Patatja e nxehtë e Venecias mbeti në duart e Ramës…

Arben Duka March 2, 2016 15:01

Patatja e nxehtë e Venecias mbeti në duart e Ramës…

Pritëm me kuriozitet,
deri sa Venecia foli,
por ajo në të vërtetë,
me asnjë variant nuk doli!

S’u treguan entuziastë,
ata që kleçkat i dinë,
vetëm Fatmir socialisti,
s’e fshehu euforinë!

Kontradiktën kryesore,
që është zgjedhja e gjyqtarëve,
Venecia si për çudi,
e la në dorë të shqiptarëve!

Që kjo nuk do zgjidhet kurrë,
jetën time e vë bast,
dhe pse Fatmir socialisti,
u tregua entuziast!

E sigurt që Reforma,
në Mars nuk do miratohet,
se asnjë nga të dy frontet,
s’ka ndërmend që të dorëzohet!

Se zgjedhja e gjyqtarëve,
është pika më nevralgjike,
asnjë front s’e kalon dot,
se s’ka forcën numerike!

Pa dy palët në një mendje,
s’ka ndryshime kushtetuse,
dhe PD-ja do vazhdojë,
të jetë pakica bllokuse!

Ndaj dhe kur dëgjoj Fatmirin,
më vjen të qaj e të qesh,
se ai e ka formulën,
si frontet do merren vesh!

Është normale që ta them,
u ngopëm me këto lodra,
se ata nuk merren vesh,
as për gjërat më të vogla!

Se nga formula e zgjedhjes,
që vjen nga fronti përkatës,
mund të përcaktohet qartë,
dhe kontrolli i gjykatës!

PD-ja do dy të tretat,
dhe aty do të ngulmojë,
se veç me këtë formulë,
mund të bëjë si të dojë!

PD me këtë formulë,
mund të sillet si të dojë,
dhe çdo “kandidat” të Ramës,
lehtësisht mund ta bllokojë!

Rama këtë e di mirë,
ndaj s’mund të jetë tolerant,
do thotë-“Më mirë pa reformë,
se sa të dalë ky variant!”

Ndaj konkluzion i Venecias,
erdhi pakëz si i beftë,
se këtu-mbi tavolinë,
e la pataten e nxehtë!

Dikush duhet të lëshojë,
që barra qiranë ta vlejë,
më shumë shanse ka PD-ja,
ta fitojë këtë betejë!

Do t’i kërkohet Të Majtës,
që të bëjë gjithë lëshimet,
sepse pa këtë Reformë,
nuk na hapen bisedimet!

Arben Duka March 2, 2016 15:01
Komento

10 Komente

 1. info analitike March 2, 16:20

  Bejtexhi po qysh paske harruar Liken e Mones more aman!!! Nuk paske qene i vemendshem te degjosh deklaratat e Manjanit dhe Likes ne lidhje me raportin e Komisionit te Venecies.

  Reply to this comment
 2. qyetari B March 2, 17:42

  Vame kaq vjet me bisedime dhe u beme cope e therrime.

  Reply to this comment
 3. Vezhguesi March 2, 18:07

  Patate e nxehte eshte vete Rama qe po djeg tere shqperine.
  E njerzit nga nxehtesia po marrin arratine.
  Pse do digjen te tere nga ky psikopat
  Me mire ne eu qe shpresojne te ndjehen me rehat.

  Reply to this comment
 4. shpatar March 2, 18:25

  Nuk di si ti komentoje ato qe thot Venecia .Perse duhet qe cdo gje ta miratojne te huajte ose tu marim doren. Gjithe kete lemsh ne Drejtesi e ne Kushtetute e beri Berisha pa 2/3.Tani hap gojen Evropa ,Amerika dhe gjithe opozitaret qe pa konsensus nuk behet kjo reforme .Pra hajduti dhe krimineli te bejne autokritike e ti neneshtrohen gjukimit .
  Hajdutet,kriminelet,tradhetaret ne koke dhe bishtat e tyre nuk gjukohen te denohen por do dalin te pafajshem. Hajde demokraci hajde.
  Ta mbyllim gojen e te hapim syte e te mendjen qe te zgjedhim sa me pak hajdute e kriminel ne Parlament .
  Ne vend te Rames une do te beja nje gje .Popull i dashur :Une e kuptoje lemshin qe kini ne stomak e sfurkun ne qafe Mendoja se do ua hiqja por nuk bene vaki.Keq me vjen por une nuk i futem kesaj aventure.Dua qe dhe une ta gezoje ate qe gezuan e po gezojne te paret.U jap fjalen se nuk do vras .Ato te uruara me pelqejne sic ju pelqejne dhe juve .Une me grushta ju me pikatore .Doni te nderrojme vendet .Une tek ju dhe ju ketu larte .Beheni si te doni.
  Me shume respekte per popullin tim qe su jap mundesine te ndryshoje .I juaji deri ne fund .Une Rama qe do ju pershendes me grushtin e dores se djathte ne zemer.Nuk eshte zakon shqiptari por tani qe jemi te hapur e te shqyer imitojme dhe boten .

  Reply to this comment
 5. BLACK SWAN March 2, 18:45

  ky me corodit ,per nder te Nexhos me corodit
  mire kur flet per bunkere , kantier ,zbor , realizim te pllanit te preshit ,dashurine e biografise ,se te them te drejten per keto eshte ekspert
  po per Venecie ca dreqin ka qe ngaterrohet ??
  i ka thene kumandari qe patatja eshte dhe buke dhe gjelle ….e ka merak porosine
  o te rente ndonje e mire e te sjellte ne vete ty ,Koqikon dhe gjithe atyre qe rrrrrrrrilinden …nuk po jua spjegoj si proces gjinekologjik rrrrrrilindjen ,se jeni me te medhenj

  Venecia ju dha karton te kuq ,ne te pakten 10 pika
  Donaldi ka 1 vit qe po ju jep perdite
  Haleati me qetesi dhe dashuri po ju ….e dini vet
  Fatmiri , do bej ligje Fatua ,qe eshte ber si kopja e Muhos …pika partise thuaj , i ngelen ne dere pioneret me prostate …

  ti me kete pataten mund te qorrollepsesh ca koperativiste qe i ke koleg bunkeri ,
  Koqikua mund te shkruaje perdite per imperialistet qe takohen me diversantin dhe amikun e kllases Berishen
  gjithmone per ate parrullen “fajin e ka saliu ”
  por ama kjo eshte zhurme ,demagogji dhe mjegull per deshtimin total te rrrrrrrilindjes
  sa me pak ta lustroni me pak dem do keni
  te thashe ,do ngeleni pa parti ,te thashe co Nexhon ne krye ,pushkatimet behen per te ber shtet …nuk doni
  si te doni , vitin tjeter Saliu eshte ne pushtet ….dhe ai pushkatimet i ben prej verteti ….
  lere Venecian ti ,po
  KUR DO IKNI ? pse nuk ikni me mire vete ,gjeni ndonje arsye rrufe shendetesore , miellore ,ndonje sabotim them une ….mos prisni viti tjeter
  se per 20 vjet do ju kujtojne 1 mil votat kokepalaret
  ik do ju thone se jua as te ….as te leshoni 😛

  Reply to this comment
  • shqip March 3, 01:43

   Berisha do vi ne pushtet aqsa erdhen te paret e tu,ata te shkolluarit,jasht shtetit,!… Ne 2017, Rama fiton paster per te udhehequr reformat e premtuara,per te shpetuar kete popull majtas, djathtas,por pa ty. Ti do shkosh te vendi qenit…. moj qene… medemek, pas berishes,peshtirosjes se ketij vendi qelibar… Jo,se me foshte gjyshja mue, O Love,o lo…,A c’na ha mun….

   Reply to this comment
 6. LABI March 2, 18:47

  Nje moment verte i rralle
  Mendja po na vjene verdalle
  Le tamarim me ngadale
  Se ky popull s’eshte budalle

  Fajet s’na i ka Venecia
  Por koka e qeverise
  Qe na na i ka lene te huajt
  Te bejne “ligjet” e Shqiperise

  PD-ja punen ka nisur
  Parlamentin ta bllokoje
  Kesaj tamame mor i thone
  Voten tone te mohoje

  E pse duhen nje milione vota
  Te mohoen nga pakica
  Kjo pune do menduar thelle
  Ndoshta do te kete dhe “xixa”

  E Majta, nuk ka arsye
  Qe te beje gjithe leshimet
  Nuk na duhet kjo lloje “ndihme”
  Nuk na duhen “bisedimet”!!

  Nuk na duhet Europa
  Qe nuk na ka dashur kurre
  Ne se serish na kerkohet
  Serish te behemi “URE”

  Kjo loje me kungulleshka
  Eshte e lashte sa vete jeta
  Tashme gjithekush e kuptone
  Si qendrone e verteta…!!!!

  Dy vjete dhe ca me pare
  Sec u ndeze nje sinjale
  Kokolari leter nisi,
  Ne cdo shtepi, ne cdo shqiptere !!

  I madhi na lajmeroi
  Shqiperia po hyne ne grope,
  Se Podesta nuk na le,
  Ne, te hyjme ne Europe!!

  Dhe vertete nuk ekuptoje
  Se mar veshe ket marifet
  C’fare do Lu-ja nga Saliu
  Ai eshte thjeshte deputete!!

  Per me teper dhe nga mosha
  Mundesija e ka lene
  Se kupoj cfare do Ai
  Qe falet ne zyre te Tij???

  Po me voten e sovranit
  E Majta te mos bej pazare
  Se kam frike, frike vertete
  Kjo pune per mire s’do ti dale….

  Ndoshta do te jete me mire
  T’na therese ne Referendume
  Eshte me mire te vendose sovtani
  Si do ta zgjidhe kete pune …

  Te huajt forte po luajne
  Me kete popull te shume vuar
  Ndoshta do te jete me mire
  Te mendojme per kohen e shkuar?!

  Europa dhe Perendimi
  Ndoshta duhet ta kuptojne,
  Ne se prape na vjedhin voten
  Drejte Lindjes do na cojne……

  Reply to this comment
 7. LABI March 2, 20:22

  DITA BOTONI KOMENTET JU LUTEM… APO JENI KTHUER NE STACION CENSURIMI

  Reply to this comment
 8. Shefqet Cela March 2, 23:43

  I derguri i Europes e rekoimandoi nje zgjihje, me gjithse me gjysem zeri: NUK PERJASHTOHET REFERENDUMI.
  Rama te os menjanoje obsionin POPULL!

  Reply to this comment
 9. alphade July 22, 23:42

  Shpresa mbetet vetem , ekskluzivisht , te te huajt sepse
  PS dhe PD , duke patur Ilir Floririn ne mes dhe dihet kush
  qendron ne mes, nuk do te arrijne kurre edhe nje marre-
  veshje edhe per te shkuar ne VC. Shtoi kesaj edhe Sali Vi-
  dolin s’do arrihet kurren e kurres marreveshje vecse duke
  sjellur verdalle Lu-te dhe Vllahutinet e viteve te ardhesh-
  me …!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*