PD i përgjigjet Ambasadës Amerikane, publikon email-et

June 8, 2016 19:42

PD i përgjigjet Ambasadës Amerikane, publikon email-et

Në një dalje të pazakontë pas qëndrimit të ashpër të partnerëve ndërkombëtarë, Partia Demokratike përmes nënkryetarit të Komisionit të Posaçëm për reformën në drejtësi ka deklaruar se vendet e rezervuara kanë qenë një propozim i OPDAT-EURALIUS dhe më pas Venecias, të cilën opozita e përzgjodhi.

“Kemi patur zhvillime të cilat na kanë çuar deri këtu dhe në këtë moment e vetmja pikë që na ndan është çështja themelore për moskapjen e sitemit të drejtësisë, që është modeli me të cilin do të emërohen zyrtarët më të lartë të sitemit të drejtësisë. Sot do t’ju paraqesim një numër faktesh dhe provash që provojnë qëndrimin fleksibël të PD mbi bazën e propozimeve të bëra nga partnerët ndërkombëtarë OPDAT dhe EURALIUS dhe sëfundi dhe nga Venecia.

Këtu kemi një email të datës 10 shkurt, ku na janë paraqitur ne opozitës në nivel politik dhe ekspertësh një numër zgjidhjesh propozimesh nga OPDAT dhe EURALIUS lidhur me modelin e emërimit të zyrtarëve të lartë të sistemit të drejtësisë. Janë një numër alternativash që përfshin ndër to dhe modelin e vendeve të rezervuara. Me propozimin e partnerëve ndërkombëtarë na u dha mundësia të përzgjidhnim një nga këto modele”, tha Bylykbashi.

Një ditë më parë, kreu i PD-së, Lulzim Basha gjatë takimit me deputetë tha se, opozita kishte zgjedhur një nga variantet që kishte propozuar misioni i SHBA-së, OPDAT, atë të “vendeve të rezervuara” dhe se ambasadori Lu u ka thënë gjatë një dreke në rezidencën e tij që për cilindo nga versionet që do zgjidhnin ai do ta detyronte Ramën ta pranonte.

June 8, 2016 19:42
Komento

18 Komente

 1. Genti June 8, 19:49

  Ore juve o jini te mbaruar o tallni menderen sic kini bo plot 26-vje,BENI PUBLIKE DOSJEN E GAMORIT TE HASIT MIN TE UDB serbe flamur noka kete beni o plera,mos luani me zjarrin duke shantazhuar perendimin+SHBA duke publikuar e-mailet,ju erdhi ngordhja o qelbesira qe kini qelbur kombin plot 26-vjet,..

  Reply to this comment
  • kujtesa June 8, 21:19

   Po i vjen ngordhja qenit!
   E mbani mend Salehun ne vitet ’95-97?
   Ju kundervu Amerikes me keqe se Enveri kur fliste per imperializmin Amerikan. Dhe fundi i Salehut erdhi aq shpejt sa edhe vete ai nuk e kuptoi.
   Tani,keta ‘xhonshqiptaret” e tjere te PD,po digjen shume shpejt ne kariere.
   Megjithe hajdutlleqet qe kane bere, dihet se ai vendi me 7 penxhere, ka edhe per keta disa krevate bosh.
   Kot nuk thone:-e verteta vonon por nuk harron!
   Ike Saleh,me gjithe Lulke e Bylykbash!

   Reply to this comment
 2. Mamurrsi trim June 8, 19:53

  Shantazh ambasades amerikane?
  Po perseritet historia me duket.

  Reply to this comment
 3. TJ June 8, 19:55

  Po dihet! Berisha ose e ben ose vdes! Do or die! Nuk ka zgjidhje tjeter! Dhe Berisha do te fitoje me te gjitha mundesite e tij! Qofte me vdekjen e tij politike! Por do te marre me vete shume njerez,si puna e faraoneve qe mernin edhe sherbyesit ne Piramide! Gallata Berishiane do te jete madheshtore!

  Reply to this comment
 4. Genti June 8, 20:30

  Me duket se keshilltaret e berishes qe ja sugjerojne kete gje duhet te jene artur zheji+arjan cani..

  Reply to this comment
 5. marie June 8, 21:31

  kush i ha llogjet qe thoni ju,fakte ate duam qe te na mbushni mendjen,foto te email nga ambasada,ndryshe ju beni llogje sic deri tani,mashtrusa!

  Reply to this comment
 6. Arben June 8, 21:43

  ME EMAIL, PA EMAIL, DREJTESIA DO TE BEHET, SEPSE E DO POPULLI SHQIPETAR.

  Reply to this comment
 7. Treviso June 8, 22:30

  Kjo eshte pergjigja me e madhe e 25 viteve qe partia mafjozeDemokratike i pergjigjet SHBA_se.
  Me kete pergjigje qe japin tregojne falimentimin e plote te politikes se tyre. Eduart Selami duhet te marri organizimin e ri te Partise Demokratike. Te nisi programin e ri te partise dhe te filloje sa me shpejte nga puna per te bere opozite, sebashku me skuadren e tije. Eshte momenti me i volitshem per skuadren e re qe do te vazhdoje opoziten e vertete.

  Reply to this comment
 8. Lennard June 8, 22:36

  Jane trembur shume.Eshte nje liste e madhe te korruptuarish dhe shperdoruesish.Provat per ta jane vilat qe kane ngritur ne rrethinat e Tiranes dhe ne plazhet me te mira..Kane vene dore rendshem ne pasurite publike si dhe jane pergjegjes per shume krime dhe shkelje ligjore.Dridhuni TIRANE se u ka ardhur SOSJA.

  Reply to this comment
 9. ALBAN DEGA June 8, 23:20

  URDHERI I DYTE THYEN TE PARIN

  Akoma nuk ta ka mesuar Mareshalli kete rregull elementare te Partise – kazerme qe ti ia ke vetem celesat e kashtes!
  Mos harro se selia juaj eshte SHQUP-i.

  Reply to this comment
 10. me shprese June 9, 00:03

  presim fitore per popullin, sepse deri tani jane tallur me popullin,
  shpresa vdes e fundit

  Reply to this comment
 11. Alben June 9, 01:22

  Nuk mbushin mire keta!

  Reply to this comment
 12. ABC June 9, 02:16

  Nuk e di por kjo eshte nje VETVRASJE POLITIKE . PD-ja ne zgjedhjet e ardhshme ta deklaroje veten si shoqate me mire dhe jo me si parti. Edhe sikur ambasadori Lu te kishte sygjeruar dicka te tille per “vendet e rezervuara”, ai mbase do thote se ishte vetem nje sygjerim dhe atij nuk i takonte te kundershtonte nje vendim te eksperteve sepse vet nuk eshte ekspert ne kete fushe. Por nuk ma do mendja se do beje ndo nje koment dhe heshtja e tije ndaj Berishes dhe Lulit do jete akoma me hidhur sec e prisnin karagjozet dhe kamikaze e PD-se. Kjo eshte tamam nje levizje pe te deshperuari. Beni gati valixhet se ju erdhi ora me se fundi. Mbase vetem Koreja e Veriut do ju jap azil politik pas kesaj qe bete.

  Reply to this comment
 13. Dhimbia e madhe D. June 9, 02:37

  Faleminderit tw paktwn nuk na paraqisni atw dyshen bastarde B.B.
  Partia Demokratike tw bwhet vwrtet DEMOKRATIKE si qwllimi nw krijimin e saj uzurpuar pseudo-demohratwt.

  Dhimbia e madhe D.

  Reply to this comment
 14. ALBAN DEGA June 9, 04:43

  Opinione

  THANK YOU US- EU BROTHERS !

  – Pavaresia dhe Clirimi i dyte i Shqiperise

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimi Evropian u dhane fund spekullimeve, mashtrimeve, trillimeve dhe intrigave te Sali Rrrenes dhe Lulezim Genjeshtarit.
  Ne nje ze , ne nje kohe dhe me te njejtin qendrim ato shpallen hapur e vellazerisht qendrimin e tyre te vendosur kunder SHQUP-it per Reformen ne Drejtesi, si nje emegjence kombetare dhe ceshtje jetike per shqiptaret si popull e Shqiperine si shtet.
  Te votohet Reforma nje minute e me pare dhe cdo deputet te votoje sipas ndergjegjes e vetedijes se tij te lire demokratike dhe qytetare e jo sipas urdherave e nen kercenimet e Sali Impunitetit e Lulezim Antishtetit.
  Cka i dini deputetet! “Ushtare te Partise dhe Shokut Enver” apo marioneta ne duart tuaja te lara me gjak e me hajni! Marrja qofte me impunitetin dhe korrupsionin tuaj pa fund e pa ane!
  Mallkuar qofshi o kusare e vrastare te mallkuar! Eshte “urata” nga mijera nena e motra veja, femije jetime e pleq pa femije te 97-es e Gerdecit, te Orantos e 21 janarit… !
  Thank You US and EU Brothers!
  God bless USA and EU !
  Kjo Reforme jetike e urgjente per shqiptaret e Shqiperine krahasohet me Paavaresine Clirimin e dyte te Shqiperise
  Eshte Reforma qe do te cliroje shqiptaret e Shqiperine nga skallaveria e korrupsionit dhe skllaveria e impunitetit.
  E meritojme !
  Jemi populli me properendimore e me proamerikane ne Bote!
  Jemi populli e kombi i Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe Nenes se Perboteshme Tereza!
  Asnje popull ne Lindjen ish- komuniste nuk shkallmoi ish- diktaturen me barbare me kushtrimin :
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  – E duam Shqiperine si Amerika Demokratike!…
  “USA…. EU…
  We love You
  We love You! ”
  Ishte edhe thirrja e grevisteve te urise ketu ne Nju Jork kunder “Bandes se Gangstereve ” dhe kunder “kesaj Mafie qe ka dale krejt jashte kontrollit ” qe na i mori peng jo vetem aspiratat tona por edhe Shqiperine me flamurin e tyre te rreckosur dhe me slloganin ” Ne Saliu, me Saliun, per Saliun ” te impunitetit e antishtetit.
  Drejtesia vonon por asnjeher nuk harron !
  USA…. EU…
  We love You!
  We love You !

  Reply to this comment
 15. Mark uk June 9, 08:50

  Sa here i ferkoni duart ju demonet e kuq.Keni qe nga viti 1990 qe thuani kto fjal per PD,dhe kryesisht Sali Berishen.Mos anderroni se do ja arritin qellimin se do hakmerreni per permbysjen e baballarve tuaj.Se shpejti do perseritet aja shprehja qe ishte ne fillimet e demokracis: Te sheshi te sheshi e hellem qelbesiren.

  Reply to this comment
 16. Malsori June 9, 10:43

  Bravo cubat e UDB-se. Po e “shkaterrojne” imperializmin Amerikan.

  Reply to this comment
 17. DetariAl. June 9, 11:03

  O Mark uk, ore Mark uk,
  ti me nder te ha m.t!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?