranian recipients promised to do everything in their power to achieve the release of the hostages.
   .
   Large modifications to the plan were devised by Lieutenant Colonel Oliver North of the National Security Council in late 1985, in which a portion of the proceeds from the weapon sales was diverted to fund anti-Sandinista terrorists, known as Contras, against the socialist government of Nicaragua.


   Nese do vije nje dite qe hapet superskandali SALIGATE pyetja e pare qe do behet per hartuesit e tij qe dihet kush jane do jete:
   .
   .Pse miqte tane perendimore zbatuan kete menxyre kombetare shume me te rende se sa ajo e turqeve ne shekullin e XV pas vdekjes se Gjergj Kastriotit..

   ..pra pse u zbatua SALIGATE ..1991-1997 ect.. dhe pse po mbrohet ai monstre nga miqte duke poshtruar nje komb te tere akoma dhe sot ?

   Reply to this comment
 13. Organizata Rilindje May 16, 23:49

  Po sikur te dale e vertete o Bedri komunisti, cfare do te thuash?
  Gjithsesi thelbi nuk eshte pergjimi. Thelbi eshte a merret vellai i ministrit me droge apo jo. A e manipuloi ligjin Xhafa apo jo? Nese po, cfare do te ndodhe me xhafajn. A ka moral nje minister te qendroje ne post nese vellai i tij merret me droge?
  Keto pyetje ti ben vetem po te ishte nje minister i krahut tjeter sepse kur kete e bejne ata te rraces tende nuk te vijne ne me dje analiza te tilla sepse ne tere kete histori ti je si qente tek ferma e kafsheve te Orwellit. Ti je nje rotvailer i stervitur per te kafshuar te gjithe ata qe nuk jane padronet sepse perndryshe nuk te japn kocken qe ta lepish.

  Reply to this comment
 14. Alban Dega May 17, 06:44

  HAJDE E MOS I BESONI GEBELSIT
  TE MARESHALLIT TE BEOGRADIT !

  From: Alban Dega
  Date: May 11, 2018 at 12:36:48 PM EDT

  PERENDI E SHTETIT …
  SHEN DREJTESIA !

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  BANDA E GANGOVE
  KA SHKALLUAR
  SE I PLASI KOKA(INA)
  NE DUAR !
  JO ATIJ POR
  DOLIVICIT
  TE DY JANE
  VEC ZOGJ KERRIQIT !
  E HENGRI
  DHE HOR BESIMI
  LAKU SHKON
  TEK SALADINI !
  FLAKA DEL
  FILL PAS TYMI
  TYM I ZI
  MAFIAS NE
  SHQIPERI
  NE KRYE TE SAJ
  SHOKU SALI
  KRYEPESHKU
  NE TEPSI
  PESHQ TE MEDHENJ
  NE RADHE PAS TIJ
  NE DAC NE PARTI
  E NE DAC NE SHPI!
  RROFSH E QOFSH
  O ZOT DREJTESI!
  EDHE VONON
  POR KURRE
  S’ VDES TI !
  PO I VJEN FUNDI
  SALIQIT
  ZEMRA E SHTETIT
  ESHTE VECSE
  PREJ LIGJIT!
  NE GRAHMA
  TE FUNDIT
  SALIKRACIA
  SHPIRTI I SHTETIT
  ESHTE DREJTESIA
  DRIDHET MULI
  E LUL HAJNIA
  KAPLON SALEN
  DREQ… CMENDURIA
  MONA CIZMEN TRONDIT HISTERIA! YLL MAVRINE. KAP LEMERIA !
  ALIBE GEBELSIN
  TRONDIT CMENDURIA
  CMENDURIA E TERBIMI NGA DREJTESIA E ZOTERI VETINGI
  NE DOSJE TE TYRE
  KEMBEKRYQ
  KUSARIA- KRIMI.
  NE KLD TEK MINISTRIA
  KAMIKAZE I PAT SALÍA
  NUK I SHPETON
  AS GJURULLDIA
  NE HORIZONT
  U FEKET QELIA !
  NE GRAHMA TE FUNDIT.
  SOT MAFIA !
  VRANE ME PLUMBA
  VRASIN ME FJALE
  SHPATE INTRIGAT
  JATAGAN SINGINE
  VICIDOL SHTRIGAT
  NASTRADIN SALINE
  UA LEVIZE FIJET
  NEN SURDINE
  VEC KAMIKAZIN
  TA BEJNE ATA DINE
  GJITHNJE ZGJEDHIN
  ME TE MIRIN
  KRYQEZUAN ARTEN
  TANI FATMIRIN !
  ME TYMUESE
  E MIELL TE BARDHE
  SHOHIN FUNDIN
  CUNAM TU ARDHE
  SE KRIMI PAANE
  PO U DEL DARDHE
  PANIKU TMERRI
  TERBIM LEMERIA
  BUZEQESHKRYEPESHKU
  VETE MARESHALL SALIA
  KEMBET NE TIRANE
  KOKEN TEK SERBIA. KERCEN LUKUNIA
  SE KANE PREJ QEFIT
  SE KANE PREJ GEZIMIT
  E KANE PREJ HALLIT
  E KANE PREJ TERBIMIT !
  HIDHET KRYEPESHKU
  E KA PREJ ZAVALIT
  BANDA E GANGSTERVE
  ESHTE NE PIKE TE HALLIT
  I PARI NE VALLE
  GJITHNJE BUZAGAZ
  PARA E MBRAPA
  NJEMIJE KAMIKAZ!
  TRONDIT PANIKU
  TE PARIN E TE FUNDIT
  TOKA NEN KEMBE
  I SHKET MAFI
  KATUNDIT
  SE BUZEQESH MIRE
  KUSH QESH I FUNDIT TERBIM LEMERIA
  NE AGONI MAFIA
  PO RILIND SHQIPERIA
  OKSIGJEN LIGJI
  SHPETIM DREJTESIA!
  FESTE E MADHE
  PO VJEN TEK
  SHQIPERIA
  NE FRON PO VIHET
  VETE PERENDIA
  EMRI I SAJ ESHTE
  SHEN DREJTESIA!

  Reply to this comment
 15. Alban May 17, 21:44

  Pak hajgare ne kete kohe kolere kryepeshqish

  KUR TA LENE DOPJO DICKUN NE GOJE !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nuk pajtohem me titullin e analizes se sotme brillante made in Viktor Malaj me titullin “ Kur ta lene dopjo gjashten me dore “ tek gazeta “Dita “
  Jo dopjo gjashten ne dore Viktor !
  Kesaj i thone hic me pak e hic me shume se;
  KUR TA LENE DOPJO DICK-UN NE GOJE !
  Nuk ka thene kot Pjeter Arbnori e nderuar:
  Keta nuk jane socialista….
  Keta jane specialista !
  Por mos ua qani hallin “Bandes se Gangstereve”!
  Jane bere mjeshter te gojoreve !
  Kane ne krye … kryepeshkun, me falni kryemjeshtrin e gojores Profesor Doktor Sali Berishen !
  Ai s’ nxjerr fjale nga goja pa rre e mashtruar, pa sajuar e trilluar, pa manipuluar e fabrikuar …!
  Jo vetem pa thene!
  Por as pa bere !
  Vret me plumba!
  Por vret edhe me fjale !
  Vrases serial … !
  E ka harruar i shkreti keshillen e arte:
  Mos gjuaj me gure shtepine e tjetrit, kur tenden e ke prej xhami!
  Jetojme epoken e grahmave te fundit, e agonise dhe cmendurise se kryepeshqeve dhe te trupeshqeve !
  Kane lajthitur fare nga Drejtesia dhe Vetingu!
  I ka kapluar paniku i fundit e fluturojne drejt e ne rrjetat qe ua pergatisin te tjereve !
  Nuk thote kot sovrani kush i pergatit varrin tjetrit bie vete brenda tij!
  Amen !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*