Pas Robert Ndrenikës edhe Alfred Trebicka është pro ndërtimit të një teatri të ri

June 21, 2018 12:21

Pas Robert Ndrenikës edhe Alfred Trebicka është pro ndërtimit të një teatri të ri

Pas Robert Ndrenikës që foli dje në DITA (Kliko KETU), edhe një tjetër ikonë e skenës së teatrit dhe filmit në Shqipëri, aktori i njohur Alfred Trebicka shprehet pro një godine të re të Teatrit Kombëtar.

Ai është i hapur për të diskutuar nëse teatri duhet të rikonstruktohet apo rindërtohet nga e para, duke evidentuar se e rëndësishme është rruajtja e truallit të tij.

Jam në dijeni të intervistës së Ndrenikës dhe që në takimin me Kryetarin e Bashkisë gjëja kryesore dhe parësore që kam thënë ishte puna e truallit. Pastaj puna e ndërtesës: bëhet e re, restaurohet është opsion i diskutueshëm. E kam thënë gjithmonë. E gjithë kleçka e kësaj historie është trualli që të mos abuzohet me të. Biem dakord që të restaurohet apo ndërtohet kjo diskutohet. Problemi është trualli. Kush është ai që s`do një teatër të ri? Po problemi është tek territori. Nëse nuk cenohet ai… Edhe nëqoftëse bëhet teatri tërësisht i ri, pjesa e muzeut të teatrit duhet të ekzistojë se pastaj s’ka kuptim, hiq këtej e shemb andej. Nuk duhet të jemi radikal as nga njëri krah as nga krahu tjetër”, tha Trebicka.

Një ditë më parë edhe Robert Ndrenika pranoj se nuk ishte kundër ndërtimit të një Teatri të ri Kombëtar.

Miku im, ka një keqkuptim të madh në gjithë këtë histori. E vërteta është se Robert Ndrenika nuk ka qenë asnjëherë kundër ndërtimit të një teatri të ri dhe dinjitoz. Ajo që unë kundërshtoj është tjetër gjë: është përvetësimi i asaj toke nga kushdoqoftë”, tha Ndrenika.

o.j/dita

June 21, 2018 12:21
Komento

6 Komente

 1. MH June 21, 13:05

  Ma ne fund teatragjite u rikthyen ne normalitet larg lojes sikuri te skenes.

  Sa te trash me kene keto teatragji.Per nji bindje qe nuk don hic mend iu deshen te pakten 6 muaj deri ne 12 muaj kohe per te kalue nga nji rrokshi “Jo” e eger me hic mend ne njirrokshin “Po” njerezor me mend normal.
  Keto nuk e meritojne te futen as per vizitor ne teatrin e ri.E jo ma per te lojtur rrole.

  Reply to this comment
 2. Arben June 21, 13:48

  RROFTE PARTIA ME SHOKET EDVER DHE LALIDHJER

  NE KRYE

  RROFSHIN KULLAT 60 KATESHE

  Reply to this comment
  • GR June 21, 14:10

   Po ik i idiot, zhytu ne shpellë andej nga ke ardh. Shpellare te dhjere qe vinit ne kryeqytet me shkatrru lodrat e liqenit po sdinit ku binte liqeni… Copa mishi me dy sy…

   Reply to this comment
 3. Lelo June 21, 15:30

  Po ca ikone e skenes eshte ky mor aman?! Ikone po, ka qene Roland Trebicka!!!

  Truallin yt ate ta ka lene???

  Reply to this comment
 4. TOKA E TEATRI ESHTE E POPULLITTTTTT June 21, 16:23

  AKTORET JANE PARAZITE NE CDO VENDE TE BOTES DALIN PRIVAT PO KANE BYTHE E MARIN ME ORE GODINEN E TETRIT TE P[OPULLIT DHE PAGUAJNE HONORARET NGA PUNA E TYRE QE DO BEJNE DHE JO TE MBAHEN DUKE NGREBNE QYL NGA POPULLI ME NJE SHAQJE OSE 10 MIN NE3 VIT SI KABASHI ME SHOKE .TOKA E TEATRI ESHTE E POPULLITTTTTT…………………………!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim