Milo: Periudha e komunizmit do rishkruhet nga një profesor gjerman

September 17, 2014 10:02

Milo: Periudha e komunizmit do rishkruhet nga një profesor gjerman

Rishkrimi i historisë ka hapur debate të shumta në publik.

Debatet më të shumta i ka hapur rishikimi i historisë për periudhën e komunizmit dhe figurën e Enver Hoxhës.

Por, Paskal Milo shprehet se periudha e komunizmit do të rishkruhet nga një professor gjerman, për të shmangur kështu akuzat që janë bërë ndaj tij dhe historianëve të tjerë shqiptarë.

“Për të shmangur këto akuza që janë të pabaza dhe ja fusin kot, ne kemi vendosur si komision që periudhën e komunizmit në Shqipëri ta shkruaj një historian gjerman.

E para, sepse shmangim keqkuptimin tradicional shqiptar që akuzojmë njëri-tjetrin dhe e dyta, mendojmë që duke qenë periudha e komunizmit, një i huaj e shkruan me një këndvështrim më objektiv”,  thotë Milo.

Ndërkohë, periudhën e luftës, Milo tha se do ta shkruajë historiani amerikan, Bernd Fischer:

Ne e shkruajmë më mirë se të huajt, këtë nuk e vë në dyshim.

Por ne do të paragjykohemi menjëherë.

Do të dalin shumë teori dhe akuza të mjediseve shqiptare.

Pikërisht për t’u dhënë fund këtyre akuzave ne kemi bërë këtë zgjedhje.

Periudhën e luftës do ta shkruaj historiani Fisher. Ai nuk mund të akuzohet”, ka thënë Milo.

September 17, 2014 10:02
Komento

40 Komente

 1. fatmiri September 17, 10:31

  Une do te thosha mos e shkruani fare. S’ka nevoje, ne e dime me mire se ata qe do ta shkruajne. Kur te vdes Beqir Meta le te filloje te shkruhet.

  Reply to this comment
  • andromeda September 17, 11:35

   Kështu së paku ia mbyllni halenë ‘antikomunistave’. Megjithëse do të thonë ‘ja kanë marrë një komunist të huaj’

   Reply to this comment
   • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 12:49

    Andromeda ,kujdes moj shoqe kujdes
    se jemi ajo cfare shprehim .Nqs flet per hale nuk e di cfare
    mund te jesh vete
    E ke lexuar ndonjeher Fischer ? ke pasur ndonjeher kohe te lexosh ndonje gje tjeter vec rrezikut angllo amerikan ??
    eshte ai qe tregoi trashgimine e envorrit te berisha .
    sikur te nxirrje mesim nga ajo periudhe e erret ti dhe shume si ty
    nuk do kishte me nate te nxirosur ketu .
    evolucion quhet dhe juve ende jeni me bisht .
    Lexo te kam thene .Lexo !

    Reply to this comment
    • Raimond Vlonjati September 17, 16:36

     Bernd Fischer ka bere librin “Osmanet” ,
     Ai mbahet ne USA si nje nga 3 specialistet me te mire per njohjen e Shqiperise

     Ai eshte nje historian i rendomte ,nuk besoj se do sjelli ndonje gje te re, porse ai, kam pershtypjen ne lidhje me Komunizmin ai nuk eshte i afte ta njohi ne thellesi se si ishte komunizmi ne Shqiperi.

     Reply to this comment
     • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 18:20

      Rajmondi ,na e pasuro pak dosjen me njohurite e tua .Sepse qe mbahet nje nga specialistet me te mire ne Amerike ,ne nuk na duhet …ata jane kapitalist .ne na thuaj si ka biografine ,gruan e ka …sekretare partie , vellain ,i pelqejne grate
      burrat ,ka qene zborist ,bunkerist ….
      kto duam te dime ne ..
      se historine na e shkruani ju , historianet jo te rendomte …

 2. SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 11:16

  OOOBBBOOOOBOOOOO
  iku dhe nga komisioni i historise ?? [aty rri mos ik ,merr dhe rrogen dhe sidomos shikon idhujt e rreme qe shkermoqen …rrofsh e qafsh …thote populli ]
  ishte dhe kr .Mos qaj Milo se ke partine ,tani ke vetem 10 votues , po mire dhe aq .

  Fischer deklaron per Envorrin :
  Diktatori Stalinist ,
  Vitet e Envorr Hoxhes ishin nje histori e mbijeteses personale ,dhe elitare ,fuqie te pameshirshme , represioni te pameshirshem ,internimi dhe fanatizmi ideologjik
  Ne asnje regjim komunist u bene spastrime te tilla .Nqs ky regjim do te ishte dhe thjesht fantazi do te ishte e tmerrshme”…
  ne fakt ka shkruar aq shume ,saqe do duhej nje gazete …po shoku Milo besoj se i ke kenduar dhe vete …se partia te mesoj kendim .

  Miloooo ,te thashe une qe lere kte muhabet ,mos na bej per te qeshur .
  Ka Bruksel tani Milo ,dhe kemi mesuar te gjithe lexim ,kemi ditur me kohe ne fakt ,tjeter se ca vemjeve besnike ju dha titulli dhe dekorata .
  Mos na dil me ne gazete se do na hidherosh dhe turmen qe ka 70 vjet qe duartroket .

  Ah, se harrova ne fillim..Fischer thote qe gjermani iku ne dt 4 dhjetor ,aman thuaja partise se mos e shpall “armik” kte studjuesin e nderuar .Jo se andej nga partia ca pa shkolle jane

  Reply to this comment
 3. info analitike September 17, 11:29

  Pikerisht ne nje moment qe Paskal Milos nuk po ia var me asnjeri, ai ka gjetur nje kauze per tu vene ne qender te vemendjes.

  Reply to this comment
 4. ALBANO September 17, 11:48

  OR PASKAL …POR KAQ KOQE GOMARI JE MORE ….. TA SHKRUAJ NJE GERMAN HISTIORINE E KOMUNIZMIT …NE E JETUAM E VUAJTEM DHE E DIME PER MENC … SE KALUAM DITE PA HONGER … KAMUAN DITET E VITIT TE RI PA BUKE DHE ENVERI HANTE DASHIN E SALI PROTOPAPES …. BABI IM PUNONTE DHE NENA IME POR KISHTE DITE QE …..PRANDAJ DITEN QE KADARE TE SHKRUAJ HISTORINE E HITLERIT … GJERMANI TE SHKRUAJE HISTORINE TONE MORE DEBILE … SHKO MSHIFU DHE MOS TA DJOJME ME EMRIN SPIUN I PISET … VETEM ZORAGJIJTE E ENVERIT FLASIN AKOMA PER NJE KAFSHE SI AI ..

  Reply to this comment
 5. Horri i Bulevardit September 17, 13:23

  Te mirat qe beri Enver Hoxha:

  Udhehoqi popullin shqiptar, ne nje lufte te lavdishme, lufte qe e rradhiti Shqiperine, ne anen e fituesve, gje qe ndaloi copetimin e Shqiperise, nga fqinjet plehra.
  Qe nuk beri kompromis me asnje hajdut e tradhetar, sado i pushtetshem, te ishte.
  Qe nuk la barkderr, qe te dhjamosej me parate e popullit, por i conte ne ne semes.
  Nxorri shqiptaret per here te pare, nga lista e analfabetizmit, duke e rradhitur Shqiperine, tek vendet me te arsimuara.
  Krijoi me sukses, nje shendetesi, qe ti sherbente shqiptareve.
  I dha rolin qe meritonte ne shoqeri, mesuesit, mjekut, inxhinierit dhe shume profesioneve te tjera.
  Krijoi nje ushtri te popullit, dhe nuk u perkul para presioneve, rasti i daljes nga traktati i Varshaves, ishte nje akt heroik, qe shume vende, sdo te kishin guxuar ta ndermerrnin.
  Rasti i perzenies se marines ruse ne Pasha Liman, tregoi edhe njehere se shqiptaret, jane popull, qe sbejne kompromise.
  Eliminimi i armiqve te popullit, ishte nje akt i ligjshem, qe tregoi se kush punon ne dem te Shqiperise, ska falje.
  Heqjen e fese, qe sic po tregon koha, eshte nje opium per popullin, qe ndan shqiptaret.
  Kjo liste mund te kete edhe ngjarje te tjera, qe mua per momentin, nuk me vine ndermend.

  Fajet e Enver Hoxhes:

  Qe burgosi dhe vrau, grupin e pare opozitar te deputeteve, ne vitin 46, grup qe perfaqesonte bindshem, te djathten dhe intelektualet, me te shkolluar shqiptare.
  Qe burgosi dhe internoi, persona te trete, me gjithe familje, ku faji i tyre i vetem, ishte, se ishin te aferm, te ndonje personi, qe kishte bere fajin.
  Qe mbas ndarjes me Kinen, nuk mirpriti afrimin qe ju afrua, nga perendimi dhe ne vecanti nga Ramiz Alia.
  Qe nuk pushkatoi ne kohe Ramiz Aline.
  Qe futi ne shtepine e tij Sali Berishen, ku megjithese e dinte, se rridhte nga nje familje e pabese.
  Qe nuk pushkatoi ish spiunet e sigurimit, para se te vdiste, spiune qe sot, jane bere bllokmene.

  Figura e Enver Hoxhes, duhet rivleresuar dhe eshtrat e tij duhet te rivendosen ne krye te varrezave te deshmoreve, por para se te rivaroset, duhet te zhvarrosen disa cuba, qe spiuni Sali, i ka varrosur ne ato varreza, ku prehen trimat jo pisat.
  Ska nevoje te vi gjermani, te na tregoje se kush ishte Enver Hoxha.
  Lubonja dhe ulkonjat le te pirdhen.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit September 17, 13:26

   Korigjim;
   Dhe ne vecanti nga Gjermania, (jo nga Ramiz Alia)

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA September 17, 13:48

    Me fute lemerine kur lexova per Ramiz Aline…

    Reply to this comment
   • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 14:25

    qe te jesh dhe Horr dhe historian nuk eshte aspak e cuditeshme
    eshte perparesi mendimi biles ,per kte kohe .
    1} Ne Konferencen e Pezes ne 42 u mblodhen te gjitha forcat antifashiste qe rane dakort per rezistence ndaj pushtuesit pa dallim feje ,krahine .pra nje marrevshje teper e rendesishme midis legalisteve nacionalisteve dhe morracakeve ..ops komunisteve .
    Envorri vinte mbas ABAZ KUPIT ,nga rendesia .Ne krye te Ballit ishte MIT’HAT FRASHERI ,[ mbiemri i tij duhet te jete i nohur apo jo Horr]
    me ndihmen e jugosllaveve u be nje strategji e tere tradhetije qe si dhe natyrshem per kte vend qe pjell me shume Hamza ,coi ne nje lufte civile .Me shume vrane kromunistet sesa gjermani .
    Horri kjo eshte histori .
    arsimi te edukoi stalinin ,prandaj dhe sot nuk ta heq njeri
    shendetesia …kujdeseshin me shume per lopet ,40 vjec e kishit djalin ushtar ,me emrin envorr dhe ishit pleq .sot jo ,kemi ndryshur ,ish zboristet 62 vjec duan voten ,mamin dhe cupen .
    Ushtria herrrrrrrrrrroike nuk u perball asnjeher me armikun ,i vetmi armik ishte …shqiptari .
    Eliminimi i armiqeve te popullit ishte akt i ligjshem ???
    kush i perkufizoi si armiq ?? cila gjykate ? cila tradheti ??
    sot jam nostalgjike ,do te shkruaj per nje nga
    arrrrmiqte me te rrezikshem
    BAHRI OMARI
    Lindi ne Gjirokaster ,Diplomohet ne Stamboll ne Shkenca Administrative ,lufton me arme ne dore kunder bandave vorio qelbesira epiriote ne 1913
    ne 1914 emigron ne SHBA ,drejton gazeten “Dielli” te Vatres ,1919 kthehet ne atdheun e shqiponjave ku perfaqeson 2 here ne zgjedhje kombetare partine e M.Libohoves ne 1921 dhe 1923
    ne 1923 antar i kuvendit kushtetues ,ne 1924 ne qeverine e Nolit
    kr i partise nacional demokrate dhe dr i Shekullit organ i saj
    mbas renies se Nolit emigron ne Itali dhe ne 1939 rikthehet ne atdheun e sorrave komuniste
    ne 42 antar i Ballit Kombetar ,ne 44 minister i jashtem
    ne 46 denohet me vdekje .
    besoj se gjykatesi do kete qene marangoz ose kepucar .
    Ky ishte ligji i ligjshem .
    dhe ahahhahahahhahahahhahhahha
    po ai ligj i ligjshem qe dje nga kepucar i beri gjyqtar ,nga plepist te Gjin Gjoni .nga ajo kohe aq e mire qe kemi te vrare po pa vrases
    sot kemi 21 janar por vetem me kokepalar .
    hoqi fene se ishte opium ??? ah mor skllav i mjere
    ai vrau ,vrau njerez se ishin ndryshe .a mundem sot te gjykoj dike ,cfare ta gjykoj ,ta vras sepse eshte mysliman ,ortodoks ,i krishtere
    socialist ,pis i leseis ,demokrat ,idiot si ty …a mund tu vras ???
    Jo une nuk mund te vras askend ,sepse nuk jam si ty
    dhe pse injoranca juaj po na vret ,ka 70 vjet qe po na vret dhe kushedi kur do mbaroj ky ferr .

    Horri , sikur ai perbindesh mos te qe lejuar nga injorant dhe skllever te realizonte kte …kte tragjedi ,makabritet
    a e mendon se ku do ishte ky vend ??
    Kur radhitni te mirat e asaj kohe a keni ndopak turp ?
    Jo ,nuk keni ,kush ka turp ka ndergjegjie …juve ate jua mori partia
    dhe kur nuk nxoret mesim nga kjo ,qe e jetuat mbi shpine
    te siguroj une qe Zhgelzeni do ju shk….aterroj dhe niper e mbesa
    dhe
    KENI ATE QE MERITONI !!!

    Reply to this comment
    • Horri i Bulevardit September 17, 15:01

     Zakonisht sekretaret zojusha i kemi mbajtur mire, por ne politike si fusnim, se nga jashte te merrnin ne qafe, por ishin fycka.
     Por se di pse me dukesh si Nastradini!.
     Debatojme.
     Ne fund te pjeses se pare kam shkruar, kjo liste mund te jete me e madhe, por une kaq kujtoj ne kete cast.
     Tjeter.
     Duhet te bejme dallimin,
     Enverin me Miteran, Kosiga, Kohl, Regan, Curcill, Ruzvelt e tjera, ketu Enveri merr noten negative dhe e meriton nofken Diktator, se kur dolem ne 90-ten, bertitem, E duam Shqiperine si Europa dhe Amerika, nuk bertitem e duam Shqiperine me Saliun.
     Tjeter.
     Iku Enveri, erdhen, ramizet dhe sallinjte, ketu dua te rri Nastradin, qe del me floke te palara,duke irrituar sekretaret bukuroshe, qe bejne 3 here dush ne dite.
     Flasim, per Enverin, qe koha e Saliut akoma edhe sot, po jeton me pasurite qe ndertuan shqiptaret ne kohen e diktatorit Enver.
     Abaz Kupin ma permend, me kujton se ka patur aftesi, por une te them se ka qene nje idjot me kobure, pjellen e tij e ke sot tek llixhat e Fushe Krujes, ku pa asnje lloj fantazie, i kane lene ato llixha, qe jane pasuri kombetare, ne gjendje mizerabel, te kujtoj, krahasoi me banjat e Kllokotit, ne Kosove, skane te krahasuar, megjithese erdhen nga SHBA, gjasme te qyteteruar, por mentaliteti i mbeti anadollak, ashtu sic ishte mentaliteti i malokut Zogolli.
     Ne qofte se ti di faje te tjera, bujrum, trego, por mos na nxirr viktima familjen e mirakajve, qe vrane nje mesues qe hapi 50 shkolla.
     Ej nastradin, historia do syzet e patriotizmit, jo syzet e udb dhe asfalise.
     Une e denoj Enverin, qe paska lene te marrin fryme akoma surreter, por ndoshta ska qene aq i zgjuar, sa te kuptoje qe pikerisht, bythelepiresit e tij, paskan qene armiqte e tij.
     Te lumte bitha moj sekretare, per repliken brilante.

     Reply to this comment
     • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 15:50

      e di qe i mbani mire ,prandaj i kam vendosur kte emer vetes …tu kujtoj miresine
      te ka lene me hije Nastradini me duket
      e verteta keshtu eshte .
      me je hedhur dege me dege si majmun stalinist nga Miteran e deri te Ruzvelti ….po kto emra i ke lexuar nga mosha 50 vjec …nuk te ndryshojne me demin bolshevik .
      Shoh qe nuk te ka pelqyer BAHRI OMARI
      ateher po te shkruaj kush ka qene themeluesja e social demokrateve …qe sot per turp perfaqesohet nga ky plaku me botoks nga ky qe nuk perjashtoi haleancen me LSI,per pak pushtet ,kurse
      MUSINE KOKALARI
      VDIQ ,DHA JETEN DHE IDEALIN NUK E SHITI te morracaket e kuq .
      Lind ne Turqi ,ne 1921 vendosen ne Gjirokaster ,ne 1930 trasferohen ne Tirane
      ne 1941 mbaron universitetin ne ROME
      [sigurisht u diplomua ,jo si ai
      homoja rivilicionar ]
      ne 1943 formon partine social demokrate
      ne 44 e mbajne 17 dite ne burg
      ne janar 46 denohet me 20 vjet burg
      u tha kepucarve gjyqtar qe “Jo pse e dua Shqiperine ndryshe nga ju ,
      dmth qe e dua me pak”
      i tha atij homos bolshevik :Kjo kohe qe solle ti ben qe te vleje me shume 1 kile llac
      se nje gram tru ”
      lirohet nga burgu dhe vdes ne Rreshen ,e vetme e varrosurr nga zabitet e shtetit
      shteti i ligjshem ,ligji i ligjshem qe nuk lejonte varrosjen e nje Gruaje
      Kur u zhvarros duart e saj ishin te lidhura me tel me gjemba .
      Ligji i ligjshem qe kishte frike nga nje Grua e vetme e vdekur .

      Kur ti thua idiot per A.Kupin ,une e marr kompliment .Cfare mund te thote tjeter nje analfabet enverist ?
      Nuk ja njoh te birin ,as ne llinxha nuk shkoj nuk jam ne moshe pensioni ende
      partia na con ne Jale …vjen Kokedhia dhe Ilir Ngjala …jane pronare ,deputet dhe haleat

      mos me kerko me faje te tjera ,se kam 47 vjet krime qe do te shkruaj …dhe une kam kohe boll .Jam sekretare e re …do e kemi “muhabetin” te gjate dhe me femijet e tu ,niper e stermbesa …histori do shkruajme .

      Mbijetuam Horri ,mbijetuam
      ata si ne bien gjithmone ne kembe .
      kjo nuk eshte replike brilante se kam anen B te bukur …ESHTE E VERTETE BRILANTE !

     • Horri i Bulevardit September 17, 16:20

      Sekretaresha e mbijetuar nga Dosja e Saliut, kerkon te na besh te persekutuaren, kur sot e dime te gjithe, se vetem te persekutuarit, nuk u demshperblyen, pos ish hajduteve dhe ish spiuneve, qe zune rradhat e para ne listat e antikomunizmit.
      Te ka mbetur ora tek Bahri Omari moj goc e palare, skom qen deshmitar dhe ste jap dot pergjigje moj sekretaresha gojcorap, ku di une pse e vrau, ndoshta e ka kap flagranc me ndonje dylber, deri tani kemi degjuar llafe historianesh, qe benin historine ne bar Kursal, apo para nje kriklle birr tek Peza, pyete njehere Gencin, se babi i tij Stefanaqi e shkroi historine me pushke ne bithe.
      Jo moj sekretare, sjom nga ata qe hidhet dege me dege, por me permende Kupin dhe ta dhash pergjigjen, se Abazi ishte idjot, qe kishte per ushtare plot idjota.
      Ta kishte marre Abazi pushtetin, ti moj sekretare, do ta kishe dollapin plot me ferexhe, se Shqiperia sdo te Quhej Shqiperi, por Kandaharistan.
      Vetwm nji gje do kishit plus, se do tja dridhnit burrit, sa here tju dojte locka, se mulu kok o kemb, do kalojshe serbes, pa e vra menjen se te shef kojshiu.
      Fute emrin ne liste moj e uruar, ke Erjoni, se ai i nda demshperblimet e vuajtjeve.
      Merre Salen me tmire sa tja heqesh dosjen nga dora, se po fole ndryshe, te nxjerr ne pazar, ti trego dhe sa dashnore ke nderru.
      Ke replika tjeter do ta boj nji vjersh me rim. Tung goca sekretaresha.

     • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 17:46

      dobet Horri ,shume dobet .
      jo nuk e di ,jo dosje e Saliut ,jo une hiqem si e presekutuar ..nuk podiskutojme per mua ketu
      jo dylber ,jo ushtar idiot …se ju ishit te zgjuar
      nejse ,demagogji …llafe boshe .
      Nuk po flasim per demshperblim ,po flasim per Histori . Nuk ke argumenta ,prandaj mos e merr guximin te diskutosh te mira mbi fatkeqesite dhe vdekjen e te tjereve …qe ka qene dhe eshte dhe e jotja .

      Dashnoret i tregoj vete ,jemi ne demokraci
      nuk na marton me biografia:)
      aman se mos e ke rimen si argumentat ….

     • Horri i Bulevardit September 17, 21:34

      Sekretare me munde, jo nga forca e muskujve, por nga forca e durimit.
      Sme njeh dhe se di a kam pare keq apo mire nga ish rregjimi.
      Reagova, se spo arrin asnje te me kuptoje, pse jam bere enverist pa deshiren time, se kam pare fundin, kam pare jo gabele duke lypur, por malsore, duke kerkuar neper kazanet e plehrave, kjo me dhemb dhe kam pare se e keqja me e vogel, qenka enverizmi, se berishizmi, ma ndoti Shqiperine dhe shqiptarin, ne ate qe se kisha menduar kurre.
      Enverin e rrezova bashke me mijra te tjere dhe mendova se do ta harroja kohen e tij, por……….
      Por luften, deshmoret, heronjte, i nderoj dhe i respektoj, se po te hedh balte mbi ata, do te isha nje vemje, do te isha nje mut.
      Kush denigron luften dhe heronjte, eshte armiku im.

     • Dardan September 17, 17:23

      @ sekretares me floke te palare!
      Shume nga ju sekretaret keni qene rrace e qelbur, Enveri u mori ju, ju pastroi floket nga therrizat dhe morrat, shtepite ua pastroi nga cimkat dhe pleshtat me hekzaklorant apo DTT dhe pastaj u cakotoi qe te drejtoni punen per cmorritjen e morracakeve te malesise dhe te fushes, Ju vuri qe te drejtonit arsimin dhe kur nuk e benit punen mire, ja u skuqte turinjt e piste. Ndaj dhe mban emrin sekretar dhe mbiemirn flokpisi sepse kujton kohen kur komandoje. Enveri ka qene burre i zoti dhe shqiptari me i madh i hisotise por cfare do te bente me ca sekretare pisanjoze, dredharake, frikacake dhe te pabese deri ne berishizem vrundullaq? Natyrisht se edhe me Skenderbeun keshtu e beri Lek Dukagjin Maloku, e cvarrosi dhe cnuk tha kunder tij, vetem e vetem per te perfituar kocka nga turqit pushtues. Njihe historine o sekretar pallosh se do vdesesh si kopan bungu!

     • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 18:01

      jo mo Dardan jo
      ne kohen tani jam ber sekretare …i erdhi keq Kokedhise dhe me punesoi …me tha qe do sakrifice partia …me jep te te jap …ka qene sekretar dhe ai …prandaj e njeh mire zanatin
      kokepalar kam qe ne 21 janar …me tha Ilir Meta
      u ndjeva aq mire saqe nuk heq dore me .
      per partine dhe kjo sakrifice …keshtu
      na kane edukuar
      xhaxhi envorri the ??? uh moj zemer ,ne ne goje te ujkut hidhnim valle …mire qe doli
      burr i zoti se qe ateher
      nuk ngeli me burr …u bene sekretar
      dhe Saliu sekretar ,Kokedhia ,Milo …
      i perjetshem kujtimi i burrave te na rrrrojne sekretaret

 6. Sallakja September 17, 14:19

  Urdher i vendimit te prere.
  “Urdheroj” Sekretaren me floke te pa lara ( qellimishte )
  te merret pak me kete Horrin e bulevardit se qenka ne
  gjendje alarmante.
  Kujdes, se nuk eshte si andromeda ( qyqarja ) qe e ka nga
  padija……..e va be….amin, mbase do lexoje ne te ardhmen.
  Ky personazh (un pò antipatico) dy gjera i di, e pikerihte kjo
  e ben qe te jete ne gjendje alarmante.
  Sekretare !
  Diceva madre Teresa:
  Se non hai la possibiltá di aiutare 100 persone,
  aiuti uno.

  Io non ce la faccio più.
  Ormai sono “vecchio”, stanco e devastato da s’to cazzo
  di comunismo

  Reply to this comment
  • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 14:53

   missione compiuta 🙂
   nuk i ndihmojme dot , po nuk u leme revanshim moral
   2 gjera i di ????
   e un povero fantoccio , kam qene dhe ne burg per politike thoshte dikur
   {e uscito senza palle} …sono cattiva …molto cattiva .

   Reply to this comment
 7. Niko September 17, 15:24

  Po mir moj sekretare folk pa lar e zgjuara e bythes Kush ka qene ai burr shteti qe e ka trajtuar mir nenen shqiperi gjate historis vetem tekat seksuale kane plotesuar asgje tjeter skan bere Duke filluar nga satrapi Zogu qe e vodhi dhe e shiti zonjen shqiperi duke u pasuar nga Balli duke e leshuar me qira tek pushtuesit e huaj Me pas vazhdojme me komunistat qe pastruan faren e keqe duke e lene stafeten shpellareve te cilet i prishen bukurin karakteristike te nenes shqiperi e lotuar gjithnje per mos e marr veten kurr Pervec dhimbje dhe lot nuk i kemi sjell asgje shqiperis me vuajtje dhe halle keta jemi ne dhe nuk ndryshojme dot

  Reply to this comment
  • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 15:57

   Niko
   sinqerisht komenti yt eshte me i bukuri .
   Ne Shqiperi burrat e shtetit do ndryshojne ,do jene burra kur te ndryshojme ne
   Jemi ne pastaj jane ata .
   nqs jeni gjithmone ai Niko qe kam replikuar me pare ,kerkoj ndjese per tonet e forta .Jam emocionale ne pergjigje ,por kurrsesi qellimi im eshte te fyej ndonje

   mos me shkruaj me qe komunistet pastruan faren e keqe ,sepse
   e keqja aty lindi
   dhe derisa te kuptosh kete ,vetem lot do derdhni .

   Reply to this comment
   • Dardan September 17, 17:49

    Oj sekretare me lesh pa larë, e di ate historine e Zanes ti. Ishte ajo qe kur i thirri i shoqi qe pertej lumit: Hej Zana ime, Llukufiqi, llukufiqe (leviz, leviz) që të mos ja bënte atë punën ai çuni i ri.
    Ajo ja ktheu: – Ca llukufiqi, llukufiqi thuj ti re dreq, ky e shturulluqi te gjithe! He a te kujtohet, kuçkë. He Zana, Zana, kuptohesh që larg se kush je!

    Reply to this comment
    • SEKRETARJA ..me floke te palara September 17, 20:57

     ???????
     jo nuk e di ,por me vika keq qe te paska trajtuar ne kte menyre Zana
     ti keshtu nga sa lexoj ,nuk me dukesh i keq
     je ca tellall dhe budall ,po jo derisa Zana te sillej ashtu
     mua e mesova qe me njohe ,po veten e shikon se si je ??
     🙂 mos qaj ,se ndonje Zenepe te ndershme nga biografia do ta gjej partia 🙂

     Reply to this comment
 8. paci September 17, 15:46

  Nuk kemi nevoje per te huaj , ta bejne ,B, Meta , B, Fevziu dhe Lubonja dhe tja komentojn njeri tjetrit . Historia duhet te shkruhet nga brezat qe ndertuan shqiprine nga hiçi , dhe nga brezat qe u presukutuan padrejtsisht me realitet jo me urrejtje .

  Reply to this comment
  • E mo se ka dhe te tjere qe mund "te vene" nga nje tulle September 17, 17:17

   Ne vijim te komentit tuaj une do te thoja se ne Shqiperi ka plot qe mund te shkruajne historine e komunizmit, perveç ketyre qe ke rrjeshtuar me te drejte zotrote. Psh. ka pederaste si puna e ketij ketu poshte qe nenshkruan “info analitike”, i denuar sipas ligjit te kohes per perdasti pasive qe e njeh mire ate kohe. Apo ka spiuner qe i kane sherbyer atij sistemi dhe kerkojne te hiqen si disidente. Nuk duhen harruar dhe ca plaka te sotshme si kjo “sekretarja me koke te palare dhe me floke te prera’ qe ne ate kohe “enderronin” (si thuhet ne gjuhen inglize) te ishin pjese e kuplarave por qe ne pamundesi i kryenin epshet e tyre i shfynin neper ferra me brigadieret , apo ne bankat e boshatisura te klasave me drejtoret e shkollave. Ehu sa ka qe mund te kontribuojne per kete problem.

   Reply to this comment
   • info-analitike September 17, 17:37

    ja perse kur hidehn pleherat duhet mbyllur kapaku sepse ka nga keto pleherat qe dalin nga kazanet dhe kuterbojne ere si ky me siper.

    Reply to this comment
    • E mo se ka dhe te tjere qe mund "te vene" nga nje tulle September 17, 21:45

     Kur flet per plehra kazanesh ti mbetje fekalesh. Ti pa filuar te shtypesh ne tastier o rakitik i mjere bie ere ne faqen online. Hec mor gamor i baba tasit, do te flasesh dhe ti per historinie. Sa mer vesh gomari nastradinit nga muzika, aq merr vesh dhe ti nga info-analitika, per te mos folur me per historine se barazohesh tamam me pordhet e gamorit te nastradin efendiut, jo ketij qe del dhe komenton ketu. shko ne te semes se na ke ♪5are menderen me “konkjuzionet’ e tua.

     Reply to this comment
     • info analitike September 18, 02:43

      Kur ke lindur kafshe nuk mund te behesh njeri!

     • E mo se ka dhe te tjere qe mund "te vene" nga nje tulle September 18, 12:31

      Ti je konkretizimi i kesaj shprehje. Por jo vetem kaq. Ti je nje kafshez qe ke lindur nga prinder shtaze. Tashti na kapardisesh ose ne ndonje kopesht zoologjik te botes ose ne ndonje stan duke bere detyren.

 9. info-analitike September 17, 16:10

  Kur lexohen disa qyfyre “historike” si keto te Horrit kuptohet se sa pak e sa shtrember e njohim Historine e Shqiperise. Gjithashtu kjo tregon per efektet shkaterruese qe ka pasur propaganda e vazhdueshme enveriste ne zhdukjen e fakteve, dokumenteve qe tregonin te verteta te sikletshme per paranoikun dhe karrieristin Enver Hoxha. Cdo gje ishte “qendisur” me kujdes nga historianet si Miloja ne menyre qe Enver Hoxha te qendronte ne qender te gjithckaje dhe historia te vertitej rreth tij me cdo kusht edhe ne rastet me absurde si ne rastin e Konferences se Pezes (sa per nje ide mund ti referoheni wikipedias: http://sq.wikipedia.org/wiki/Konferenca_e_Pez%C3%ABs, ndersa per me teper duhet te shfletohen libra te historianeve perendimore dhe jo librat e xhaxhit Enver)
  Ky i Horrit me duket se eshte rasti tipik i “sindromes se Stockholm-it”.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit September 17, 21:17

   Rakitiku info, cfare semundje eshte kjo e stokholmit, (Stockholmit).

   Reply to this comment
   • info-analitike September 17, 21:56

    Nuk eshte miell per magjen tende o Horri ndaj mos u lodh kot. Ty aq ta thote mendja aq shkruan prandaj nuk te ve faj.

    Reply to this comment
    • Horri i Bulevardit September 18, 03:41

     Rakitik, kam hengur shume buke me krunde, kujtonin se me benin keq, por harronin se me largonin semundjen e skorbutit, qe vete e kishin prezent, neper gojet qe ju mbanin ere.
     Cfare eshte Stokholmi, qytet, shtaze, objekt, shprehje, apo semundje, na e shpjego.

     Reply to this comment
     • info-analitike September 18, 08:48

      Horri,
      Je mesuar keq te japesh urdhra e aq me teper kur i jep ne veten e pare shumes. Duket qe ajo kohe e zeze te kane lene gjurme edhe ne sjellje.
      “Urdheruesit” pa tager nuk meritojne pergjigje! Kendej nga jetoj une ka nje menyre tjeter komunikimi kur kerkohet dicka.
      Paske ngrene buke me krunde?! Duken efektet qe te ka bere krundja.

 10. Arben September 17, 20:35

  Tani qe i permende ti, edhe keta jane te paragjykuar.
  Historine e Shqiperise nuk mund ta shkruaj a nje me mire se nje historian shqipetar, por kjo do ndodhe kur te kete ikur brezi juaj i sigurimit te shtetit

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit September 17, 23:23

  nuk po e lini dhe ca kohe keshtu siç eshte nihilstorine? Varda, sejcili tja mbushe si ti vije. Per vitet ’20 te shkruaje nastradini,si specialist i mbaruar i zogizmit. Pastaj t’ia mbaje veronika, kryetarja llafazane e plakave te sokakut, ne fund t’ja mbyse marku nga United Kingdom,me nje rapsodi per bemat e Sali Berishes,nje kenge per Tynelin e Thirres…Imagjinoni, nje cope vend me i vogel sesa ferma qe ka Ted Turner ne Argjentine qe nuk ka ne gjendje 5 cope historiane te bien ne nje mendje per te shkruar nje histori 50 vjeçare qe e kane jetuar vete?!!! Mjerim vella, mjerim kolosal, na mbyti mediokriteti. Po ja ta zeme se historine na e shkroi ai gjermani( ai i fundit,qe i humbi kepuca ne te gdhire te 29 nentorit) dhe ky amerikani qe per ironi te fatit,e njohu Shqiperine ne Google, po a do biem prape dakord me variantin e tyre? Po sikur t’ia mbysin me lopate edhe keta, si i behet halli? Do hapim prape luften me balliste e partizane e zogiste e dreqi me te birin?

  Reply to this comment
 12. Naimi September 18, 07:58

  Paskual Milushi pasi zhgarraviti historine sipas urdherave te Nexhmijes per kaq vjet, kerkon ta noterizoje kete pacavure te nje i huaj i perzgjedhur e paguar me pare. Kujton kjo galloshe e grisur se denglat e historise qe ai tregon do bindin njeri po te firmosen prej nje tjeter rrogetari si ai ne borderone e Nexhmijes.

  Reply to this comment
 13. spectrum September 18, 09:08

  specialiastet me te mire per njohjen e shqiperise jane vete shqiptaret megjithate si ne cdo vend te botes te huajt shruajne mbi historine e vendeve te ndryshme pse jane shqiptaret sepse historian kur shkruan historine u referohet vetem arkivave si burim kryesor dhe se dyti mnjeteve te tjera te informacionit si shtypit te shruar dhe te folur tv kronikave etj, keshtu per tu referuar arkivave shqiptare keta historianet e huaj apo sic I quani ju specialist nuk mund ta interpretojne kurre shqipen si nje shqiptar dhe tjetra nuk duhet te behemi gaz I botes qe nuk mund te shkuajme dot as historine tone qe nuk dime te qeverisim kete e dime te gjithe tashme po qe nuk jemi te afte te shkruajme as historine tone ‘ ca c’est trop”.Nuk ndalohet qe te shkruajne te huajt por jo ti referohemi vetem librave te tyre si te paanshem etj. cdo historian mund te pasqyroje periudha te caktura historike duke ju referuar burimeve te para si quhen ne histori arkivave dhe gjithe dokumentave te deklasifikuara qe nuk permbajne secret shteteror dhe njekohesisht burimeve te dyta si shtypi tv kronika reportazhe etj kjo duhet bere ne menyre te paaneshme vetem duke ju referuar fakteve historike dhe jo hamendjeve.historianet specialistet e huaj nuk vine nga planet tjeter jane njerez qe nje pjese jo e vogel jona I kane pasur shoke klase ne universitete dhe nuk jane kaq’in” jane normal te perkushtuar por jo te pakrahasueshem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*