Pavarësia e SHBA, Nishani uron Obamën: Bashkë për paqen

July 4, 2014 09:55

Pavarësia e SHBA, Nishani uron Obamën: Bashkë për paqen

Kreu i shtetit, Bujar Nishani, ka uruar sot homologun e tij amerikan Barack Obama, me rastin e 238-vjetorit të pavarësisë së SHBA. Përmes një mesazhi urimi, Nishani shpreh angazhimin për forcimin e lidhjeve të forta njerëzore dhe miqësore mes dy popujve.

“Me rastin e Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kam kënaqësinë e madhe që, në emër të popullit shqiptar dhe në emrin tim personal, t’Ju përcjell Juve dhe popullit mik amerikan përshëndetjet e sinqerta dhe urimet më të përzemërta!Dëshiroj të nënvizoj me kënaqësi lidhjet e forta njerëzore dhe miqësore, të pasura dhe jashtëzakonisht dinamike, në të cilat bazohen marrëdhëniet mbi njëshekullore shqiptaro-amerikane, si edhe t’ju ripohoj angazhimin tim e të vendit tim për vazhdimësinë dhe pasurimin e mëtejshëm të tyre”.

Nishani e siguron Presidentin amaerikan se Shqipëria do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në mbështetje të paqes e stabilitetit të qëndrueshëm në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe se do të jetë përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe aleatëve tanë kudo ku kërkohet përballja me sfidat e sigurisë dhe paqes.

“Përfitoj nga rasti, Zoti President, t’ju siguroj se vendi im do të vazhdojë të luajë një rol konstruktiv në mbështetje të paqes e stabilitetit të qëndrueshëm në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe se do të jetë përkrah Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe aleatëve tanë, në Afganistan e kudo ku kërkohet përballja me sfidat e sigurisë dhe paqes, mbrojtjes së vlerave të lirisë e demokracisë.Ne vlerësojmë lart dhe mbetemi të përkushtuar në partneritetin strategjik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe jemi mirënjohës për mbështetjen e madhe amerikane në anëtarësimin e Shqipërisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut dhe përkrahjen e vazhdueshme ndaj integrimit evropian të Shqipërisë. Duke ju uruar edhe një herë festime të gëzueshme, si edhe duke ju ripohuar ndjenjat e miqësisë së thellë të popullit shqiptar, ju lutem pranoni, i nderuar Zoti President, shprehjen e konsideratës sime më të lartë!” – theksohet në mesazhin e urimit.

July 4, 2014 09:55
Komento

8 Komente

 1. Pëllumb zaimi July 4, 12:04

  I ka marë lejë saliut ky për ta bërë këtë urim? Ose të paktën në fund të urimit në krye ta nenshkruante saliu pastaj ky, d.m.th jari !?

  Reply to this comment
 2. Neser July 4, 15:43

  Qyrre s ke turp.Shiko si te ka lon perenia Zhduku.

  Reply to this comment
 3. Fatbardh Doci July 6, 00:40

  Happy 4th July of USA(America)-Gezuar diten e Pavarsise Popullit Amerikan!.
  Conhatutaton Pershendetje!
  Pershendetja e te nderuarit Mr.Nishani- President I shqiperise esht nje urime shume I rendesishme per Presidentin , e USA. honorable Barack Obama,per gjith ata qe kontriribuen me voten e tyre ne favor te Popullit Shqiptar sidomis ne konferenca, trakatatin e Fshehte te Londres,e ketej sidomos per te shpetuar (me shtete aleate e Naton) nga nje tragjedi cfarosese popullin shqiptar te Kosoves,e ne shpalljen e pacvarsise e njohjen e saj.
  Populli shqiptar I Kosoves I shum vuajtur edhe gjaat luftes II-te B. ju bashkanghit Shteteve qe nenshruan karten e atlantikut USA-Britani e madhe dhe gjate luftes NENSHKRUN ne Konferen e Kshillit Pergjithshem Clitimyat me 31 dhjetor 43,1 e 2 janar 44 REZOLUTEN per VETVENDOSJE dhe shkeputje te cilen SHBA e paten parasyshe ne rezolutat qe ka miratyar per tju dhen Pavarsia Kosoves.
  Populli shqipta ne pergjithesi por ne vacate Populli shqiptar I Kosoves I esht mirnjohes es Alaatit Sh,B.A mshtetitme te forte ne bote,,,me startegjik ,me te dashur me te drej e te sinqerte qe mbron LIRIN dhe Paqen ne bote.
  Perfitojm nga rasti te peshendesim Popullin Amarikan, presidentet qe vune bazat e nje shteti te lire e demoktraik.
  Urimet me te Mira
  Best wishes
  Sincerly
  Fatbardh Doci
  Scientific Collaboraor
  New Yorke ,4 July 2015

  Reply to this comment
 4. Fatbardh Doci July 6, 15:05

  Me falni korektim!
  or,Happy 4 th of July…….!
  Congratulation……….
  Than You

  Reply to this comment
 5. Dahamiri July 6, 15:18

  Faleminderit per te gjitha urimet qe botoni .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim