PD: Guvernatorin e zgjedh Nishani, s’ka nevojë për negociata me Ramën

November 2, 2014 15:21

PD: Guvernatorin e zgjedh Nishani, s’ka nevojë për negociata me Ramën

Zgjedhja e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë është një e drejtë Kushtetuese dhe ekskluzive e presidentit të Republikës, ndaj dhe negociatat në këtë proces janë të panevojshme.

Kështu shprehet deputeti demokrat Edmond Spaho në lidhje me procesin e zgjedhjes së guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, në një kohë që presidenti Nishani dhe kryeministri Rama kanë zhvilluar disa takime mes tyre për të gjetur konsensusin për kreun e bankës së shtetit, pas shkarkimit të Ardian Fullanit.

Ndërsa kundërshton gjithashtu idenë e hedhur nga kryeministri për një guvernator të huaj në krye të Bankës së Shqipërisë, Spaho thekson se mungesa e guvernatorit nuk ka ndikuar në parametrat makroekonomik të vendit, por megjithatë zgjedhja e tij duhet të jetë e menjëhershme.

“Banka e Shqipërisë, mbikëqyret nga institucione të tjera ndërkombëtare, ndërsa mungesa e guvernatorit mund të ketë ndikuar vetëm në menaxhimin e brendshëm te saj”, thekson Spaho.

Qëndrimi i deputetit demokrat vjen në një kohë kur pritet që presidenti Nishani t’i propozojë Kuvendit emrin e guvernatorit të ri.

Pak ditë më parë, Kreu i deputetëve të LSI në Petrit Vasili u shpreh në favor të zgjedhjes së emrit të guvernatorit me konsensus mes Nishanit dhe kryeministrit.

 

November 2, 2014 15:21
Komento

17 Komente

 1. Moza November 2, 15:36

  E drejt kushteruese eshte edhe zgjedhja e nje Presidenti me 71 vota ne parlament, dhe pa pas nvoje per negociata. Si thia Spaho? Ta behet?

  Reply to this comment
 2. Naci November 2, 15:38

  Ose me mire me thene e zgjedhe Berisha ngaqe Nishani eshte jashqitja e tije.

  Reply to this comment
 3. Meteh November 2, 15:43

  Po perse po vonohet zgjedhja e guvernatorit?Pse nuk hiqen antaret e KM qe paguhen ne disa intitucione?.Pd e di mire qe ate e miraton kuvendi,le ta propozoi presudenti ustallaret:SAL-NISHANI.

  Reply to this comment
 4. Labi Vlore November 2, 16:09

  Guvernatorin e zgjedh Parlamenti me Propozim te Presidentit.Pra,MustaqeMiu gjen nje emer dhe ja propozon Parlamentit per ta zgjedhur.Duhet rakordim midis ketyre dy Institucioneve.Sepse nese Mustaqemiu propozon nje kamikaz politik te PD-se per Guvernator,nuk ka se si ta votoje Parlamenti.Me mire pa Guvernator sesa me nje vegel te Sali Bushtres ne krye te Bankes se Shqiperise.Nuk e zgjedh dot Presidenti.Ai thjesht propozon emrin.

  Reply to this comment
 5. . November 2, 16:27

  … Mirepo ate e vendos “sovrani” ne kuvend dhe

  jo Sakati-PDse vegla kriminelit Sali Bisha.

  Sali Bisha shume shpejt ne burg.

  Reply to this comment
 6. . November 2, 16:30

  ———————————–

  Guvernatorin ? ….

  e vendos me vota sovrani ne kuvend

  dhe jo Ky President plehre e kriminelit Berisha.

  Berisha shpejt do arrestohet dhe per kete njeri ka me “mijra e mijra” prova apo deshmi.

  ———————————————————————————————

  Reply to this comment
 7. shpatar November 2, 16:48

  Reforma administrative ,territorjale ,ne drejtesi,zgjedhja e Guvernatorit ,ne FA e ku ta di me qenkan kopetence e Presidentit te zgjedhur nga Partia .Nuk po kuptoje se kush i ka fituar zgjedhjet koalicjoni PS-LSI apo Pd .
  Kjo qe po ndodh, mbas largimit dejure te Berishes, tregon se ai komandon perseri.Ketije fakti i jame trembur qysh mbas deklarimit te humbjes se Pd dejure mbasi defakto Berisha vazhdon te jete ne drejtim me duare te ndyra .Shteti Rrum-Palle i Berishes nuk ka rene bile eshte pozicjonuar me shume marifet qe shqiptaret nuk po kuptone se kush komandon .
  Nuk di .Te lutem mos me pyet .Se cfare po ndodh nuk arrije te kuptoje kete mosndeshkim.Kudo qe trokasim ose na dalin te LSI ose te PD e cemer .A i fituat zgjedhjet vazhdon te pyesi .Lere !!!!!.Qenka si fitorja e Pirros . I shikon ata djem e burra qe luajne domino .Dikur te nderuar tani luajne nga mengjezi e deri ne darke domino .Pse keshtu .Mos pyet .Bile e kane per turpe te thone se kujte krahu i perkasin .Po ti cthua .Jane pa goje .Me siguri jane te PS .Po thuaje dreqin se kete kerkoje te di .U nxeva shume mbasi shumicen e atyre qe luanin i njihja .
  O te vdekur .Mortja qe su ha .Dorzuat armet dhe kohen e kaloni neper lulishte duke lozur domino .Me kthehet njeri prej tyre.Lena ne hallet tona .Me padurim e prisnim te fitonim zgjedhjet se Saliu na syrgjynosi 8 vjete per te vendosur pinjollet e tije analfabete e te korruptuar .Nuk la hajdute ,kriminela e puta pa rregulluar .Rama -Meta duan te fusin nje dimesjon te ri kur ne jemi perdhosur sa ska ku te veje .Nuk kerkojme lemosh.Te ma punesoje .Po deshen te gjitha vendet e punes ti bejne me konkurs e te rrije ai qe e meriton pa influencen e Partise . Kjo kulture do kohe hidhet nje lojtar qe mbante ne dore dopjo gjashten .Na ka mbetur kjo dhe ska burre nene te te shpetoje nga kjo katraure shqiptare .
  Si keto ka dhe shume te tjera qe defektin duhet ta gjejne ne themelet e shteti Shqiptare e mbi te gjitha tek Kushtetuta e vendit .

  Reply to this comment
  • plaku November 2, 22:58

   shpatar,
   Me vjen keq por ne lidhje me zgjedhjen e guvernatorit ka te drejte “Labi Vlore.”
   Ne kushtetute ne lidhje me guvernatorin e bankes thuhet :

   Neni 161

   1. Banka Qendrore e shtetit është Banka e Shqipërisë. Ajo ka të drejtën ekskluzive të nxjerrjes e të qarkullimit të monedhës shqiptare, të zbatimit të pavarur të politikës monetare dhe të mbajtjes e të administrimit të rezervave valutore të Republikës së Shqipërisë.
   2. Banka e Shqipërisë drejtohet nga një këshill, i cili kryesohet nga Guvernatori. Guvernatori zgjidhet nga Kuvendi me propozim të Presidentit të Republikës për 7 vjet, me të drejtë rizgjedhjeje.

   Cdo shtet ka ligji dhe ligji themelor i cdo shteti eshte kushtetuta. Pra, sipas kushtetutes guvernatori zgjidhet nga Kuvendi me propozim te presidentit te Republikes per 7 vjet.

   Diskutimet e tjera jane bla bla bla. Berisha “i mori te gjitha institucjonet e pamvarura” por m.q.s dardha e ka bishtin prapa, thote populli, e hengri kastravecin, sepse populli yne i zgjuar, qe e kishte pesuar njehere nga diktatura nuk desh nje diktarure te re te Sales alla Putin dhe i futi shkelmin Sales me vote. Pra, marrja e institucjoneve nga Sala ishte si te thuash si “fitorja e Piros” kunder romakeve. Ku eshte Sala tani ?

   Reply to this comment
 8. Indrit November 2, 16:56

  edmond spaho ore satrap mendore po si nuk u gjend njeri ne pede-n qe ne koke te kete tru e jo mendere e copa kkk si puna juaj,po si ore e vendoska miu i arave musteqia kapterr jari,hajde ngaterrim zorresh qe kini juve more vemje uroj+lutem shume qe vellezerit+motrat bashkekombas Shqiperise nga jugu ne veri te ndergjegjesohen mire se boll me me plera si juve qe ka mbledhur SHQUP-i keni vjedhur-vrare-etj per plot 23-vjet dhe asnjeri i rangut te juaj nuk shihet burgjeve por vetem Shqiperia toke e djegur..

  Reply to this comment
 9. SALI 21 -JANARI November 2, 16:59

  e zgjedh hitleri me malokun e vuçidolit dhe jashqitjen e shqupit

  Reply to this comment
 10. jozi November 2, 17:54

  nishani ka vdekur me gjyshin tim cfar kerkojn kta te pd kerkojn saliun prap dhe kohe ketij merhumi ka mbaruar

  Reply to this comment
 11. LELA November 2, 19:06

  ME MIRE ME NEGOCIATA APO PA NEGOCIATA? SI THUA SPAHO? PO KU JU SHPIE MUSHKA A “TE VRARE”? KENI VENDOSUR QE OPOZITEN E KETIJ VENDI T’JA LINI NE DORE GRAMOZIT?

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 3, 00:33

   Guvernatorin e zgjedh Jari , Jarit ja zgjedh Saliu, Saliut ja zgjedh Fazlliçi, Fazlliçit ja zgjedh Vuçiçi dhe Vuçviçit UDB-a ( sot BIA ) dhe ja ku u zgjodh !!?? Pastaj, saliu me një urdhër të Udb-së i transmeton tak-fak një urdhër guvernatorit me miratim udba-sh dhe, ky mbushet me dollarë e para, i fut në helikopterin ulur mbi çatinë e BQ e fluturon drejt viçidolit të Beogradit !? Saliu del menjëherë,akuzon z. Rama për zhdukje parash ,kërkon zgjedhje të reja dhe…ja saliu i lanës ngarkon bagazhet dhe vjen në në pushtet… ? E shihni sa ëndërrimtar dhe vizionar është Saliu me zotin Jar apo jo ??? Tani do fle, nesër do themi skenarin nr. 2 ? Duroni ? Tung!

   Reply to this comment
 12. PalokCuca November 2, 22:49

  Po o koqet e PD e “zgjedh” Nishani po ja pjerdh kuvendi sic e ka pjerdhur disa here te tjera!

  Reply to this comment
 13. alfade November 3, 02:02

  Pasi nuk ia dolen me Fullhajnin, PD kerkon me cdo kusht qe ta zgjedhe presidenti Nishanlliu
  sigurisht duke zbatuar urdherat e padronit , ai qe i ka te gjitha dosjet e krimeve te tyre , te vje-
  dhjeve skandalize … ! Qellimi dihet qe duke zgjedur nje governator te tyre , te mos denonco-
  het, ose te mos zbulohet vjedhja e shqkullit te BSH nga ana e Sali Berishovicit …!!!! Kjo eshte
  gjitha dhe vjedhja te mbulohet nga dunat e shkretres se Sahares , idem si tek filmi : ”Ceshtja
  Sabiel”, bash fundi i filmit kur ererat e Sahares i zhdukin shenjat e varrit te Sabielit… !!!!
  O tempora, o mores ! Quo vadis ????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*