Pasi dështuan me Nishanin, PD e çon në Kushtetuese reformën territoriale

October 10, 2014 11:51

Pasi dështuan me Nishanin, PD e çon në Kushtetuese reformën territoriale

Partia Demokratike ka dorëzuar një ankimim në Gjykatën Kushtetuese, për miratimin e reformës territorial nga mazhoranca.

Ankimimi është dorëzuar nga deputeti Oerd Bylykbashi.

Ai tha se reforma territorial u bë me nxitim.

Kjo është një nga tentativat më të papranueshme, është thyerje flagrante ndaj Kushtetutës.

Sigurisht jemi përpara me një nxitim të jashtëzakonshme, jemi para një shkelje të vetme, hapjen dhe fitoren e zgjedhjeve në tavolinë.

Kjo është një tentativë antikushtuese për të kapur zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

Me këtë hartë i bën gjëmën zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Oligarkia Rama-Meta po kërkon të krijojë oligarkët lokalë, që do i thonë leqe-peqe këtyre në Tiranë.

Sot dorëzuam kërkesën voluminoze në Kushtuese, që ajo të vërë në lëvizje strukturat”, tha Bylykbashi.

Reforma territorial u kthye mbrapsht fillimisht nga presidenti Nishani.

Por, duke qenë se mazhoranca e miratoi sërish në Kuvend, PD tashmë i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese.

 

October 10, 2014 11:51
Komento

20 Komente

 1. Devolliu February 10, 20:45

  Bylykbashëria, ristanëria, paloqëria, halabakëria e tërë qenëria e Saliqenit, lehin kot se Populli vetëm neveri e urrejtje ndjen për këta qelbësira.

  Reply to this comment
  • Marvin Marvelous Hagler February 11, 15:47

   …..Nuk ka vend ne bote qe ligji te mos jete ndertuar ne frymen e te drejtes dhe te moralit shoqeror, artifica ligjore te cilat kane frenuar ceshtje te medha te shohin driten e zgjidhjes, qe kane bere demokracine tone te dhjere te mbaje frymen aq gjate sa ne ta pandehim te vdekur, dikush mund te gjeje kurdo dhe me mjaft lehtesi, por meskiniteti loja e oborit dhe dozat e servilizmit deri ne dylberllek bylykbashllek, i kane bere keta palo juriste te mbahen mend per demet qe i kane bere shqiperise por tek e fundit edhe vet PD qe ia qethen lesht deri sa e nxorren ne lekure lakuriq ne mes te dimrit aq sa sot i numerohen brinjet

   Reply to this comment
   • H.Ç. October 10, 19:39

    Me duket shume provokuese kjo ankese. Ne radhe te pare qe behet me vonese per te shfrytezuar çdo dekik qe pergjigja dhe miratimi te jepet sa me vone dhe mos te lere kohe per te mbledhur ekspertet per berjen e nje ligji qe do caktoje kompetencat e Bashkise dhe kryetarit te saj dhe e dyta pse nuk moret pjese ne komisionin e ndarjes territoriale? Dhe e treta edhe evropa pak dite me pare ne te paktat gjera qe falenderoi qeverine ishte ndarja territoriale si nje nga pese kushtet e plotesuara deri me tani.

    Reply to this comment
 2. ilo February 10, 21:33

  pak von me duket ankimimi i opozites apo strategji per te mos hyr ne zgjedhje.turp per ket opozit
  dhe fatkeqesia e ketij popull me keta politikan.

  Reply to this comment
  • orienti October 10, 19:38

   bylykbash, mos e harxhoni kohen kot mor djale ,behuni i vlefshem per kohen qe jeton dhe besimin qe ju kane dhene..,s’ka me, neser do te jete vone .

   Reply to this comment
   • Fatman October 10, 19:39

    Bylyk-bolja i ka marre me vonese urdherat nga i droguari, perroi psikik Adolf Betisha, por ndarja e re teritoriale eshte miratuar ne Parlament me votim te cilesuar brenda Kushtetutes qe hedh tuc edhe Gjykaten Kushtetuese. Shoqata PD kerkon ndarje teritoriale me 450 njesi vendore, komuna me 100 vete etj, a thua se jemi nje shtet me 40 milion banore, kur bota e qytetetuar dhe ajo be Afrike 2.8 milion banore I qeveris me nje krye.ar bashkie, jo i tipit Lulezime shoqja dhe komshie ne femijeri dhe rini me Toren ( sqarim per ata qe jane te ardhur ne Tirane, quhet Tore Bytha) tek 21 dhjetori.

    Reply to this comment
 3. Fakti February 10, 22:05

  Keta jane Bylykmuteria dhe Ristanmuteria

  Reply to this comment
  • surreter me maska October 10, 20:35

   “Bylykbashëri”, një term që nuk do ishte keq të përfshihej në fjalorin politik, sa herë të bëhet fjalë për fenomenin e shëmtuar të dy standarteve, që politika jonë e ka standart të vetin.
   Sepse, dhe personazhi politik prej nga buron ky term, Oerd Bylykbashi, për të tilla aftësi prej një skileje në çështje juridike, njihet deri më tani.
   Atij i dedikohet “karta juridike” e përdorur për moshapje kutish pas zgjedhjeve të vitit 2009, e po ashtu dhe ajo e hapjes së kutive 2 vjet më vonë, në zgjedhjet e vitit 2011. Ndërsa “mjeshtërinë” më të madhe, e ka në gjetjen apo shpikjen e yçklave juridike për refuzimin e çdo komisioni hetimor të kërkuar nga opozita e djeshme.
   Ndërsa për ngritjen e Komisionit për emërimet në Polici, ishte ndër më të përvëluarit. Kjo është pra “Bylykbashëria”!

   Reply to this comment
 4. devolliu February 10, 22:06

  Na turperuan Devollin keta bastarde Berishllare : Bo(r)dellare e Bylykbishllare !! Turpi i mbulofte tere jeten , se nuk kane asgje te perbashket me urtesine e devollinjve !!

  Reply to this comment
 5. BB February 10, 22:20

  Bravo Devolliu,
  Edhe une bashkohem me opinionin tend si miliona te tjere.

  Reply to this comment
 6. Halim February 10, 22:44

  Ne cdo vend te botes, paguhen me flori juriste si Bylykbashi (nqs eshte kaq i mire sa thuhet). Tani ne vend qe ta shajme se eshet i zoti, te gjeje dhe mazhoranca nje po kaq te mire.

  Reply to this comment
 7. tol francezi February 10, 23:25

  meshira eshte vdekje thoshte NAPOLON BONOPARTI,maxhoranca e tanishme po tregohet shume tolerante me opoziten e sotme ,haruan shpejt cfare u punoi salija,ristaneria,poni,bylykbasheria,dhe kmeret e tjere blu gjate qeverisjes se tyre te 8vjeteve ne pushtet 2005-2013

  Reply to this comment
 8. tan KAVAJA February 11, 08:28

  Mosu merzisni se carku ngrihet ngadale !

  Reply to this comment
 9. shqiptari February 11, 08:38

  pase ketij teroristi antishqiptare fshihete dikushe shume i fuqisheme dhe tmersishte antishqiptare ok pra eshte shume i fuqishem klani qe do shkatrimin e shqiperis qe perfaqesohete nga berisha basha e kompani keshtu e qe ketu duhete luftuare duhene prer lidhjete kjo… shifete injoranca berishaiane bashjan nuk po ndalete ngelen vetem me tror me renie ekonomike e ku di une sec flasin te japin nje ide pere shqiperin dhe shqiptaret nese siu plotsohete atehere po nje gje iu them nje fitim i ketij populli eshte redukrimi i shpenzimeve vetem pere eskorten e teroristit berisha qe kur levizte harxhonte miliona euro me kriminelete e tije vrasesite me te pameshirsheme tani edi leviz vetem ja kete te shpjegojne keta bythlepires a me fale bylykbash dhe ate tjetren qe po vjedhin keta ministara sic vidhte kompania teroriste antishqiptare qe iku me bashiçin ne krye

  Reply to this comment
 10. ORFEU February 11, 08:47

  As Oert Bylykbashi nuk i shpeton sulmeve te kota e pa arsye te A. Stefanit. Per Stefanin cdokush qe prish qetesine e qeverise Rama duhet sulmuar e mallkuar. Ky Don Kishot nga mendja dhe pamja eshte kalorifer-ventilator ( sipas kohes ) servil i Rames.

  Reply to this comment
 11. inf February 11, 16:32

  Familje komunistash dem baba dem ky nji rrugaç i lidhur me krimin e me hajnine delenxhi Kosovar i UDBse prizerenas i qelbur turk i rracuar gjeti katnarin berish dhe ja beri koken llalle per tet vjet ky batakçi i mbuluar
  Qendroi si thengjill i mbuluar per tet vjet jurist hajduti tradhtari rrugaçi me nji soj e fare e fis droge e hajnije vrasje e mashtrrime eshte ky Thengjill i salih Romi berishit.
  Ptyyyyyyyyyyyy armiq kriminela vrases drogaxhinj jeni ju mor maskarenj.

  Reply to this comment
 12. Redon February 11, 17:38

  Personi qe flitet eshte i biri Samiut, ardhur nga Prizeni, arriti te jete komunist dhe ne post te rendesishme ne komitetin ekzekutiv Durres
  I biri i felliqur,i ndyre,dylberi i S

  Reply to this comment
 13. MARKO February 11, 18:45

  Nje kosh me karavidhe…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*