Patriarku rus mbërrin në Shqipëri, “blindohet” Tirana

April 28, 2018 16:47

Patriarku rus mbërrin në Shqipëri, “blindohet” Tirana

Patriarku i Kishës Ortodokse ruse Kirili sapo ka mbërritur në Shqipëri, nën masa të forta sigurie. I shoqëruar nga Kryepeshkopi Anastas dhe përfaqësues të Ambasadës Ruse në Tiranë, ndalesa e parë e Patriarkut ishte Katedralja “Ngjallja e Krishtit”.

“Shpresoj se me mëshirën e Zotit në fund të këtij muaji do të realizohet vizita ime zyrtare në Shqipëri. Do të jetë vizita e parë në historinë e primatit të Kishës Ortodokse Ruse në Kishën Ortodokse të Shqipërisë, e cila po përjeton sot periudhën e ringritjes pas asgjësimit të plotë të fesë, të çdo simboli fetar dhe çdo shprehjeje të ndjenjës fetare si pasojë e persekutimeve më të ashpra ndaj kishës në këtë vend në shekullin XX”, ishte deklarata e shpërndarë nga Patriarku rus, në momentin kur njoftoi për vizitën në Tiranë.

Sekretari i tij i shtypit, Alexander Volkov, sqaroi se vizita bëhet me ftesë të kreut të Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare, Anastasi.

Sipas Volkovit, kishat kanë ruajtur prej dekadash të tëra marrëdhënie të mira, dhe kjo vjen nga eksperiencat e ngjashme të persekutimit anti-kishtar përgjatë shekullit të XX.

Ai vazhdon duke thënë se, dy kishat ndajnë pozicione të përbashkëta përsa i përket sfidave të ditëve tona, dhe shton se është i kënaqur që sheh rigjallërimin e jetës fetare në Shqipëri.

Pas ndalesës së parë do të ketë një drekë zyrtare e pasdite, një shfaqje festive në qendrën kulturore të kishës.

Të hënën, Patriarku Kiril planifikon të vizitojë Akademinë Teologjike të Kishës Ortodokse në Shën Vlash të Durrësit, institucion i konsideruar si më i rëndësishmi në edukimin fetar të vendit.

Patriarku rus pritet të takohet gjithashtu edhe me Kryeministrin Edi Rama, Presidentin Ilir Meta dhe drejtues të tjerë të lartë shtetërorë.

s.a/dita

April 28, 2018 16:47
Komento

19 Komente

 1. mirel April 28, 17:11

  A Ramut Ramut, luan me zjarrin se Evropa ta dogji 8shen ne dore.
  Plere tradhetare, do ngordhesh si qen

  Reply to this comment
  • Tapi April 29, 16:23

   Sa mire qe paska ardur! Na ka munguar shume.

   Po sala a do shkoj ti ulet ne preher si i eshte ulur janullacit?

   Reply to this comment
 2. mirel April 28, 17:17

  Ramut, do perfundosh si Sali Qeni, te dy ne te njejten biruce

  Reply to this comment
 3. ppo c`ne ky klerik ne shqiperi ? April 28, 17:39

  perca dhe sundo ideja e djallit, tani do behen xheloz kleriket mysliman, katolik ! goxha e pa pritur kjo ! e tani me se miri dhe eshte e qarte se sa e madhe eshte influenca e carit rus ne albanski narod !

  Reply to this comment
 4. Kosovari April 28, 17:41

  Toka shqipttare nuk i duron vrastaret e shqiptareve, as uruesit-bekuesit e krimineleve serb pra se te niseshin ne vrasjet e shqiptareve,sic veproi ky njeri i veshur si kryepeshkop ortodoks rus. Apo si kryepeshkopi serbe dhe Junullatosi te cilin fatkeqesisht e solli salo ne krye te Kishes ortodokse shqiptare duke ia humbur edhe autoqefaline e kishes se ciles Noli ia solli ne rrethana tejet te renda.Toka shqiptare nuk duron kete soje “vepritaresh”qe bekoojne kriminelet para se ta kryejne krimin,sic vepruan me 1999 ne Kosove

  Reply to this comment
  • X shqiptarin qe harron April 28, 18:39

   Toka shqiptare nuk i duron, por jo shqiptari qe e ka futur turkun kembekryq ne krye te tryezes, si ne Tirane ashtu dhe ne Prishtine, ne fakt Toka Memedhe ka vite qe renkon sepse i peshon shume harresa e shqiptarit.
   Ky dhjaku a shkjau, ka ardh se ka kujtu qe asht ba deti kos, ose ma mire me than e ka dergu Putin, meqene se se fundmi asht ba burazer me dajen e tuj Erdogan.

   Reply to this comment
 5. Nero April 28, 17:41

  ca mutin do ky rus i qelbur ne Shqiperi? Vjen te perforcoje punen e serbit me ishen orthodokse?

  Reply to this comment
 6. Meta April 28, 17:42

  Ky eshte djalli vet, i stolisur me veshje fisnike te nje veprimtari fetar.

  Reply to this comment
 7. am April 28, 17:50

  Te hengert cpofja!

  Reply to this comment
 8. goni April 28, 17:54

  Po pse o politikane muti beni te tilla gjera ! ? Lereni ate vend te marri fryme te pakten. Cfare na duhet kjo konkurence prifterinjsh dhe hoxhallaresh te huaj.

  Reply to this comment
 9. pena April 28, 18:00

  Lenini -profeti i ketyre ruseve ka thene qe feja eshte opium per popullin

  Reply to this comment
 10. Cfar do Kryeprifti Rusis ne Shqiperi ? E ka ftuar Shqiptari Janullatos .Cfar doni ju morra ,qe lehni .Cfar bet ju kur ilir meta i dha neshtetesine Shqiptare gjarprit Grek ? Hengret mute .Hani edhe sot April 28, 18:18

  Mbylleni halene popull shkerdhate .
  Boll lehet si qene rrugesh .

  Ilir muta ,presidneti juaj ,
  i dha nenshtetesine Shqiptare gjarpürit Grek janullatos ,
  me qellimin e njohuir tashme nga te gjithe ,
  qe te pervetesonte Kishen Shqiptare e para ,
  e dyta te injoronte plotesishte
  ceshtjen Shqiptare ,identitetin Shqiptare te Kishes Ortodoxe .

  U organizua kush dhe te bente protesta e kerkonte shkarkimine Tradhetarit qe sot ndyn postin e Presidentit ?
  Assssssssssssssssssss edhe nji nuk protestoj .
  Tani prisni ,kur neser t’ju shkojne e sater GREKO-SLLAVET
  dhe i thoni flm
  Ilir mutes
  salih putanes
  bashe prostitutes
  dhe rame boles
  yyyyyyyyyyyt popull kurve

  Reply to this comment
 11. lisi April 28, 18:23

  Rusi ka qene e mbetet perjetesisht armiku e rreziku i egzistences se kombit tone Mos harroni se trojet tona na i vodhen serbet e greket me ndihmen e pushkeve te rusit.Prandaj kurre mos kini iluzione per qellimet keqdashese te tij .Eshte gjithmone aktuale thirrja e Julius Fucikut” Popuj-ju kam dashur! JINI VIGJILENTE

  Reply to this comment
 12. plisi April 28, 18:33

  Populli thote me mire vone se kurre.A thua nuk do te ishte dinjitoze per ne te fillonte nje nisme masive per ti hequr nenshtetesine shqiptare priftit grek antishqiptar Janullatos?! VOX POPULI=VOX DEI!

  Reply to this comment
 13. ZHDUKINI MJEKERRMUTAT NGA SHQIPERIA TE GJITHE GREK ARABE E CI PERMBAN April 28, 19:26

  KTA JANE XHIHADISTET GREKE
  QE KANE PUSHTUAR KISHEN SHQIPTARE
  ME MIRATIMIN E SHTETIT SHQIPKARE

  Reply to this comment
 14. Aleksander Thana April 28, 22:35

  Pas dhenies se shtetesise shqiptare, kjo eshte bomba e pare e kalibrit te rende nga Janulla (pa llogaritur punen e tij mbi toke e nentoke gjate 28 vjeteve ). Te tjera menxyrra do shohim e degjojme ne te ardhmen.

  Reply to this comment
 15. ShqiptarOrthodoks April 29, 00:40

  Sikur kisha jone te udhehiqej nga ndonje shqiptar patriot, ardhja e ketij patriarku do ishte shenje e mire. Kisha orthodokse shqiptare mund te lobonte per ceshtjen e Kosoves te kisha ruse. Mund te lobonte per futjen e kishave ortodokse ne Kosove nen mbrojtjen e Kishes Autoqefale Shqiptare, sepse ato kisha bizantine kane qene aty qe nga periudha e Dardanise.

  Kur kisha jone udhehiqet nga greket nuk kemi fare cfare te presim. A ka qene ndonjehere Janullatosi apo ndonje perfaqesues zyrtar i Kishes “Shqiptare” ne Kosove?

  Perse Kisha “Autoqefale” Shqiptare nuk po kujtohet te shkele njehere ne Kosove, atje ku jeton gjysma e popullit shqiptar?? Pse nuk po kujdesen per trashegimine tone fetare-historike ne Dardani, por po ja lejne serbit ti tjetersoje sipas qejfit?

  Reply to this comment
 16. Kreu April 29, 08:39

  Janulla eshte Kreu i Kishes… qofte me shtetesi shqiptare ose jo. Si i tille ai ka te drejte te ftoje “ke te doje”.
  Madje Kreu i Kishes Ruse mund te kishte ardhur edhe vete, pa ftuar, si shtetas rus. Si do e ndaloje?

  Reply to this comment
  • Kreu Sateme ;pro jo i Kishes Shqiptare .KUURR ! April 29, 12:25

   janullatos ka zaptuar Karrigen e Kishes
   perkohesishte ,
   si rezultat i konjukturave politike te kohes ,
   sepse ashtu i shton buzeqeshjen Te Forteve ,
   (si kan ber gjtihmon kunder Shqiperise )
   por kjo s’do te thote se do qelbi ate Fron Shqiptare
   me gjate se e ka qelbur deri me sot !
   Do vij dita e hakut te Perendise ,
   te zhduk plehrat antikrishte grek ,
   nga Kisha e Shenjte (Fan Noli) e Shqiperise !!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*