PD: Gjykata i dha të drejtë drejtoreshës së INSTAT

November 26, 2013 09:50

PD: Gjykata i dha të drejtë drejtoreshës së INSTAT

Partia Demokratike bën me dije se Gjykata e Tiranës, ka hedhur dje poshtë si të paligjshëm vendimin e Kryeministrit Edi Rama për lirimin nga detyra të Drejtoreshës së Statistikave, Ines Nurja si dhe kthimin e saj në detyrë. Në një konferencë për shtyp, koordinatorja për mediat në Partinë Demokratike, Silvi Bardhi akuzoi kryeministrin Edi Rama se ka shkelur ligjin me shkarkimin që i bëri drejtoreshës së këtij instituti dhe se Partia Demokratike e denoncoi rastin. “Partia Demokratike inkurajon gjykatat të vazhdojnë pa u trembur në misionin e tyre për të bërë drejtësi dhe për të mos lejuar qeverinë e vendit të shkelë ligjit, të drejtat e qytetarëve dhe dinjitetin e tyre human”, u shpreh Bardhi.

 

November 26, 2013 09:50
Komento

5 Komente

 1. Marin November 26, 09:44

  Per kete zonjen i kemi bere nje here komentet, doni t’i bejme perseri?

  Reply to this comment
 2. jozefinka topalloviçi November 26, 09:53

  Pushimi nga puna i Ines Nurjes ka qene sa arrogant aq edhe arbitrar, dhe jo sepse kete e tha gjykatesi i radhes, apo Silivi Bardhi e viçidolasve te Shiqere Berishes, por sepse ne nje shtet modern maredhenjet me nepunesit civile jane te organizuara me ligj, qe per nusen e shtepise se Kleanthi Shtetos eshte thjesht nje numur frazash te shkruara ne nje cope leter, pa asnje vlere.
  Ne se Nurja ka abuzuar me fondet ne dispozicion apo me poziten e saj duhej denoncuar ne prokurori.
  Ne se Nurja eshte e pa afte (siç kam konstatuar nga rraportet qe ka nxjerre Instituti qe ajo drejtonte) duhej provuar me fakte pa aftesia e saj profesionale, paçka se eshte e mbushur me tituj e master pa asnje vlere.
  Ashtu si Nurja mund te jene edhe qindra te tjere te ngritur ne piedestale nga çuni i Shiqeres se viçidolit dhe zgjidhja eshte nje dhe vetem nje: konkursi.
  Nese Nurja eshte e afte konkursi eshte zgjidhja reale dhe e korrekte per te patur nje administrate civile te denje per nje shtet modern, kandidat per ne BE.

  Reply to this comment
 3. ra ta si November 26, 12:10

  ines nurja eshte nje mushke e eger ,servile deri ne qelize e sales.Ne detyre eshte emeruar si staf politik dhe ne momentin qe partia e saj humbi duhet te largohej. Ne te vertete ketu del shume qarte ne pah fytyra e gjykates qe eshte totalisht ne sherbim te saliut.

  Reply to this comment
 4. lisdushku November 26, 13:01

  Ne kete rast ka mbivendosje emerimesh.Paraardhesi i Nures eshte pushuar nga puna politikisht nga PD dhe e ka fituar para Nures te drejten per t`u kthyer ne detyre ashtu si mijra profesioniste te administrates te larguar me force nga detyra deri edhe per flokesh(kujtoni rastin e bashkise se Tiranes,te filmuar me ze dhe figure).Grate e PD jane nena,jane motra,jane krijesa te pafajshme qe pjellin femije..Po ato grate e administrates se bashkise Tiranes,qe u terhoqen per flokesh,nuk jane nena,motra,gra,krijesa qe pjellin ne maternitetin,`Niko Glozheni`,apo jane shterpa hibride si Zana Zhuka.!?

  Reply to this comment
 5. kot November 26, 13:27

  Lisdushkut
  Ato grate e bashkise ishin antare te kshillit bashkijak te Ps. Se dyti administrata e bashkise ndrrohet ne tere boten kur ndrrohet kryetari.Mbesin vetem puninjes te thjeshte fare punetore;
  Administrat e bashkive dhe komunave jane me kontrate te perkoheshme ne tere boten;Nuk kane statusin e punonjesit civil.Nuk ka gjykate ne bote qe te mbron kur largohet kryetari po qe ne bqshki apo komuna se kontrata mbaron kur iken kryetari.Zgjezdhja e punojsve te bashki komuna eshte e drejte eskluzive e kryetarve.Kryetari cakton edhe nenkryetarin e shefat e te tjeret

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim