Pavlopulos mesazh Shqipërisë: Fqinjë jemi po ne nuk bëjmë lëshime

January 15, 2018 17:17

Pavlopulos mesazh Shqipërisë: Fqinjë jemi po ne nuk bëjmë lëshime

Pak ditë para para takimit të ministrave të jashtëm të Shqipërisë e Greqisë, që do të mbahet në Korçë, presidenti i Republikës greke, Prokopis Pavlopulos, ka drejtuar sërish një mesazh ndaj vendit fqinj.

Kësaj here Pavlopulos ka shfrytëzuar takimin me përfaqësues të diaporës greke dhe të organizatave të hebrenjve në ShBA, për të shpalosur qëndrimet e tij në marrëdhëniet me fqinjët.

Ne synojmë integrimin europian edhe të Shqipërisë fqinje. Mirëpo Shqipëria, që të ketë perspektivë europiane, duhet të respektojë të drejtën europiane dhe ndërkombëtare. Dhe një nga akset më të rëndësishme të së drejtës europiane dhe ndërkombëtare është respektimi i të drejtave themelore të njeriut. Dhe nga të drejtat themeltare të njeriut është posaçërisht e drejta mbi pronën dhe të drejtat e minoritetit. Përderisa ka respektim nga ana e Shqipërisë, ne jemi këtu që të ndihmojmë.  Mirëpo, nëse nuk ka respektim, Shqipëria duhet të marrë përsipër pasojat. Të jemi të qartë: Ne nuk mund të bëjmë lëshime në emër të çfarëdo miqësie dhe fqinjësie të mirë”, ka deklaruar Pavlopulos.

Presidenti grek ka përdorur një gjuhë ultimative edhe ndaj fqinjit verior të Greqisë, Maqedonisë, në kohën që Athina dhe Shkupi po intensifikojnë përpjekjet për zgjidhjen e çështjes së emrit, raporton Ora News.

“Zgjidhja e kësaj çështjeje është kusht edhe për anëtarësimin e vendit fqinj në NATO dhe integrimin europian. Ju garantoj se ne grekët nuk kemi asnjë pretendim ndaj vendit fqinj dhe kemi çdo arsye të favorizojmë integrimin euro atlantik të tij. Mirëpo kjo ka nlë kusht: duhet të zgjidhet çështja e emrit. Duhet të jetë një emër që së pari të respektojë historinë; historia nuk falsifikohet. Dhe së dyti, ky emërtim nuk duhet të inkurajojë tendenca rivendikuese”, ka deklaruar presidenti i republikës greke.

Siç duhet, Greqia e kundërshton emrin kushtetues të Maqedonisë, me argumentin se mbaret pretendime territoriale ndaj Greqisë

January 15, 2018 17:17
Komento

9 Komente

 1. Humor "Griechisch" ! January 15, 17:56

  KARagjizi Grek ,
  qe e paska te lindur profesionin e kllounit ,
  na paska mar tani persiper ,nji Rrol te Ri .
  Greku karagjozi i shekullit ,qe nuk njef asnji te drejte jo vetem Minoriteteve te shumta qe jetojne brenda shtetit Grek ,si ate te Arvanitasve ,Vlleheve,Turqeve e Armeneve etj minoritete qe formojn pseudoShtetin Grek ,
  perpara se te hapi sqepin prej karagjozi para ksaj Bote ,duhet te njofi Gjenacidin Came , e kerkoj falje shqiptareve te populsise Came ,demshperblej per te vraret ,shtepite e tokat e camerise ,sepse Camet dhe Shteti Shqiptare , s’ka ndermend do ta cojne Shtetin Grek ne Gjykaten e Hages nen Akuzen – Krime ndaj Njrezimit !!!
  Eshte me shume se nji vetironi ,qe pikerishte nji nder shtetet me te ndyre te Ballkanit ,qe jo vetem nuk ka njohur kurr ate ndjenj te Fqinjesise mire ,edhe pse si shtet i ka pervetesuar gjysmen e teritorit Shqiperise ,edhe pse Faktori Shqiptare ne Greqi , ka qen ne cdo epoke vendimtari per exzistencen e atij shteti ,qofte duke i cliruar nga Turqia ,qofte edhe mbas saj . E megjithate ,ky surrat qe del ktu ,kjo rrace bastardesh aziatike ardhur nga fundi Botes aty ku jane sot , i vrane pas kraheve shqiptaret ,ne Pabesi .

  Eshte jo vetem qesharake ,por absurde ,qe nji shtet si Greqia ,e cila hyri nga porta e pasme ne Bashkin Europian ,e qe de-fakto eshte nji shtet i falimentuar e s’ka asnji peshe ne BE, qe jeton e financohet nga kjo BE- mbahet me litaret Europiane per mos te rene ne fund te Detit ,kercen si gabeli perpjet sapo ka lyer sumen e tij te qelbur me vajin Europian dhe guxon ti tregoj shteteve fqinje se nga kalon rruga per ne Be-apo Nato .S’do desha ta zgjas . Por nqs do isha un nji poltikane Shqiptare ,do t’ju thoshja ;
  ——————————————————-
  Ate vote mashtruse ,qe keni ju nga BE-ja futeni pas ne ate vryme ,sepse ndoshta kuptoni me mire ,
  se sa vleni ne kte Bote fallso.

  Reply to this comment
 2. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar January 15, 18:49

  O Qirje pavlopoqiri kur kemi qen ne europian ju nuk ishit akoma ne kete dynja. Ti ne radhe te pare nuk ke fytyr europiani, ty te kane mare borxh ne pakistan. Ka ikur koha juaj eqi se qi, u ka mar Kisha ne qafe.

  Reply to this comment
 3. spiros January 15, 19:17

  NUK ME VJEN KEQ DEKLARATA E KETIJ KLLOUNI I ZGJEDHUR PRESIDENT ENKAS PER TIU PERSHTATUR GREQISE SE SOTME!LIGESHTOHEM SE KU ESHTE KATANDISUR GREQIA DUKEU PERFAQESUAR NGA NJE KONE QE U RRIT PAS K.KARAMANLIUT E SOT GJENDET NE POLTRONIN ME TE LARTE TE KETIJ VENDI!TURP PER ATE VEND E MIRESI PER NE KUR GJENDEMI PERPARA KETURE DEKLARATAVE BOSHE TE KETyRE SHARLATANEVE QE PASI SHKATERUAN ANIJEN GREKE KERKOJNE TE DREJTOJNE EDHE ANIJEN SHQIPETARE JO DREJT BRIGJEVE POR DREJT FORTUNAVE!PROKOPISKY PALI KARI KA NJE GJE POZITIVE NE FYTYREN E TIJ QE EDHE KUR DON TE TE BEJE KEQ ESHTE QESHARAK!NJE GARETAR I TALENTUAR GREK KETIJ DIKUR I THERRISTE ME NOFKEN -GURUNJI ORTHI-!

  Reply to this comment
 4. Adih January 15, 19:21

  Ne spo ja japim shqiptare tane pronat ,ky venizelloja ,pretendon pronat e minoritareve Grek ????.
  Me fal se harrova ,po me pronat came cfare behet o venizello ?

  Reply to this comment
 5. Epo kjo pune! January 15, 19:27

  po mori mend e tu BE, te befsha topin ty e BE bashke, po si brenda si jashte, do vije haku tek i zoti dhe do katandiseni shtet leshi e picirruk ne rajon se e keni trurin komplet bosh, c’ne ju me helenet e lashte qe u asimiluan me pas prej dyndjeve aziatike. te vetmit autokton kemi mbetur ne qe ishim edhe para heleneve te lashte. Ju fytyra zift taze, bini ne sy sapo shkelni ne kryeqytetet e BE, stononi komplet ne surrat, ligesi, pislleqe…

  Reply to this comment
 6. tz January 15, 20:01

  lekuren te shikosh mund te thuash se cfar rrace jevgu je.edhe pse arvanitet kane zbardhur lekuren e grekucave por jo tenden

  Reply to this comment
 7. noch ein mal den Wertlosen mensch von Augen geführt January 15, 20:37

  per cfar leshimesh e ka fjalen ky sharlatan ,
  qe ala ne kte shekull ,si shtet ,
  vazhdojn nji politike Mesjetare ,
  sepse karikohet nga pas ,nga kablli Trefazor Europian .
  Ktyre i duhet kujtuar se , u ben pjes e asaj BE-se ne menyren meqesharake ,duke falsifikuar Bilancet e Shtetit Grek ,i cili deri kur eshte krijuar nga Gjermani Otto ,ka qen si shtet gjitmon i Falimentuar ,sepse funxionojn ne gjithcka si mashtruesa . Edhe ne europe kudo kan qene ,hapin Firma fallso ,te mbeshtetura nga Banka mashtruse Greke dhe kur i ndjekin nga Europa ikin si ata qent e rrahur me bishte nder shale , profesioni greku ne Europe eshte Mashtrues me ordinere .Ashtusi kan vepruar tere jeten me mashtrime ,me historine ,ashtu vazhdojne edhe sot si njerez ordinere te ksaj Bote .Nqs kta sharlatan ,do ti linte Europa njiher te vetme .pa ndihma ,te vetem ,si Shqiperia gjithe jeten ,kta do shkojn andej nga kane dale ,brenda nji kohe te shkurter . Kombi mashtrusave ordinere.

  Reply to this comment
 8. Z/K January 15, 23:22

  Greqia e presdidentit Grek dashuron te josh te drejtate veta me thurje interresante qe i porosit shqiptaret dhe maqedonasit na lini rehat me interresat e tua se bien ndesh me te drejtat tona si dhe me të drejtat themeltare të njeriut posaçërisht e drejta mbi pronën dhe të drejtat e minoritetit.
  Po pse e keni mbajtur ligjin e luftes.Per te garantue te drejtat e prones se Cameve ne favorin tuaj.Kjo simbas juve nuk bie ndesh me te drejtat themelore te njeriut grek per dashuri oreksit nuk bie ndesh as me ato te drejtave europiane.Ketyre pelivanlleqeve jane prone e drejtesise greke.Ku Greket i shesin edhe si drejtesi Europiane.Do vije dita e kerkesave mbi te drejtat e pronave dhe minoritetit Cam.Zgjidhja do behet me cdo kusht nga vete greket dhe shqiptaret.Vendimi do behet nga BE dhe USA.

  Reply to this comment
 9. mirel January 16, 00:02

  Je ne rregull Pavlovaqi.
  Leshimet i ben Shqiperia: ju hapni gojen dhe e keni gati cdo gje.
  Shqipkaret vetem llomotitin qe jane patriote.
  Bushati kercen si jevgjit pas mareveshjeve.
  Greqia ngre flamurin ne Vorio-Epir..
  Shikoni si mburren komentuesit, dhi e zgjebosur e bishtin perpjete i thone kesaj pune.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*