Pas vendimit të Turqisë për ta kthyer “Shën Sofinë” në xhami, reagon Janullatos: Tragjike, ky vendim na rikthen në aspekte të errëta të historisë

July 12, 2020 11:00

Pas vendimit të Turqisë për ta kthyer “Shën Sofinë” në xhami, reagon Janullatos: Tragjike, ky vendim na rikthen në aspekte të errëta të historisë

Kreu i kishës ortodokse, Anastas Janullatos e ka konsideruar një vendim tragjik vendimin e qeverisë turke për të kthyer në xhami kishën shekullore të Shën Shofisë.

Kjo e fundit prej disa dekadash ka shërbyer si muze.

Sipas Anastas Janullatos, ky veprim minon shpresën më të madhe të epokës sonë që është bashkë-ekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

“Është mëkat edhe gabim që vaji i fesë të përdoret për të ndezur dhe për t’ju shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve”, shprehet kreu i kishës ortodokse.

Reagimi i plotë:

“Ky veprim bën pjesë në ato vendime dhe veprime tragjike, të cilat minojnë shpresën më të madhe të epokës sonë që është bashkë-ekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

Ky vendim na rikthen në aspekte të errëta historike. Një vend si Turqia që dëshiron të jetë pararojë, zgjedh të bëjë rolin e prapashtesës së një kulture të vonuar.

Është mëkat edhe gabim që vaji i fesë të përdoret për të ndezur dhe për t’ju shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve”.

j.l./ dita

July 12, 2020 11:00
Komento

13 Komente

 1. Xano July 12, 11:24

  Bravvooo XhEepy! Ore xhepy, ça bëri tha the ara.

  Reply to this comment
 2. Un jam kunder ksaj ide-je te idiotit te anadollit er dog kan July 12, 11:38

  porse ky djall i erresires ,
  ky gjarpr grek ,

  qe eshte pjell e erresires dhe spekullon nen flamurin

  e krishter ,nji Satan nen veldonin e priftit

  #eshte me i ndyre nga turku
  dhe me Shen Sofien
  s’e lidh relishte asgje ,por nxit gjuhen e politikes

  ———–
  Megjithte , pamarre fare parasysh cfar thot satani grek,

  erdogani s’mundet te guxoj te luj me zjarrin .

  Ferri do hapte portat e do ta perpinte brenda.

  Erdogni thjesht provokon Europen ose ka lajthitur

  Reply to this comment
 3. Ce July 12, 11:41

  Shih punet tuaja se Erdogani apo Sulejmani j koheve moderne i di vete punet e Turqise dhe nuk ka nevoje per keshilla nga jashte.

  Reply to this comment
 4. demo July 12, 12:16

  Erdogani nuk po e prish,si Greket rrafshuan te gjitha xhamite ne Greqi.
  Pastaj shen Sofia e Byzantit eshte ndertuar nga Perandori Justinian i pare i Perandorise romake te Lindjes.
  Prandaj Erdogan duhet te pyese trashegimtaret direkt te Justinianit,qe jane bashkeqytetaret e tij Kosovare.
  Justiniani ishte nga Ulpjana e Dardanise,qe korrespondon me Lipjanin e sotem.
  Pastaj duhet te pyese me referendum qytetaret romake,qe jane trashegimtare te Perandorise romake.Do te ishte me mire qe shen Sofia te kthehej ne Katedrale katolike si ka qene ne origjine para Skizmes,opo te shnderrohej ne xhami?
  Te fundit qe duhet te pyeten per shen Sofine jane greket dhe kisha greke.
  Greket e sotem duhet te rindertojne ato qindra xhami dhe teqe qe rrafshuan kur pushtuan token e cameve dhe Arvaniteve.
  E fundit fare,Erdogan duhet te rrafshoje nga themelet seline e gjarperinjve,Patrikanen greke te Stambollit.
  Per cfare qellimi e mban ne Stamboll?
  Per 500 vjet ajo strofke gjarperinjsh ka sherbyer per helmimin e kombit shqiptar..
  Rrafshoje Erdogan Patrikanen greke te Stambollit!

  Reply to this comment
  • na mbyten injorantet turcelinj July 12, 14:06

   Edhe ti qe thua te pyeten kosovaret,paske ik per lesh me keq nga erdogani…
   Turkoshaket shqipfoles te rajonit(perfshi shqiperine)dhe bishnjaket jane me turq se vete turqit e erdoganit…
   Keta turkoshak te shqiptarizuar jo me kot u lane nga sulltanet ne 500 vjet pushtim ne kete rajon te mbyshur me xhami e sumperjheta qe jane gati te luftojne ne siri e ketu per te mbrojtur erdoganet sulltan te sotem…
   Ne keto 30 vjet islamizmi ka hedh aq shume para ketu sa turkoshaket jane gati te bejne vetvrasje me dinamit ne brez per fene

   Reply to this comment
   • Andrea July 12, 21:53

    Greqirave si puna jote ju plas koka nga marazi sa here permendet fjala SHQIPETAR.
    Dhe a e di pse o turko-arab qe i thua vetes grek? Sepse ne te gjitha hartat e studiuesve apo udhetareve europiane te kohes shkruhet qe flitej Shqip nga Vlora der ne Selanik. Nuk njihte njeri greqi o kok kari janulles.
    Keshtu qe shko qiu ti me gjithe robt qe kane pjelle nje robqire 300 eursh si puna jote.

    Reply to this comment
   • Fatos July 12, 21:57

    Ju grekeve 300 eurosha po nuk ju pelqeu, shkoni pirdhuni ne te semes nga keni ardhur, andej nga arabia nga e keni origjinen bythzinj si puna juaj.
    Turkosharet kari lalit i ke ne athine; vetem Arvanitas dhe turkoshare me kryq ka athina. Atje ik e ferko bythen me 300 eurot qe te jep janulla.

    Reply to this comment
   • Hey July 13, 01:11

    https://www.protothema.gr/stories/article/1004507/oi-protoi-ellines-metanastes-stis-ipa/AMP/::lexoje o kelish I burdellos se janulles:lexoje mire se e ke ne gjuhen pontiojevgjite”greke “:: kush jane ata “greket” sipas mediave Amerikane te viteve 1900::jane nje rrace inferiore e pashkolluar:::flasin nje gjuhe qe nuk ka lidhje fare me greqishten e vjeter::kane nje lekure Te erret (jevgjit):::jane agresive te dhunshem:::dhe me poshteruesja qe kam lexuar apo degjuar ndonjehere per ndonje rrace apo komb eshte kjo:::Nje pike gjaku e nje Amerikani::nuk krahasohet me gjakun e te gjithe grekerve në te gjithe boten:shume poshteruese:::
    «Μια σταγόνα αμερικανού αίματος αξίζει περισσότερο από το αίμα των Ελλήνων όλου του κόσμου:::dhe te mendosh qe kjo rrace mongolojevgjitepontiocobanocifute “greke “mohon origjinen :bejne edhe racistin =anektode pontiojevgjite::sado qe te fshihen nen masken e “grek “ ::I tradheton DNA edhe ngjyra e lekures I poshteron

    Reply to this comment
 5. Galica July 12, 13:33

  Gur mbi gur te mos mbetet nga ajo grope gjarperinjsh

  Reply to this comment
 6. ILIRO-OSMAN July 12, 13:54

  Duhet te ribehet ILIRO-OSMANIA

  Reply to this comment
 7. Arben July 12, 17:05

  doni me per janullen????!!!!!!

  gjalle apo vdekur ta zhdukim nga trojet tona.

  Reply to this comment
 8. I tille je , sa here qe hap gojen July 12, 19:09

  Edhe pse me shprt nder dhembe dhe me bebelinat e mbushura , besnik deri ne castin e fundit e na harmoni te plote me qeverine dhe shtetin qe rron me enderrat e perandorise bizantine , pra te “Megaliidhese” ! Me te gjitha tiparet e nje ushtaraku besnik , ndaj te cilit eshte betuar .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim