Rama uron qetësi me një artikull francez për Enverin “tiran, paranojak”

May 12, 2019 09:22

Rama uron qetësi me një artikull francez për Enverin “tiran, paranojak”

Pak orë pas protestës së opozitës e cila u shoqërua me dhunë dhe incidente, kryeministri Edi Rama e nis ditën me një artikull të mediave franceze, ku flitet për turizmin shqiptar dhe ndër të tjera, përmenden bunkerët.

“Me këtë artikull të medias franceze, ju uroj një të diel të qetë”, shkruan Rama ndër të tjera dhe poston këtë artikull.

Pjesë nga artikulli:

“…Që nga hapja e kufijve të saj, Shqipëria duket origjinale, e ruajtur dhe tërheqëse. Një kthesë e vogël për këtë vend interesant, të cilin bota nuk e ka njohur për një kohë të gjatë.

Shqipëria ka plazhe mahnitëse dhe limane të qeta.

Për një kohë të gjatë, Shqipëria mbeti nën petkun e një diktature që përzihet me marksizmin dhe kultin e personalitetit. Sunduesi i saj i vetëm, Enver Hoxha, e izoloi vendin nga pjesa tjetër e botës deri në mesin e viteve 1980.

Si një paranojak që ishte,ky tiran shpërndau gjatë bregdetit bunkerë duke menduar se pushtimi ishte afër. Edhe pse tashmë shumë prej tyre janë shkatërruar, një numër i konsiderueshëm i këtyre ndërtesave të këqija mbeten ende të dukshme. Një film i vitit 1996 “Kolonel Bunker”, i drejtuar nga Kujtim Çashku, të ringjall këtë valë delirante…”

l.h/ dita

May 12, 2019 09:22
Komento

34 Komente

 1. Vito & Niko Kermilli May 12, 09:41

  Jo mish dele, po mish qingji.
  Ne fshatin e Saliut hahej mish dhie.

  Reply to this comment
 2. Komentuesi pa pagese May 12, 10:05

  Stambolli digjet, kurva krihet.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati May 12, 18:22

   Enveri nuk ishte aspak paranojsk ,Enveri ishte super inteligjent ,
   per te mbrojtur vendin e tij nga cdo lloj agresioni te fwinjeve ,
   por francezi ja fut pordhes

   Pse nuk quan paranojak eshe Xvicren qe ka ndertuar bunkere shum here me shume se Enveri

   Reply to this comment
 3. Kokpalari 21 janarit May 12, 10:47

  Prej Enverit jeni aty t gjithe o plehre.
  Prej Enverit gezon ti sot mireqenie, pushtet, luks dhe harremin tend me cupkat dhe djemkat e Rilindjes.
  Prej Enverit ai burri kurve perballe teje eshte sot miliarder.me vila e.prona dhe na heq t gjithve zvarre, se ndryshe do ishte ende ne Vuqidol.
  Legena burra qelbaniker qe e shkateruat ate vend te bekuar nga Zoti

  Reply to this comment
 4. Rrotkarizim impresionues i pushtetit te boleve May 12, 11:55

  jena ne pushtet ,

  me cpu me spic Tollumbacet e Enverit

  edhe pse plehrat e rruges na kan mbuluar fytyren !

  Si the ti ?

  – s’dini te beni gje tjeter ne pushtet e sorollateni si pordha neper brek?

  ne bejme ate qe na jep me shume kenaqsi lol.

  ne nuk vjedhim si ishpushteti rrumpalles salih b.

  por thjeshte argetohemi me pushtetin dhe shqiptaret

  na votojne sepse nuk kan zgjidhje tjeter .

  i kemi fut mes dy te kqiave

  dhe ata e kan gjetur tashme te keqen e vogel .

  qetesi ?
  hahahahahahhahaaa ,

  Reply to this comment
 5. intelektuali May 12, 11:58

  PO PSE DO T’I RINGRESH PIRAMIDEN FAMEKEQE TE PEDERASTIT ENVER HOXHA ATEHERE?

  sepse:

  Ne situaten e krijuar kur Bota Demokratike po kujton se Edvin Droga po rikthen Kohen e Qepes te Partise se Punes dhe ne nje kohe qe fanatiket e Enverit alla Spartak Braho&Lukuni kane dale nga brimat e miut qe te mbrojne istikamin e LANC-it kriminal jugosllav te Enverit duke anatemuar Insitutin per krimet e komunizmit dhe duke kercenuar me jete Drejtorin e tij, Agron Tufen, ti o Kryeministri yne mashtrues dhe genjeshtar dole menjehere ne krah te Gerdallave Agresive te Enverit dhe te Vamireve te LANC-it kriminal alla pinjolle te Shefqet Pecit qe i ke hypur ne majat me te larta te Shtetit dhe Pushtetit,

  prandaj:

  KE DO TE MASHTROSH TI O EDVIN KRISTAQ RAMA ME PROPAGANDEN ENVERISTE SI “MESALLA ME DY FAQE”?

  sepse:

  Fotografite e tua nuk i ha aa qeni kur nga njera ane dekoron me medalje Nexhmije Hoxhen, Vita Kapon, Aranit Celen me Lukunine e xhelateve enveriste nga pas, u rrit pensionet si veterane te Luftes kriminale te Enverit, shkaterron Teatrin Kombetar me bedelin injorant, Lali Eri duke perdorur parrulla enveriste si “dopolavoro fashiste” dhe nga ana tjeter publikon ne fotografi per bunkeret e Enverit duke i cilesuar si nje REZIL i Shqypnise ne syte e Botes ashtu sic jane ne te vertete, njashtu sic i ka cilesuar edhe intelektuali papushim ne faqet e gazetes se nerume DITA.

  CILA ESHTE E VERTETA?

  Reply to this comment
  • palortoja May 12, 12:25

   Enveri e kishte 33 cm, jot’eme kishte ngelur super orgazmore me ate loder, ti nuk e ke marre kurre vesh, sepse jot’eme nuk ta ka bere muhabet, mbasi e dinte qe djalin e kishte me prirje pederastie.
   Tani mor vere çpuar, te shohim se do kesh me kurrajo qe ti thuash Enverit pederast!

   Reply to this comment
   • intelektuali May 12, 13:40

    Jo vetem qe intelektuali ka kurajo qytetare t’i thote spiunit fashist te Bahri Omarit, pederastit te Bimbashit dhe Gjylos qe mbushi lumenj me gjak njeriu, shqyptari dhe kosovari dhe qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin me tollona dhe bunkere idiote dhe qe e beri Vatanin si nje Auschwitz te Hitlerit,

    por:

    Te them edhe ty o PEDERAST dhe bythqir fanatik, o rrugac dhe halabak, lodren e Enner Bythos futja joteme dhe motres tende o MUT kriminel, race e poshter enveriste qe keni mbetur si fosile qe keni ngordhur me kohe, perpara se te binte Muri i Berlinit, prisi sa te ike dhe te thyeje qafen Edi Droga o pisa dhe pushta te Enverit, kur te shikoni si do t’ju presim koqet bashke me bolet e ndura o rrugace brekecjerre dhe pabuksa te Partise qe te kujtoni Kasapin Mehmet Shehu si u preu koqet dhe i vrau lushnjaret e ngrate vetem sepse nuk deshen te futeshin ne ceten e cubave te tij prej Mallakastre

    Reply to this comment
    • palortoja May 12, 20:17

     33 cm, e ka provuar jot’eme, ti mund te kesh provuar me qindra, por ate qe ka provuar jot’eme … a e din se si bente? “hmmmmm ohhhhhh, Veri imi dashur”!

     Reply to this comment
 6. Populli May 12, 12:04

  Enveri krahas bunkereve ndertoi dhe gjithe pasurite qe ju hakdutet e “demokracise” i vodhet per 29 vjet.
  Amerika eshte vendi me i sigurte ne rast te nje lufte boterore shkruante Dita para ca ditesh.
  Dmth ne Amerike bunkeret per mbrojtjen e popullates kane kuptim kurse ketu Jo.
  Do vije dita qe do i pastroni me gjuhe bunkeret e Enverit. I pari kryeministri ballist.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 12, 12:40

   Ore ti karagjoz fanatik, edepsez qe pastron me gjuhe bunkeret me MUT te Mehmetit, se ishte ai dhe jo Enver Pederasti qe hodhi teorine e tij te mbrojtjes partizane, Mehmet Kasapi, nje budalle injorant qe la popullin te vdese per buke duke ndertuar bunkeret qe mbushen Vatanin si Permendore te Idiotesise ne drejtimin e shtetit.

   ENVERI I NDERTOI VEPRAT E TIJ MESJETARE DUKE SHITUR BYTHEN E VET TE PDERASTIT

   me radhe:

   Ne fillim tek hamshori Josip Broz Tito, me vone tek Stalini dhe Hrushcovi dhe kur u plak edhe tek Mao Ce Duni. Kur nuk e deshi me kush bythen e tij te pederastit, Enveri yt o BOLE fanatike mbeti ne Dimrin e Vetmise se Madhe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori, i kujton ti more kukudh dhe edepsezi tollonat dhe tufezimet qe erdhen menjehere pas bunkereve me MUT te Mehmetit?

   Pty! race e keqe veremlinjsh pa breke ne bythe si krimba haleje qe nuk hane pyka llogjike

   Reply to this comment
   • Populli May 12, 14:06

    Po ti ore dallkauk kush te pordhi? Ça te duket vetja o plakush i pjerdhur , iluminuesi i mendjeve te njerezve? Po pse se di populli kush ishin ballistet e pulave , kush ishte Enveri dhe kush jane keta pjellat e tij te keryre 29 viteve? Mendon se se ben dot dallimin ky popull se kush ishte e mira e atij sistemi dhe kush e keqja dhe ceshte kjo posaqi shkerdhatokraci qe erdhi me pas?
    Po pse se je denuar ti dhe duhet te mbajme zi per ty 99% e atyre qe kane jetuar mire ne ate kohe?
    Po njerzit te njohen ti nga komentet se cplacke je , jo me ato qe i kane jetuar vete. Ne ate kohe mund te kishte fukarallek pas viteve 80 por njerzit ishin te lumtur. Kishte njerzillek. Kishte solidaritet. Kishte dinjitet. Kishte shqiptarizem. Kishte arsim. Kishte kulture. Kishte ushtri. Kishte fabrika e uzina. Kishte akademi shkencash. Kishte shendetesi ne skajin me te larget. Kishte kinema e teater. Kishte sporte. Kishte dashuri. Kishte endra.
    Sot ka dallkauke politikane. Medioker. Droge. Prostitucion. Hajduteri. Korrupsion. Antishqiptarizem. Njerzit jane ujqer per njeri tjetrin. Analfabetizem. Burgje plot per plot. Nuk ka kulture, shendetesi , sporte, gjithcka na e marin te tjeret. Mungon dinjiteti i shqiptareve. Nnuk prodhojme asgje, veçse ” intelektuale” si puna jote qe po mos ishte interneti vetem ata te shpise do e dinin se cbashibozuk je.
    Ik mos me be te prish gojen se nuk jane dhe dite per te share keto.

    Reply to this comment
 7. intelektuali May 12, 13:48

  Jo vetem qe intelektuali ka kurajo qytetare t’i thote spiunit fashist te Bahri Omarit, pederastit te Bimbashit dhe Gjylos qe mbushi lumenj me gjak njeriu, shqyptari dhe kosovari dhe qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin me tollona dhe bunkere idiote dhe qe e beri Vatanin si nje Auschwitz te Hitlerit,

  por:

  Te them edhe ty o PEDERAST dhe bythqir fanatik, o rrugac dhe halabak, lodren e Enner Bythos futja joteme dhe motres tende o MUT kriminel, race e poshter enveriste qe keni mbetur si fosile qe keni ngordhur me kohe, perpara se te binte Muri i Berlinit, prisi sa te ike dhe te thyeje qafen Edi Droga o pisa dhe pushta te Enverit, kur te shikoni si do t’ju presim koqet bashke me bolet e ndura o rrugace brekecjerre dhe pabuksa te Partise qe te kujtoni Kasapin Mehmet Shehu si u preu koqet dhe i vrau lushnjaret e ngrate vetem sepse nuk deshen te futeshin ne ceten e cubave te tij prej Mallakastre

  Reply to this comment
  • Baba Ceni May 12, 14:13

   Hajde ” intelektual” qe qenke hajde…. Edhe Zan Çaushi do e kishte zili kete gjuhen tende prej rrugaçi.
   Turp o ” intelektual” i shquar. Plak rrugaç.
   Te fala nga Palortoja.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 12, 14:56

    Zan Caushin tregoja Edvin Droges dhe shko dhe beji te fala sateme sepse Palortoja rrugaci mori ate qe meritonte,

    sepse:

    SI MUND TE FLASESH NDRYSHE ME DERRAT E FERMES SE ENVERIT,

    O Baba Ceni si Lej Feni?

    Reply to this comment
    • Baba Ceni May 12, 16:12

     Ça mori Palortoja? Po e ke fjalen per Xhaxhin une di qe sa ishte gjalle mender i hengret mune.

     Reply to this comment
     • intelektuali May 12, 18:08

      Palortoja eshte ai rrugaci pabuks ketu me siper qe do ta beje debatin me pidh dhe me kar, prandaj e mori pergjigjen me gjuhen e tij te origjines,

      O BABA CENI SI LEJ FENI, QE DUKESH NGA LARG QE JE DERR I EGER I FERMES SE KAFSHEVE TE ENVERIT

    • Alban Dega May 12, 16:39

     TE NDERTOSH ESHTE VESHTIRE
     TE SHKATERROSH VEPRA 500 MILIONESHE MJAFTOJNE 30 SEKONDA O INTELEGOMAR PA SAMAR O….

     INTELEKTUALI TRU GOMAR E MENDJE BOLE !

     SA MIRE E BEN LEHESIN E HRUSHOVIT QE ENVERI E SHKERDHEU SI ASKUSH TJETER

     … O sa mire me qene Hrushov
     Ole ole ole ole….
     O INTELEGOMAR Sharov !
     Oí… Oí… Oí … OI
     O kopil i Nenes Rusi !
     O bastard i shkines Serbi !
     Oí… Oí… Olé…Olé
     Tru gomar e mendje bole!

     Reply to this comment
     • intelektuali May 12, 18:05

      Ty o Hamdi Dega te ka shkerdhyer Sigurimi i shtetit o felliqsire kriminale me nje thes me krime ne kurriz kunder shqyptareve dhe kosovareve, te kam thene me pare me trego se ne cilen brime miu je fshehur ti dhe familja jote kriminale qe te shikosh sa vlen pastaj intelektuali ne te vertete.

    • Ai qe di ti May 12, 17:04

     A e moret vesh se kush eshte INTELOBOLJA, bythgoja e shqyer sodomisti ordiner trashegimtar gjenetik i Enverit te tij te dashur qe ne rastin me te pare sapo i permendet Emri i “babait te tij”(qe vetem ADN ja e tregon) dhe ajo e nderuara qe e ka pjelle kete zagar kazani te Taivanit,shan,anatemon dhe nga bythgoja nxjerr jarget e xhelozise ordinere qe nuk eshte si ne por eshte nje “lehaqen Lane”.Laje gojen kur flasesh per Gjirokastren dhe Palortone e bukur…Pthu race e mutit…

     Reply to this comment
 8. Lili May 12, 14:29

  Ah jo,mos u mburr me vepren e tjeterkujt o edi!

  Reply to this comment
 9. MH May 12, 14:31

  Perendimi ka mendje te shkruter.
  Nji mure ne Berlin u ba gjithe ajo propogande kunder sistemit socialist qe bazohesh ne ndrydhjen e lirise nga forca e diktatures.Sot po vegjetojne turli muresh demokratike mbas shembjes se murit te diktatures berlineze.
  Parapak ditesh ne shtypin shqiptare lexova qe shume shtete kishin bunkere per tu mbrojtur nga lufta e trete boterore.Jo shtete do e c’ka do por shtete me potencial te fuqishem.Dhe artikulli tregonte qe vendi ma i sigurte nese fillon lufta e trete boterore asht Shqiperia.
  Ky krymaleshi piktor kryeminister asht pak si debil ose ban sikur asht debil.Mban mend historina teper te hereshme dhe harron ngjarje te mbetuna ne vashde te ecjes se historise se sotme.Kur ne luften e Kosoves per liri shume bunker u pastruan per gjate kufinit Shqiperi Kosove.Keshtuqe mos t’na shesin pordhe sec din e kush asht te quajne Enverin paranojak.Nuk doni .Po fakti asht qe lufta nacinalclirimtare mbrojti vendin te mos coptohet nga te huajt.ku cakajt politik hahen ne mes njeritjetrit.Dhe pa perjashtim te gjithe jane te korruptuar e te inkriminuar me dy gishta lart qe brohorasin: Liri – demokraci. Te me falni po kjo liri demokraci asht per t’ia fut pordhe.Kete e verteton ngritja e organizmave SPAK dhe BKH.
  Si spektator jemi ne pritje cfare do te sjellin edhe keto dy organizma.Mbi te cilat mbajm shume shpresen.

  Reply to this comment
 10. info analitike May 12, 14:32

  Shoke kjo nuk durohet! Si guxojne keta tu perdhosin kumandarin legjendar???
  Ku jeni o trima partizane te mbroni kumandarin???
  Madje te gjithe enveristet qe kane gjetur strehe ne France te kthehen ne Shqiperi ne shenje proteste.

  Reply to this comment
 11. dauti May 12, 14:35

  Per Uran Kostrecin, qe vetem intelektual nuk mund te quhet!
  Ti nuk ke asnje kuraje. Po te kishe tregonje dosjen tende dhe qendrimin ne burg. Meqe je ne prag vdekjeje nuk merret njeri me ty.
  Dy fjale ke ne goje: Bole dhe Pederast. Ke te drejte t’i perdoresh ato. Fjalen bole, jo ne kuptimin metaforik, por ne ate te vertete, pra fizik, e ke problem te madh. T’i trodhen e t’i fishken ata qe u sherbeve ne burg si rralle ndonjehere. Nuk i vure dot kurre ne jete dhe te ka ngelur mendja te ato! Te ka ngelur te ato te shkreta, sepse nuk pate asnjehere bole, ne cdo kuptim!
  Pederastia (ti nuk e di as cfare do nte thote), te cilen ti e ngaterron me ate gjene qe te benin ne burg. Epo, helbete, aq sa te mbajten aty, edhe do e provonje. Sot, si kerme qe je bere, askush nuk ta ben me ate. Prandaj edhe e perdor fjalen jo te sakte “pederasti”
  Te kam thene se je bere si Shaban Qosja qemoti. Vazhdo, demokracia ta ka dhene kete te drejte.
  Por, behu njehere trim dhe trego se per cfare je denuar, si ke qendruar, pra boto dosjen tende, pastaj…masturbohu me gjuhe sa te duash se tjeter lloj masturbimi nuk ben dot.
  Ja, keshtu, o Urna Kostrec me nje marsh per karkalec!!!

  Reply to this comment
 12. Adih May 12, 14:57

  O Rame .leri keto mbrockulla ,o urjahip , je shume i lexueshem ne sy te te gjithe popullit .Ti je me i poshter se diktatori Enver .Te pakten ai me pa te drejte ja rrembeu me force pronen pronareve , dhe me keto troje formoi kooperativa bujqesore ,dhe nuk ja fali as edhe nje njeriut ,kurse ti o surrat mut ,po ben legalizime kondra kushtetutes me ate Lame lamashin tend . Nje pyetje kam per ty ,o Rame ,me qe na i trajton Enverin si PARANOJAK ,pse i rrite pensionin Nexhmije Hoxhes dhe Vito Kapos ,pergjigju o hipokrit . Je kryeminister dhe mos na derdellis ,ti e ke ne dore me qe shtiresh kondra Enverit vetem me fjale , mer dhe hap dosjet e sigurimit famekeq te diktatures ,per politikanet e ketij tranzicioni post komunist .Ti ke vene ministre o malukat gocen e Llambi Gegpriftit e mos te numurojme te tjera raste ???.Leri denglat o Ramush , se nuk i ha njeri .por vetem ul vehten tende dhe as edhe nje gje me shume.

  Reply to this comment
 13. alphade May 12, 16:19

  Te mbash ate qendrim me te gjallet ashtu sic e mbane me te vdekurit do ta falnim edhe “miremengjezin” tend
  me ate gazeten franceze por me te gjalket dhitesh ne
  breke dhe behesh “trim” me vdekataret..,Vazhdo K/mi-
  nisteri yne se ne populli s’dime nga t’i hedhim syte,”mavi”
  nga e majta, “zift e qymyr” nga e djathta. Na nxiu jeten
  Saliu pranda edhe Ti livadhis se ndryshe kokerr njeriu
  s’do te vinte pas..,,,! Na zene rrota bishtin, na mbetet ve-
  tem nje rruge.: BOJKOTI TOTAL….!!! dhe kjo do te ndodhi..,.!

  Reply to this comment
 14. Jani May 12, 17:50

  Ky eshte plere dhe cfare plere.

  Reply to this comment
 15. fteri May 12, 18:17

  Nuk e ka uruar Rama ,kjo është shpifje!….

  Reply to this comment
 16. intelektuali May 12, 18:25

  O Derra te Eger te Fermes se Enverit, qe nuk hani fare pyka llogjike:

  PO EDI RAMA, JU KA SHARE ME LIBER SHPIE ENVER HOXHEN DHE KA ANATEMUAR BUNKERET E TIJ IDIOTE PLOT ME MUT QE JU MBURRESHIT SE DO T’I PASTRONIT ME GJUHE QE TE SHPETONIT KOKEN NGA BUMJA ATOMIKE SI NE SHBA DHE ZVICER APO SUEDI?

  Qysh do t’ja beni nashti?

  Po pse intelektuali ju a ka fajin?

  Reply to this comment
  • “hmmmmm ohhhhhh, Veri imi dashur” May 12, 22:55

   Po pse mor bir zihesh me miletin, pse? Eshte e vertete qe ke qene ne burg ne kohen e te lavdishmit Veri, po fajin e kishe vete, sepse kur te gjithe meshkujve ju kendonte bilbili ty te kendonte bitha. Hattoje ate kohe, rri i qete e mos fol marrezira sepse ja prishe terezine nenes tende edhe ketu ku eshte ne jeten e pertejshme. Nuk ma kishte marre mendja kurre qe im bir do ishte bere nje plak grindavec. E ku e ke gjatur ate nick Intelektuali? Ti mbarove vetem 8 vjeçaren, apo ke marre ndonje diplome kristali? Aha, e kuptova, ti per çfare do lloj argumenti shkon e lexon wikipedian, eh mor malukat, po nuk behesh intelektual me wikipedian, nejse, mjaft sherre me miletin dhe mos ma sha me Verin, sepse lodren e tij nuk do ta harroj kurren e kurres, mbasi ishte lodra me e mire qe kam provuar ne jete.

   Reply to this comment
 17. epo kjo pune May 12, 18:29

  francezet kishin nje vije mbrojtese, manzhino a dreqi si quhej dhe gjermanet e kishin problem gjate perplasjeve me ta… ishin paranojake!!!! na rrofshi me nder ato, u bene plehrat te perflasin Enver komandantin, llapni se me shume lartesohet

  Reply to this comment
 18. Mark U.K May 12, 22:51

  Mire thojshnin gjermant e luftes:KOMUNIST KAPUT.Nuk ishte fati i vendeve komuniste e gjermant humben luften.Se nuk do kishim te tille hora ne pushtet.Se kush ishte komunizmi e tregon se si gjermania prendimore e ajo lindore e komunizmit kur ra muri i Berlinit.Aqe sa zgjati okupimi komunist aq do zgjas te qelbet era e keqe e tyre te zhduket ne albanistan.Turqit dhe komunizmi na ndan nga Europa.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim