Pastrimi i politikës nga krimi, Basha: Vetting dhe aksion popullor

September 7, 2018 13:30

Pastrimi i politikës nga krimi, Basha: Vetting dhe aksion popullor

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është shprehur në një bashkëbisedim me gazetarët se e vetmja rrugë për të pastruar politikën nga krimi është vetëm Vetting-u i saj.

Por gjithsesi, sipas Bashës, kjo nuk mjafton, por duhet edhe një aksion popullor.

“Së bashku me Vetting-un është i nevojshëm edhe një aksion popullor. Opozita është pro pastrimit të drejtësisë dhe politikës nga krimi.

Ligji që sapo kemi dorëzuar në Kuvend ka për qëllim që ministri i Brendshëm, ai i Drejtësisë, por edhe Kryeministri të mos ketë lidhje me krimin. Shqiptarët kanë shpenzuar shumë energji këto 5 vite për të luftuar kriminelët që futi në politikë Edi Rama. Na është dashur të kohë dhe energji për të larguar kriminelët e Ramës dhe akuzat tona janë vërtetuar. Shqipëria qeveriset nga bandat dhe bosët e krimit të organizuar, qeveria ka rënë. Nuk mjafton vetëm vettingu i politikanëve, por edhe një aksion i fuqishëm popullor janë të domosdoshme”, tha Basha.

Më tej, ai u pyet nëse do të negociojë me mazhorancën, por Basha është shprehur se ligji është i njëjtë me atë të gjyqtarëve dhe është depozituar për votim tashmë.

“Ligji është negociuar një herë, ky është një ligj i njëjtë me atë të gjyqtarëve. Gjuha e ligjit është e njëjtë. Nuk ka mbetur asgjë për t’u negociuar. Kjo ose votohet ose rrëzohet. Ne do të votojmë pro”, tha Basha.

a.s/dita

September 7, 2018 13:30
Komento

11 Komente

 1. Illyria-Shqiperia September 7, 13:34

  Po opozita?

  Reply to this comment
 2. 21 janari i nazifashistit lul September 7, 14:02

  shume miq te mij me pyesin me habi:

  SI KA MUNDESI QE NGA NJE ANTIENVERIST
  THUA SOT:

  “COHU ENVER NGA VARRI”
  .
  pergjigja ime eshte kjo:

  Nese ky ylli ne ngjitje i faqeziut arvizi vrau 4 kokpalare ne 21 janar 2011 dhe po i shurron jetimet me koqet e rames dhe donaldluli te rradhes..eshte kthimi enverit ne Perendi dhe ka ardhur koha te
  THEMI NA FAL ENVER !!
  .
  LAPIDAR DIAMANTI QE
  USA-BE-NATO
  I KANE NGRITUR
  ENVER HOXHES
  BASHKE ME TE
  PERMJERRURIT POLITIKE
  DHE INTELEKTUALET
  RAKITIKE
  ……..

  ME ATE PROFIL KRIMINAL
  QE KA YLLI N NGJITJE I FAQEZIUT ARVIZU,
  NE CDO VEND TE BOTES
  DO ISHTE DENUAR ME BURGIM TE PERJETSHEM OSE DO ISHTE LINCUAR
  APO EGZEKUTUAR NGA VIKTIMAT E TIJ

  #####

  “PROFILI I LARTE” KRIMINAL I DEVILIT LUL

  A
  -Enigme do ngeli numri I nje pashaporte amerikane me numra ekstra e paraqitur ne Hollande ne nje zyre noterie (nuk eshte zyre gabelesh) per marrje shtepie.As sot e kesaj dite nuk ka ndonje prononcim zyrtar qe nab en te besojme se eshte nje 007 I prodhimit serb me market e lobit serb te amerikes qe eshte akoma I fuqishen ne shba dhe per kete mjafton te kujtojme damir fazllicin mikun e Tom Rixhit me seli ne Washington qe jane kumbaro te serberishes te sllobo dankes.

  B
  -Enigme do ngeli dhe rrugtimi illegal I maskuar si” inxhinier rrugesh” me pashaporta fallco( kush qe ai udbash qe ja siguroi) ne Bicaj dhe te shtepia e verdhe per te spiunuar “krimet” e UCK.Nqs do shfletojme deshmite e antropologut peruan qe ka kerkuar “eshtrat e serbeve” qe I kishin marre melcite dhe veshkat ne shqiperi I bie qe LUBasha te kete qene si te gjenerali ushtrise vdekur si Koloneli Zampa ne versionin serb..

  C
  -Enigme do ngeli kush e komandoi me pult LUBashen qe pikerisht ne vigjilje te jubileut te Kosoves ne 18 shkurt 2012 ne menyre ektremisht provokative hiqet tabela me emrin e “ deshmoreve te 4 shkurtit” dhe vendoset ajo e IBrugoves. Dihet qe Rrugova eshte kusheri me gjakatarin Xaferr deva qe ka qene filonazist dhe me vone ne luftene ftohte me detyra terroriste kunder shtetit shqiptar.Pra hoqem nje embleme “komuniste” per te vene nje emblem naziste….A kemi te drejte te themi qe LUBasha eshte neonazist…
  D
  -Enigme do ngeli kush e komandoi me pult LUBashen qe pikerisht ne vigjilje te Clirimi teTiranes nga partizanet (te ndihmuar nga anglo-amerikanet) te sjelle eshtrat e Rrahmet Zogut.Kush jane keto forca te errta qe duan te percajne kaq egersisht shqiptaret

  E
  -Enigme do ngeli kush e komandoi me pult LUBashen qe pikerisht ne vigjilje te ardhjes se Rrahmet Zogut ne 24 dhjetor 1924 me bajonetat e serbit I ngriten permendoren te stacjoni trenitEshte po ky edepsez qe eshte shprehur hapur kunder Fan Nolit njeriut me poliedrik shqipfoles per te gjitha kohrat…

  F
  -Enigme do ngeli se pse nga te gjithe “‘6 kokat” e parise Tiranes qe shkuan ne Washington ne pranveren e 2012 per te takuar zotin Filip Riker vetem LUBasha u percoll dhe u prit personalisht nga honorable Arvizu dhe u proklamua ne media si yll ne ngjitje

  G
  -Enigme do ngeli se pse zoti Arvizu ne mars 2011 ne nje proteste rinore te PS ku hidheshin parrulla per ministrin e brendshem “Luli vrases” doli gjoja rastesisht (ofendim pa kufi I shqiptarve) perballe tyre dhe takoi po rasteshit forcat e policies duke I pergezaur per pune e mire kunder kokepalareve..no coment

  J
  -Enigme do ngeli se pse zoti Arvizu ne protesten mbare kombetare kunder LHL ne 15 nendor 2013 u tregua “agresiv” me LUBashen duke I then se ai I shkeli vijen e kuqe..dhe nuk kaloi shume dite po ky ambassador pas pak diteve I kerkon ndjese ‘Yllit te tij ne ngjitje” kur I shkoi te Shqup-I te cilin sapo e kishte grabitur Pedeja…Pra kush ishte me I madh “ne detyre” Luli apo nenpunsi Arvizu..

  M
  -Enigme do ngeli qe gjate “komandimit” te tij si minister I jashtem ndodhi akti me makaber I mundshem me greket me e rende se e detit Jon…jo vetem qe u miratuan varrezat e ushtareve greke sipas vije imagjinare te vorio epirit (tashme varrezat jane enkllava greke) por u be ge shiblerja e kockave ne biznes qe nuk ishte pare ne historine e njerzimit dhe ky minister monster nuke hapi sqepin kurre …

  “PROFILI I LARTE” DEFICENT I DEBILIT LUL

  -LUL LEGENI
  Ajo qe nuk eshte enigma eshte qe e vetmja detyre qe I kane lene shqup-taret – LUBashes ishte organizmi I super pastes per 100 vjetorit qe u degjenerua ne betejen e legenave ,kusijave dhe bidonave te haleve per pasten e Lules

  LUL TRAPI..ME FALNI TRAMI
  Ajo qe e ben debil kete devil eshte ceshtja e tramit.Ajo tregon se ky jo vetem qe eshte “alifmatrak” qe eshte Lul-Nul se nuk kishte mundesi por dhe nga ana urbanistike bashkohore ishte gomarllek por dhe u mundua qe t’ja fusi Rames fajin…

  -LUL MALOKARI
  .Ne nje miting electoral ne 2011 ne nje salle me malsore me moton “nikaj-merturi voton lulzim bashen” ky I fundit akuzen me te madhe per Edi Ramen e kishte se e kishte kthyer bashkine ne zyre partie..Kur nisen pyetjet nje person e pyeti nese fitonte bashkine e Tiranes a do ta pranonte dhe ate te kryetarit te PD…dhe pergjigja dihet..ai tha se une jame drenicak dhe na doli qe qenka jo vetem renacak por dhe kacak.

  LULI KUQ
  Por “kryevepra” e ketij Devil-debili eshte se ne votimet e Tiranes edhe pse u ndihmua nga ai mengeperveshuri (naten) beri te pabesueshmen ..Beri koalicjon me komunistet e Hysni Milloshit me votat e te cilet (+ vjedhjen me ristanet ) mori karriken e bashkise.Dhe monstruoziteti I kesaj felliqsire eshte se ulurim me teper kur ngihet ndone portret I enverit ne ndonje ceremony dhe I thote Rames ..mos luaj me zjarrin…

  LUL I AMBASADORES
  Sipas “International network Foreign policy” publikohej me fakte per lidhjet qe kishin ambasadoret amerikane me Bechelin e rruges kombit ne Shqiperi dhe Kosove dhe jepej sakte shifra e frikeshme e vjedhur ng kjo kompani dhe lidhjet e Delli tne Kosove dhe M.R per Shqiperine ku posacerisht permedej dhe Luli yne si nje pjestar ndoshta me Kryesorin ne kete Vjedhje me permasa boterore.
  .
  Nese Ramaxhinjte e PS dhe keto xhambasadoret e Tiranes tallin trapin me ate popull me keto perverse si Lul Suma besoj se cdo shqiptar i ndershem ka ardhur koha te thote

  NA FAL ENVER !

  Reply to this comment
 3. Shoku September 7, 14:06

  Sipas ideologut Basha, i mbeshtetur edhe nga shkollshumi me kater klase fillore Ptrit Vasili,por nuk ka mbetur pas edhe Fatmir Gerdeci me Dash Pianecin,te na bejne nje veting per politikanet. O sa mire tham edhe ne populli i thjeshte qe nuk marrim vesh nga politika! E them kete, sepse kur ishim te vegjel i thoshim njeri- tjetrit per ta ofenduar: ” Me sa merr vesh gomari nga muzika ,aq merr vesh edhe ti nga politika” Por i nderuari LUL ka harruar se tani edhe ne populli i thjeshte kemi filluar te kuptojme kete politiken tuaj. Ju kini cuar ne parlament nje ligj , i cili kerkon te beje veting vetem per politikanet e partrise ne pushtet. Uaaa sa bukur ? Po per politikanet e opozites nuk duhet vetingu ? Psh. Ju jeni akuzuar per shume poshtersi qe i kini bere ketij populli ; valle a duhet te kaloni ne vrimen r gjilperes se vetingut ?
  Gazetaret te bene nje sere pyetjesh : si per magjistraturen, aje dakort te behet vetingu edhe per njerezit e afert te politikaneve , ashtu si pranoi edhe kryeministri, por ju heshtet vetem flisni : Balla, Xhafa , Sejdini, Rroshi …… krimi,krimi . U akuzon mazhoranca se kur kini qene Ju minister i brendshem, ne Shkoder, jane vrare brenda vitit 18 qytetar . Pse nuk e kundershtoni ? Po midis jush ka njerez te lidhur me krimin ? Pse nuk jeni dakort te bashkpunoni edhe ndoshta per permiresimin e ligjit qe ju kini cuar ne kuvend? Edhe une qytetari i thjreshte kur te degjova thash se keta e paskan me hile. Tamam si thot populli :” Shikojne qimen tek tjetri e jo traun para syve te tyre? Mos harroni se ne gjirin tuaj jane drejtues partishe hajdute e kriminel me damke, e nje nga ketea je ti,Luzim e Sali Berisha. Pa u lare gjaku i Gerdecit dhe i 21 janarit, duart tuja do te kene tere jeten ngjyren e gjakut . Te atij gjaku i rrjedhur nga njerez te pafajshem. Nga ata njerez te thjeshte, te cilet protestonin me duar ne xhepa. U vrane ne mes te bulevardit me dhjetra metro larg institucionit te kryeministrise ,e kete nuk e mohoni dot. Vetingu te filloi ne fillim nga Ish kryrministra,president,kryetar te partive e me posht deputet,ministra deri tek pastruesja se edhe ato mund te jene perdorur si korjere te trasportit te parave neper zyra…. Ndaj une te bej thirrje ,ndrysho mendjen!

  Reply to this comment
 4. ERION FIKU September 7, 14:33

  NGA (POLITIKANET & JURISTET):
  Vetem (UNË & AJOLA) do dalim shume te paster nga VETTINGU.
  Sepse e kemi te justifikuar Gjithe Pasurine me (SHITJEN E FIKUT).

  Reply to this comment
 5. Kari-katuristi Kari-katuron 1 Kari-katurë Kara-kteristike September 7, 14:53

  Unë Lulin e kam Shok
  Byrekun e bëjmë bashkë
  Vjedhjet i bëjmë tok.
  Unë Lulit i jap plot 14 Milionë
  Dhe Unë e mbaj Timonin përgjithmonë.
  ———————————————————
  Unë Liken e kisha Shok
  Byrekun e bënim bashkë
  Koncesionet i ndanim tok.
  Unë Liken ia u bëra President
  Dhe Unë e mbaj Timonin në kétë Vend.
  ——————————————————–

  Reply to this comment
 6. Babalja September 7, 15:04

  Po aksioni popullor pse?
  Te shofim nje here si ju nxjerr vetingu majtas e djathtas pastaj aksionin per tju hequr qafe te gjithe bashke.

  Reply to this comment
 7. Kosovari September 7, 15:17

  PO ore! sa me pare!Te dihet kush vodhi Kalimashin,Kush vrau Azemin, Hoxhanen e dri te Olldashi.Kush varrferoi shqiptaret tete vjet sundimi,Kush ndertoi Lazaratin dhe sistemin e droges,Kush gjymtoi Shqiperine dhe pengoi demokratizimin e sistemit demokratike shqiptar.Kush gjymtoj sistemin e arsimit me fakultete private.Kush shenderroj familjen dhe subjektin partiak ne band kriminale,Kush bahskpunoi me serbin dhe tradhtoi kombin dhe shtetin edhe kendej edhe andej Drini.Vittingu politik e qeveritare gjithsesi dhe menjehere te ndahet shapi nga sheqeri.Vettingu ngashem me ate ne sistemin gjyqesor e prokurorial.

  Reply to this comment
 8. lylit diket ti ken Ngec noj Cip ne b.the se vallahi -bilahi ... September 7, 17:00

  vetem po te ishte cmendur do
  ja besonin njerezit Pordhet Toxike qe leshon !

  Kam edhe nji dyshim ,per Terroristin islamik basha :

  Cfa dreq Droge po i japin kohet e fundit ktij ,
  qe flet si me dasht ,me ja fut vetes hurin !

  Reply to this comment
 9. MH September 7, 22:32

  Bravo Opozita me ne krye Bashen.Bravisimo dhe Basha ne krye te Opozites!
  Mos u terhiq ne votimin PRO.
  Ia hodhe Pozites.Zor se do votoj PRO-n.
  Keshtu fillon te bahesh politikan me vlere ku te pret nji karrier e shkelqyer pershendetur nga Vettingu mbas stazhit te ambienteve te bjeshkes se Recit Shkoder.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*