“Pati temperaturë 21 ditë pas vaksinimit”, Putin rrëfen eksperiencën e të bijës

August 28, 2020 11:32

“Pati temperaturë 21 ditë pas vaksinimit”, Putin rrëfen eksperiencën e të bijës

Vaksina e koronavirusit në Rusi jep imunitet të qëndrueshëm dhe është i padëmshëm, tha Presidenti Vladimir Putin në një intervistë. “Ne kemi kaluar prova para-klinike dhe klinike te kafshët dhe vullnetarët. Është e qartë sot për specialistët tanë se kjo vaksinë jep një imunitet të qëndrueshëm, shfaqen antitrupa, ashtu si ata bënë në rastin e vajzës time, dhe është e padëmshme. Faleminderit Zotit, vajza ime po ndjehet mirë, ” tha shefi i Kremlinit.

Putin sqaroi se ajo mori pjesë në gjykimin e vaksinës si vullnetare. “Si vullnetare, duke marrë parasysh profesionin e saj, ajo vjen në kontakt me shumë njerëz, është e rëndësishme që ajo të ndjehet e mbrojtur për të punuar normalisht”, shtoi presidenti shkruan Russian News Agency, transmeton Faxweb

Putin vuri në dukje se vajza e tij kishte temperaturë pas fazës së parë të vaksinimit dhe gjithashtu kishte temperaturë të lehtë pas fazës së dytë 21 ditë më vonë. “Unë vetëm fola me të në telefon, ajo po ndihet mirë, është gjithçka mirë,” tha ai

Më 11 gusht, Rusia u bë vendi i parë në botë që regjistroi një vaksinë të koronavirusit të quajtur Sputnik V dhe e zhvilluar nga Instituti i Kërkimeve Gamaleya i Epidemiologjisë dhe Mikrobiologjisë së Ministrisë Ruse të Shëndetësisë. Vaksina kaloi provat klinike në qershor-korrik. Bazohet në një platformë të njohur tashmë që është përdorur për të krijuar një numër vaksinash të tjera. Më 15 gusht, Ministria Kombëtare e Shëndetësisë raportoi se prodhimi i vaksinave kishte filluar.

o.j/dita

August 28, 2020 11:32
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim