Letër e hapur Pëllumb Kullës, mikut tim të “kohës së Enverit”

Paskal Milo November 17, 2014 00:05

Letër e hapur Pëllumb Kullës, mikut tim të “kohës së Enverit”

 

 

 Ja kështu, pas gati 40 vitesh pasi jemi njohur në Fier, ti në Amerikë e unë këtu ku kam qenë, duhet të këmbejmë disa mendime si dikur në “kohën e Enverit” në kafenetë e varfra të qytetit apo në mjediset e teatrit të tij. Unë, një djalë 26 vjeçar, i dëbuar nga Tirana si i biri i «armikut të partisë e të popullit», ti, diçka më i madh, i ardhur nga Vlora me detyrën e regjisorit në teatrin e estradës së Fierit. Unë bëja muzeologun, ti i mbaje njerëzit me humorin e shëndetshëm të parodive me ballistë, me Malot e Zalot.

 Habitem se duke qenë përmbi 20 vite në vendin më demokratik të botës, ti Pëllumb, një njeri tolerant, i letrave, e i butë nga natyra, në vend që t’i ruaje e t’i zhvilloje vlerat që unë kam kujtuar që i ke patur jo fasadë, i shfaq në antipodin e tyre, në mënyrë revanshiste e virulente.

 Unë jam historian që e kam shkruar dhe shkruaj historinë me dokumente e jo në mënyrë selektive. Historishkruarja është një proces shumë serioz. Nuk është humor rakie e me batuta kafenesh. Deri në vitin 1990, nuk kisha shkruar e botuar asgjë për Luftën e regjimin komunist, ndërsa ti, i dashur mik, me disa njerëz të letrave ishit në majat e lavdisë e të përkëdhelive të pushtetit, se talentin e artin tuaj e vutë thellësisht në shërbim të formimit të “njeriut të ri”. Unë dhe shumë të tjerë të kemi çmuar për vlerat krijuese e jo për shitjen e shpirtit.

Nuk kam nostalgji as për Enverin, as dhe për regjimin e tij, se në atë kohë askush nuk më duartrokiste dhe askush nuk më jepte çmime. Bëja mësuesinë e ligjëruesin e historisë si mijëra të tjerë për të mbijetuar. Por, miku im në atë kohë siç kishte burgje e internime prej të cilat nuk kanë shpëtuar as edhe njerëz të mi të afërt, kishte edhe humor, edhe teatro, edhe këngë, edhe valle, edhe dashuri, edhe dasma. Jeta nuk ishte vetëm zi e burg. Ajo vazhdonte dhe atë ti e ke jetuar si pak të tjerë.

Gradën “Doktor i Shkencave” e kam marrë me një vepër të mirëfilltë shkencore pas dhjetë vitesh studimi, të botuar në vitin 1992 për marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave në periudhën midis dy luftërave botërore, libër që është vlerësuar nga kritika historiografike e sidomos nga kolegët historianë nga Kosova.

Historinët e një vendi nuk mund ta shkruajnë një, dy apo pesë historianë. Është gabim e perceptim naiv t’i ndash historianët në të djathtë e në majtë. Ata për nga veprat e kontributet ndahen në historianë objektivë e jo objektivë, ndahen në shkolla e alternativa   mendimi e metodologjie. Historiografia është shkencë, e specializuar në fusha studimi që duan kohë e njerëz që të shkruhen e interpretohen ngjarjet.

Të shkruarit e historisë së afërt si ajo e regjimit komunist do kohë që të shkruhet. Në gjuhën e shkencës kjo quhet maturim i ngjarjeve. Dokumentacioni arkivor ka  rregullat e tij të shfrytëzimit. Përndryshe nuk bëhet rishkruarje objektive e historisë, por pamflete politike me sharje dhe etiketime.

Historianët seriozë që respektojnë historinë dhe historishkruarjen nuk nisen nga konsiderata politike, por udhëhiqen nga kodi profesional dhe etik i tyre në procesin historiografik. Ata që nuk e kanë këtë kulturë profesionale nguten e shkruajnë ose gjykojnë të tjerët. Është e drejta e tyre. Jetojmë në demokraci.

Ti e disa të tjerë me mënyrën si po reagoni nuk doni të rishkruhet historia, por të përmbyset ajo, të zhbëhen faktet e ngjarjet. Por i dashur mik, historia bëhet vetëm një herë e shkruhet e rishkruhet disa herë. Ti e gjykon historinë si amator, unë e analizoj si profesionist. Ti e sheh nga Nju Jorku, unë e kam gjurmuar dhe e gjurmoj përditë, këtu në vendin ku ajo është bërë, në këtë demokraci jo të plotë shqiptare, por gjithsesi me liri akademike.

Që të mësosh diçka më tepër për Luftën e posaçërisht për Mukjen përmes dokumentave më të fundit do të kisha dëshirë të të dhuroja librin tim të fundit të sapobotuar,

“Shqiptarët në Luftën e Dytë Botërore”. Do të ishte një rast i mirë që do të nxiste për reflektim, në mos për të tërhequr mbrapsht epitetet e mllefet që të kanë pushtuar shpirtin, të bëjë në heshtje “mea culpa”-n. Ndihem i zhgënjyer për një mik të dikurshëm që ka humbur drejtpeshimin. Zoti e ndihmoftë!

 

********

Redaksionale: Ana e mirë e një përplasjeje

 

Që kur DITA vendosi që për këtë vit të hapë një rubrikë të veçantë ku herë pas here të pasqyrohen ngjarje dhe njerëz që kanë lënë gjurmë në historinë e luftës për çlirimin e vendit 70 vjet më parë, gjithnjë e më shumë materiale dhe interesime ka patur në redaksi. Fokusi ynë, sigurisht, ka qenë një kujtesë dhe një nderim për ata që luftuan, por edhe një rikthim në ngjarjet dhe momentet kyçe të një kohe që do përcaktonte drejtimin që do merrte vendi për një epokë të tërë. Përgjatë këtyre muajve, afërmendsh që nuk kemi marrë përsipër as të shkruajmë, as të rishkruajmë e as ta përmbysim historinë. Ky është mision për profesionistët e fushës. Por kjo nuk na pengon që të shprehim një qëndrim të caktuar, kur e shohim të nevojshëm dhe të arsyeshëm shprehjen e tij.

Këtë gjë bëmë edhe numrin e djeshëm, me shkrimin që zoti Pëllumb Kulla dërgoi në redaksi. I përmendur në vetë të parë, duket se historiani i njohur Paskal Milo e pa të udhës të reagonte personalisht ndaj autorit, me këtë shkrim të dërguar në redaksi. Kjo është një e drejtë e tij dhe ne po i japim hapësirën e nevojshme, aq më tepër që shtysa e reagimit të Kullës erdhi pikërisht nga disa numra të mëhershëm në DITA.

Ajo që vlen të nënvizojmë në këtë debat, është pikërisht fakti që po bëhet një debat, i qytetëruar dhe me argumente. A është Milo aq “i fortë” në rromuze, apo a ishte Kulla aq rigoroz në shkrimin e djeshëm sa u përket renditjes dhe argumentimit të fakteve historike, këtë le ta vlerësojë lexuesi. Në materialet e këtyre faqeve kemi vendosur edhe intervistën e historianit Pëllumb Xhufi dhënë revistës Java, për arsye se ishte punimet e dy historianëve për LANÇ botuar në DITA disa javë më parë, ato që ngjan të kenë ngacmuar zotin Kulla.    

 

 

Paskal Milo November 17, 2014 00:05
Komento

55 Komente

 1. Labi Vlore November 16, 13:33

  Historine e shkruajne Fituesit dhe jo Humbesit.Konferenca e Paqes e Parisit e vitit 1946 ka njohur Boterisht luften Anti-Fashiste Nacional Clirimtare te Komunisteve Shqiptare.Dhe ne te njejten kohe ka denuar Boterisht dhe ne menyre perfundimtare Kuislinget dhe Kolaboracionistet e te gjitha llojeve me pushtuesin sidomos Ballisto-Zogistet.Kaq eshte e gjitha.Tani Humbesit e luftes ne cilesine e Lepujve te faktuar,kerkojne te shkruajne Historine ashtu si ju pelqen atyre.Une habitem se perse shqetesohet dhe u kthen pergjigje Profesor Paskal Miloja???Mos u merr me plehrat e Historise qe paguheshin me para kesh nga Gjermanet per sherbiume spiunlliku.Nuk mund te shkruajne Historine Lepujt Humbes.Por fitimtaret TRIMA.Dhe trimat ishin Komunistet.Lepujt ishin Ballisto-Zogist.Po te ishin trima,do kishin fituar luften.Edhe njehere tjeter.HISTORINE E SHKRUAJNE FITUESIT.Humbesve u mbetet vetem Vula e Zeze ne Balle.Vula e Bashkpunimit me pushtuesin sa per te lepire nje Kocke.Servila te neveritshem dhe LEPUJ me DAMKE.Qe kurre nuk Shqiptuan fjalet.VDEKJE NAZI-FASHIZMIT.

  Reply to this comment
  • Labi Vlore November 16, 13:48

   Dhe me rendesishmja nga te gjitha.Konferenca e paqes e Parisit e vitit 1946 i njohu Shqiperise 28 mije deshmore te rene ne Luften Anti-Fashiste.Sigurisht qe midis ketyre te reneve nuk kishte asnje Ballisto-Zogist.Bota njohu vetem te renet nga radhet e Partizaneve Shqiptare.Ky numer me siguri eshte i ekzagjeruar.Por nuk ka shume rendesi numri.Rendesi ka radhitja jone kah Aleateve dhe kunder Nazi-Fashizmit.Perndryshe Shqiperia do ishte shqyer ne kater copa.Greqia do kerkonte si demshperblim ndaj Shqiperi bashkpunetore e Nazi-Fashizmit,kufirin minimalisht deri ne Vjose.Perfshi ketu edhe Vlore,Sazanin dhe Karaburunin.Jugosllavet do e kerkonin Kufirin deri ne Durres si demshperblim qe duhet te jepte Shqiperia Kolaboracioniste fitueseve Jugosllave te Luftes.

   Reply to this comment
   • Gjinkurti November 16, 20:37

    Eshte interpeceptualiste te pergjithesojme parano-gjenezen e trupave nderkatalitore per ceshtje qe edhe vet Nethan Spindelberg ka rezerva. Ky I fundit, ne studimin e famshem “Balkan, a toast of gunpowder'” (Ballkani, dolli baruti) aludon predispoziten se shqiptaret e 1930-1949 Nuk donin dhe nuk mund te pranonin teorine “Rrefenja nga Amerika” jo vetem si antiskrupuloze, por mbi te gjitha inkoherente.

    Reply to this comment
   • TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. November 17, 01:22

    “Labi Vlore ” !
    Desha te shkruaja dhe te komentoja ,por e pashe te rruges se ESENCEN e komentit tim ti e ke shkruar shume mire.
    Vetem do te shtoja se PULAXHINJTE dhe 28 Kamiona mi nda per 7 Batalona ,i ka marre Historia dhe i ka sistemuar ne krahun e PLEHRAVE .!

    Reply to this comment
  • dumba November 16, 15:24

   ik mer dangall vlore

   Reply to this comment
  • albano November 17, 13:00

   sa i zgjuar qe qenke more biri i MEHETIT ..DHE I KADRIUT .. A E DINI JU MORE COBAN NGA VLORA SE NE 1919 NE PARIS U MBLODHEN FITUESIT E LUFTES SE 1 BOTERORE .SERBIA RUSIA FRANCA ANGLIA GREQIA DHE E NDANE E COPETUAN SHIPERINE .. PO SE ISHIN FITUES DHE KISHIN TE DREJTE TE I REGONIN BOTES PERRALLA .. DO TE KISHIN TE DREJTE TE VIDHNIN TOKA MAJTAS DHE DJATHTAS DHE TJA JEPNIN SERBEVE DHE GREKEVE SE I LEPININ B ……… A E DIN MORE FILLO DHE ME QE NA FLISKE SE FRANCA E NJOHU L N C LUFTEN PARTIZANE … A E DINI JU COBAN NGA VLORA SE KUSH E MBROJTI TRADHETARIN E ENVERIT ABAZ KUPI ? ? HE E DIN MORE LAB I ZGJUAR ….. JO NUK MA HA MENDJA … SE EMBRUAN 2 AVOKATE FANCEZE .. DHE THANE TE VERTETEN SE ABAZ KUPI NUK ISHTE TREDHETAR ..SE LUFTOI PER SHQIPERINE ..POR NUK LUFTOI PER IDET E ENVERIT … NUK LUFTOI PER KAMUNISTAT … .. E KUPTON KUSH ISHIN TRADHETARET … APO JE I TRASHE …DHE DON TI BEJE ME VIZATIME ..ME PIKTURA NGJARJET

   Reply to this comment
  • kujtesa November 18, 13:39

   perseritje
   – Po e madhe shtypi. Te diskutojme vetem per luften! Atehere diskutimet do jene te sinqerta ne rast se Partizanet e Brigates se pare do shkojne ne nderim tek varri i Komandantit te tyre Mehmet Shehu. Komandanti real ne terren,ish luftetar i Spanjes Republikane.Ne regull atehere. Te perkujtohen emer per emer gjith komandantet e Komisaret e formacioneve luftarake.Te gjitha cetat luftarake te para 8 Nentorit te cilat nuk kane qene ceta partizane e as komuniste. As ceta e Myslim Pezes kur ka filluar Luften nuk ka qene komuniste. Te thuhet per luften e Cetes Plake te Vlores. Referohem Gazetes Zeri i Popullit, ne muaj Shkurt 1943 ku eshte artikulli : Bazi i Canes ( Abaz Kupi),Myslim Peza, Baba Faja Martaneshi, tre emra patriotesh te Luftes Nac-Clirimtare.
   Ose Zeri i Popullit ne Janar 1943 jep ne gjith shqiperine kush lufton armikun e bashkepunetoret e tij:
   Ne gjirokaster- Partizanet e vullnetaret,,Ne Korce po ashtu,,Ne Elbasan eshte Baba Faja Martaneshi e Kadri Hoxha,,Ne Diber i patundur Haxhi Lleshi,,Ne Lume lufton Muharrem Bajraktari me trimat e tij,,Ne Mat eshte ceta partizane,,Ne Krujen e Kastriotit e mban flamurin e luftes Abaz Kupi ashtu si me 7 Prill 1939.,Ne Tirane ,Durres Kavaje luftojne si petrite partizanet e Myslim Pezes,,Ne Berat e Skrapar eshte Gjin Marku me Mestan Ujanikun,,etj nga Vlora e Selam Musait…..keto jane shkruar ne “Zerin e Popullit” dhe nuk mund te mohohen.ka edhe tjera………..

   Reply to this comment
 2. Atdhetar November 16, 13:37

  Pumja ka curufjasur dhe ne monizem bente lolom per tembajtur partine gjalle dhe ne demokraci baba enver berishen dhe sot na del me rafishat ndaj nje miku por edhe studiuesi te mirefillt

  Reply to this comment
 3. Dardan November 16, 13:52

  z. Milo e ka kabim që e fshikullon mikun e tij . Sidomos nga që e ka pasur shok, as që duhet ti shkonte nëpërmënd që ti bënte kritikën më të vogël. Harroi ai sa shume ka qeshur me filxhanin e kafesë që mezi i gjetën emrin apo rakinë e fortë kur po martonim Malon, çunin e .???? Dale Milo dale!

  Reply to this comment
 4. feniks November 16, 13:56

  Zoti Milo!
  Nuk ke fituar bonus,qe ke permendur “biografine tende” te keqe,qe nenkuton se je “I NDERSHEM ” per sa shkruan!
  Sic e thua vete,HISTORINE E LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE E BENE PARTIZANET SHHQIPTARE NEN UDHEHEQJEN E PKSH-se DHE ENVER HOXHES!!!
  Pra historine e bene ata vete si CLIRIMTARE ndersa keta palo “nacionalistet”,ne vend qe te merren me baltosjen e CLIRIMTAREVE,le te tregojne BEMAT e tyre gjate luftes!
  Kane patur 24 vjet kohe,qe te vertetonin se KANE LUFTUAR APO BASHKEPUNUAR ME PUSHHTUESIT!
  Te kishin bere MONOGRAFIRA,ROMANE,POEMA,TREGIME,FILMA E DOKUMENTARE etj!
  Heronjve te tyre t’u kishin ngritur BUSTE e shtatore dhe ne fund te na e thone shqip:
  -PSE NUK BASHKEPUN UAN ASNJEHERE ME PARTIZANET GJATE LUFTES,POR NA DERDELLITIN PER MUKJEN,SIKUR AJO PASKA QENE GJEMA E TYRE???
  Ne Mukje ata tentuan te NDAJNE PUSHTETIN E ARDHESHEM,jo vetem pa hedhur nje pudshke kunder pushtuesve,por duke bashkepunuar me ata e duke DERDHUR GJAK PARTIZANI!!!
  MUKJA ESHTE NJE KALE TROJE,qe vetem ENVER HOXHA E NUHATI SHPEJT DHE E HODHI POSHTE ME NEVERI!!!
  Pse nuk kane bere keto 24 vjet,keta palo nacionalistet,ndonje MUKJE TJETER,por se bashku me ARMIKUN E ZI Sali Berisha i konsiderojne SOCIALISTET ARMIQ DHE REALIZUAN GRABITJEN DHE SHKATERRIMIN E SHQIPERISE???
  LAVDI LUFTEC NACIONAL-CLIRIMTARE ,PKSH-se DHE HEROIT LEGJENDAR ENVER HOXHA!
  MALLKUAR QOFSHIN BALLISTO-ZOGISTET,BASHKEPUNTORET ME PUSHTUESIT!!!

  Reply to this comment
  • MENTORES November 16, 14:51

   nuk e ke kuptuar mire Milon per ceshtjen e “biografise” dhe nuk e paske ndjekur debatin. Milo, megjithese edhe i vellai ka bere burg per ceshtje politike, rrefuzon ta quaje familjen e vet te persekutuar. Ndersa Pellumbi me shkrimin para dy ditesh, zyrtarisht numeroi pese familjare te persekutuar, duke u shpallur zyrtarisht edhe ai kunder regjimit. tani te jesh kunder regjimit nuk eshte ndonje gje e madhe, po te dalesh i persekutuar, ketu prit nje moment. Une jam rritur ne Fier dhe mbaj mend Pellumbin dhe gruan e tij, te veshur me cdo perfitim nga pushteti provincial komunist ne Fier. tani qe e mendoj, me vjen ti bertas qiellit kur Pellumbi me del i persekutuar!!!! ketu te ne ka vdek morali. ka qene i perkedhelur i atij regjimi, me jeten qe bente bashke me te shoqen do kishte vajtur 20 here ne burg po te ishte nen vezhgimin e regjiit. edhe Milo kete po i thote, qe i paske patur disa vlera per fasade.
   une nje gje kam, kam ndjekur Lubonjen dhe Pellumbin qe flasin kunder rishkrimit te historise dhe denojne regjimin, dhe bejne shume mire qe e denojne. problemi qe kam une eshte qe te dy jane ish te perkedhelurit e regjimit! kesaj si tja bejme? Lubonja nuk eshte i persekutuar, eshte viktime e lojrave te regjimit komunist! edhe Pellumbi nuk eshte i persekutuar sepse ciceroi gjate regjimit dhe po na del disident nga Amerika! kjo nuk ka asgje serioze.
   pas 50 vitesh, edhe pasardhesit e Berishes do kerkojne te bejne “modifikime” te vogla te historise duke u bere presion atyre qe e kane per profesion. dhe do thone se Berisha ishte i mire sepse udhehoqi levizjen demokratike prandaj analiza duhet te ndalet ne vitin 1991 dhe aty te dilet ne konkluzionin qe ka qene i mire per Shqiperine! keshtu edhe keta tani sulmojne luften duke thene qe Hoxha ka qene diktator. po historia eshe komplekse dhe diskutohen te gjitha periudhat dhe jo ato qe u interesojne ketyre personazheve. dhe e cuditshme eshte qe bashkohen te gjithe te kjo “metode” e gjykimit te historise!

   Reply to this comment
   • feniks November 16, 21:22

    @Mentores!
    As ti nuk me ke kuptuar mua!
    Milo nuk kishte pse e hapte debatin me Kullen duke rrefyer te shkuaren e tij!
    Se keshtu del,qe te drejte ketu kane vetem ata qe SOCIALIZMI i paska “Gervishur” gjate jetes!
    Historia nuk eshte pjese e jetes personale,por i takon nje populli te tere!
    Se shpejti festojme 70 vjetorin e CLIRIMIT TE SHQIPERISE,ku nderi u takon vetem CLIRIMTAREVE TE VETEM te saj,qe jane PARTIZANET,PKSH dhe udheheqesi i tyre ENVER HOXHA!!!
    Bashkepuntoret me pushtuesit ata ballisto-zogistet,jo vetem nuk u takon te jene arbiter,por ,ne se nuk i kerkojne falje popullit per TRADHETINE E KRIMET E KRYERA,te ulin koken dhe te heshtin!
    Derdellitjet e tipave si Kulla jane sa te FELLIQURA aq edhe anti shqiptare!
    Luften Nacional_Clirimtare e njohen FUQITE E MEDHA,prandaj derguan prane Shtabit te Pergjithshem gjeneralet e tyre!
    Ne se ballisto-zogistet pretendojne se historia e LANC-it eshte e RETUSHUAR apo me keq e fallcifikuar si LUFTE CIVILE,bujrum ,kane patur 24 vjet kohe te nxirrnin ne SHESH TE MEJDANIT faktet dhe argumentet e tyre e jo te mbrohen duke shpifur kunder PARTIZANEVE DHE PKSH-se!!!
    E kuptoj mire se keta pjellet e kuinslingeve kurre nuk do pranojne TRADHETINE E ETERVE TE TYRE,por edhe LUFTA JONE,e BIJVE TE ATYRE PARTIZANEVE HEROIKE duhet te jete po aq e furishme sa t’i demaskoje keta BIRBO,deri sa te mbyllin HALENE e tyre te felliqur!
    Me qellim ata futin ne nje thes LUFTEN ME SOCIALIZMIN!!
    He per he LANC-i eshte pjesa me e NDRITUR E HISTORISE SONE PER MBI 5 SHEKUJ dhe merita u takon vetem PARTIZANEVE,PKSH-se ,ndersa TURPI atyre ballisto-zogisteve qe bashkepunuan me pushtuesit!
    LAVDI PARTIZANEVE HEROIKE DHE DESHMOREVE TE LANC-it!
    LAVDI HEROIT ENVER HOXHA!!

    Reply to this comment
  • dn November 16, 21:40

   Po si te tregojne?i keni vra te gjithe,pikerisht per kete Pune:mos te kene mundesi me treguar se keni luftuar mbasi italia kapituloj e mbasi gjermani vendosi me u terheq!

   Reply to this comment
 5. Dilaver Goxhaj November 16, 14:05

  Pergjigjia e Pr.Dr. Paskal Milo dhene z. Pellumb Kulla eshte sa korrekte dhe me kulture aq edhe dinjitoze, gje qe e nderon ate si historian objektiv. z. Pellumb Kulla eshte mjeshter i humorit, por kurren e kurres mjeshter i historise, aq me shume qe eshte i njeanshem ne gjykimin e saj, ndaqe kerkon te pastroi sado pak paraardheist e tij qe bashkpunuan me fashistet dhe nazistet. Z. Kulla do te ishte mire te lexonte librin “Dosja e UDB”,botim i vitit 2005, ne Prishtine, “Koha”, i cili shitet edhe sot ne panairin e librit ne Tirane, dhe te njohi veprimtarine e parardhesve te tij edhe pasi iken bashke me gjermanet, te cilet i kane sherbyer vetem antishqiptarizmit.

  Reply to this comment
 6. limi November 16, 14:16

  Zoti Milo, pa na pershkruaj nje here se ne cfare pozitash ishte fisi juaj ? Vellai ku te ka punuar ? Gjykates !!! Sa te persekutuar paskeni qene ne kohen e Enverit ?

  Reply to this comment
 7. ibrahim November 16, 14:37

  rasti I Pellumb Kulles nuk eshte unik.Shume syresh I jane versulur te kaluares domethene vehtes.Ne shkrimet e ketij puthadori te sekretareve te parties e me pas te Saliut ka llogje.Une mendoj se ky palo pelivan ka lozur me dy porta dhe shenonte gol ku I duhej.Eshte bir ballisti dhe nip partizani(kusheri I pare I Servet Pellumbit)hidh e prit,shaj dhe mburr pa kandar…jo vetem qe nuk eshte serioze por tregon nje disekuiliber te dukshem shpirteror e mendor.Dicka e madhe e mundon kete dhe sojin e tije.Nuk eshte se I hapet barku per historine…lereni te bej llogje.

  Reply to this comment
 8. Sokrat Marina November 16, 14:44

  Keto dite po me habit fakti se si shume kuadro te kohes se ” Enverit” po na dalin te persekutuar. Po na dalin te persekutuar ata qe kane drejtuar institucione te rendesishme, qe kane shetitur me makina ne dispozicin e shoferin e perdornin si yzmeqar te tyre. Na qahen ata qe pergjeroheshin per ate parti e per ate Enver, kurse ne te tjeret, qe na conin fshat me fshat,per te cilen nuk jemi pishman se I sherbenim popullit,paskemi qen te rehatshem e te perkedhelurit e atij sistemi. Jane disa qe nuk I lyen kepucet me balte,por shetisnin neper asfalt,nuk e njohen buken e misrit,po donin buke te bardhe, ata qe diskrititonin ballist e zogist
  e na edukonin me moralin komunist, po kerkojne te na bejne historine ,ashtu si ja u do qefi atyre. Ketyre kuadrove u ka hyre vetja ne qef, se paskan qene kunder ideve komuniste ,por I propogandoninato nga frika. Po harrojne keta te mjere se poulli i njeh rrenje e dhemballe,e me veprimet e tyre tani tregojne se kan qen frikacak e servile. Une nuk e di se familja juaj ka qene e persekutuar si armik i popullit ,zoti PASKAL, e nuk them asnje fjale,pasi duk me takon aq me shume kur nuk u njoh,po nje fakt do ta them. Kam punuar ne te njejten shkolle Fshati,ku ka pas punuar edhe babai juaj ..e kam degjuar fjalet me te mira per te e familjen tuaj. Sot eshte e veshtire te shkruash histori,e te flasesh per histori,pasi edhe ajo” mesuesja” qe beri vellezer Naimin me Ismail Qemalin ,pretendon se e njeh historine me mire nga Ju apo edhe I nderuari Kristo Frasheri. Sot te gjithe jane historian, gjeograf, matematicien,kengetar ,pa le poet nuk ka ngelur njeri pa u bere,. Jane dipllomuar te gjithe me shkolle te larte.,madje pa e par deren e universitetit. Me e bukura eshte se me t’u zgjedhur deputet,nga kryetari I parties e jo populli ,breda vitit behesh me 2-3 diploma te shkolles se larte e Ju qe kini dhen provim para te madhit Aleks Buda ,nuk e njeh historine…. Nuk ke ci ben,erdhi koha ,qe edhe humorxhiu me balliste e zogiste te vleresoj edhe historine ,e aq me teper ate histori qe populli yne me ne krye ate diktatorin fitoi lirine ,zhvilloi arsim ,shendetesi ,industri e bujqesi. pati nje gabim se denoi ata qe donin te rronin ne kurrs te popullit, te ndertonin vila per vete ,tamam si pashallare ,;;;;.

  Reply to this comment
 9. Illo November 16, 14:53

  Ne kete sherr intelektual , ne se mund te quhet I tille , diallogu per luften clirimtare , dua ta perqendroj vrejtjen ne ceshtje biografike . Ne monizem quheshe me biografi te paster , po qe se kishe nje deshmor ne familje , ose minimum te kishe nje pjesmarres ne lufte . Ne vitet e tranzicionit njeriu krekoset si demokrat , po te kete pasur nje te burgosur nga regjimi . Po spekullohet shume ne kete variantin e fundit . Shqiptaret I respektojne te persekutuarit nga regjimi , por nuk mund te ekzagjerohet , deri aty sa te nenkuptohet se te burgosurit sollen demokracine . Shume ish te burgosur , kete opsion e shkruajne ne shtyp , pa dorashka .Te burgosurit vuajten fatin e tyre dhe kjo vleresohet me dhembje nga populli . Sot e 70 vite , po merremi me biografite , duke anashkaluar aftesite dhe virtytet personale te njerzve mbi 18 vjec . I. Foto

  Reply to this comment
 10. gjermani i fundit November 16, 14:56

  me pelqen debati, por dihet qe historia eshte çshtje opinionesh. Psh, po te studjosh mbi Aleksandrin e Madh thuhet se ky shkoi gjer ne Indi per te percjelle demokracine dhe kulturen greke, çuditerisht i ndjekur nga nje ushtri e stermadhe. Ideja e pare qe te shkon ne mend eshte zakoni i perjetshem i mbreterve qe shtyjne kufijte per tu bere perandore hegjemoniste e domosdo perandorite ndertohen duke zhdukur popuj dhe kombe. Te nihilizosh luften çlirimtare me preteksin se diku e shkelen me ndonje ekzekutim te gabuar apo me ndonje marreveshje te shkelur eshte herezi e plote. Behet fjale per Luften partizane dhe jo per ndonje liber biografik mbi E.Hoxhen. Per te paren mund te jemi te durueshem te lexojme historianet, se shkruhet vetem nje here dhe vleresohen sa me shume fakte historike. Per te dytin shkoni tek Klani t’ju jape Fevziu veprat e tij me studime shkencore dhe anatomike,por veç jeni te lutur te mos i merrni seriozisht.

  Reply to this comment
 11. Zogist nga shen naumi November 16, 14:56

  A do te kerkoje FALJE pellumb kulla ? ,
  dhe a do ti dorzoje lekat qe morri duke u tallur me ballistat dhe zogistat ,
  ne kohen e enverit ?
  Valle i mungonte tematika Kulles , per te gajasur Popullin komunist ?
  Mos ndoshta edhe Sot Kulla po bene humor me Ballistat dhe Zogista ?
  Ke kulle duhet te besojme , ate Para 1990 ? Apo ate mbas 1990 ?

  Reply to this comment
 12. Berisha November 16, 14:58

  Paskal sa bukur …Hazerxhevap……..Ta provoje “Laraska” prape. Dhe ne qofte se prape sdo mbushi…i jep te fala Cobo Rrapushi.

  Reply to this comment
 13. Al kapone November 16, 15:10

  Bo booo cfar rrac muti jeni ju shkiptart, akoma ne urrejtje me njeri tjetrin, akoma kunder, jo ballist , jo zogist , jo por me burra e patrimuren na paskan qene komunistet. Me qe qenka ashtu e gezofshi lirine qe u prune komunistet , Por ne perfundim milli I nje thesi jeni merr vnje mut, e ndaje ne tre kater copa. Ja u treon atdheu se kush jeni..

  Reply to this comment
 14. anjo November 16, 15:40

  Per Pellumb Kullen qendron tamam ajo shprehja, qe me duket se vete e ka nxjerre : “KEPUCAR, QENDRO TEK KEPUCET”! Edhe ti Pellumb jep mendime per humorin, bej ndonje skec me balliste qe hane pula, po mos u hiq si historian….

  Reply to this comment
  • andi November 16, 23:00

   Ne Shkoder ka pase ken nje sekretar Partije funksionar qe te punonte qindin per te realizu qellimin e tij, kur fitoi PD ja na doli i persekutum e filloj te afrohej me PD, per fat ishin disa njerez qe e njihnin e kishin punu me te dhe e degdisen jashte saj. Po keshtu i atij rangu duket se qenka edhe shkrimtari Pellum, Pra Pellumbi na paskesh qene Sorre, nuk e di a munde ta kete ne fis edhe Kamaleonin Viktor Nushi. rrac mashtrusish e qylxhijsh, fjalet e bukura e guret ne traste.

   Reply to this comment
 15. persekutuar-denuar November 16, 15:56

  PAS TEFTA CAMIT EDHE PASKUALE MILO I PERSEKUTUAR ME PUSHTET

  Po pse i kendon hymne me ladvi Enver Hoxhes dhe vajton si kukumjacke pylli per LANC-in kriminal te tij o Paskal Milo i “persekutuari” ne historine qe po rishkruan sot 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe si nje Kryetar Famoz Komisioni qe Edvini me Like Floririn te kane caktuar per te kselhasur elektoratin dru me pre enverist duke hedhur badiava LEKA per te festuar 29 nentorin e ZI qe mbolli MURTAJEN bolshevike ne trojet tona?

  Po pse thjeshte nuk e shkruan historine ashtu sic e thua ne DITA: “Enver Hoxha eshte per historine e vertete nje diktator gjakatar qe me burgosi dhe me sikterosi vellane prandaj une nuk mund te shkoj sot tek lapidaret komuniste me fotografine e Enverit ne dore dhe me grushtin komunist lart mbi koke si nje perbetim bolshevik per te likuiduar ARMIKUN e Kllases (vellai im), dhe ministrat dhe pushtetaret e qeverise aktuale te Edvin-Likes te kene turp dhe JAZEK qe shkojne dhe vajtojne si kukumjcak pylli per Enverin si nje REZIL per historine shqyptare ne Bote qe po kerkon te futet ne BE-ne Antikomuniste dhe Demokratike. Vetem keshtu o Paskal Milo mileti me te vertet do te besoje qe ti ke qene i persekutuar nga regjimi i Enver Hoxhes, ndryshe do te mbetesh ne cirkun e Tefta Camit.

  Reply to this comment
 16. Dike Mullai thote- November 16, 15:59

  Prof. Paskali:-Bere shume mire qe i u pergjigje KAMELEONIT P.Kulla! Por mos u hiq ‘I persekutuar” nga ai Sistem (nuk je i vetmi). Sa per kujtese:- Me njerin nganvellezerit Milo mbaruam Fak. e Inxhinierise ne U.Sh.Tirane dhe u emeruam ne Uzinen e Policanit ku arriti, me merite, te behet K/Inxhinier. Si student qe ishje ne ate kohe, pushimeve te Veres vije edhe ti tek vellai yt, qe krijoi edhe familje atje! Jam deshmitar, se letrat ‘Anonime’ bene punen e vete:- Komiteti P.P.Sh. Rrethit Skrapar e perjashtoi nga Partia vellain tend. Ai kaloi K/Inxhinier ne N.R.F.I.Sh. Fier- familja ne Polican. Komisioni Qendror i Kontroll-Revizionit ne Tirane e KTHEU ne Parti. Erdhi nga Fieri, shkoi ne Corovode, morri Tesren, qe e kishte merituar me PUNE! Ke pasur te aferm, Drejtues Kryesor ne Uzinen Mekanike-Q.Stalin. Nje tjeter ne Shkollen e Larte te Partise, bashkekohes ne vitet ’74-’77. Edhe nje here RESPEKTE per Detyren e Rishkrimit te Historise ne Periudhen e LANC!

  Reply to this comment
 17. bbb November 16, 16:06

  Pellumbi Kulla nje bir ballisti tallej me skecet ku thumboheshin Ballistet ne kohen e Enverit…Valle a ka me fytyre me ky njeri te flasi per komunizmin?!

  Reply to this comment
 18. Leka November 16, 16:12

  Po me sulme personale, po me kuptime personale. Xhaxhi Paskal je njeri i vockel. Nuk te rrit mbrojtja qe e ben Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
 19. Dr. Vehip (Veip) Proda November 16, 16:14

  Mos i hapni dosjet, mos i hapni arkivat, ju lutem, sepse biografitë, autobiografitë, veprimet e veprimtaritë, do të bien erë të pëgërë, për shumë gjoksrrahur.. Gjoksrrahurve të sotëm “nacionalistë”, “kundërkomunistë”, “kundërenveristë”, po t`u hapen dosjet, jo thjesht si bashkëpuntorë të Sigurimit të Shtetit, por si qytetarë e punonjës, ato do qelbin “dynjanë” me të thënat dhe bëmat e tyre.
  Historia është ajo që ka ndodhur-ka ngjarë në kohën e dhënë dhe jo ajo që na e do qejfi dhe interesi sot për ta thënë. Si në atë kohë, si në këtë kohë, si në atë kohë që do të vijë, ngjarjet, arritjet, mosarritjet, pasqyrohen, analizohen, afirmohen, kritikohen, por nuk mund të ndryshohen e të tjetërsohen. Prandaj edhe thuhet se koha është gjykatësi më i mirë. Për mua, historinë e djeshme e bën e nesërmja, historinë e sotme e nën e pasnesërmja. Sa më thellë në kohë, aq më objektiv në histori.
  Historia shkruhet njëherë dhe plotësohet, koregjohet e korrektohet në vijueshmëri, mbi bazën e dokumenteve të reja thelbësore që dalin, aspak në bazë të interesave konjunkturore, vetjake, grupore a klanore. Kur e pyeten në një rast Çu En Lain, në Paris ndoshta, se c`mendim kishte për Revolucionin borgjez francez, ai u përgjigj: “Eshtë ende herët të flitet”. Lum ai që udhëhiqet nga urtësia, logjika e shëndoshë dhe parimësia!

  Reply to this comment
 20. miri November 16, 16:20

  Historia shkruhet mbi bazen e fakteve apo te ngjarjeve.Ne se keto fakte apo ngjarje nuk ju mbushin mendjen.Shfletoni shenimet e te derguarve Angleze apo te pushtusve Gjermane Per nje person qe nuk do te lexoje apo te kuptoje ai meriton vetem perbuzje dhe neveriMendimi im eshte ky\ Faktet historike ngihen si obelisqe, Prej mundi ,gjaku e djerse gatuar.Te forte qe s’krahsohen me celiqe.RRugen popujve per t’u treguar.Kush i ka pare dhe gjuhen u ka kuptuar.Lumturine ka per te gjetur .Kurre s’kaper te vuar. Kush nuk i sheh kush nuk do ti shohe .Perbuzjen ne balle urrejtjen ne shpine .Do te mbaje ne kohe.

  Reply to this comment
 21. mb November 16, 16:41

  Bised e kote, shqiptaret egoist nuk jane te interesusr ne fakte.

  Reply to this comment
 22. persekutuar-denuar November 16, 17:07

  C’A KA BO VAKI? KA MBETUR VETEM QE EDHE NEXHMIJA TE DEKLAROHET SI E PERSEKUTUAR NGA REGJIMI GJAKATAR I BURRIT TE SAJ

  Se ne fakt Saliu e gudulisi me pambul demokracie Nexhimjen, nderkohe qe te gjitha duhet t’ja qajme hallin sepse o milet i paditur a edi c’a hequr dhe sa shume ka vuajtur Nexhmija nga burri i saj Enver Hoxha? Shume me teper se c’ka vuajtur Tefta Cami dhe akoma shume me teper se c’tregon se ka vuajtur Paskal Milo, sepse o milet i paditur:

  ENVER HOXHA E KISHTE HALLATIN SA FEVZI MAVIRA SHTATIN!

  Reply to this comment
 23. Niko November 16, 17:16

  Respekte Profesor Milo!

  Reply to this comment
 24. S. Starav. November 16, 17:39

  Profesor Milo jeni njeri i nderua. Gjithmon respekte per Ju si njeri e si historian.
  ken shume perkrahes per punen tuaj.

  Reply to this comment
 25. Mark uk November 16, 17:52

  Vertet je prefesionist po me shkrue shkruan sic eshte shkruar ne komunizem.Ju me thuani a ka pasur ndryshim nga raliteti qe u shkrue ne komunizem.Ju nxierrini disa gjera te pa rendesishme qe jan shkruar sipas qefit te fitimtarve.Po kush ti merr per baze qe flisni sic na i kane then me mijra here komunistet duke na bere pune politike.Mos harxho kohen me prralla komuflliqstash o Pasmushk Milo.

  Reply to this comment
 26. Dashnor Kozaj November 16, 17:59

  Jo , jo Paskal Milo , Pellumb Kulla ka te drejte . Historia te shkruhet me sa me shume objektivitet dhe te bazohet ne prova te sakta .Une gjate periudhes se shkolles se mesme , te kam patur mesues historie ne gjimnaz ne Patos ,ku erdhe dhe jepje mesim ,nxenesve te gjimnazit te Patosit .Ke ardhur nga goditja qe Ju dhane si familje ,se te gjithe keni qene me arsim te larte . Me origjine jeni nga Palasa e Bregut te Detit Jon .Por te them te drejten ,Ti Paskal mban shume anen e diktatures komuniste ,se ku e ke hallin une nuk e di . Edhe pas kaq shume vitesh ,akoma nuk je kthjelluar ne ndergjegje ti Paskal Milo . Une jam nxenesi jot ,por kur lexoj nga krimet qe ka bere Enver Hoxha me banden e tij ,me renqethet mishi . Si historian qe je ,perse nuk e ke zbardhur e pushkatimit te ushtrise me partizan te djemeve te Kosoves ,qe ishin me shume se 5 mije vete , qe marshuan nga Gjakova ,neper luginen e lumit Drin ,dolen ne Shkoder ,dhe u pushkatuan ne Tivar ,qe njhet si shfarosja e Tivarit .Paskal ,ta kerkoj pergjigjen .Dhe me tej ,po per librin e shkruajtur nga Agim Hamiti ,me titull; Odiseja e nje Dedektivi , ne te cilin del qarte figura e diktatorit Enver Hoxha , si spiun i Forin Ofisit Anglez ,( Spiun i Anglise ),cfare do te thuash ,apo nuk e ke lexuan akoma ,se aty ne Tirane ,ky liber u pengua qe te dilte e te shihte driten e diellit . E terhoqen direkt falangat e te birit te diktatorit , Ilir Enver Hoxha ,ose DOFENI . Paskal , artisti i shquar shqiptar ,Pellumb Kulla ,nuk e ka humbur drejtepeshimin ,ai eshte ne rregul ,por ti Paskal Mila ,e ke humbur drejte peshimin ,po e perseris dhe nje here ,ku e ke hallin ti Paskal Milo me historine ,duke mbrojtur spiunin anglez ,Enver Hoxhen ,qe sa ishte gjalle nuk u ngop me gjakun e shqiptareve ,duke i vrare ,pushkatuar ,varur ne litar ,burgosur dhe internuar . N.q.s,e ti Paskal e do librin Odiseja e nje Dedektivi , me autor Agim Hamiti , me dergo nje kerkes ne imailin ,tim me kete adrese [email protected] dhe ta dergoj une shpejt ,qe ta lexosh ,dhe te kuptosh se kush ka qene Enver Hoxha me familje dhe me bandat e tij .

  Reply to this comment
  • persekutuar-denuar November 16, 18:51

   ENVERI SPIUN I ANGLEZEVE PO KY ESHTE KULMI!

   Po te ishte Enver Hoxha spiun i anglezeve o Dashnori i sovjetikeve edhe nastradini i persekutuar do te behej KOMUNIST si Paskal Milo, do te harronte vuajtjet e burgut enverist dhe do te shpallej boterisht si ITHTAR i flakte i Partise Angleze te Punes dhe i Komandantit Legjendar Anglez, Enver Hoxha qe i kalonte netet e gjata te Luftes tek Vila e kunatit te vet kryefashist Bahri Omari bashke me Nexhmijen e tij. Pse keshtu? Mund te pyesesh ti me cudi qe nastradini nga Armiku me i terrbuar i Enverit te behet ITHTARI i tij me i flakte? Sepse o Dasho Miku anglezet ne 1943-n, ne Mukje i ofruan shqyptareve bashkimin e trojeve shqyptare per ta bere Shqypnine e bashkuar si nje Zvicer Moderne me det dhe Enveri po te ishte spiun besnik i Britanise se Madhe apo sic eshte moderne sot te shkruajme UK do te kishte pranuar oferten angleze fet e fet si petlla taze, por per fatin e keq te Shqypnise Enveri ja kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin me pare Jugosllavise dhe Titos dhe i merrte urdherat nga Beogradi dhe Moska dhe aspak nga Londra apo nga MI6. Prandaj:

   AMAN DHE BOLL SE NA PLASET SHPIRTIN ME KETO DOKRA BOLSHEVIKE PER MILETIN DRU ME PRE!

   Reply to this comment
  • Tartufi November 16, 22:41

   O Dashnor Kozaj, ky fosilija Milo e ka lexuar librin. Nuk eshte kaq naiv sa mos
   te kete kuptuar kete mashtrim te madh ,qe i bene ketij populli per 50 vjet te
   tera,krye banditet e Masonerise perndimore. Ky relike e vjetersuar nuk ka byth
   dhe zemer si te [ Agim Hamitit ] qe te shkruaj libra qe tja censurojne si shqiptar
   qe i thote te verteten e madhe popullit te vet.Ky eshte nje kone e rrugeve qe
   i kane dhene detyren per te shkruajtur brockolla,per te mbuluar te verteten e
   madhe te tragjedise shqiptare. Debatet qe bejne keto mostra me njeri tjetrin
   jane vetem per argetim te qytetareve,keto mostera kene dale te gjitha nga nje
   kovacane,nga kovacana e dylberit Enver.Te keshilloi si dashamires… ketyre
   mostrave leru bythen ti lexoj dhe ti degjoj

   Reply to this comment
 27. Bocari November 16, 17:59

  Te gjithe ata qe ju vune ne krah Saliut i kam paragjykuar. Edhe per Zotin Milo kisha mendimin qe mund te haje ne shume qeveri. Por duke lexuar shkrimin e mesiperm po mendoja se isha gabuar ndaj Milos deri sa mberita ne keto radhe:

  “Nuk kam nostalgji as për Enverin, as dhe për regjimin e tij, se në atë kohë askush nuk më duartrokiste dhe askush nuk më jepte çmime”.
  Pra ka njerez si Prof. Milo, qe e duan nje sistem vetem kur duartrokiten….!
  Ne shqiptaret ngaterrojme disa probleme, kjo vjen per shkak te kaluares sone socialiste ku ishim mesuar te ishim specialiste per te gjitha. Meqenese edukata mesohet ne femini, edhe sot ne, femijet robinson Kruzo te Enverit, duam akoma ti bejme te gjitha, pa i lene vend dhe respekt specialistit, disa nga te cilet si Zoti Milo, bejne edhe punen e politikanit se me sa duket paskan nevoje per njohje me te madhe. Eshte njerezore ka edhe tipa te tille, por kam vetem nje deshire; qe njeriu kudo ku punon dhe vegjeton te kete shtylle kurrizore.

  Une Zoti Milo nuk jam duartrokitur dhe nuk kam marre cmime ne ate sistem, por mund te them se kam jetuar mire dhe kam nostalgji per jeten e asaj kohe. Me vjen shume keq per viktimat e atij sistemi, por fati i tyre ishte larg nesh, ne nuk provonim gje, por edhe sikur te dinim ne ASNJE SISTEM, nje individ nuk mund te ndryshoje asgje.
  Per sa i perket ketij reagimi me duket i semure, si Kulla dhe Milo paraqsin cfaqje te karakterit narcis qe kerkojne te duken, te dominojne, te kene te drejte, etj.
  Ndaj edhe shqetesimi im per sa i perket rishikimit te historise. Ketu kerkohet analiza objektive e ngjarjeve qe kane ndodhur, e kushteve te brendshme e te jashtme dhe jo e mendimeve tona. Per kete historiani duhet te jete neutral. Pyes vehten, a mundet nje historian i rritur midis dy sistemeve, socialist dhe anarkist, ku ne kete te fundit edhe politikan te beje analize jo te njeaneshme? Perse keto rishikime historie nuk behen nga grup historianesh? Keshtu edhe shqipot kane me pak mundesi te deformojne te verteten.

  Reply to this comment
 28. fshatari qe mbeti fshatar November 16, 18:08

  [email protected] persekutuar- perdunuar (me fale vure h mbas d se harrova)

  do te te tregoj dy histori ne te njejtin fshat; 1- ne nje familje me disa femije babai i tyre i rriti me ” ndjenja atdhedashurie” dhe femijte ecen perpara; kush u be mesues (mesues i historise se ppsh);kush ne pune shteti dhe ndonje edhe ne koperative (por nuk punoi me kazem apo lopate ), (djali i njerit prej ketyre femijve beri shkollen juridike); dhe pse babait te tyre i kishin pushkatuar nuk me kujtohet mire nje apo dy vellezer si tradhetare te regjimit komunist (ballist),(te gjithe thoshnin qe ai shkonte naten ne dege. mbas renies se komunizmit ne 91 u bene nga me flaktit me te persekutuarit dhe kush ai qe nxenesve u mesonte letersine dhe historine e ppsh, u bene edhe polica qe donin tju pinin gjakun komunistave(dhe kush ata qe kishin marre ate qe nuk e kishin marre as fshataret e thjeshte por jo te persekutar

  2-kjo familja tjeter : babai ishte me i ri djali i nje ballisti( kuader) kish studjuar per matematike ,dhe shoket qe e njifnin mire thoshin :ishte bravo:ky person punoi gjithe jeten me kazem ,lopate,shate me te gjitha veglat qe punonte nje fshatar. ketij ju rriten femijte si gjithe te tjerve ,por qe mesonin mire ,ne vecanti te njeres prej tyre qe ishte GJENI. ajo vajze nuk e njifte noten 9 por vetem 10. ajo fitonte cdo konkurs qe zhvillohej ne baze shkolle apo shkollash, por ajo nuk shkoi ne universitet jo se nuk e meritonte por ishte mbesa e nje ballisti ,dhe babai i saj naten shkonte ne shtepi me femijte e tije dhe jo ku shkonte babai i atyre me siper.ai ishte i respektueshem dhe fjale pake ,por gjeja me kryesore eshte irespektueshem edhe sot se kam pasur rastin ta takoj para pak vitesh.

  tani persekutuar-perd(h)unar do te bej nje pyetje : te cila nga keto histori gjendesh ???

  sipas meje ti duhet te gjendesh jashtezakonisht mire ne te paren se e dyta nuk eshte per njerez si ti te pa formuar ne radhe te pare moralisht dhe ne te dyten si njeri

  Reply to this comment
 29. Meteh November 16, 18:48

  ZOTRINJ KOMENTUES:Dy shqiptar per nje problem te caktuar,sado te kuptueshem & nga BUFI I PULAVE,prap kan & do te ken mendime te ndryeshme “Ne emer te fjales se lire-Demokracise”Eshte e çuditeshme qe ne 70 vjet nuk u shkrua HISTORIA siç duhet,por nje i bie gozhdes & tjetri patkoit.Kjo tregon se ne kete vend nuk ka patur burra shteti,por sejcili ka menduar per te lartesuar figuren e tij,ndonse ka vjedhur,vrar,shkaterruar,shitur e poshteruar kete vend,saq & Europjanet mezi na dhan STATUSIN & do presim & mbi 10 vjet te tjera te futemi ne BE.Dhe ne kete 70 vjetor te lavdishem te U/NÇL,po ben historin & MIZA eKALIT e dale nga jashteqitja e tij.Ju lumt PASKAL MILOS & PLLUMB XHUFIT,etj,qe shkruajne me realizem,ndersa P.KULLA le te vazhdoj te bej ndonje skeç humoristik per BALLISTET,LEGALISTET,ZOGISTET qe te qeshim prap siç kemi qeshur dikur ne qytetaret e FIERIT.Falinderoj gazeten DITA qe si lumi i rrembyeshem nxjerr ne DRITE se kush bie kercunje te kalbur e kush uje te kulluar.Lavdi 70 mije partizaneve & 28 mij DESHMOREVE.

  Reply to this comment
 30. persekutuar-denuar November 16, 19:40

  Nje shtese etike komentit te metehut te mallengjyer:

  ZOTRINJ KOMENTUES:Dy shqiptar per nje problem te caktuar,sado te kuptueshem & nga BUFI I PULAVE,prap kan & do te ken mendime te ndryeshme “Ne emer te fjales se lire-Demokracise”Eshte e çuditeshme qe ne 70 vjet nuk u shkrua HISTORIA siç duhet,por nje i bie gozhdes & tjetri patkoit.Kjo tregon se ne kete vend nuk ka patur burra shteti,por sejcili ka menduar per te lartesuar figuren e tij,ndonse ka vjedhur,vrar,shkaterruar,shitur e poshteruar kete vend,saq & Europjanet mezi na dhan STATUSIN & do presim & mbi 10 vjet te tjera te futemi ne BE.Dhe ne kete 70 vjetor te lavdishem te U/NÇL,po ben historin & MIZA eKALIT e dale nga jashteqitja e tij.Ju lumt PASKAL MILOS & PLLUMB XHUFIT,etj,qe shkruajne me realizem,ndersa P.KULLA le te vazhdoj te bej ndonje skeç humoristik per BALLISTET,LEGALISTET,ZOGISTET qe te qeshim prap siç kemi qeshur dikur ne qytetaret e FIERIT.Falinderoj gazeten DITA qe si lumi i rrembyeshem nxjerr ne DRITE se kush bie kercunje te kalbur e kush uje te kulluar.Lavdi 70 mije partizaneve & 28 mij DESHMOREVE, te cilet me vepren e tyre fatale:

  MBOLLEN MURTAJEN BOLSHEVIKE NE TROJET SHQYPTARE, MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU NE VENDIN TONE DHE FALIMENTUAN EKONOMINE DUKE RENUAR SHTETIN SI KURRE ME PARE NE HISTORI

  Reply to this comment
  • zqk November 17, 02:08

   Edhe shteti kapitalist falimenton me keq se Shqiperia ne ’90 o Nastradin. Lexo per krizen e viteve 30 ne Germani e vende te tjera, e cila u be shkas per eksperimentet fashiste e komuniste te mevonshme.
   Shqiperia nuk ka qene ndonjehere demokraci qe nga 1912 deri ne 1990, por ose anarshi ose diktature. Pra diktaturen nuk e solli Enveri, ai thjesht e perpunoi ne shkallen me te larte. Gjithashtu vendi perparoi si kurre ndonjehere ne historine e tij, aq sa as sot pas nje cerek shekulli nuk ka arritur ende nivelin me te mire te atyre viteve ne shume fusha me gjithe milionat e derdhura nga jashte.
   Shteti nuk u shkaterrua ‘si kurre me pare ne histori’, e ke hiperbole me duket. P.sh. shteti i ’90 ishte ne nivel shume me te larte se shteti i ’12. Edhe po u shkaterrua, ate e beri Sala me miqte e tij te brendshem e te jashtem si dhe llumi i hajduteve e hakmarresve.
   Edhe lume gjaku si thua ti nuk jane derdhur, se c’ do thuhej per te vraret, te vdekurit e te zhdukurit e pas ’90?
   Ironine lere per ata qe sakrifikuan gjate luftes, se zotrote nuk dukesh kaq trim te jesh nje prej tyre. Une per vete nuk jam trim, por te pakten u heq kapelen trimave.

   Reply to this comment
   • persekutuar-denuar November 17, 10:28

    Aman te ishte Shqypnia si Gjermania me gjithe krizen e saj dhe te ishin fatkeq shqyptaret sa gjermanet, se atehere edhe nastradini do te behej komunist dhe do t’i kendonte Enverit tere diten:

    DY LUA, MORE DY LUA,
    DY LUA KA KJO BOTE
    NJERI NE AZI DHE TJETRI
    …………………………………..

    si vazhdonte kenga se e kam harruar?

    Reply to this comment
 31. vlonjat jam une November 16, 20:23

  dumba …….nga emeri dukesh qe je m.t, mire Labi na qenka dangall Vlore po ti legen materniteti, kujt fshati ja paske zene deren

  Reply to this comment
 32. tirona November 16, 20:56

  po ky pellum kulla mor daj, ky osht “kargjaoz” ca do ky me historine. le tja lejn historine profesorave si milo dhe frashri dhe keta te tjeret te bojn humor sic kan pas bo ne kohe te xhaxhit. kulla osht tu u ngatarru me gjona qe sja majn dot shpatllat. na ka bo me majt barkun me dore ne kohen e xhaxhit na ka bo pak me qesh edhe ne kohen e sales, po kaq.

  Reply to this comment
 33. D O K L E A T I November 16, 22:13

  NUK JAM NJOFES I MIRE I HISTORISE. NUK DIJE A U CLIRUA APO U PUSHTUA SHQIPERIA. SHTETI KROAT NE VITIN 1918 ISHTE PERKAHESI ME I FORTI I JUGOSLAVISE. NE FUND E KUPTUAN SE NGA ROBERIA CIVILIZUASE E AUSTRISE RANE NEN ROBERI BARBARE TE SERBISE. DHE KESHTU U BENE KUNDERSHTARET ME TE MEDHENJ TE JUGO (SERBO)SLLAVISE. MVARET SE KUSH ISHTE CLIRUA E KUSH ISHTE OKUPUA NE LUFTEN E DYTE BOTERORE. GJERMANIA LINDORE, POLONIA, CEKIJA, HUNGARIA, RUMANIA, SLLOVENIA, KROACIA E NDIJENIN VEHTEN TE OKUPUAR NGA SOCIOKOMINISTET RUS. TRADICIONALISHT MIQET E RUSISE E NDIJENIN VEHTEN TE CLIRUAR: SERBIA, MALI I ZI, BULLGARIA. ME RENJEN E “KOMUNIZMIT” RUSIA, SERBIA, MALI I ZI NE KRYE ME PUTININ E NDIJEN VEHTEN SI TE KISHTE NDOLLE NJE TRAGJEDI.

  NUK E DIJE PREJ KUJT U CLIRUA SHQIPERIA. APO KOSOVA. APO TROJET SHQIPTARE.
  SHQIPERIA ISHTE SHENDRRUA NE ” BURGUN E VOGEL NE MESIN E BALLKANIT”. POR KUR E PAVA SE CFARE KRYEMINISTRI NA ERDHI NE KOHEN E SALI BERISHES ATEHERE NISA TE MENDOJ PER ENVER HOXHEN. DESHTI ZOTI E BERISHA NUK ISHTE I PERJETESHEM.
  PERNDRYSHE, ISH SHTETET KOMUNISTE NUK PO DERDHIN LOTE PER ISH BASHKIMIN SOVJETIK.

  Reply to this comment
 34. N.VJOSA November 16, 22:22

  O Paskal,
  po te shkruaj une nje shoku yt gazetar. Po na dilni te gjithe te persekutuar, o burre i dheut.
  Po kujt doni ti shiteni keshtu…
  Doni te demaskoni periudhen gjysemshekullore postkomuniste.
  Nuk ju nderon ky lloj qendrimi.
  Nje tjeter gazetar i Zerit, por jo vetem gazetar por ishkryeredaktor, shkruante para ca kohe se ish intelektuali me i persekutuar ne gjithe Europen Lindore!!!….
  Dhe kete e argumentonte me faktin se e kishin larguar nga KQ i PPSH dhe e kishin cuar sekretar partie ne Elbasan!…
  Medet, medet….
  Kujt doni ti mbushni mendjen keshtu?!
  NE FAKT KETO QENDRIME NUK JU NDEROJNE….NUK ESHTE TURP TE POHOSH SE KE QENE SHEF I REDAKSKSE PER POLITIKEN E JASHTME TEK ZERI POPULLIT, APO SE MUND TE KESH USHTRUAR DETYRA TE TJERA, SI SALIU, GRAMOZI,…e te tjere e te tjere…
  Gjithkush te ndihet i nderuar per punen e vet kur ajo ka qene konforme rregullave te Shtetit…
  Drejtimi ideologjik dhe kundershtimi me Boten Perendimore ish i njohur, se me ate sistem punonte Gjysma e Botes!…
  Prandaj shkruajeni Historine ashtu sic eshte.Te internuar e persekutuar nuk kane qene gjithe masa milionshe e Popullit !…
  Te denuarit, edhe ata nuk duhen futur te gjithe ne nje thes, se nuk jane te gjithe politik….
  Jane denuar plot si vjedhes, shpifes, imorale, spiune, kriminele ordinere….
  Se po na hiqen te gjithe te persekutuar!
  Por po te ish kjo e vertete, Enver Hoxha dhe regjimi tij nuk do kish jetuar as nje muaj, e jo Gjysem Shekulli!…
  Edhe ai regjim kish shkelqimet dhe dritehijet e tij!
  Ashtu sic edhe regjimi i sotem ka dritehijet e tij!
  Por shikoj se çirren me te madhe disa delenxhinj, llafazane dhe intrigaxhinj te paskrupullt si ky tipi qe shkrzan ketu ne gazete nje here si Nastradin, nje here si nasrudin, nje here si merobaze, nje here si i persekutuar-denuar, nje here si pi…Sëmes!…
  Medet, medet kane shperthyer thashethemexhinjt dhe intrigaxhinjt e paskrupullt!!!!!…
  Bashkpuntoret e Fashizmit qe u munden nga partizanet legjendare çlirimtare, kane dale nga strofka e miut dhe bejne Vuvuzelen!…
  Por te Verteten e di mbare Bota, se ndryshe Shqiperia nuk do kish jetuar , por do kish humbur ne llumin e ketyre plehrave qe ju nenshtruan Okuoatorit!
  Nderim pa fund per djemt dhe vajzat shqiptare qe cliruan Atdheun nga Bisha Nazifashiste!
  Pjellat e te mundurve nga Çlirimtaret le te lehin si zagare, se ata dine vetem te lehin …..
  SE PER LUFTE DHE PER PUNE, TE HANE MUNË….

  Reply to this comment
 35. zqk November 17, 01:28

  Zoti Pellumb, po sikur te kishte ndodhur qe Enveri, me gjithe Shtabin, te ishte vrare nga gjermanet ne Operacionin e Dimrit (se ai vertet e dinte fundin e luftes, por ama s’ishte fallxhor te dinte fatin e vet deri ne fund te asaj lufte) a do shkoje t’i vije nje tufe lule te varri ne Diten e Deshmoreve (qe nuk eshte e thene te ishte 5 maji)? Kurse Mustafa Matohitit, diktatorit, qe do vdiste per shkaqe natyrore ne fund te viteve 80, pasi i kishte bere 1000 te zeza popullit e pasi kishte zhdukur gjithe shoket e vete qe kishin shpetuar gjalle nga lufta si Vojo Kushi, Qemal Stafa e Margarita Tutulani, a do i shurroje te varri? Po Kristaq Tutulanin, qe s’arriten dot ta kapnin italianet (perpara Mukjes kjo), sot i plakur e i rrjedhur, e qe do dilte me portretin e diktatorit Mustafa Matohiti kete 70 vjetor a do e quaje matuf?
  Une per vete do nderoja te gjithe ata qe vune jeten e tyre, te familjeve te tyre ne rrezik, qe lane rrehatine e shkaterruan pasurine e tyre, pavaresisht nese u vrane, u vetevrane, i vrane shoket, jetuan pas lufte si njerez te thjeshte, apo diktatore te vegjel a te medhenj. Ketu perfshij Enverin, Mehmetin, Vasilin, Petritin, Nexhipin, Mitron, Hysniun, Fadilin, Nimeten, Zonjen, Vojon, Baben, Haxhiun, Nexhmien, Lejlane, Bulen, Persefonin, Bajramin, Zahon, Ramizin, Ramizene, Nakon, Miston etj., etj.
  Me vone dihet, revolucioni ha bijte e vete. Edhe uji i burimit, sado i paster te jete, po e mbajte 50 vjet ne shishe, do qelbet. Kjo semundje nuk i ndodhi vetem Shqiperise. Ketu ne duhet te mesojme nga historia.
  Sa per tokat e humbura, Gjermania humbi toka. Shqiperia nuk e humbi Kosoven se nuk e kishte patur ndonjehere para lufte, dhe Jugosllavia ishte fituese e luftes dhe nuk mund ta humbiste Kosoven qe ta fitonim ne. Ne fituam Sazanin qe nuk e kemi patur kurre. Ne Konferencen e Paqes ne per pak e hengrem nga greku, por ishte Enveri qe foli me argumente. Argumentet i bazonte ne luften e bere dhe jo ne llogje Kavaje. N.q.s. do ta vazhdosh argumentin me shkruaj ne [email protected] qe te kesh rast edhe ti te me shash si ta doje qejfi.

  Reply to this comment
 36. Ericson November 17, 01:53

  Me sa duket zotni Pelldumbi i cilli jeton ne New York, paska lexuar perrallat e Uran Butkes, nje “neoballist” e pseudohistorian, te cillin e ka nxjerre jashte loje ne lemin e historiografise vete bardi pothuajse njeqind vjecar, i vetmi historian “par excellence” ne Shqiperi e kudo , prof.Kristo Frasheri!

  Ketu ne New York nuk jeton vetem ti ,ne periferite e tij , por jetoj edhe une , merr vesht, me ne qender e prane oqeanit Atlantik ,ku bej plazhin e notin te pakten per nja gjashte muaj ne vit dhe e dimrit , me raste, ne ishujt Karaibe e brigjet fantastike te Meksikes, Can Cun etj.

  Qe kur te vuri Salih Berisha ambasador ne OKB, “diplomat ” i ardhur nga estrada famoze e Fierit ku te pelqenim e kenaqeshim te gjithe , ndodhi nje krisje e madhe dhe e pariparueshme midis teje dhe emigranteve shqiptare te pas 90-es, ku ke fituar nje nam te keq se i ndaje ne “komuniste” e te “persekutuar”!

  Sigurisht qe CIA dhe FBI-a amerikane kishin me shume dijeni se ty e sidomos Salih Berishes, per planet e presidentit te fundit komunist Ramiz Alia, e per shume teori konspirative ,per rolin e nje Elez Biberaj ne promovimin e Salih Berishes!

  Po megjithse r keta emigrante ekonomike te te gjitha kategorive qe donin t’i shpetonin mizerjes ne kulm ekonomike, e te fitonin nje jete te re ndac “sigurimsa kriminele” me te drejte ne mjaft raste e ndac te “persekutuar” , te cillet akoma nuk jane identifikuar ,por ti o Pelldumb ke fituar atbote nje emer te keq ,e me tej , kur te flaku Salihi , e per nje kohe shkruaje ne shtypin progresist (perparimtar) per gjemat e krimet e Salih Berishes!

  Nuk te rehabiliton hic fakti se pas shkarkimit tend nga posti , Salih Berisha u be papritur njeriu me i urryer ne Shqiperi e shqiptaret ne Shtetet e Bashkuara,e pavaresisht faktit qe ti nuk u ktheve ne Shqiperi, por e fitove buken e gojes ne nje “Nursing Home” ( shtepi pleqsh), ku te futen dashamiret e tu , me nje page qesharake!

  Me ne fund po te them edhe si njujorkez (transliterim i new yorker) , qe nuk ke as tager ,moshe e sidomos profesioni te matesh e te japesh gjykime karshi profesorit Kristo Frasheri, i cilli megjithse jokomunist ka shpalosur me objektivitet shkencor historine shqiptare te te gjtha epokave!

  Sa per z. Paskal Milo ,padyshim historian profesionist i shquar, nuk i lejohet moralisht te shfaqe konsiderata politike si me “biografi te keqe” kur Pelldumbi lavderohej jo vetem nga nomenklatura komuniste , por edhe nga mileti qe e pelqente .

  Sa per 70 vjetorin e Clirimit te Atdheut prej fashisteve italiane e nazisteve gjermane e aradhave balliste e zogiste ne sherbim te tyre eshte ketu nje fjale e urte e popullit shqiptar, e paperkthyeshme ne gjuhet e botes :

  “Per inat te sime vjehre ,do vete te fle me mullixhiun!

  Kush jeton ketu , ne Shtetet e Bashkuara ,nuk e kane edhe aq zet komunizmin e Marksit , se sa naziskinet , te cillet i urrejne per vdekje, qofte Governmenti amerikan apo amerikanet e thjeshte denbabaden!

  Reply to this comment
 37. Ericson November 17, 09:15

  Kam njohur disa ish te burgosur ne te dy regjimet, politike e ordinere, ata te paret mjeshtra ne pune arratisjeje jashte shtetit dhe te dytet ustallare xhepiste e hajdute aq te holle e inteligjente sa do linin goje hapur edhe vete Sherlok Holmsin e doktor Watsonin ne Down Street te Londres!

  Por maestro si pune e ketij Nastradini a I Persekutuari ,rralle se gjen ne dynja, pasi ka zbuluar se si Enver Hoxha, ndersa kallaisej me Nexhmien ne shtepine e fashistit Bahri Omari, spiunonte shoket e tij, tepke sikur tju kete mbajtur pishen poshte krevatit, pale zbulimin mahnites se si ky bolshevik I poshter derdhi perrenj e lumenj gjaku saqe Shqiperia nga nenteqind mije banore ne 1944 u katandis ne tre milion e gjysem kur vdiq me 1985-en!

  Reply to this comment
  • persekutuar-denuar November 17, 10:22

   “100 shkopinj ne kurrizin e tjetrit jane pak”

   Cinizmi i ulet dhe pa moral qytetar i enveristeve alla Ericson per mijera te vare dhe te masakruar nga regjimi sadist i Enver Hoxhes ben vaki vetem ne Shqypnine Komuniste qe nuk ka ndryshuar 25 vjet pasi cofi Partia e Punes kur ra Muri i Berlinit. Prandaj ketyre krimbave komuniste nuk ja vlet t’i pergjigjesh dhe t’u spjegosh ate qe nuk mund ta kuptojne me trunin e fishkur nga droga enveriste qe kane tymosur ne familjet e tyre papushim. E vetmja gje llogjike eshte qe ketyre VEMJEVE te regjimit sadist t’u themi\;

   MOS QESHNI. POR QANI EDHE JU TANI O VEMJE ENVERISTE SIC QANIN PRINDERIT TANE!

   Reply to this comment
 38. Sorraku July 18, 19:41

  Paskal Milo është Pinci i historisë e jo karagjoz si Pëllumb Kulla karrieristi…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim