PD, homazhe në memorialin e Azem Hajdarit

September 12, 2017 11:40

PD, homazhe në memorialin e Azem Hajdarit

 

Deputetët e Partisë Demokratike kanë përkujtuar sot ish-liderin demokrat, Azem Hajdari 19 vjet pas vrasjes së tij në 12 shtator të vitit 1998.

Demokratët kanë shkuar në memorialin e Hajdarit, ku kanë vendosur tufa me lule në shenjë mirënjohje dhe solidariteti ndaj kontributit të figurës së tij.

Pasi kënduan të gjithë Himnin kombëtar, i pari që mori fjalën para memorialit ishte vet kryetari i demokratëve, Lulzim Basha. “Sot jem i mbledhur për të kujtuar tribunin e demokracisë. Nëse dielli i demokracisë shndrit siç ka shndritur, apo fshihet pas reve të zeza të krimit dhe korrupsionit, ne vijmë këtu për të nderuar dhe ndarë sëbashku dramën e 12 shtatorit. Ne vijmë këtu për të celebruar kujtimin, kurajon dhe mirënjohjen e Azem Hajdarit. Luftën e pa kompromis për demokraci dhe qëndrimin titanik kundër vesit dhe drogës në pushtet. S’do i tradhtojmë kurrë vlerat e tij”, tha Basha.

Fjalën e mori edhe ish-kryeministri Berisha, i cili tha se “Azem Hajdari luftoi për lirinë e shqiptarëve. Ai ka qenë burim i madh frymëzimi për çdo shqiptar, tribun i lirisë dhe njeriu që luftoi për lirinë shqiptarëve”.

September 12, 2017 11:40
Komento

6 Komente

 1. Z/K September 12, 15:18

  Hipokrizia e nji partie ne homazhe para memorialit te gjelatit te pulave te Tropojes.

  Reply to this comment
 2. Everteta September 12, 15:35

  Mbasi e vrate ju jagot e PD se i beni dhe homazhe.Ju beni gjithcka per te mbajtur ate qe ju ka rreshqitur me kohe.

  Reply to this comment
 3. Adi September 12, 16:30

  Cfare homazheshi i beni o te mjere nje hajduti, nje psikopati me kartele, nje te degjeneruari, nje udebashi dhe nje turko-arabi antishqiptar.

  Reply to this comment
 4. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve dhe avoketerit e ligesise. September 12, 17:26

  Perkujtimi i Hajdarit ,nga “lidere e ish lidere” te partise demokratike,do te thote;kur bashkeauoret ne vrasje, shkojne tek vendi i krimit,dhe derdhin lot krokodilesh per te mashtruar e shqyer prene e rradhes,pra popullin e popujt.Kur drejtesia te vihet ne vend,shume nga keto ujqer,cakej dhe hiena,nuke do ti shikojme me tek,vendi i krimit,pra tek busti i Hajdarit.Besoni.Duan apo nuke duan mijte e kenetave dhe komunistet e konvertuar ne nje djalle e gjsem,drejtesia do te behet.

  Reply to this comment
 5. fevzo allati September 12, 19:38

  Cudi si hajdari eshte cuar dhe ka shkuar ne memorialin e vdekjes se pd.
  Cudi

  Reply to this comment
 6. Altin September 13, 01:35

  Azem Hajdarin e vrau Fatmir Haklaj per vrasjen e vllait te tij, pike! Gjithashtu kishin patur edhe perplasje dhe ferkime qe nga 91 bashke. Kjo eshte historia.
  Sipas deshmitareve pervec benzit te fatmiri aty afer ka qene edhe nje foristrade me targa te huaja gati per te vepruar.
  Ata e kishin bere gati planin e vrasjen dhe kishin gjetur njeriun qe e mori ne telefon dhe e preu ne bese hajdarin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*