Qeveria shfuqizon VKM-të për pasaportat diplomatike dhe të shërbimit

June 14, 2019 14:54

Qeveria shfuqizon VKM-të për pasaportat diplomatike dhe të shërbimit

Pasaportat diplomatike dhe ato të shërbimit do të jenë të vlefshme deri më 31 dhjetor të 2019.

Ky është vendimi i nxjerrë në 12 qershor nga ana e Qeverisë, vendim në të cilin theksohet se shfuqizohen të gjitha vendimet e dhëna që nga 1997 e këtej nga qeveritë e mëparshme.

“Subjektet, që janë pajisur me pasaporta diplomatike apo shërbimi përpara hyrjes në fuqi të këtij vendimi, kanë të drejtë të përdorin pasaportat përkatëse deri në datën 31 dhjetor 2019”, thuhet një nga pikat e kësaj VKM-je.

Në VKM paralajmërohet se ngjyra e pasaportave mund të ndryshojë nga ajo e që e përdorin qytetarët e zakonshëm.

Kjo VKM pason një të mëparshme me të cilën u hiqej e drejta e mbajtjes së targave dhe pasaportave diplomatike konsujve të nderit.

Sipas burimeve të portalit SI që ka botuar vendimin kjo masë ka ardhur pasi qeveri të ndryshme kanë abuzuar me dhënien e pasaportave diplomatike, që nga koha kur kryeministra ishin Pandeli Majko, Ilir Meta apo dhe Sali Berisha.

Në qershor të vitit 2016 vetë kryeministri Edi Rama do të pajiste të gjithë lojtarët e kombëtares së futbollit me pasaporta diplomatike, përpara se ata të shkonin në Kampionatit Europian.

 

b.b/dita

June 14, 2019 14:54
Komento

5 Komente

 1. Besniku tradhtonjes June 14, 17:17

  Po po
  Me mua viti zero
  Pas meje qameti

  Me ke e ka kesaj here piktori zemeruar me syun e nishanlluar?

  Shko merru me punet or taj, leri keto inatet prej laci lagjeje

  Reply to this comment
 2. Alban Dega June 14, 19:46

  HAPI I DUHUR !

  Me mire vone se kurre !
  Mos lejoni kurre me te njollosen pasportat diplomatike nga gjithfare hori e gangsteri politik, biologjik e oturako- mediatik !

  Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA June 14, 22:06

  Ne vend te hyrjes

  AH SIKUR TE ISHTE VETEM AMBASADORJA E SHQIPERISE NE KANADAJA O ZOTI TAIP!

  Vetem maja e Ajzbergut….
  SaLikekracia i la minat me sahat dhe bojazinjet e faqezinjet antishqiptare e te korruptuar te Shqiperise ne cdo hallke te diplomacise dhe cdo qelize te politikes, ekonomise… jetes
  Si ajo e shume keq jane gati gjysma e me shume ambasadoreve dhe diplomateve shqiptare neper Bote !

  Replike dhe sfide e detyruar me nje “kryehero” te palluar …

  CAKAJ THOTE JA UJKU
  RUDINA TREGON GJURMET !

  – Bushati na tregon heronjte e
  diplomacise hajgare….

  – Reforme rrenjesore, terapi
  shoku ne diplomacine …!

  – Ambasadore te Shqiperise apo
  “ Ambasadore te librave te vet “?

  – Heronjte e vertete te NATO-s !

  – Antiheronjt e diplomacise shqiptare vodhen ose shiten viza e deri edhe Laptopin teper sekret te MIsionit te Shqiperise ne OKB… Titullari ne vend te burgut u lartua!

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  Jo vetem keta 20 diplomate, por edhe te pakten gjysma e kryediplomateve, ambasadoreve, konsujve, konsujve te Nderit per te mos folur per personelin e dores se dyte jane qoka te partive jo te Republikes se Shqiperise !
  Me shume se ambasadorin e Shqiperise, sic e kam shkruar e deklaruar me dhjetra here tash e 28 vjet qysh me analizat “ Demokracia fiton cdo dite”… e “ OFFSIDE…!” tek gazeta “ Zeri i Popullit”, ambasadoret dhe diplomatet shqiptare jane vene ne gare dhe jane kthyer ne AMBASADORE TE LIBRAVE DHE QOKAVE TE VETA, ku orvaten te na e shesin vetem si Henri Kisingeret e Hollbruket… e diplomacise boterore !
  Nderkohe qe ish- kryediplomati na flet per heronj te diplomacine shqiptare, njesoj si Sali Berisha e banditet e tij. Sikur ata e futen Shqiperine ne NATO, happen driten jeshile te busedimeve per Asocimin ne BE, per heqjen e vizave!?
  Jo Zoti Bushati!? Orvatesh ta shesish sapunin per djathe!?
  Shqiperine ne NATO e futi Xhorxh W. Bush dhe aleatet tane strategjike SHBA, Gjermani, Británia e Madhe !
  Diplomacia shqiptare ne keto 46 vjetet e fundit qe me pridhjen ideo-politike me Kinen ne vitet 1976-1978 eshte nge deshtim i plote. Qe me Serreqin diplomacia dhe politika e jashteme ishte Offside- jashte loje.
  Ndaj eshte urgjente nje reforme rrenjesore ne Diplomacine e Shqiperise….Me mire vone se kurre !
  Pse !
  Skandalet e pafund, vjedhjet, falsifikimet, mashtrimet me qerate e banesave.. dietat… e deri edhe benzinen e makinave te diplomateve shqiptare… , vizat deri 25-30 000 dollare copa per qytetare te rendomte, qe nuk kane punuar kurre ne MPJ, por me vulat, firmat e protokollet e titullareve te saj apo ministrive te tjera e deri federatave sportive, universiteteve…..sidomos deri ne shtator te 2017-es jane pafund.
  Origjinalet jane ne ambasadat perendimore dhe sherbimet konsullore te tyre .
  Cfare nuk mund te pritet tjeter kur deri edhe vrases te kerkuar nga drejtesia e aleatit tone strategjik, SHBA-se, emeroheshin si Keshilltar i Shefit te diplomacise shqiptare Z. Ilir Meta, nepermjet duart e te cilit kalonin te gjitha reportet e shkresat teper sekrete te diplomacise shqiptare e nderkombetare !!!!!!???????
  Cfare mund te pritet tjeter kur ish Ambasadori i Shqiperise ne OKB Ferid Hoxha humbet ose shet tek ruset, serbet. Laptopin e Musionit te Perhershem te Shqiperise ne OKB dhe jo vetem nuk kryhet asnje hetim serioz deri edhe burgosjen e tij pet shoetdirim detyre dhe humbje sekretesh te shtetit shqiptar dhe NATO-s, por edhe gradohet deri Sekretar i Pergjithshem i Ministrise se Jashteme !?
  Korrupsioni nuk ka brire dhe ka prekur cdo qelize te shtetit shqiptar sidomos ne vitet 1992- 2013, por edhe mbrapa megjithese ka ulje te dukshme ne 1.5 vitet e fundit !
  Ky eshte realiteti i hidhur dhe e verteta lakuriq Zonja dhe motra Rudina…. dhe Zoti ish -Ministri qe duke bere heronj antiheronj e peshtiros edhe fjalen heroizem ! Me thuaj cfare heroizmi ka bere kusherlra jote amasadore ne Uashington tash 6 vjet pervec shpetndarjes s shutjeve te abetareve per femijet e imigranteve shqiptare ne SHBA !?
  Bir Ditmir i babes ke te qaje me pare !?
  Sa studente te shkolluar e doktoruar ne Perendim qe nga Harvardi, Princetoni, Columbia, Jale University… Oxfordi, La Sapiensa…jane punesuar nga ana juaj e stafit tuaj ne Ministrine qe ju drejtonit per mbi 5 vjet ne krye te saj !?
  Sa investime e turist kane sjelle ata per vendin dhe popullin shqiptar !? Diplomacia, polítika e jashteme ka peshore te sakte she sic duhet ta dish edhe ti eshte nje nga shtyllat kryesore te politikes se cdo shteti!
  Sa nga titullaret e stafi diplomatik rinovove pas takimit dhe kritikave te sakta e qenesore te Kryeminustrit Edi Rama ndaj kryediplómateve shqiptare ne veren e vitit te kaluar !?
  Cfare pune e aktivitetesh promovuese per bukurite naturore, njerezore, folklorike, perrallore te Shqiperise me titullaret dhe personelin diplomatik te huaj te akredituar ne Tirane po me delegacionet diplomatike !? Zero00000!?
  Je djale qyteteti dhe djale mamaje e djale babaje Ditmir dhe nuk te ka ra fare nevoja qe te mbeshtetesh familjen e te mbledhish boronicen, as sherebelin, as kamomilin, as … 221 lloje te tjera bimesh mjekesore qysh 6-7 vjec !…
  Ilaci- terapi shoku dhe kirurgji rrenjesore ne diplomacine shqiptare…
  Pa meshire e pa humbur kohe !

  Reply to this comment
 4. Tori June 15, 08:35

  A i shkreti ti more A,D qe thua se jeton ne Amerike dhe ke mendje enveriste.Me sa duke ty te ka pare Amerika dhe jo ti ate por me 100% je ndonje bythlepires i Rames qe din te shkruash bukur hartimet dhe per kete paguhesh.

  Reply to this comment
 5. Elisa January 13, 23:15

  Ka akoma sekretare dhe dashnore ministrash qe mbajne pass sherbimi se ju duhet per orgjira lart e posht

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim