Paskal Milo: Disa nga përshtypjet e gabuara për statusin

June 25, 2014 08:56

Paskal Milo: Disa nga përshtypjet e gabuara për statusin

Ish-ministri i Jashtëm, Paskal Milo, ndërsa përshëndet marrjen e statusit të vendit kandidat për në BE, në këtë intervistë për gazetën ‘DITA’, sqaron dhe përfitimet politike, ekonomike, teknike dhe institucionale të Shqipërisë pas këtij vendimi.

 

Shqiptarët janë të interesuar se çfarë përfitimesh teknike dhe financiare do të kemi pas marrjes së statusit?

Në planin e drejtpërdrejtë, në ato që quhen teknike apo mbështetje financiare, nuk do të ketë përfitim. Është krijuar një përshtypje e gabuar sikur statusi do të shoqërohet me mbështetje financiare dhe me favore të tjera si të drejta për shkollim, për punësim, për lëvizjen e lirë etj. Është një përshtypje e gabuar. Nuk do të ketë përfitime të këtij lloji. Europa ka rregullat e saj dhe dhënia e statusit nuk na krijon ndonjë favor në këtë drejtim…

Intervistën e plotë mund ta lexoni sot në versionin print të gazetës DITA. 

June 25, 2014 08:56
Komento

1 Koment

  1. Ekonomisti June 26, 11:23

    Si shqiptare qe jemi gjithnje e kemi mendjen tek perfitimet dhe jo tek detyrimet qe duhet te plotesojme, per te merituar emrin e qytetarit europian. Nuk mund te quhesh i tille nqs ke kete qendrim ndaj prones ne radhe te pare,punes, mjedisit qe te rrethon, shoqerise, diskriminiit te shoqerise ne drejtim te ngjyres, profesionit, gjendjes fizike, apo dhe ceshtje te tjera te cilat Europa i ka zgjidhur me kohe. Eshte perpjekeje e madhe dhe e vazhdueshme per te merituar kete emer. Nuk mund te behesh antar i kesaj Europe me njerez si kafshe Berisha & CO, etj. Qen si ai vetem mund te lehin prandaj shoqeria jone duhet te jete me e civilizuar, per te shmangur keta te cmendur.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim