Ish-Ministri i Tregtisë para dënimit kishte në shtëpi… 100 lekë

Kujtim Boriçi November 28, 2018 12:05

Ish-Ministri i Tregtisë para dënimit kishte në shtëpi… 100 lekë

Në tetor 2013, në një cikël të mbështetur në dokumenta arkivorë Dita botoi për herë të parë shkresat zyrtare të shtetit komunist për gjyqin ndaj atij që u quajt “grupi armiqësor në ekonomi”, Abdyl Këllezi, Kico Ngjela, Vasil Kati e Koco Theodhosi.

4 zyrtaret e lartë komunistë u arrestuan në 1975 gjyqi u zhvillua në 1977.

Një nga dokumentet e botuara është procesverbali i sekuestrimeve pas arrestimit në shtëpitë e familjeve Këllezi e Ngjela. Dokumentet përshkruajnë me detaje deri edhe numrin e lugëve dhe pirunëve të sekuestruar.

Mes dokumentave të gjyqit është edhe deklarimi i së shoqes së ish-ministrit të Tregtisë, Kico Ngjela.

Referuar dokumenteve ‘Tepër sekret’(faksimilet shoqëruese të shkrimit), konstatohet se në listën e inventarit të kontrollit dhe banesave dhe sekuestrimet e realizuara, rezultojnë pajisje të modelimit të banesave, pajisje elektro-shtëpiake, batanije e jorganë (dhe ngjyra përkatëse e tyre), pjata (me cilësimin të thella e të cekëta) e deri dhe radiot e dorës e tituj librash të huaj.

Nisur nga lista e inventarëve dhe objekteve të sekuestruara, rezulton se Abdyl Këllezi ishte më i varfri për sa i përket pasurisë në banesë.

Kontrolli dhe sekuestro është bërë në datën 4.9.1975 në banesën e të arrestuarit Këllezi në Kotë të Vlorës. Sipas dokumentit të firmosur nga kontrolluesit e autorizuar, u sekuestruan gjithsej 19 artikuj, mes të tjerave: 7 libra të huaj ‘Histori Pourtous’, një libër i Kim Ir Senit, bobina shiriti magnetofoni, dy palë dylbi gjermane, dorëshkrime (dosje), dy radio disa pajisje kuzhine dhe veshmbathje.

Kurse kontrolli dhe sekuestro në banesën e të akuzuarit Kiço Ngjela në banesën e tij në Tiranë është bërë në datën 10.10.1975. Në listën e inventarit në këtë banesë rezultojnë gjithsej 18 objekte, ku mes të cilave bien në sy: 12 filxhanë çaji e pjata, 7 filxhanë kafeje, 36 pjata të bardha, 7 pjatanca, 4 filxhanë kafeje druri, 3 ibrikë porcelani, 5 vazo qelqi, 5 supjere, 2 tabaka, 4 tavlla duhani, 9 thika buke, një komplet pijesh “Partinin”, pirunë, etj…

“Të gjitha këto mallra u vendosën nën sekuestro”, thuhet në dokumentin e firmosur nga të asistuarit në këtë kontroll-sekuestro. Është interesant se gjatë një kontrolli të bërë mbi këto mallra të sekuestruara, rezulton… një pirun mangut nga verifikimi fillestar!

Në deklarimet e së shoqes Vera Ngjela bie në sy që familja e ministrit kishte dy libreza kursimesh nga 5 dhe 6 mijë lekë secila si dhe 100 lekë në shtëpi.

b.m. / dita

DSC08804

DSC08805

 

DSC08806DSC08813

 

Kujtim Boriçi November 28, 2018 12:05
Komento

15 Komente

 1. Gezimi October 30, 12:07

  Cdo gje eshte e qarte! Tani mund te beni krahasimin me keta te sotmit! No Koment!

  Reply to this comment
 2. Mesuesi October 30, 13:45

  Ja kush e paskerka shypur popullin ! JA c’ka bere ”diktatura KOMUNISTE! Po 5000 leke te reja kursim i kisha edhe une ,pa kishte edhe te tjer punetore qe koshin edhe 10 000 leke te reja………… Pa shikoni ministrat e sotem sa kursime kane e krahasoini me popullin e thjeshte!

  Reply to this comment
  • Daj Ceni October 30, 14:51

   Vetem aparatet fotografike dhe dylbite (per ate kohe, viti 1975) jane sikur me pase sot makina luksoze….. popullit sic ju pelqen ju ta quani, ne fakt ishte kopeja qe i shkonte mbas bariut qoftelarg, mezi i dilte 15-diteshi. Ne ate kohe qarkullonte shprehja “Surrat fund 15 diteshi” qe tregonte gjendjen e familjeve ne fund te 15 ditshit. Sa shpejt harrohen gjerat nga ky popull krenar…..

   Reply to this comment
 3. iliri October 30, 14:26

  Nqs ata i kan pasur te vetat,dhe jane denuar me vdekje, keta qeveritaret e vitit 1990_ 2013 qe kane djersen e popullit duhet te digjen ne mes te Tiranes,vec nje fjale e kan se djersen e popullit do te vije nje dite qe do ta paguajne,ose me drejtesi varje ne litare,ose nqs nuk do te kete drejtesi ne kete shtet,eshte Zoti i madh qe do ti ndeshkoje.

  Reply to this comment
 4. Koz Dynjaja October 30, 21:07

  – O cuna ! Botimi i ketyre historive nuk ka qellim te krahasoni me sot – E para shikoni emrat e mbiemrat e hetuesve dhe funksionarve qe i denojne keto (flas edhe per botimet e kaluara ) . e dyta po nga historia na tregoni se a kishin te drejte keto qe u denuan apo ato qe denuan -Konkretisht – Denohen Kellezi e Ngjela se tentojne lidhje me firma te huaja ! -Sot Partia socialiste nxit marrdheniet te tilla . – Denohet Tuk Jakova per qendrim liberal ndaj besimeve fetare – Sot PS ben vizita per festa fetare – Denohen Fadil Pacrami e Lubonja per liberalizem ne kulture e arte -Sot PS eshte ne perkrahje te ketij liberalizmi e keshtu me gjith raste —Pyetja del pasi lexon keto – Ka patur te drejte Enver Hoxha dhe pasuesit e tij apo gjith keto po Komuniste por me keto qendrime kundra ?????

  Reply to this comment
  • Marin October 31, 00:56

   Historia e shembjes se modelit bunker – socialist te Enver Hoxhes, ka vertetuar kateciperisht se asnje nga te ashtuquajturit “grupe armiqesore” nuk kishin bere tradhti ndaj atdheut e popullit dhe denimi i tyre u be per te mbuluar deshtimet e sistemit te gabuar te aplikuar me injorance ekonomike e politke mendjemadhi e megallomani paranojak Enver Hoxha. Une s’kam asnje lidhej me te denuarit, perkundrazi ne ate kohe kam mbeshtetur qorrazi udhen e Partise; ketu flas si historian.

   Reply to this comment
   • gezim October 31, 13:26

    O Marin, qenke leshko historian. Ne ate kohe ishte e rregulluar me ligj dhe nuk ndertoje dot o njeri. Por, edhe sikur te ndodhte qe te ndertoje, ishte shume e thjeshte: N.q.s ndertimi e kishte kaluar pragun e dritares, a.t.h nuk e shembte me njeri, por merrje nje gjobe. Por nje gje duhet te kesh parasysh, sepse mund edhe te me kundershtosh me kete qe them, se: E lejonte ndertimin pa leje, por kjo nuk ishte biznes lojerash fati, hotel ne bregdet, resort turistik, por nje banese per te futur koken kalamajte. Qenke dhe historian?!

    Reply to this comment
  • gezim October 31, 13:20

   O “Koz dynjaja”, beje emrin Koqe me mire, dhe dil e komento, bej rolin e avokatit te hajnise. Do zoti del ndonje burre dhe tu tregoje vendin per vjedhjet dhe abuzimet te gjitheve qe kane perfituar nga abuzimi, dhe nderkohe te konfiskoje gjithcka kane perfituar nga pushtetit dhe ne emer te tij. Te zente edhe ty mor “Koz dynjaja”. Urime Qeverise dhe Kryeministrit. Keni bekimin e popullit dhe mos u terhiqni nga çjerrjet e abuzuesve.

   Reply to this comment
 5. lisdushku October 31, 08:28

  Keta e kane ngritur pabarazine mbi vjedhjen e jo mbi punen.Do te rikujtoj vetem shfrytezimin e naftes dhe kromit,per 8vjet grabitesit private,i kane paguar 0 lek takse shtetit.Kjo toke eshte pasuria jone,eshte e popullit.Me keto pasuri nje mesues sot duhet te merrte 2000 dollare ne muaj dhe jo 400.

  Reply to this comment
  • Daj Ceni October 31, 15:56

   O ju ia futni si e ema e Zeqos maje thanes, e pse 2000$ e jo psh 4000$ ose edhe 5000$ ose edhe 100000$……si i bere llogarite me qafsh, apo ashtu te desh b.itha (si duket me 2000 ti i mbaron hallet) ashtu ia fute….

   Reply to this comment
 6. Lani November 28, 13:37

  Kjo tregon qe sistemi socialist nuk lejonte askend te vidhte pavaresisht se kush ishte minister apo punetor.Shikoni sot pasurite e politikaneve Berisha Bashe Meta Rama Nano Rruli Bode Fullani etj etj te gjithe me vjedhje dhe me vrasje njerezish.

  Reply to this comment
 7. Krist November 28, 17:09

  Sa per dijeni,Kico Ngjela,eshte arrestuar ne shtepine e dhenderit te tij,ne Tirane.Kishte ardhur nga Vlora ,ku ishte Drejtor i fabrikes se sodes kaustike,per te marre pjese ne Pleniumin e KQPPSH,ku u shkarkua nga te gjitha detyrat.Mbas Pleniumit,shkoi tek shtepia e dhenderit,sepse nuk kishte shtepi tjeter ne Tirane,qe kur u tranferua,ne Vlolre.Tek dhenderi,shkuan dhe e arrestuan,bile i bene nje kontroll edhe shtepise se tij (dhenderit),ku nder te tjera i gjeten edhe nje,apo dy revista (ka qene sportist,dhe disa dite me pare ishte kthyer nga nje tur -jashte shtetit,ku kish marre edhe revistat.Per keto revista,e morren edhe ate ne polici.

  Reply to this comment
 8. Nje shqiptar November 29, 15:56

  Ishim studente ne Tirane dhe nga bursa na tepronte ne muaj vetem 400 leket vjetra. Spartak Ngjela harxhonte ne nje dite 500 leke te vjetra, kaq ishte kuota e tij ditore thuhej qe Enver Hoxha e uroi me shaka Kiço Ngjelen per “vajzen ” e tij qe ishte rritur kaq shume, ne te vertete behej fjale per djalin Spartak Ngjelen qe mbante floket e gjate sipas modes hipi. Ne konvikt lexonim vjershat e Kristaq Thanas Spiri i varfer qe i kerkonte burse per vajzen e tij Kiço Ngjeles:

  Kiço ti e Kiço une,
  Dy dhen e dhi ka poeti,
  kerkon per vajzen
  burse shteti.

  Reply to this comment
  • Dy shqiptar November 30, 05:03

   Thanasi “kendonte”:

   Kico ti e Kico une,
   Pa zbrit poshte mos me ha mune,
   Kico ti, Kico vellai,
   Me je bere si but me vaj!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?