Pas skandalit të lobimit në SHBA, Donald Lu takohet me Bashën

March 13, 2018 12:34

Pas skandalit të lobimit në SHBA, Donald Lu takohet me Bashën

Ambasadori amerikan, Donald Lu ka hyrë në selinë e Partisë Demokratike, për të zhvilluar një takim me kryetarin e PD-së, Lulzim Basha.

Kjo vizitë e ambasadorit amerikan në selinë blu mbërrin në kohën që partia më e madhe opozitare është në qendër të akuzave në lidhje me burimin e parave për lobim në Uashington.

Mësohet se Donald Lu ka “shmangur” mediat dhe takimi ka nisur që në orën 11:00 të paradites së sotme.

Vizitat e Lu në PD dhe takimet e tij me Bashën kanë qenë të shpeshta gjatë reformës në drejtësi, sidomos kur në Kuvend diskutohej vettingu.

o.j/dita

March 13, 2018 12:34
Komento

8 Komente

 1. radioloja lui-lili- luli March 13, 13:17

  O.J. DITA

  o.j.dita

  edhe nje here o.j ditaaaaaaaa

  Me kujtohet kur kolegu i tij i panderuari Arvizi
  pas votimeve te 8 majit 2011 “takohej” me Lulin dhe me pas perveshi menget dhe ja futi….Rames.
  .
  Shqiperia edhe pse eshte defakto :PUPET STATE =republike ambasadoriale e Salibanise…governori Lu po e luna shume keq pjesen
  .
  Eshte jo vetem i lexueshem…..por dhe i neveritshem qe po shfrytezon ne menyren me te keqe besimi qe kane shqiptaret te Amerika…qe tani duket se i ka hyre..frike

  .
  Do isha dakort per shembull nese shteti amerikan do me thoshte te votojme per Lulin ose te tolerojme krimet e tij “se ashtu osht puna”..do ja jepja voten nje krimineli per hater te amerikes….
  .
  Por keto ‘LODRA” qe po ben Lu-ja dhe ato qe jane pas tij ne WDC……jane DIRTY JOB..qe brezat pas 50 vjetesh do mesojne pse donaldluja i rradhes talli trapin me shqiptaret ashtu si dhe arvizuja me kinezerirat e tij..
  ..

  Tolerimi qe po i ben opinioni shqiptar ketij krimineli (ne fakt atyre qe jane pas tij se Luli eshte vetem per revista play boy) na ben te mendojme se Enver Hoxha nuk ka qene aq diktator sa thuhet por paska qene ai popull nje staj me lepuj, zvarranike dhe vampire qe deri tani te vetmin sukses qe kane patur keto 25 vjet ka qene kanibalizmi me kockat e tij qe i ka servirur guzhinjeri elez biberaj me kasapin e tij berishe.

  PRA KUSH ESHTE KY LULUSHI YNE
  QE DHE KUR VRET BUZEQESH…

  1….Qe adoleshent punon kamarier ne aeroportine Rinasit (me cimka)
  .
  2….Jo rastesisht dergohet ne Hollande ku flitet se zoteronte nje pashaporte amerikane qe nuk ju sqarua kurre burimi
  .
  3…Ka fakte qe gjate punes ne Kosove me rroge perrallore ka punuar per sherbimet serbe ne dem te UCK
  .
  4..Ka fakte qe gjate punes ne Kosove ka hyre ilegal ne Shqiperi dhe ishte pergjegjesi per dosjen e shtepise verdhe ne Burrel
  .
  5..Si minister Transporti eshte pergjegjsi NR-1 per vjedhjen e 300 miljon dollareve ne rrugen e kombit.Kujtojme keto nje ambasadore amerikane qe i shkonte per vizite private ne shtepi dhe Foreign Policy Journal ne Amerike qe akuzonte dhe Lul Bashen , Bechell-in dhe Dellin e Kosoves per nje dem prej gjysem miliardi dollare..
  .
  6…ka kontribuar per mbylljen e krimit Gerdecit
  .
  7….Si deputet i Elbasinit me Alibeun ka liruar nga burgjet kriminele teper te rrezikshem per votimet e2009 qe eshte vertetuar nga ambasada amerikane
  .
  8-…Si minister e jashtem ka shitur si Ahmet Zogu ne bashkpunim me mobsterin Berishe pjese te detit Jon.
  .
  9…Si minister e jashtem ka miartuar ngritjen e varrezave te ushtareve greke sipas vijes imagjinare te Vorio Epirit
  .
  10..Si minister i brendshem eshte fajtori kryesor bashke me berishoviqin per vrasjen e kater protestuesve ne 21 janar
  .
  11…Eshte bashkfajtor me berishoviqin per vjedhjen e bashkise tiranes bashke dhe me nje mengperveshur qe diten ishte me Ramen dhe naten flirtonte me Lulin.
  ..
  12….Eshte bashkfajtor me berishoviqin per uzurpimin e shtepise qendrore te MMP
  .
  13….Kreu aktin naziskin te heqjes se tabeles rruges te deshmoreve te 4 shkurtit dhe vendosi emrin e nje nipi te xhaferr deves
  .
  14….Kreu aktin anti kombetar qe pruri eshtrat e zogut pikerisht diten e clirimit te Tiranes nga Fashizmi
  .
  15…Se bashku me bash-kriminelin berishoviq kane pjese ne eleminimin politik dhe fizik te Sokol Olldashit.
  .
  16…Mori pjese ne kompllotin anti-Rame kur i shkeli Arvizuse “vijen e kuqe’ me deshiren e ketij te fundit ne 15 nendor 2013 ne ceshtjen e fabrikuar te LHL..
  .
  Boll Lu
  me kete Tele Lune tende
  se e beri enver hoxhes
  burrin e shtetit me te madh
  qe ka nxjerre njerzimi
  per te gjitha kohrat

  TALLJA NGA MIQTE
  QENKA ME RENDE SE
  PUSHTIMI NGA ARMIQTE

  Reply to this comment
 2. Sot ka edhe Alternativa ne nji lidhje bashkejetse .Mashkull me mashkull . March 13, 13:41

  Do bejme dasem me vello Vettingu .
  Nga nji Miqesi Shqiptaro -Kineze
  ne nji Dashuri pasionante .
  Deshmitare :
  Ramiu.(Al)
  Vulatinka(Kro) eu.
  Majmuni Plak (shpellari vicidolit)

  At’kinezen dhendri Lu .

  lu-je peder lu-je
  vallen -o

  Reply to this comment
 3. Manche Schicksale ,sind schlimer als den Tot... March 13, 13:46

  Nji miqesi e lidhur me gisht
  ne by.h ,
  mbetet nji nder karakteristikat e mikun ton te madhe
  i pertjej Atllantikut .
  s’ka ngel afrikan,aziatik ,ararbik,
  pra cdo lloj majmuni pa e ngrof Gishtin ne Vrymen
  e shqipttarit politikan.

  Poshterim me te madhe s’mundet te ket .

  (Satan 1 / Satan 2 )

  Reply to this comment
 4. Murriz katundari do qe te jet i pari March 13, 14:00

  Fshatar myslym an murrizin e kishte ne takim.

  Reply to this comment
 5. intelektuali March 13, 14:07

  EDI RAMA DUHET TE HEQE DORE NGA KARAGJOZLLEQET DHE TE TA TREGOJE VETEN SI NJE LIDER I PERGJEGJESHEM PER FATIN E VATANIT.

  Rusia e Putinit mund te jete bere sot bolshevike si ne Kohen e Qepes te Brezhnjevit apo me keq si ne Kohen e Preshit te Stalinit,

  por:

  Edi Rama si Kryeminister i Shqypnise se vogel sa nje fshat i humbur ne Siberi duhet ta dije se Rusia sa 1/5 e Botes, pavaresisht sistemit politik komunist qe ka, zoteron rezervat me te medha ne Bote te hidrokarbureve, te gazit natyror dhe te naftes, ka pafund lende druri dhe minerale te cmuara dhe qe po te doje mund te gjunjezoje Evropen me nje te levizur te gishtit te Putinit ne Kremlin duke i mbyllur rubinetat e gazit natyror qe furnizoje Evropen Perendimore per vite me radhe dhe ne kete vije llogjike nuk i takon Shqypnise te hape afera spiunazhi kur ka mbetur beter

  PA BREKE NE BYTHE

  Dhe po kerkon nga TAP-i i Azerbaxhanit sasi minimale gazi per energjitiken e pjerdhur dhe te varur shqyptare.

  PO SI MENDON DALLKAUKU EDI RAMA SE PRESIDENTI I AZERBAXHANIT, ILHAM ALIEV PA LEJEN E PUTINIT DO T’I LESHOJE GAZIN E VET SHQYPNISE QE DI TE LLAPE LLOGJE ME AGJENTURA POLIAGJENTESH?

  Pse nuk shikon Edi Rama lideret e tjere te Evropes qe nuk i lejojne vetes kurre te ngaterrohen ne aferat sorosiane te Trumpit me agjentura te sajuara sovjetike, pse Merkeli i gjermanise asnjehere nuk e ka hapur gojen kunder Putinit dhe ruseve, sic po ben politika jone amatore me nje histeri te papare?

  PSE SHBA ZYRTARE NUK KA THENE ASNJE FJALE PER AFEREN QE TRUMBETON EDVINI ME SPIUNAZHET RUSE TE BASHES?

  Mbase ky takim i Lu-se me Bashen do te veje pikat mbi i,

  por:

  Edi Rames do t’i mbetet REZILI i nje lideri karagjoz qe shan Presidentin amerikan pa piken e turpit dhe qe perhap ne publik afera agjenturash sovjetike kur po i lutet gjuhejashte dhe bythnderur Presidentit Aliev qe do te furnizoje TAP-in e Azerbaxhanit per disa pika gazi natyror per te shpetuar energjitiken e tij te falimentuar qe permbyt gjysmen e Shqypnise sapo bie nje shi.

  Reply to this comment
 6. KALI TRO(PO)JES & GOMARI CEPANIT March 13, 14:45

  sa cudi edhe Luli edhe Luja
  kane bere autogol ne te njejten” porte”
  dhe thone pastaj
  pse 70% e shqiptareve
  votojne per Enverin sot

  AUTOGOLI LU BASHES
  .
  Autogoli i Bashës, takon për herë të tretë lobin grek në SHBA
  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA, duke bërë në këtë mënyrë një autogol politik.

  Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv fundit çështjes shqiptare.

  Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.

  Por për Bashën, duket se ka rëndësi fakti që ky lob ka një ndikim të drejtpërdrejt në Kongresin amerikan.

  Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina. Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë,
  Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike

  ———————————

  AUTOGOLI I LU DONALDIT
  .

  “…Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur. Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner. Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton. Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri. Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”
  Natyrisht, ju keni të drejtë për të mbajtur një marrëdhënie personale me Uisnerin, dhe ka të ngjarë që gjatë disa viteve të ardhshme ju do të keni përvoja të pakëndshme në lidhje me Berishën, një të urryer, të korruptuar, bandit mendërisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, unë dua të deklaroj prerazi se në qoftë se do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ju, unë nuk do të hezitoj për ta adresuar një aktivitet të tillë me zyrtarët e duhur qeveritarë në Uashington, dhe do të inkurajoj shqiptaro-amerikanët që të bëjnë të njëjtën gjë. Sepse unë besoj se çdo veprim i tillë nga ana e juaj, do t’i vërë në dyshim rrethanat në të cilat ju jeni emëruar dhe do të ishte e dëmshme për interesat shqiptare dhe amerikane
  “…Në lidhje me një tjetër çështje, unë kam qenë shumë i shqetësuar kur mësova se në 2 Dhjetor 2014, si një prej veprave të tua të para, pasi u konfirmuat si Ambasador, jeni takuar në Uashington me përfaqësues të Shoqatës së Himariotëve të Amerikës (HSA), një grup i vogël ngatërrestar grek (http://himarriotonsociety.org/content/news/hsa-meets-new-us-ambassador-albania-donald-lu). Misionet më të fundit të HSA dhe palëve të tjera trazovaçe greke janë identike: aneksimi nga Greqia e asaj që ata mendojnë të jetë territor grek në jug të Shqipërisë. Misioni i tyre mbështetet mbi pasaktësi historike të shkuara dhe të sotme. Me fjalë të tjera, themeli i besimeve të tyre është e ndërtuar mbi mite greke.

  Reply to this comment
 7. Basha eshte As- nen menge i Donald Lu ! March 13, 19:24

  Basha eshte pika me e dobet e PD por pika me e forte e Donald ! Basha eshte grepi ! Pa Bashen nuk do te kishim reformat, dhe pa Bashen nuk rrezohet Berisha dhe klani I Peshqeve te medhenje. Eshte As-I Spathi nen Mengen e amerikaneve ruseve, quheni si te doni ! Mos e nenvleftesoni rolin e Bashes ! Qellimi do te arrihet deri sa Basha te shtrudhet mire !

  Reply to this comment
 8. Kris March 14, 12:25

  Intelektuali, ky kandidat per president,spiun i sigurimit na tregon Ramen ne biseden e LU me Bashen! Ka akoma si ky komentues qe ka sindromen e saliut ne bark!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim