Pashka ortodokse, besimtarët luten për paqe e mirësi

April 28, 2019 10:29

Pashka ortodokse, besimtarët luten për paqe e mirësi

Qindra besimtarë ortodoksë kremtuan festën më të madhe të kalendarit të krishterë në Katedralen ortodokse “Ngjalla e Krishtit” në Tiranë.

Brenda dhe jashtë Katedrales, besimtarët u lutën për paqe, mirësi dhe harmoni në familjet e tyre. Ata ndezën qirinj për të marrë bekimin e Zotit.

Më herët gjatë ditës së djeshme, kryepeshkopi Anastas foli për ngjalljen, që fuqizon shpresën se do të mposhten përfundimisht padrejtësia, smira, korrupsioni dhe interesat e errëta.

l.h/ dita

April 28, 2019 10:29
Komento

9 Komente

 1. intelektuali April 28, 10:44

  Cojani keto Lutje te besimtareve Edi Rames dhe Keshilltarit te tij, Prokurorit te Enverit, Spartak Braho qe kercon me jete Agron Tufen vetem sepse kerkoi te beje publike listen me kriminle dhe xhelate vrastare te Enverit qe jane aktualisht “Deshmore dhe Heronj te Kombit”.

  Reply to this comment
  • ish i Plotfuqishmi katundit qi kujdesej per grat e motrat e te prsekuturve April 28, 11:02

   intelektuali ke shume te drejtee ,

   ata nuk e kercenojne rropsin e katundit ,

   ata duan ta perdhunojne ne tufe ,si i thonin dikur

   ne Cete te gjithe komunistet partizanet .

   i shkreti tuf,
   kan me ja shqy vrymen ee kan mi dal syt akoma me jashte zgavrave

   si koqe lepuri

   jan vagabonde partizonet .

   mbasi fitun pushtetin i futen ne vathe femrat e zogjisteve e ballisteve e tradhetareve te tjer ,
   pra ne kooperativa
   dhe atje i pallonte i Plotfuqishmi Fshatit

   lere pasta brigadieri ne fushe mes kallamoqit ci bojte ,

   pranej edhe fmijt e tyne sot jan si sykoqe ,

   te coroditur e sdijn kujt t’i lepien me pare ,sepse gjithcka trashegohet ke femijet edhe lepirja e boleve edhe putaneria .
   eh tufi shkret . kushedi se ke ka babn e vertet ,noj brigadiere katundi

   Reply to this comment
 2. Aliu nga Selenic April 28, 10:46

  Fesata eshte nje dite gezimi per te gjith besimtaret Ortodokse, pore ne kete shkrim ketu ku une lexoi ne funde thuhet “që fuqizon shpresën se do të mposhten përfundimisht padrejtësia, smira, korrupsioni dhe interesat e errëta.’
  Kjo lutje eshte mire pore kure del nga goja e nje meshtari qe perdite ben padrejtesi kjo me ven ne pikpyetje te madhe per kete lutje.
  Eshte vete Kryetari i kesaj Kishe qe ne shqiperi preje 28 vitesh qe ben padrejtesi duke uzurpuat kishet autoqefale shqiptare duke i hequr asaj autoqefaline duke mos lejuar qe ne krye ta saje te vendoset nje Prifte shqiptare, Vet ku Anasta qe lutet per “drejtesi’ nuk ka lejuar te vendoset busti i Fanolit, ne kishen autoqefale shqiptare .
  Vec kesaje padrejtesite e ktij prifti jan akoma edhe me te madhe kura ai ben propagande kunder shqiperise ku asnjeher nuk ka denuar krimet grek qe jane bere mbi shqiptaret qe jetojne ne Graqi.
  Ne keto kushte une e konsideroi kete lutj te Anastasit nje hipokrizi qe ne se ka krishte vertet diku kete duhat ta largoj nga faqja e dheut.!

  l.h/ dita

  Reply to this comment
 3. Pellazgos April 28, 15:53

  Per fat te keq para Osmaneve ketu ka qene per 1100 vjet Orthodhoksi zoti Aliu nga (Selenica) Arabia.
  Zoti Aliu.
  Cfare diference ka Janullatos i Kastriotis ne Epir me shqipetaret Hoxhallare qe shkojne ne Arabi per tu “edukuar per Allahun” dhe kthehen ketu ne Al-bani,Al-sisi,Al-Xhazira!
  E kupton ty qe Osmanet po mos te shponin barkun grave,te prerjeve te kokave ketu ne Epirin e Kastriotis nuk do kishte kembe Hoxhe te Allahut ketu?
  Si Myslimanet apo Katoliket jane pjese e pushtuesve dhe si te tille nuk kane lidhje me Zotin.
  Te njejtet kane qene edhe Orthodhokset kunder Civilizimit Greke per 1100 vjet Bizant Greke perpara Osmaneve.
  Te pakten keshtu thote historia.

  Reply to this comment
  • HIK MER PELLO M.TI April 28, 17:19

   janullatos eshte nji Gjarper Grek ne Token e Shqiptareve

   kaq mjafton per cdo kkorifillak te kuptoje se eshte duke ngren mut ne mediat e bordellos antishqiptare

   Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic April 28, 17:46

  I nderuar Pellazge(s) kjo s-ja sikur e kthen ne greqishte emrin tende.!
  Une e kam te qarte qe te gjith pushtuesite sejcili ka qen me i keq se shoqi qe vjen nga pase.. Pore sote jemi disi ne kushte te te tjera.
  Arabet vazhdohne perhapjen e islamizmit jo vetem ne shqiperi pore edhe ne vendet me te fuqishme te Evropes si ne Angli, ne Gjermani, ne france dhe ne te gjith boten
  Kuptohet qe te njejte gje ben edhe ortodokthsismi pore ndaj vendit tone ka nje problem themelore. Tek ne nuk behet fjal thjeshte perhapja e ortodokthsismit se ase une nuk jam kunder asnje fejje poer Prifti Anastas nuk eshte thjesh prifte pore nje ushtar i ASFALISE greke qe punon nate e dite per ta helenizuar Jugun e shqiperise,.
  Keshtu propaganda e tij eshte e hapure, ku arrin deri atje sa te mose e lejoj bustin e Fanolit themeluesi te pare te Kishes Ortodokse autoqefale shqiptare ..Jo se do t`ja arrij qellimit kete le ta harroj Anastasi dhe te tjeret, pore Kishen, ai qe 28 vjet po e perdore per qellime agrasive kunder vendit tone.!
  Kjo eshte e pa lejushem dhe kure shofe kete Prifte qe flet ne emer te Krishtit them se sa te drejte paska pasur Xhaxhi Enver qe ua hoqi mjekrrat pa i lakgure ketyre Palo Klerikeve te te gjith feve.!
  Ju faleminderit per mirkuptimin.

  Reply to this comment
 5. KATHARSIS April 28, 19:50

  KY VEND QE QUHET ARBERI NUK U CLIRUA KURRE NGA PUSHTIMI OSMAN DHE KOPILET E SULLTANIT. TE FYESH BESIMIT E TJETRIT NE DITEN E FESTES SE TIJ DOTE THOTE QE MBETJET OSMANE JANE VERTET TURQ PUSHTUS DHE ME MENTALITET URRYES NDAJ CDO LLOJ MENDIMI TJETER. NDJEHEN KEQ KUR THUHET KRISHTI U NGJALL SEPSE NUK JANE GJAK EUROPIAN POR MBETJE OSMANE. SI OSMANO-MONGOL E JENI MOS U PERZINI FARE ME FESTAT E TE KRISHTEREVE. LAVDI GJERGJ KASTRIOTIT QE JUA CAU MARMIDEN TE GJITHE OSMANO -MONGOLEVE.

  Reply to this comment
 6. GËZUAR RINGJALLJEN April 28, 20:33

  PRAPE SOT RINGJALLJE TJETER DATE 28 PRILL!!!
  JEZU KRISHTI U RINGJALL NJEHERE DATE 21 PRILL.

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic April 29, 01:57

  Po keta ortogp;sit a e dini ku e kan qendren. A mos e kan mu ne ze,er te Osmanllijve.? Pra mu ne Stamboll.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim