Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kërkesën e PD për Nëpunësin Civil

Redaksia Online November 26, 2013 13:40

Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kërkesën e PD për Nëpunësin Civil

Gjykata Kushtetuese rrëzon kërkesën e PD për aktin normativ. Kushtetuesja ka hedhur sot poshtë kërkesën që një grup deputetësh të opozitës dorëzuan disa javë më parë për shfuqizimin e aktit normativ të qeverisë për ndryshimet në statusin e nëpunësit civil. Vendimi u lexua nga kreu i Gjykatës Kushtetuese.

 

PD çon në Kushtetuese aktin normativ të qeverisë për ligjin për nëpunësin civil

Në 3 tetor, Partia Demokratike çoi në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për rrëzimin e aktit normativ të qeverisë, me anë të të cilit shtyhet me gjashtë muaj hyrja në fuqi e ligjit për nëpunësin civil.

Padia u dorëzua nga nënkryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Eduard Halimi.

“Depozituam sot në emër të grupeve parlamentare të opozitës kërkesën për shpalljen si antikushtetues aktin normativ të kryeministrit që bëri zero  në pak minuta një ligj që u votua në mënyrë unanime. Kërkojmë pezullimin e menjëhershëm, pasi kushtetuta duhet të respektohet, parlamenti duhet të respektohet. Ç’kuptim ka Parlamenti, nëse vendimet e tij anulohen nga kryeministri?”, tha Halimi.

 

Redaksia Online November 26, 2013 13:40
Komento

8 Komente

 1. antipod October 3, 11:33

  hal imi eshte nje nga kanakaret dhe studenti qe ka marre zgjuarsine dhe diturine e pedagogut te tij te dashur kreshnik spahiut.

  Reply to this comment
 2. Nas Qypi November 26, 14:20

  Halem, ri si shit nashi.

  Reply to this comment
 3. titi November 26, 15:43

  Kryetari e ka emrin Bashkim Dedja.

  Reply to this comment
 4. shpatar November 26, 18:35

  Une nuk do te komentoje se ceshte ky Halimi .Ajo qe me ngacmon ndergjegjen eshte ti them bravo Drejtesise opa ta marre si nje shenje servilizmi ndaj Pushtetit te Rames .Po qe kjo e dyta nuk do te me beje entusjazem per kthesen e saje .

  Reply to this comment
 5. Pranga "thuthuqit" November 26, 18:41

  -Z.Rama populli do te largoje nese Ju nuk denoni Bab s-Aliun me cunat e tij “trima” qe vodhen, dogjen dhe vrane 23 vjet shpetaret dhe ekonomine e Shqiperise.

  -Z.Rama, vepro shpejt dhe deno me BURG keta maskarrenje …. perndryshe populli do ngrihet ne kembe !

  Reply to this comment
 6. Gava November 26, 21:49

  Ndryshe …populli, po rri hajzer te te thote ” ike pirdhu …pordhaman ” ! Po ecen ne gjurmet e Nano fenducit, i cili rr hir te nje rehatie pushteti e fali salibanditin dhe e rehabilitoi…!
  Po ece ne kete rruge shume shpejt do ta shohish vehten
  ….me kembe perpjete ! Degjove RAMA ?

  Reply to this comment
 7. Gava November 26, 21:55

  Populli nuk ka me c’te humbasi.Pare nuk i jep dot, qetesine nuk ja jep dot se sa del figura shtrembanuke e salibanditit dhe cacarohet duke tundur koqet e fishkura ne foltoren e palacollekut( parlamentit) popullata behet per serum.
  Me nje ze te brendshem thone: Prape kjo murtaje, po na can te gjitha trapet ?Sos qe u ngop duke vjedhur ky kusar i ndyre por dhe te na tonde ato te fishkurat para surreterve?
  Mbushja ore dosjen dinga dhe nisja atij ….se mbase ne ate stan nuk do jene te gjithe …epileptiket bashke

  Reply to this comment
 8. KADAFF November 27, 09:47

  CMENDURI: Juristja e Rames i thote Gjykates Kushtetuese sot se “Qeveria mund te ndryshoje Kushtetuten me Akt Normativ ne qofte se e gjykon te arsyeshme per nje nevoje urgjente”!!! A ka shkolle juristja? Tek cila kioske e ka marre diplomen? Kjo i ngjet tahirit qe pasi ngeli 2 here ne juridik ne itali dhe tentoi vetevrasjen atje, u kthye ne Shqiperi te merrte nje diplome (se edhe kur eshte diplome tek kioska eshte gjithsesi eshte me mire sesa vilajet qyrku pa hic diplome), dhe para 2 javesh na tha me ze dhe figure se “Ligji eshte nje teknikalitet i parendesishem”. Di gje njeri aty cfare eshte shteti ligjor?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*