PD dorëzon “amendamentin e dekusarizimit”

May 12, 2016 10:36

PD dorëzon “amendamentin e dekusarizimit”

 

Demokratët kanë depozituar këtë të enjte në Parlament atë që e quajnë “amendamentin e dekusarizimit”. Propozimi është bërë i ditur nga kreu i demokratëve. Lulzim Basha në një spotim në rrjetin social Facebook.

Bëhet fjalë për një ndryshim në Kushtetutë që PD-ja kërkon të bëhet, që konkretisht i referohet ndalimit të rikandidimit ose emërimit në funksione publike të atyre që humbasin mandatin e deputetit.

Ky amendim vjen pak ditë pasi Gjykata Kushtetuese vendosi t’i heqë mandatin e deputetit, socialistit Koço Kokëdhima.

May 12, 2016 10:36
Komento

1 Koment

  1. polua May 12, 15:47

    Ne nje shtet demokratik nuk mund te ndalosh asnje shqiptar te zgjedhe dhe te zgjidhet. Mund ta kufizosh ne kohe por jo te ja mohosh tere jeten se dhe ne statutin e partise punes thuhesh qe çdo antar partie ka te drejte te zgjedhe dhe te zgjidhet. Ana tjeter eshte se si do ja mohosh nje qytetari, kur nje te burgosuri ja lejon me shume gjera qe eshte dhe ne privil lirie. Keto jane ligje private sipas deshires se nejrit apo tjetrit, por mos harroni se preket ligji universal i lirive dhe te drejtave te njeriut dhe ket qe e propozojne jane kunder lirise dhe demokracise per ta kthyer pushtetin ne pushtet diktatorial ne demokraci.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim