Policia e Shtetit merr në mbrojtje diplomatin Borchardt

May 18, 2019 17:12

Policia e Shtetit merr në mbrojtje diplomatin Borchardt

Pak ditë pas parullës “Borchardt shame on you” (Borchardt turp për ju) poshtë pallatit ku banon diplomati, që dënoi ashpër dhunën në protestën e datës 11 maj të opozitës, policia ka vendosur që ta marrë në mbrojtje diplomatin bashkë me familjen e tij.

Efektivët e policisë, që janë stacionuar 24 orë poshtë hyrjes së pallatit. Jo vetëm policia e shtetit, por edhe ajo private monitoron me kamera të gjithë hyrjet dhe daljet në pallatin ku banon ambasadori.

Ndërkohë që deri tani janë shoqëruar dy vajza të cilat u morën në pyetje (njëra ish- kandidate e LSI-së për deputete) në lidhje me parullën që u shkrua kundër ambasadorit dhe më pas u liruan. Petrit Vasili i doli në mbrojtje duke thënë se vajza ka të drejtën dhe është e lirë të shpreh mendimin e saj.

Ambasadat e SHBA-së, BE, por edhe përfaqësues të tjerë ndërkombëtarë kanë dënuar parullën kundër ambasadorit duke e cilësuar si sulm dhe hakmarrje, pasi Bernd Borchardt dënoi ashpër dhunën në protestën e opozitës.

Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, në datën 16 Maj, misionet e SHBA, Bashkimit Europian dhe Mbretërisë së Bashkuar, janë shprehur zyrtarisht për këto ngjarje duke dënuar si akte të papranueshme për demokracinë, dhunën e opozitës shqiptare dhe kërcënimin e ambasadorit.

 

b.b/dita

May 18, 2019 17:12
Komento

9 Komente

 1. perse nuk arrestohet urdheruaesi Sulmit bere Misionarit te OSBE--s i cili eshte Lulezim Bashah ?! May 18, 17:25

  Cfar pret ky shtet

  kjo polici ,

  kur terroristet islamike te udhehequr nga histeriku

  terroristi kriminel qe ushtron krime ne Shqiperi

  me Licens Hollandeze ,

  te godase me arme kunder Europianeve ne Shqiperi ?

  —-
  KJO ORGANIZATE TERRORISTE PD-LSI

  PERBEN NJI RREZIK SERIOZE PER SHQIPERINE

  DHE CDO TE HUAJ QE PUNON NE ATE VEND

  DUHET VEPRUAR MENJIHER ME PARE SE TE NDODHE DICKA

  PARALAJMERIMI ISHTE I QARTE PER TE GJITE

  QE BANDAT E TERRORIT PD -LSI

  TE POMPUAR NGA PAS NGA RUSET –

  KAN VENE NE SHENJESTER

  EUROPIANET PER TE BER QE DEMOKRACIA

  NE EUROPE TE DESHTOJ E SHKAKTOJN KAOS

  Reply to this comment
 2. Alban Dega May 18, 17:34

  ZERI I WASHINGTONIT EVROPES DEMOKRATIKE DHE KUKAMAT E VLADIMIR PUTANINIT !?

  – Amerika e dha mesazhin e saj !

  – Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte koha qe kamikazet e mercenaret e stershperdoruar te Sali Karaxhicit dhe Bandes se Gangstereve ta braktisin llogoren e shpartalluar!
  Mos te harrojne se askush prej atyre qe u del emri per dhune kunder nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike ne keto protesta te dores se zeze te Putinit, Beogradit e Athines nuk do ti lejohet te shkelin ne token e Amerikes edhe sikur tu dale dopjo llotaria e vizave ne SHBA !
  Aq me pak mund te fitojne shtetesine amerikane, ne baze te Kerkesave per Qendrim te Pehershem ose Per Shtetesi Amerikane. Ne kerkesat vendimtare eshte nje pyetje rrenuese per cilindo:
  – A je perfshire ne veprime per permbysjen me dhune te nje qeverie te zgjedhur ne menyre demokratike !?
  Zeri i Ambasades amerikane ne Tirane eshte zeri i Shtepise se Bardhe, te fatit te bardhe te Shqiperise dhe Kosoves eshte Zeri i vertete i Amerikes!
  Po te mos kishte shkelur vizen e kuqe te interesave strategjike te SHBA-se ne Shqiperi e rajón, Sali Berisha me familjen e tij, kurre Washingtoni dhe Departamenti Amerikan i Shtetit nuk do tua kishte vene vizen e kuqe ketij Lugati e mercenari te stershitur te Kremlinit, Beogradit e Athines… , sic ia hoqi vizen e kuqe edhe bosit te tij terrorist Sllobodan Milloshevic qe vdiq si nje qen i terbuar e i braktisur ne qelite e Gjykates Nderkombetare te Drejtesise ne Hage !
  Amerika demokratike e njeh Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevicin dhe cdo politikan shqiptar apo person qe u intereson, njeqint here me mire se ata vetveten!
  Sali Berisha, Lulush Karabush Bashici, Flamur Stanishic Noka, Edi Palokari, Fatmir Medihoxhe Gerdeci e krejt Banda e Gangstereve te SaLikekracise nuk duhet te harrojne se dosjet e vrasjeve, te krimeve te renda, korrupsionit masiv, plackitjes e mega- kusarise se tyre jane sa Mali i Korabit dhe mberrijne deri ne nivelin e Hages !
  Nuk ka qene kurre me afer dita qe ata te japin llogari para ligjit e drejtesise per te cilat SHBA- Shtetet e Bekueme te Amerikes kane investuar modelin e tyre te demokracise “ Ne Populli Me Popullin Per Popullin !” per cka ne shqiptaret si shtet e si komb u jemi borxhlinj edhe me jeten tone!
  Pse!?
  Sepse, jeta pa ligj e drejtesi, pa liri e demokraci sic e deshmojne krejt qarte, keto 28 vjet te demokratures shqiptare nuk eshte jete!
  Nuk ia vlen te jetohet !
  Haka do shkoje tek i Zoti, tek populli shqiptar !
  Edhe ne shqiptaret nuk qendrojme mbrapa: 95 per qind e jona jemi populli me proamerikan ne Bote “ edhe me proamerikan se vete amerikanet” sic pat deklaruar vete ambasadori Withers dhe Instituti Demokratik Amerikan!
  “ Tirana dhe Shqiperia eshte vendi me i sigurte se Washingtoni per Presidentin amerikan !” pat shkruar
  “ The New York Times” dhe CNN live nga Fushe Kruja gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Shqiperi.
  Kjo eshte e verteta e provuar e sprovuar e miqesise dhe aleances strategjike shqiptaro- amerikane jo sot por qysh kur Babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora pat deklaruar ne Torino me 24 nentor 1912, pra kater dite para shpalljes se Pavaresise se Shqiperise se “ po te behej nje Referendum ne Shqiperi, Rusvelti do te zgjidhej Kryetar i saj …” !
  Cdo koment eshte i tepert!
  Sot tymi e flaka, kapsollat shperthyese e Molotovet e Saladin Lul Mona Stanishic Nokes… ne dyert e Kuvendit dhe Qeverise se zgjedhur ne menyre demokratike te Shqiperise, sot fjala e Lulush Karabush Berishes qe u transmetua live nga “ Rusia Today” e Vladimir Putinit, u treguan hapur e pa maska shqiptareve dhe nderkombetareve se Banda e Gangstereve te Putinit, Beogradit dhe Athines ne Tirane u vuri zjarrin e flaken aspirates madhore te shqiptareve :
  E duam Shqiperine si Amerika demokratike!
  E duam Shqiperine si mbare Evropa !
  Zeri i Rusia Today sot u be hapur e drejtepersedrejti Zeri i SaLikekracise dhe Bandes se Gangstereve te tij politike, biologjike dhe mediatike!
  Amerika po sot si gjithnje e tha fjalen e dha mesazhin e vet te fuqishem demokratik dhe me shqiptar se vete ne shqiptaret kunder dhunes e terrorit antishqiptar e antidemokratik te Bandes se Gangstereve te Sali Berishes e Like Floririt

  Reply to this comment
 3. Dibrani May 18, 17:37

  Policia e Rames thuaj ! Rama po u jep rroga ekstra per mbrojtjen e pushtetin e Rames

  Proestuesit rradhes tjeter sinqerisht duhet ti japin nje mesim te mire ketyre peudo-policeve qe nuk jane gje tjeter ,…vetem militiant qe marrin shperblime per punen e piset ne emer te shtetit.

  Protestuesit tu tegojne dhembet kete rradhe mos i shikojne si shteti keto debila

  Reply to this comment
 4. Dash May 18, 17:50

  Edi Rama te dhjefsha shtetin ….turp , shteti duhet te tregoje forcen per te cilen u votua

  Reply to this comment
 5. Qendrimi pasiv i Policise Shtetit Shqiptare , beri qe bandat e terroristeve islamike pd e lsi te guxojne e sulmojne Diplomatet e Huaj ne Shqiperi May 18, 18:21

  Kjo esjte e pafaleshme per nji shtet ,
  nji Polici e cila stepet vs nji bande plehrash rruge .

  Me kte institucion i cili nuk eshte e i afte te garantoje

  Sigurin ne vend eshte e pamundur te hyet ne BE

  Reply to this comment
 6. intelektuali May 18, 18:51

  Keshtu mbrojti me gangsteret e tij edhe Enver Hoxha Ambasaden Sovjetike kur Mehmeti hodhi bomben artizanale ne Ambasade per te vrare dhe masakruar opoziten properendimore, dhe likuiduar me kete sebep deputete dhe intelektuale shqyptare,

  prandaj:

  BORCHARD SHAME ON YOU!

  Per shefin e oSBE-se qe fshehu dhe mbylli ne kasaforte raportin e paraardhesit te tij per Mafien enveriste me pushtet:

  http://www.panorama.com.al/raporti-sekret-i-osbe-ja-lidhjet-kriminale-te-rames-metes-dhe-berishes/

  Eshte si thirrjet e intelektualeve shqyptare kur xhelatet e Enverit i thyenin kockat e trupit:

  ENVER SHAME ON YOU!

  Reply to this comment
 7. Alban Dega May 18, 20:26

  SALI … LUL I NENES
  KE TE QAJE ME PARE !?

  – Nga Alban Dega. Nju Jork

  Sali .. Lul i nenes
  Ke te qaj me pare
  Mehdi Xen Gerdecin !?
  A cadren e care!?
  Mushamaja grisur
  I kercasin trare
  Themelet i tunden
  Mbi gjak te pathare!
  Kulmin ne Gerdec
  Rrenjet 21 janar !
  Like Mona Cizmen
  Kishin nismetare
  Me bllokun ne dore.
  Me Lalezin fanare
  Banda ne panik
  Duart me gjak lare
  Zeri u eshte cjerre
  Mbi te hapur varre!
  Kurre nuk ka mbetur
  Gjak i dlire pa marre!
  Ameriken kunder
  E Evropen mbare
  Nuk po u ngelet
  askush per ti qare !
  Ligji dhe drejtesia
  Ne pranga kur tu marre.
  Cadra juaj e krimit
  Po u behet varre
  Mbi gjak te pathare.
  Kur tu marri zvarre!

  From: Alban Dega
  Date: February 19, 2017 at 3:58:52 PM EDT

  Reply to this comment
 8. Fidel Kastro May 18, 20:47

  Nuk e di se ne ç’vend te botes demokratike te shkruash nje parulle qenka kercenim!!!!!!??????? Enveri ka vdekur , por bijte e tij jane galle , me intrigante e te paskrupullt !!!!

  Reply to this comment
 9. nji qytetare i vertete reagon kundet ktij sulmi terrorist kunder Diplomatit Borchardt May 18, 21:38

  e keqja e bandave te zhulsave te rruges ,
  nuk eshte ajo se i ka bo uoti muzlluma ,
  por edhe idiote .

  kane 30 -vjet ,
  qe vjedhin shtetin
  kercenojn ,
  vrasin ,
  shkaterrojn institucione ,
  dhurojn teritore detare Grekut ,
  i vene zjarrin Shqiperise dhe perseri
  kercenojne te Hujat Miqte e Shqiperise ,
  dhe dalin talibanet e thone ,

  he ; u tremb ai nga nji shkrim ne mure ?!

  Kafshe te pacivilizushme shpelle ,

  bota nuk funxionon si truri kurrizos se shpelles ,
  ajo reagon e merr masa perpara se te ndodhe e keqja .

  Te arrestohen kryetaret e bandave terroriste ne Shqiperi

  qe po tentojnee te nxijn emrin e Shqiperise ne Boten mbare .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim