PATRIOTËT ATDHESHITËS

Viktor Malaj March 20, 2016 10:19

PATRIOTËT ATDHESHITËS

Ka nga ata që mbështillen me flamujt kombëtarë dhe iu fryjnë trumpetave të patriotizmit si mjet për të mashtruar popullin” – Zhorzh Gallouej, shkrimtar dhe politikan britanik.

 

Disa gazeta të Tiranës njoftuan ditët e fundit se një deputet mendjelehtë i shumicës në pushtet qenka shprehur në një mbledhje partiake se e vinte partinë mbi Shqipërinë. Kaq u desh që të marrin flakë zemrat e gjithë “atdhetarëve” tanë të rremë, duke u shquar mbi të gjithë ata që gjatë këtyre 25 viteve nuk kanë lënë gjë pa i bërë atdheut të gjorë për hir të xhepit të tyre dhe, sidomos, për hir të pushtetit politik.

Më të “revoltuarit” prej tyre rezultoi se ishin hajnat më të mëdhenj të kësaj periudhe, mashtruesit e pashoq të jetës shoqërore dhe politike shqiptare dhe, sidomos, si përherë, reaguesi i pakompromis kundër deputetit në fjalë u shfaq Ai.

Ai është individi shqiptar që tash 25 vjet, jo për hir të partisë, por për hir të pushtetit personal e familjar, për hir të privilegjeve të pamerituara dhe të paligjshme që i ka siguruar vetes, ia ka vënë zjarrin Shqipërisë, ka djegur institucione shtetërore, kryer falsifikime e dhunime zgjedhjesh politike, burgosur kundërshtarë politikë dhe gazetarë, rrahur dhe vrarë protestues, organizuar formacione paraushtarake për të luftuar popullin kundërshtues etj.etj.

Por, duke i lënë mënjanë të gjitha bëmat e tij, nuk mund të mos trajtojmë edhe një herë një akt thellësisht antikombëtar dhe me pasoja afatgjata të kryer nga “atdhetari” i flaktë Sali Berisha së bashku me beniaminin dhe pasardhësin e tij shpirtëror e politik, Lulzim Bashën.

Është folur shumë herë për Marrëveshjen e Detit me Greqinë dhe nënshkruesit e saj kanë zgjedhur të heshtin, ndërsa skota e tifozëve të flaktë, të pamend dhe të pamoral që i shkojnë mbrapa, jo vetëm që s’janë indinjuar kurrë për këtë akt, por bëjnë çmos t’i mbrojnë dhunuesit e integritetit territorial të Shqipërisë.

Pak ditë pas mbledhjes partiake, punëtori i pagjumë i frëngjisë së Facebook-ut tha se deputeti i shumicës kishte folur në atë mënyrë sepse ashtu kishin vepruar edhe paraardhësit e tij. Të njëjtin qëndrim shprehu edhe një gazetar plak që ka qenë edhe ai dikur pjesë e paraardhësve, së bashku me vrervjellësin e fejsbukut. Me këtë rast “shpërtheu” edhe një kloun i skenave të humorit i cili me një fjalor rrugaçësh shprehu gjithë “atdhedashurinë dhe revoltën” e tij ndaj deputetit që vinte partinë mbi Shqipërinë. Si gazetari i ndërkryer ashtu edhe gaztori i pavlerë nuk ishin ndier asnjëherë kur “atdhetari” Sali kishte këmbyer një pjesë të territorit shqiptar me një përkrahje politike të fqinjëve për pushtetin e tij personal. Nuk ishin ndier sepse as njëri dhe as tjetri nuk kanë kurrfarë ndjenje atdhetarie dhe kurrfarë parimi qytetarie, por janë plot e përplot me pasione dhe gulçime marrëzie.

U përpoqa të sjell ndërmend nga historia se cilët ishin paraardhësit që kishin këmbyer Shqipërinë me partinë apo interesin e tyre vetjak. Më erdhi në ndihmë z. Spartak Ngjela i cili e bënte të qartë se, në historinë e popullit shqiptar, tri kishin qenë figurat politike që ishin përpjekur ose ia kishin arritur të cenonin integritetin territorial të Shqipërisë në këmbim të përkrahjes së huaj për pushtet personal në vend: Esat Pasha në 1914 kur iu dorëzoi Shkodrën serbëve; Ahmet Zogu në 1924-1925 kur nënshkroi dhe iu dorëzoi Shën Naumin serbëve dhe Sali Berisha në 2010 kur nënshkroi (me dorën e Bashës) Marrëveshjen e Detit me Greqinë.

Në çdo shtet normal Sali Berisha dhe Lulzim Basha do të ishin dërguar në burg për aktin e kryer me vetëdije në 2010. Njeriu i thjeshtë mund të mendojë se këta individë politikë e bënë atë “gafë” nga padija, se nuk ishin specialistë të asaj fushe që të kuptonin hiletë e fqinjit jugor. E vërteta është krejt ndryshe.

Nga një kabllogram që ambasada amerikane në Tiranë i dërgonte Departamentit të Shtetit të vet në 9 tetor 2008 mësojmë se Ministri i Jashtëm shqiptar Lulzim Basha dhe qeveria shqiptare ishin të vetëdijshëm për synimet ekspansioniste të Greqisë dhe dëmet e mëdha ekonomike dhe politike që do të mund të sillnin nënshkrimi i Marrëveshjes së Detit dhe asaj për varrezat greke në territorin shqiptar.

Nga kontaktet e ambasadës amerikane me autoritetet shqiptare rezultonte se, “Qeveria e Shqipërisë mendon se pozicioni i Greqisë në çështjen e Paktit Detar dhe varrezave është një kërcënim serioz për sovranitetin dhe interesat e Shqipërisë “.

Nga ana tjetër, nëpërmjet shtypit shqiptar kemi mësuar se, të paktën, dy anëtarë të grupit negociator shqiptar me Greqinë ishin të rekrutuar nga shërbimet inteligjente greke dhe punonin për ta. Kjo mund të mos jetë e vërtetë, por kur shteti hesht për një akuzë kaq të rëndë, atëherë kushdo ka të drejtë ta marrë për të vërtetë dhe të pyes: A e dinte SHIK-u shqiptar këtë fakt në atë kohë dhe, nëse po, a e njoftoi kryeministrin e vendit? Nëse e njoftoi pse nuk mori masa kryeministri të zëvendësonte dy zyrtarët shqiptarë të kompromentuar? Nëse kryeministri nuk u njoftua nga SHIK, ç’qëndrim mbajti ai ndaj drejtuesit të këtij shërbimi të sigurisë kombëtare?

Për të kuptuar qëndrimin e drejtuesve të shtetit le të sjellim ndërmend se asnjë institucion i shtetit nuk shprehu rezerva ndaj marrëveshjes, aq më pak ta kundërshtonte atë. Problemin e negociatave dhe të marrëveshjes me Greqinë e publikoi dhe e kundërshtoi për herë të parë një gazetë shqiptare me anën e specialistit dhe atdhetarit Myslym Pasha. Në vend që këtij shqiptari t’i jepej titulli “Nderi i Kombit”, iu rezervuan fyerje e shpifje nga gazetat e pushtetit dhe me gojën e tij kryeministri Sali Berisha e quajti “sharlatan”.

Siç del e qartë, “patrioti i çartur” Sali Berisha nuk ishte i paditur.

Përkundrazi, ka qenë i vetëdijshëm për kushtet që negocioheshin dhe, megjithëse i kishte të qarta rreziqet dhe dëmet që do t’i shkaktoheshin sovranitetit kombëtar dhe interesave të Shqipërisë, e nënshkroi marrëveshjen.

Edhe nga kabllogrami i ambasadës amerikane del e qartë se qeveria greke e kohës i dërgonte ultimatume qeverisë shqiptare dhe ia kushtëzonte nënshkrimin e dy marrëveshjeve antishqiptare si kusht që Greqia të nënshkruante Marrëveshjen e Asocim-Stabilizimit të RSH me BE.

Nënshkrimi i MAS-it do i shërbente Sali Berishës si kredo politike brenda vendit për të joshur shqiptarët t’i jepnin votat duke e paraqitur veten dhe qeverinë e tij si integrues të Shqipërisë në strukturat evropiane. Ky veprim i qeverisë shqiptare ishte një sakrifikim i ndërgjegjshëm i interesave strategjike kombëtare për hir të interesave të përkohshme vetjake të sharlatanit politik që drejtonte qeverinë e vendit të vet.

Mirëpo tani, atdhetari i rremë do që të na shitet se i ka marrë zemra flakë pse dikush me fjalë paska vlerësuar më shumë Partinë se Shqipërinë.

Dihet se pas dërgimit të çështjes në Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë nga opozita e kohës, Marrëveshja e Detit u hodh poshtë dhe u bë e pazbatueshme. Ajo që nuk dihet është: cila është arsyeja që prokuroria shqiptare nuk e ka filluar hetimin e kësaj çështjeje dhe pse nuk dënohen autorët e aktit juridikisht të paligjshëm dhe kombëtarisht të rrezikshëm?

Për çfarë drejtësie mund të bëhet fjalë në Shqipëri dhe si mund të konsiderohen si aktorë kryesorë të reformës në drejtësi individët politikë që duhej të ishin shpallur si kriminelë nga gjykata për aktin e mësipërm dhe për shumë akte të tjerë kriminalë të kryer prej tyre, në pushtet dhe në opozitë?  Për çfarë dekriminalizimi mund të flitet kur “dekriminalizuesit” janë ligjshkelësit më të mëdhenj të ligjeve të vendit?

Edhe diplomacia perëndimore duhet të jetë e qartë dhe e vendosur në këtë drejtim. Nëse vendet perëndimore do të pranojnë që reforma në drejtësi të mbetet peng i një grupi banditësh politikë që duhej të ishin me kohë pas hekurave të burgut, kjo do të thotë se ata s’e kanë pasur asnjëherë seriozisht progresin e institucioneve shtetërore të Shqipërisë. Është rasti të tregojnë a kanë vullnet që institucionet e shtetit shqiptar të forcojnë pavarësinë e tyre, apo do ta lënë Shqipërinë të rrijë në moçalin ku po heq e vuan për faj të banditizmit politik.

Nga ana tjetër, qeveria aktuale nuk duhet kurrsesi t’iu nënshtrohet presioneve greke sa iu përket dy çështjeve të lartpërmendura. Të dy marrëveshjet janë akte me efekte antikombëtare afatgjata. Përparimi i marrëdhënieve me BE-në nuk duhet kurrsesi të sakrifikojë interesat strategjike afatgjata të Shqipërisë. BE ka lindur pas Shqipërisë dhe shqiptarët dëshirojnë fort dhe urojnë të mos ia shkurtojnë jetën sëmundjet e pashërueshme të popujve pjesëmarrës. Ndërsa Shqipëria si entitet gjeografik dhe politik mbetet e përjetshme.

Nëse nuk mund t’i kemi të dyja, i kemi të gjitha mundësitë të kemi Shqipërinë.

 

Viktor Malaj March 20, 2016 10:19
Komento

25 Komente

 1. Eri March 20, 11:18

  Nje shkrim brilant…u renqetha tek e lexoja…dhe padashur me dukej sikur po perjetoja nje dokumentar te trisht te deshirave makabre ndaj ketij vendi…qe nuk ju ndan shushunjat…dhe tradhtaret nuk kane te sosur…

  Reply to this comment
  • kush po e ben legjende enverin ?? March 20, 15:09

   I NDERUAR ERI

   NA SHKOI JETA DUKE U RRENQUTHER NGA SHKRIMET..DUKE PIRE NDONJE KAFE APO KONJAK KALOJME KOHEN SI ..ATDHETARE

   TRADHETIA TE NE VIJON NGA KOHA TE LARGETA POR SI NE 12 PRILL 1939 KU BEJLERET AGALLARET HOXHALLARET INTELEKTUALET..NASTRADINET SHAHISET DHE PINJOLLET E TYRE JO VETEM TRADHETUAN POR DHE E KTHYEN NE FESTE SHITJEN E KOMBIT..

   Thjeshte keto te sotmit jane gjenerata e degjeneruar e asaj kohe

   Më datën 12 prill paradite, u mblodh në sallën e Parlamentit dhe pasi emëroi qeverinë shqiptare të kryesuar nga kryeministri Shefqet bej Vërlaci, vendosi që të zgjidhte një dërgatë (delegacion), të përbërë nga personalitete prej të gjitha qarqeve të vendit, e cila do t’i dërgonte kurorën e artë të Skënderbeut në Romë, Mbretit të Italisë dhe Perandorit të Etiopisë, Viktor Eamanuelit III, i cili në bazë të vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, shpallej edhe Mbret i Shqipërisë. Sipas vendimeve të marra nga Asambleja Kushtetuese, kjo mërgatë, e përbërë nga personalitete dhe patriotë të shquar prej të gjitha trevave të Shqipërisë, u nis për në Romë më datën 14 prill, ku pasi u prit nga autoritetet më të larta italiane, të kryesuara nga vetë kryeministri Benito Musolini (Duce-ja), në mes ceremonive të shumta i dhuroi Mbretit Viktor Emanuelit kurorën e artë të Skënderbeut.
   Më në fund, Shk. T. kryetari i qeverisë, këndoi listën e anëtarëve të qeverisë së re, si vijon:
   Z. Shefqet Vëralci, kryeministër dhe Zëv.ministër i Punëve të Brendshme dhe i Punëve Botore: Z. Xhaferr Ypi, ministër i Drejtësisë; Z. Xhemil Dino, ministër i Punëve të Jashtme; Z. Fejzi Alizoti, ministër i Financave; Z. Anton Beça, ministër i Ekonomisë Kombëtare; Z. Ernest Koliqi, ministër i Arsimit. Formimi i Qeverisë u pranua me një zë dhe me brohoritje të mëdha. Menjëherë u pranua formimi i një delegacioni për t’i shprehur ndjenjat e mirënjohjes kontit Çiano, në Legatë, ku u drejtuan të gjithë në kortezh. Para se të mbyllej mbledhja, pranoi pas propozimit të Z. Xhaferr Ypi, t’i drejtohet telegram M.T. Mbretit të Italisë, Imperator i Etiopisë, duke iu lutur që të pranojë Kunorën e Mbretërisë Shqiptare dhe një tjetër telegram Shk. T. kryeministrit z. Musolini, për t’i shfaqur mirënjohjen për ndërhyrjen shpëtimtare në Shqipëri. Mbledhja e Asamblesë mori fund në mes brohoritjeve të pareshtura për N.M.T. Mbretin-Imperator Vitorrio Emmanuele, për Duçen, për Italinë fashiste, për flamurin shqiptar dhe për qeverinë e re.

   Menjëherë pasi u mbyll mbledhja e Asamblesë, që të gjithë asamblistët të pasuar prej një turme të madhe populli, një kortezhi impozant, u drejtua nga Legata italiane, ku qëndronte Konti Çiano. Ndërsa asamblistët hynin në Legatë për t’i shprehur Kontit mirënjohjen për ndërhyrjen italiane në favor të popullit, turmat jashtë brohorisnin frenetikisht Mbretin Perandor,të Duçes dhe të Kontit Çiano. Vendimi i Asamblesë që t’i afrohet Kunora Shqiptare Madhërisë së Tij, Viktor Emanuel të III, gjeti jehonën më të favorshme në shpirtin e popullit, i cili po shprehte me çfarëdo mënyre gëzimin dhe krenarinë e tij.
   – Më së fundi kemi një mbret, një mbret të vërtetë!

   Kështu thoshin shqiptarët. Dhe kishin plotësisht të drejtë, sepse dje kishim ESHTE FSHIRE NJE FRAZE E NDYRE… Po le të harrojmë të djeshmen. Tashti është koha të shikojmë vetëm përpara.

   Festimi i evenimentit
   Këshilli Ministror vendosi që ditët 12, 13 dhe 14 prill të jenë festë kombëtare dhe u lajmëruan telegrafisht të gjitha zyrat qeveritare që të kenë pushim. Tirana ishte në festim të math, ndërtesat publike ishin të ndriçuara, rrugët kryesore me shtylla të posaçme kremtimore dhe me drita dhe populli në lëvizje të madhe festimi. Me anë të Qarkores telegrafike drejtuar të gjitha Prefekturave dhe Nënprefekturave, Kryesia e Këshillit Ministror u njoftoi vendimet e Asamblesë Konstituente, domethënë: Rrëzimin e Dinastisë ‘Zogu’ dhe të regjimit të tij, afrimin e Kunorës Mbretnore M. T. Viktor Emanuelit të III, Mbret e Perandor i Italisë, si Mbret i Shqipërisë, ruajtjen e Flamurit dhe Indipendencës dhe të sovranitetit shqiptar dhe formimin e qeverisë së tij nën kryesinë e Shk. T. Z. Shefqet Vërlaci.
   Një delegacion
   në Romë
   Në përshtatje me vendimet e Asamblesë Konstituente, për t’i ofruar kurorën e Mbretërisë Shqiptare. M. së Tij Mbretit-Perandor t’Italisë Vitorio Emmanuele i III, u formua një dërgatë e posaçme prej delegatësh nga t’ardhurit nga të gjitha qarqet dhe u nis më 14 të këtij muaji për në Romë, nën kryesin e Shk. T. Kryetarit të Qeveris Z. Shefqet Vërlaci dhe me anëtarin e qeveris, ministër i Drejtësisë, Z. Xhaferr Ypi. Delegatët për secilën prefekturë, janë këta:
   Pref. e Beratit: Sami Vrioni, Qemal Vrioni, Ferit Vokopola, Pilo Papa.
   Pref. e Elbasanit: Dervish Biçaku, Bexhet Hydi, Ibrahim Biçaku, Qemal Karaosmani, Vissarion Xhuvani.
   Pref. e Korçës: Selim Mborja, Thodoraq Mano, Rafail Prodani, Xhevdet Starova.
   Pref. e Vlorës: Ali Asllani, Kristaq Strati.
   Pref. e Gjinokastrës: Reis Selfo, Jan Dado, Niko Polo, Safet Libohova, Rexhep Plaku.
   Pref. e Shkodrës: Ndoc Pistulli, Ymer Kopliku, Kol Bibë Mirakaj, Mark Kakarriqi, Zef Boriçi, Omer Rruzhdija.
   Pref. e Kosovës: Ismet Kryeziu, Avni Gjilani, Rrok Berisha.
   Pref. e Durrësit: Dhimitër Popa, Kristaq zaguridha, Shefqet Çelkupa, Shasivar Alltuni.
   Pref. e Dibrës: Cen Elezi, Selim Kaloshi, Shaqir Dema, Faik Shehu.
   Pref. e Tiranës; Zef Kadarja, Ali Qoraliu, Ismet Petrela, Sirri Toptani.
   Përveç delegatëve të shënjuar më sipër, janë të shënuar edhe këta persona: Sulo Xhyberi, Petrit Gega, Burhan Beu, Hiqmet Hadëri, Kristofor Harito.
   Manifestime Popullore
   Gjatë ditëve 14,15 dhe 16 prill, manifestimet e popullit kanë qenë të zjarrta. Rinia shkollore dhe jashtëshkollore në demonstrata të vazhdueshme, shprehte enthuziazmin e saj më të madh për ngjarjen e lumtur të pranimit të Kunorës së Gjergj Kastriotit nga ana e Mretit-Perandor, Ushtar dhe të Mirë, Viktor Emanueli i III-të. Fjalimet plot kuptim që mbajtën prej Shk. Së tij Anton Beça, si dhe prej Prefektit zotit Banush Hamdi Bego dhe Profesor Resuli, zgjuan edhe më enthuziasmin e popullit, i cili sheh qartazi se ka hyrë në rrugën e realizimeve të mëdha. Gjer në orët më të vona të natës, vazhduan manifestimet e popullit. Fjalimi i Kontit Çiano i mbajtur në Dhomën e Fashjove dhe të Korporatave, si dhe lajmet e ardhura nga Roma rreth pritjeve që i rezervuan delegacionit t’onë atje dhe çfaqjeve tepër miqësore dhe dashamirëse për Shqipërinë dhe Kombin Shqiptar, mbushën çdo zemër shqiptare me krenari dhe me guxim që mbërthyen në manifestimet më entuziaste. Lajmi se Flamuri i Kuq e Zi valoi në të tërë Italinë dhe përkrah të Tringjyrëshit në Kapitol, nuk la asnjë zemër shqiptari të paprekur. Dhe kur u mësua se Mbretëresha-Perandoreshë Elenë u foli shqiptarëve në gjuhën e ëmbël shqipe, enthuziasmi preku kulmin.

   Reply to this comment
  • roberto March 20, 19:38

   Qe kryeprokurori hesht per te gjitha krimet monstruoze qe jane bere ne Shqiperi,FAJTOR i vetem eshte Edi Rama qe nuk ka kerkuar shkarkimin e tij!
   Po keshtu eshte FAJTOR edhe per mos shkarkimin e Visho Ajazit si kryetar i SHISH-it!

   Reply to this comment
 2. Liu March 20, 11:24

  Per fajtoret e shitesit e radhes se ketij trualli qe maviset nga vatrat e infeksionit tashme te kthyera ne gangrene 25 vjeçare ,trajtimi qe i bene kriineleve eshte i sakte,ndersa kur kerkon diagnostikimin se perse e nga kush na erdhi kjo plage gangrenizuese largohesh e nuk e di pse nuk do te thuash shkakun e vertete!Se pari dihet nga te gjithe qe Europa nuk na ka dashur ndoshta nga arresye qe nuk eshte as koha e as shkrimi per ti trajtuar por qe edhe ne nuk kemi dashur te shkojme ndonjhere ne Europe kjo eshte e vertet sa edhe pretendimi i mesiperm!Se dyti ;Fabrika qe prodhoi kete perbinedesh nuk eshte e interesuar qe Shqipëria te hyje ndonjehere ne Europe pasi ekuilibrat e numrave brenda kesa familje i ka e ndaj nuk e ka te nevojeshme te na perdori ,perdyshe ne rast se keto numera mungonin minimi do te kishim pesuar fatin si ne NATO qe u futem brenda nates edhe pse Shqipëria e trafiqeve te karburantit te armeve e aferave te paligjeshme ne lemnin ushtarak nuk e meritonte te ishte anetare me te drejta te plota ne kete organizem ushtarak pasi potenciali i saj eshte ose te bjeje armatime nga ky organizem e ti paguaj gjithe jeten e brzave qe vijne ose ne rast te ndonje konflikti te ndonje anetari te kesaj organizate te sherbeje per tu çuar shishe uji trupae ne teren se per tjeter gje nuk ka kapacitet keshtu si na kane katandisur pasi sot nuk disponojme armatime se nuk jane te nevojeshme ne “demokraci”!I nderuar z.Malaj problemi nuk eshte se greket apo lobi grek gjeten si ç’do here nje Sali e po na rembenin teritor Shqipetar pasi me falje e shitje ky komb e ky truall nuk ka vuajtur nga te tille armiq ne kuriz te ketij trualli por aresyeja se perse e donte lobi grek kete pjese nuk permendet e nuk kerkon ta trajtoje asnjeri, se kush ndoshta e kerkonte kete pjese per ç’pime nendetare si pellg naftmbajtes per kerkim nafte ,ku me siguri ata qe ka qene te interesuar e njohin mire kete zone pasi jane ekspert ne keto fusha,ku i studiojne kur jane ne fuqi e kerkojne ti shfrytezojne kur dalin ne pension duke perdorur sharlatane qe shesin familjen e tyre per pushtet e jo me Shqiperine qe i lidh me te vetem prona private e vjedhur tashme e e ligjerur po nga keta hajdute,ku shpronesimin e tyre mund e duhet t’ua beje vetem ndonje Avni Rusteme e kerkush tjeter qe ngjitet ne pushtet nepermjet tynelit te ndertuar prej Berisheve! Sot Shqipëria eshte kthyer ne nje kuplara ku shfryjne epshet lloj lloj Kineze te radhes !

  Reply to this comment
  • “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, March 20, 18:23

   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

   ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star”
   Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.

   Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.
   Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
   Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
   “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
   Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.

   Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
   E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
   Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
   Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.

   Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
   Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
   Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
   Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
   Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
   Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
   Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”. ..si të thuash në Shqipëri sot ” Berisha Akbar”

   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

   SE NA MBYTEN ITELEKTUHALET E ESAT PASHE TRADETARIT
   ………………nastradin esat pash toptradhetari
   Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,

   SE NA MBYTEN ZOGISTET E TRADHETISE DHE JA KA BERE LAPIDARIN KETIJ TRADHETARI

   2……………………nastradini zogu kurves

   1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
   2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
   3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
   4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
   5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
   6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
   7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
   8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
   9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect
   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
   SE NA MBYTEN FASHISTET LAPIDARIN JA NGRITEN DHE LEFTER LEFTER NOSIT
   3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

   Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit

   Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
   Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
   Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
   Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë
   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
   SE NA MBYTEN NAZISTET HOQEN TABELE E 4 SHKURIT DHE VUNE NIPIN E XHAFERR DEVES

   4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

   Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
   Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
   Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
   Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi
   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
   SE NA MBYTEN ISH DIVERSANTET TERRORISTE DHE HAMIT MATJANI U BE HERO

   5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
   Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra
   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
   SE NA MBYTEN SPIUNET TUAJ QE DHE TE PERSEKUTUAR DHE KANE SPINUAR SHOKET E TYRE

   6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

   Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

   7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

   ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet

   mbrojteje
   arsim
   kulture
   shkence
   mjeksi
   nafte
   krom
   baker
   pyje
   dipllomaci
   plantacjone
   sera
   transport
   hidrocentrale
   bonifikim
   ……..
   po sot????????????????????
   tritol
   ndertim pa leje
   prostitucjon
   hashash
   gomone
   parlamet bordello
   ambsadore porno
   anti urbanistika
   rruget thertore
   enegji e papaguar
   bakri 0
   kromi 0
   vrasje politikanesh
   vrasje oficeresh shiku
   gerdece
   21 janare
   zhdukja e hakljave
   borxhet strasfere
   krimi ne familje
   ……….
   sot shqiperia eshte
   1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
   2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
   3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
   4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
   5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
   6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
   Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI DHE NE BALLKAN TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
   THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK.
   INTELEKTHALEJA NAZISTRADINI I ZOGJIT KURVES..

   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
   SE NA MBYTEN NAZI-BERISHISTET QE NGA NJE ANE FSHIJNE BYTHEN ME NY-TIMES NGA AAN TJETER PRITEN SI HERONJ NE USA
   “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”,
   SE NA MBYTEN MERGATQYQARET E ELEZ BIBERAJ DHE PINJOLLET E KOMITETIT TE MALEVE..SE NDERSA ZOTI OBAMA SHKOI SOT NE KUBE PER PAJTIM HISTORIK KURSE KETU NE SHQIPERI ESHTE AKOMA BERRLLOKU ANTIKOMUNIST PREHISTORIK

   Reply to this comment
 3. intelektuali March 20, 12:08

  KE HARRUAR “PATRIOTIN” ATDHESHITES ENVER HOXHA O FANATIKU I PARTISE SE PUNES VIKTOR MALAJ

  Perpara sekretarit komunist Sali Berisha ka qene mesuesi i tij Enver Hoxha AI qe i kishte shitur BYTHEN dhe Vatanin Titos dhe Jugosllavise per dy aspra dhe per ta bere Shqypnine si nje CIFLIG feudal te familjes se tij lakmitare,

  Perpara sekretarit komunist Sali Berisha ka qene mesuesi i tij Enver Hoxha AI qe i fali Pashalimanin dhe Sazanin sovjetikeve te Moskes per dy aspra, vetem e vetem qe te qendronte ne pushtet, kur Josip Broz Tito e vleresoi qe ishte i pabese dhe donte ta zevendesonte me besnikun e tij Koci Xoxe,

  Perpara sekretarit komunist Sali Berisha ka qene mesuesi i tij Enver Hoxha AI qe kerkoi dashnore te rinj komuniste tek Kina e Mao Ce Dunit dhe implementoi Revolucionin Kulturor ne Shqypni duke i bere shqyptaret si njerez me bisht per Boten Demokratike, njashtu si Lej Fenat e Ballkanit,

  Perpara sekretarit komunist Sali Berisha ka qene mesuesi i tij Enver Hoxha AI qe ja la Vatanin Nexhmijes dhe Ramizit, te cilet zgjodhen Sali Berishen si mekembes te familjes se tyre pas renies se Murit te Berlinit per te vazhduar Kauzen e Partise se Punes qe ta mbajne Shqypnine si nje CIFLIG te Mafies se Kuqe me pushtet.

  prandaj o enveristi fanatik dhe pa llogjike Viktor Malaj:

  MOS JA NGJIT SALIUN SI MUTI PAS KEPUCE SHQYPTAREVE TE NDERSHEM SE ESHTE NGA RACA JUAJ E PESHTIRE ENVERISTE!

  Reply to this comment
  • koromania March 20, 13:58

   Te rroni vete ” Intelektuali ” i ferrave. Nuk ka ilac qe te shpeton ndersa kompjuteri te sherben si qetesues i krizave te tua psikike dhe kalbezimit tend moral. Ke qene me fat qe doli media online dhe shurron cdo dite poshte cdo shkrimi se perndryshe do te ishe tek spitali psikiatrik. Per intelektuale si ti, Konica thoshte se i kemi me aq shumice sa lakrat dhe preshin. Amen.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 20, 14:53

    Konica pasi e sikterosi Ismail Beun si hajdut ordiner te fondeve publike shtoi:

    ME JEP CA KOMUNISTA TRUTHARE
    QE T’I VE ME TA BOTES ZJARRE

    Mbase si intelektual qe ishte e parashikoi ardhjen ne pushtet te kopilit pederast te Gjyles dhe Bimbashit te Gjyrokastres qe i tejkaloi edhe parashikimet e Konices.

    Reply to this comment
  • SSSSSSS March 21, 00:32

   DUKET QE KETIJ INTELEKTUHALES,,, XHAXHI,,,JA PASKA NGULUR MIRE NE KOHEN E TIJ,,,, SI TE DENUAR ORDINER,,,, SE SI I DENUAR POLITIK NUK ME DUKET KY INTELTUHALE,,,,KY NUK E DI QE ATA SEKRETARET E PARTISE SI PUNA E SALIUT, TE BENIN GJEMEN NE ATE KOHE,, SEPSE KERKONIN TE DUKESHIN ME KOMUNISTE SE UDHEHEQESIT E TYRE,,,,KETA TIPA SEKRETAR PARTIE SI SALIU QE ISHIN NE TERREN MOREN NE QAFE SHUM NJEREZ TE PAFAJSHEM,, SPIUNUAN DHE VELLAIN PER GJOJA IDEALIN E PARTISE,,, NUK ISHIN VECSE NJEREZ PA IDEAL, PA FE DHE PA SHTYLL KURRIZORE,,,, KRIMET NUK I KA BERE ENVERI,POR KETA SEKRETAR PARTIE PARAZITA E ANTISHQIPTAR,, SIC ESHTE RASTI I SALI SHQUPIT,, QE E VAZHDOI IDEALIN SI ANTISHQIPTAR PER 25 VJET TE TJERA,,,..

   Reply to this comment
 4. Mehmet Metaj March 20, 13:00

  -“Shqiperia u be me vullnetin, kurajon sublime dhe aktin historik te Plakut fisnik te Vlores, Ismail bej Vlora (Qemali), qe eshte i madh sa Skenderbeu, por Shqiperia jone “me krye n’hi (siç thote Vaso Pasha) nuk arriti dot te behet komb dhe shtet dhe me sa duket s’mund te arrije kurre duke patur nxjerre liliput ne krye dhe nje popull te pamesuar dhe te paedukuar me ide dhe rregulla kapitaliste, mbeti nje popull primitiv, bajraktar dhe i pagdhendur, nje popull raja’ qe nuk nxe’ kurre, dhe ja sot ne jemi me pas se Turqit e te gjithe Evropes se siç thote Sami bej Frasheri, ketu lartesohen mediokrit dhe “vriten” intelektualet”, prandaj Wilson-qe na dha te drejten e mevehtesise ne ’20’ten, kur beme revolucionin e 24’es te Nolit, tha “paska qene nje popull qe s’e paska merituar lirine..”, dhe Noli kur mori arratine ne 1925’en dhe e percollen vetem 4-5 vete tha duke ju drejtuar tokes sone “skllever bij sklleverish ju kurre s’keni per ta merituar lirine”, at’here teoricieni cinik fancez Lange tha..”shqiptaret jane nje komb i sajuar” dhe vertet keshtu jemi sot e gjithe diten kur sheh se ke zgjedhim e mbajme ne krye, medioker, dordolece, halabake, spiune, kriminele, injorante, dhe megjithekete gjendje te mjeruar ekonomike nuk “guxon” te dale nje burre dhe ti dale zot vendit, por mbetem duke u ngrene njeri me tjeterin, albanus adversus albanus, dhe na sundojne injorantet pafundesisht….ja dhe Rama qe duket ashiqare qe s’di te bej asgje dhe tallet me ne duke folur “bilbil” ne podjume, dhe nga ana tjeter Basha edhe me dordolece reciton-si papagall vjershat e Berishes dhe ne bejme sehir apo komente tavolinash dhe tregojme barcaleta…ku jane dhe a ka valle intelektuale ky vend ??!! A ka patur ndonjehere ky vend njerez fisnik dhe ku jane trashegimtaret e tyre, megjithese sojin e tyre te mire pothuajse e shfarosi sistemi komunist ??!!
  A eshte kjo alegori fati apo rrace ? Dhe gjoja po perpiqemi te bashkohemi me Evropen kur Evropa po prishet per vehte ,,,duhet bere Shqiperia njehere me shqiptar-komb dinjitoz dhe kjo nuk behet me medioker e batakçij as me Nishan Bujara……………….as me shpellare province apo halabak qyteti por me njerez te mesuar dhe te sojshem…. ..qe s’i kan munguar ketij vendi por c’e do se ketu sundon “arrogance e injorances” siç thote Mikelanxhelo, dhe ky ritualii vjeter alegorik i rraces sone, se Veziret me te zote te Perandorise Turke kan qene me origjine Shqiptare, qe nga Mehmet Qypryliu e deri tek me i fundit Ferid Pashe Vlora do na e lere perjetesisht me “krye n’hi” !!!i

  -Konica tha: ‘Shqiptaret kan ca te kqija qe s’rregullohen kurre”, apo Lord Bajroni (Byron) tha: se ”Vetite bijve te shqipes s’ju mungojne por ah sikur te ishin me te arrira..”
  – Willson-i(Thomas Woodrow Wilson, 1856 –1924) që na shpëtoi nga copëtimi na dha mëvehtësine dhe shtetin tonë më 1919-ën, kur i thane për revolucionin tonë “demokratiko-borgjez” alias traziren tonë të vitit 1924 me në krye Fan Nolin kundër regjimit të Zogut patë thënë “s’e paskan merituar lirinë”;

  – Ashtu si dhe Kosova sot, qe pasi fitoi pamvaresine me mbeshtetjen e Amerikes me 1999, pas kaq pak vitesh shtet me sjelljet e fundit parlamentare po tregon se s’eshte ne gjendje te vete-qeveriset dhe po shkon drejte degradimit dhe sikur po ndjek thenien e idhte te Car Stefan Dushanit per shqiptaret (Stefan Uroš IV Dušan njohur si Stefan Dušan, 1308 – 1355), qe thoshte: “ Shqiptaret per ti pushtuar nuk ka nevoje ti sulmosh mjafton ti futesh ne grindje njeri me tjeterin…”

  – Edhe Latinët kan pas thënë: “Albanus adversus albanus..” (shqiptari kunder shqiptarit)…..

  -“Shqiptarët kan 2000 vjet që s’kan bërë asgjë për veten e tyre, ende s’ngopen me bukë, dhe alfabetin e tyre mezi e vunë me 1908 (Kongresi i Manastirit) kur ne ndodheshim dhe jemi mes Romës, ku lulëzoi Perandoria më e madhe në gjithë historinë e njerëzimnit, dhe Konstandinopojës-Stambollit, kryeqyteti i Perandorisë më ta madhe pas asajë Romake, Perandorisë Turke, epiqendra e Patriarkanës dhe Islamit/Muslimanizmit”-(K.T.)

  • “Tani e shoh se paskeni nevojë më shumë për fre´ se sa për shtysë përpara”-u tha Skenderbeu shqiptarëve kur ju vërsulën në podium kur ai po i përshendeste dhe aviteshin-vërsuleshin drejtë tij dhe nuk zbrapseshin..”
  (Skënderbeu-Shqiptarëve-Krujë, 1468)

  • Kalben intelektualët atje ku lartësohen kriminelët/mediokrit..” . (Sami Frashëri).

  • Mahmut Mahiri: “Para 2000 vjetësh të paret tane iliret dhe epiriotet, bashke me te afermit tane, maqedonet dhe thrakët, ishin sundimtar dhe zotër të gjysmës së botës, dhe kan qenë disa milionë. (Kohë qe arriti kulmin me Aleksandrin e madh). Atyre iu desh 2000 vjet që të han njeri-tjetrin, derisa arritën të katandiseshin në nji milion e gjysëm njerëz të sëmurë. Dhe që të vetshfarosen plotësisht do të duhen vetëm njëzetë-vjet të kësajë pavarësie që e presin me aq mall”.

  -Fallemerayer-i, se: “Shqiptarët jane nje popull qe s’kan kurrfare kulture, qe gjuha dhe origjina e tyre eshte e dyshimte dhe s’kan patur kurre ide që tu vlejnë të tjerëve..” dhe kjo duket dhe tek sentenca e vjetër latine “albanus adversus albanus”……ndërsa edhe më me finese e thotë londinezi George Bayron “Vetitë bijve të Shqipes nuk ju mungojnë por.. ah..sikur të ishin më të arrira… a….” ! …*Child Harold..” !
  – Kur për Themistokli Gërmenjin u mor “vendimi “ për pushkatim nga Francezët që kishin pushtuar Korçën, ai kur e pyetën se cilat ishin amanetet-dëshirat e fundit para pushkatimt ju kërkoi tre gjëra:

  – (i) të më vishni me kostum kombëtar-shqiptar..;
  – (ii) të mos mi mbyllni sytë para pushkatimit, dhe
  – (iii) skuadrëen e pushkatimit-komandën të ma lini mua-vetë,

  – Këto ju pranuan dhe para pushkatimit ai në fjalën e fundit midis të tjerash tha:

  “Jam viktimë e shpifjeve, unë s’kam qënë kurrë tradhëtar i atdheut dhe spiun as i Austriakëve (siç më akuzoni) as i juaji-francezëve, dhe i askujt tjetër, kam luftuar me ideal për atdheun tim dhe për lirine e popullit tim, dhe frymëzimin për këtë e kam marrë frymëzim dhe nga Revolucioni francez, por ju nuk jeni paasardhës të denjë të atij revolucioni dhe populli që luftoi për liri, demokraci e barazi (liberte, egalite’, fraternite’) por jeni llumi i popullit francez. Kur tha keto fjalë toga e pushkatimit i uli armët, dhe kur ai dha vet-komandën “skuadrës së pushkatimit: “Zjarr!” ata i zbrazën armët por nuk e qëlloi asnjëri, dhe ai stoik dha komandën për së dyti dhe …e pushkatuan..”
  Po a ka sot tek ne atdhetare, burrë shteti, politikan me dinjitet? Asnjë. Përdnryshe s’do katandisej kështu Shqipëria me krye n’hi.

  Reply to this comment
  • lerini kufomat kanibale... March 20, 14:34

   DY FJALE PER ALIAS INTELEKTUHALIN NASSTRADIN PORDHA

   SA PER DIJENI SOT, I NDERUARI OBAMA SHKON PER VIZITE NE KUBE

   QE DO TE THOTE QE TI ME DONALDIN DHE HELMUTIN E GJERMANISE..MERR ME VETE DHE BLENDI FEJZIUN SI PINJOLL TE ZOGUT AHMUT DHE ESAT PASHE TRADHETARIT DUHET TE SHKONI TE PULARIA TE NEXHMIJA PER NJE KAFE ME BISHT

   I nderuar.
   ne e hoqem enverin qe te mos kishim frike te kritikonim udheheqsit e tjere qe do vinin me vone ..pra te krtikojme sot Lu-ne qe I ka zene vendin Enverit.
   ti nastradin mos e quaj hapje lufte nje kritike te sinqerte por te guximeshme te Viktorit se po kalojme si thua ti nga diktatura e diktatorit te diktatura ambasadorit

   po nje analist amerikan qe e ka bere REZIL ameriken qe po perkrah nje monster si berisha do ta quash KAMUNIST ??

   “Huffington Post”: Sali Bisha, djalli i keq që u mbrojt nga Uashingtoni

   Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja

   Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare.

   “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit: i vendosur, njeri që dinte të artikulonte mendimet, i fortë, dhe me njohuri të mira të anglishtes. . Por pavarësisht këtyre SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djalin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte opozitarët e asaj kohe.

   “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë.

   SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre. Kam folur me shumë zyrtarë amerikanë në atë kohë dhe ata më thonë: Çfarë pret nga një vend që del nga diktatura? Mendoj se ishte një gabim shumë i madh, për shkak se ndikimi i SHBA në Shqipëri ishte shumë i madh dhe ata mund ta mbështesnin Bishën, por mund të hiqnin vija për të kufizuar pushtetin e tij. SHBA nuk e bëri këtë dhe Shqipëria po e vuan akoma këtë gabim sot”,

   EPILOG:
   NQS ADMINISTRATA AMERIKANE KA VENDOSUR QE KRIMINELIN LUL TA BEJE K/M NE 2017 DHE KRYKRIMINELIN BERISHE TA FALE PER MIZORITE E TIJ LE TI DREJTOHET SHQIPTAREVE HAPUR FARE PA DORASHKA:

   AMERIKA KA INTERES TE ZGJIDHET K/M NE 2017 DHE UNE DO JEM I PARI QE DO JAP VOTEN PER LUL KRIMINELIN..

   POR NQS LU-JA MERRET ME KETO KINEZERIRA ME VENECIA..ME DEKRIMINALIZIM..ME VJEN KEQ NASTRADIN POR QOFTE TI QOFTE LUJA PO I NGRINI MONUMENTIN ENVERIT..DHE PASKA PATUR TE DREJTE NE 1946..

   PRA NUK KA DEMOKRACI ME GISHT NGA MBRAPA
   SHQIPERIA NUK ESHTE VRIMA E RITA PETROS DHE AS KOLLLODOKU RAMES

   Reply to this comment
   • intelektuali March 22, 04:15

    Obama pasi e dhjeu me reformen shendetesore dhe genjeu amerikanet me mbylljen e luftes ne Irak dhe Siri duke shkaktuar me genjeshtrat e tij edhe valen e eksodit te refugjateve drejt BE, tani ne fund te mandatit ka vendosur te beje nje THANKSGIVING te ri me Fidelin e Kubes njesoj si piligrimet para do shekujsh kur vrane dhe masakruan hindianet qe i kishin strehuar dhe i kishin shpetuar nga vdekja e sigurt. Pak a shume sic genjen dhe mashtron Edi Rama me Liken e tij per Rilindjen e tij Enveriste.

    Prandaj:

    Leri denglat me dacibaot ne DITA se na plase temthin me brockullat qe shkruan si nje fanatik idiot i Kohes se Qepes.

    Reply to this comment
 5. GIOTINA March 20, 13:45

  MALAJ KE HUMBUR ‘NUHATJEN’-ARMIKU ME I RREZIKSHEM ESHTE AI QE NUK DUKET!
  Ç’Pune ke me Berishen qe tashme e dine te gjalle e te vdekur qe eshte SALI NERONI po pse nuk merresh me ata qe jane NGROHUR ne zjarrin vene Shqiperise:
  socialSSalistet!
  Nxore ndonje konkluzion nga ‘tragjikomedija’ e kongresit socialSSalist ku aktoret sharlatane BLUSHAT e RAMUSHAT kane te njejten REGJI:Ruajtjen e statuquose ne partine socialSSaliste te krimit e korrupsionit qe kurre te mis kthehet nje parti e MAJTE PER TI DALE ZOT KETIJ POPULLI POR U BE THIRRJE TE RIKTHEHEN KRERET E KRIMIT E KORRUPSIONIT BE NA ME! deri sa te iki edhe shqipetari i fundit?

  Reply to this comment
 6. Fatherland March 20, 14:31

  Politika sotme globaliste ne liberalizem demokratik qe ka shkare ne anarki politike, sulmin e vetem e ben kunder Nacionalizmit. E etiketon Ekstremizem. Nuk sulmon te ndreqe anarkine e shkaktuar nga politika pa trajte e pa komb, por kerkon gjithmone te damkose Nacionalizmin si prishes te rehatit te anarkise politike sot. Ne fakt, nuk eshte Nacionalizmi streha e fundit e maskarenjve. Sepse streha e ngrohte e maskarades politike dhe maskarenjve politik eshte bere qe ne fillim politika liberal- anarkike me seli ne Bruksel, ku e majta dhe e djathta nuk kane me asnje dallim si dy copa muti qe kane menderosur me radhe jeten e popujve duke dashur ti heqin ADN e tij, Nacionalizmin, pa te cilin popujt behen anemike si njeriut kur i heq gjakun.

  Reply to this comment
 7. Bureto March 20, 17:38

  Eshte bere zakon qe sa here flitet per ‘shitjet’ e trojeve shqiptare, nga politikane te ndryshem, ne kohe te ndryshme hiqen paralele me gjoja shitjet e atdheut nga Ead Toptani dhe Ahmet Zogu. Keto dy paralele hiqen sot dhe ne artikullin e V.Malajt, kur behet fjale per nje akt zyrtar me firme dhe vule, dhe ky eshte ai per marreveshjen e detit, e hedhur poshte nga Gj.K.
  Nuk marr persiper te jem kategorik mbi ceshtjen e Shkodres dhe Sh.Naumit, por mendoj se, nga sa kam lexuar, te dy rastet nuk ngjajne fare me rastin e trete ate Berisha-Basha, ndodhur ne nje shtet te konsiliduar si Shqiperia sot, me ligje dhe Kushtetute. Shkodra ne Mars 1913 ishte e pushtuar nga trupat serbo-malazeze, dhe ai qe e mbronte, Toptani, u mund dhe kesisoj u dorezua. Ku eshte shitja ketu? Mos harrojme qe Shqiperia kishte vetem dy muaj qe kishte shpallur Pavaresine dhe nuk kishte autoritet ne Shkoder, e cila ishte ende ne doren e turqve. Toptani ne kete rast ishte gjeneral i forcave turke.
  Ne rasti e Sh Naunit, dihet tashme se ai iu la Jugosllavise, pas nje pune te madhe diplomatike dhe presionesh ndaj qeverise shqiptare, nga Komisioni Nderkombetar i Kufijve (KNK) ku Shqiperia kishte vetem nje perfaqeuses M Frasherin, komision qe kishte per detyre te caktonte vijen kufitare te shtetit te ri. Mendoni qe ende dhe sot ne nuk kemi nje kufi te dakordesuar me Greqine, po ashtu nuk ka Kosova me M.e Zi (nje nga arsyet e krizes kosovare sot) etj. Po ketu cilet do jene tradhetaret nese vendoset ne kundershtim me mendimet e atyre qe pretendojne te kunderten?
  Historia e Sh,Naunit, eshte nje histori e gjate qe tashme historianet serioze, e kane sqaruar dhe eshte pakuptim te renditen edhe sot e gjithe diten klishe qe na i kane servirur qysh ne shkollen fillore nga historiografia komuniste, me qellim denigrimin e politikaneve te regjimit te kaluar, dhe legjitimimin e regjimit komunist si i vetmi qe e donte atdheun dhe nuk e “shiti” kurre, per asnje arsye, sikur ata pra, komunistet, ishin te paret qe menduan dhe punuan per Shqiperine dhe vetem per te dhe kursesi per pushtetin e tyre ne rradhe te pare. Dhe sa e si punuan dhe per kete historia ka folur dhe do te flase edhe me mire ne te ardhmen, kur te behen te ditura edhe dokumente arkovore ende te pa studiuara.
  Meqe eshte thene dhe s’eshte lene gje pa thene per Zogun e Toptanin (meqe ky i fundit na paska qene dhe ‘daja’ i te parit, dmth kusheri i katert i nenes se tij) dhe shume prej tyre mund te kene qene te drejta, nuk eshte korrekte qe per te fajesuar Berishen dhe Bashen per rastin e Detit, te heqim te tilla paralele aspak te ngjajshme dhe per me teper te pasakta. Eshte per te ardhur keq qe legjenda te tilla vazhdojne ende dhe sot te shiten per publikun e gjere si te dhena te pakontestueshme!
  Nuk e di se cfare edukimi ka zoti Malaj, por do te ishte mire qe te konsultohej me te dhenat historike te dokumentuara dhe mos bazohet ne ato qe kane thene, qofte ky edhe Ngjela, sepse para tij keto i kane perseritur me dekada deri me sot dhe historiane te njohur, por kjo nuk i ben domosdoshmerisht ata te vertete. Ja qe edhe ne histori ideologjite dhe lufta politike per pushtet kane force te madhe manipuluese. Dhe mu per kete, keto perdoren gjeresisht.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 20, 18:57

   Zoti Bureto komenti juaj eshte nje shkrim inteligjent qe meriton replike nga ata qe duan te VERTETEN.

   Kush eshte Viktor Malaj nuk ka nevoje te remosh Arkivat e Sigurimit se dekonspirohet qe nga shkrimet e tij ne DITA si nje fanatik enverist i pandreqshem, njesoj si shume xhelate te tjere te Partise se Punes qe sapo te hapesh gojen dhe te kerkosh te VERTETEN per historine e vendit tone te sulmojne me fyerje personale dhe fillojne te shkruajne DACIBAO me ahmet Zogun dhe Esad Pashen

   prandaj:

   Nuk ja vlen te merresh edhe me Sparkat Ngjelen cunin e Kicos te Partise se Punes, ministrit te Enverit qe e kapen me presh ne duar duke vjedhur dhe qe ja hodhi menjehere fajin vartesve te tij, sepse c’mund te presesh nga Tak Avokati pervecse brockulla me llogjiken e nje pinjolli me edukate familjare bolshevike qe e ka kaluar gjysmen e jetes ne burgjet komuniste? Qe te dalim ne Teme:

   Esad Pasha sido qe mund te kete qene ne jeten e tij private mbrojti Durresin nga Hungarezet qe ja shkaterruan te gjitha pronat me qitje nga deti dhe nuk i mori asnje kacidhe demshperblim nga shteti. Kush LIDER sot do ta bente nje gje te tille? Le te mos harrojme se ishte Kryeministri i zgjedhur legjitim i vendit ne nje kohe shume te veshtire per Vatanin dhe shkoi ne Paris per te mos lejuar copetimin e Shqypnise nga Fuqite e Medha dhe atje e vrau cubi i Moskes Avni Rustemi. Kush eshte tradhetari ketu atehere?

   Shen Naumi eshte shenjtor bullgar dhe e kishte seline ne Oher dhe edhe sikur mos te donte Zogu kalimi tek Serbia e vendit ortodoks te shenjte ishte vetem ceshtje ditesh dhe mbajtja e ketij gadishulli nga Shqypnia do te ishte e pamundur nga Ahmet Zogu ne nje kohe qe Shqypnia ishte ndare si bykeu ne tepsi nga fqinjet me bekimin e Fuqive te Medha. Mund te themi se ishte nje cudi qe Serbia i dha Shqypnise Vermoshin si kembim dhe per kete gje historia e mirefillte shqyptare duhet t’i jape meritat Zogut si nje dipllomat me pervoje.

   Nga ana tjeter:

   Te gjithe enveristat i jane sulur Sali Berishes per mareveshjen me Detin, por harrojne te kujtojne se Enveri gjithashtu i fali jo vetem Detin, por edhe Pashalimanin dhe Sazanin sovjetikeve dhe po keta enverista harrojne se Sali Berisha eshte pjella e Partise se Punes dhe per kete arsye duhet ta kerkojne fajin tek vetja e tyre dhe jo te shkruajne mallkime dhe anatemosje per Saliun duke lare duart si Pilati i Ponitit ne Lashtesi.

   Ne perfeundim:

   Fajin per kete turli-gjurulldi demagogjike dhe historike e ka fajin politika jone kombetare qe 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit nuk po arrin ta kuptoje akoma te VERTETEN dhe vazhdon te dekoroje me medalje trimerie xhelatet e Enverit dhe te Partise. A e pe sa i ngjante Kongresi i Edi Rames me Kongreset e Enverit?

   Reply to this comment
   • Tartufi March 20, 21:44

    Nastradini tim i pa lodhur e i share kaqe shume nga mbeturinat e dylberizmit,,,, ky kuvend ketu nuk eshte per
    te vertetuar patriotizmin dhe te vertetat e historise te ketij
    populli viktime e mashtruseve,por eshte kohe per fryrje te
    bythes me kete lloje mbeturine te pa ndreqsheme,Kete lloje mbeturine do ta fshije koha vete avash avash.
    Qetsohu dhe degjo Tartufin c fare te shkruan.
    Kapteri nuk heq dore nga bunkeri,stanari nuk heq dore nga stani,shpellari nuk shkulet kollaj nga shpella,,,si qeni
    qe nuk shkulet nga muti.Barbaret nuk heqin dore nga
    barbarizmat,,, fry trapin nastradin me kete mbeturine.

    Reply to this comment
 8. miri shkodra March 20, 18:19

  Viktor, jam dakord per atdheshtesit qe thua ti, por ke harruar me te madhin prej tyre, Enver Hoxhen.

  Reply to this comment
  • Partizani March 20, 19:36

   Bre miri shkodra!
   Ti nuk mund ta zesh ne goje ENVER HOXHEN se nuk je as sa MUTI i tij,o kellire e ndyre!
   ENVER HOXHA me LUFTEN ANTIFASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE dhe mbrojtjen qe i beri te drejtave te popullit tone ne Konferencen e Paqes ne Paris ne 1946 i dha vetes titullin me te larte: HEROI I KOMBIT SHQIPTAR!
   Ndryshe kjo Shqiperi qe kemi sot do te ishte zhdukur perfundimisht!
   Ti qe ha mut kot je vetem nje kelysh serb,qe ke punuar dhe punon per interesat e te huajve!

   Reply to this comment
 9. katarakti March 20, 18:41

  Viktor Malaj gabon dy here ne arsyetimet e tij. E para kur na e paraqet Europen dhe institucionet e saj si te kulluara. Europa eshte ajo qe ka qene. Madje sot eshte edhe me keq. Drejt shperberjes dhe falimentimit.
  Gabimi i dyte eshte kur akuzon Sali Berishen se si antipatriot donte t’i falte detin Greqise. Gabim tejet i rende llogjik dhe njohes. Duket se autori shkrimit, dhe me vjen keq qe e pohoj kete, nuk e ka kuptuar akoma, dhe nuk e ka kuptuar fare, se Sali Berishes nuk i behet vone fare jo vetem per ate pjese te detit, por per gjithe Shqiperine e Jugut e njohur si Toskeri. Ai me gjithe zemer do ia falte kete pjese Greqise. Edhe sot ai ka akuzuar Ramen se nuk “kujdeset” per Veriun e Shqiperise!!! Pra politika e tij, te pakten qe nga viti 1997 e deri me sot, ka qene ndarja dhe perçarja Gegeri – Toskeri. Endrra e vjeter dhe e pashpallur ende e Sali Berishes eshte bashkimi i Gegerise me Kosoven. Kete nuk ka arritur ende ta kuptoje autori Viktor Malaj.

  Reply to this comment
  • Kola March 21, 09:24

   Katarakti, je shume i drejt perdrejte dhe une bashkohem me arsyetimin tend. kjo s’do te thote se arsyetimi i Viktorit eshte i gabuar. Fakti eshte qe Shqiperia prej 25 vjetesh, po njeh tehun e briskut dhe akoma s’dihet si do i shkoje filli. Me gjithe keto diferenca dhe kundershti qe kane, mbase duhet ndare veriu nga jugu, se boll na kane care trapin keto kafshe qe s’dine te permbahen. Kur ishte fjala per te zaptuar parajsat e bregdetit te jugut, Vicidoli me kafshet e tjera zbriten ne Sarande e Himare, ne veri hodhen te gjitha investimet shteterore, kurse jugut i derguan mercenaret kosovare, per ta neneshtruar. Tani prape ankohen kafshet qe duhej te kishin zene qelite per vjedhjet perbindshore te parave te shqiptareve. Kjo pune eshte bere vertet per t’i bere mutin.

   Reply to this comment
 10. demo March 20, 20:49

  Perse duhet permendur enver hoxhja ketu?Shqiperine me shume se Enver Hoxha e donte Hitleri,qe bashkoi Shqiperine,Kosoven,Camerine dhe Maqedonine ne nje shtet etnik.Keta duan te mbulojne tradhtine me mroklla fashizmi dhe nazizmi,po per mua fashiste dhe naziste trupat gjermane,dojc yber alles,qe i marsha te keqen,kane qene per sllavet dhe greket,jo per shqiptaret.batalioni SS Skanderbeg- krenari e rraces shqiptare.Kto lapangjozet e Enver Halil Musa beut,thone qe kemi luftuar me gjermanet.Gjermani nuk ka luftuar me shqiptaret mor llum i katunarise,se ja mbajti doren Lef Nosi,se kur luftonte gjermani mor mi vrimash,fshinte 40 miljon ruse.E di ti c`do me thene te luftoje DEUTCH YBER ALLES?Ne njje fshat te Serbise,Kragujevac, zhduku nga faqja e dheut 10 mije banore dhe i vuri kapise si stive drush.6 miljon cifute i dogji ne furrat me gaz,kur Shqiperia e gjithe mezi mbushte 800 mije banore.Ecni mor ne vete,li\ni pordhet se keni luftu me gjermanin,se 5 horra greqisht foles me ate dawnin nga piluri me llagapin belleri ju kapen rob gjithe divizionin e kufirit ne Peshkepi.Ju mor llum i proletariatit keni luftu me Gjermanin,se nuk luftoshit dot me serbin dhe me grekun!

  Reply to this comment
 11. daferr xheva March 21, 04:32

  o demon

  me nje sy te lire dukesh qe je shqipfoles (jo shqiptar) prej Kosove dhe me cfare shkruan ose je me probleme mentale ose je antishqiptar i betuar.

  jam nga ata shqiptare qe besoj se nqs do Fitonte Gjermania ne L2B atehere shqiptaret do te ishin lider ne Ballkan..kete nuk e luan topi.

  Por nga mbarimi i betejes Stalingradit ne 1943 dhe deri ne desantimin e aleatve ne Normandi ne qershor 1944..ato shqiptare qe ishin ne urdherat e gjermanit duhet te kuptonin qe Hitleri KAPUT dhe te gjenin menyrat te iknin..por jo te beheshin me gjermane se gjermane..se pastaj bota i vari ne litar demo-nazistet..

  Edhe per ushtrine gjermane ke te drejte qe ishte e forte por ai psikopati Hitler shkoi gabimisht te pushtonte Rusin..kur fare mire per dy jave rrafshonte Angline dhe mbaronte historine..

  Qe e tregon vetem budalla kronik eshte kur thua se nuk bene lufte partizanet..ne nje kohe qe dokumentet amerikane,angleze dhe gjermane flasin me respekt per ushtrine shqiptare qe nga hici arriti ne dhjetra divizione.

  .trapa si puna jote duhet ti sqarojme se partizanet shqiptare ne bashkpunim me USA-GB-USSR kishin orientim qe te ndiqnin armikun “partizance” jo me lufte frontale…pra mos bej hajgare

  Kurse per ate divizionin ne Peshkepi te Gjirokastres ajo ndodhi ne 1994 kur shqiperia ishte nen pushtimine Saliserbit..sepse ne kohen e Enver Hoxhes qe jo vetem nuk e cante by..en per grekun dhe serbin por as per rusin dhe amerikanin.

  Pra zoti demon ndiq ndonje kurs historie..nje kurs te gjuhes shqipe dhe pastaj nje vizite te psikollogu e keni te domosdoshme.

  Reply to this comment
 12. Pipi March 21, 12:08

  Te lumte dora, Viktor Malaj.

  Reply to this comment
 13. Alex"White" March 21, 20:19

  Pa goditur politiken Atdheshitese nuk goditen dot politikanet Atdheshites. Atdheshitja eshte sot simboli i politikes masone cifute te tezave te Friedmanit e financimit te Sorosit. Cifutet vete jane ruajtes te rraces tyre, por sulmojne fort kedo qe behet mbrojtes i kombit apo shtetit tij nga Atdheshitja/

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim