PD akuzon Artan Lamen: Po vidhet në tenderin 600 mijë dollarë të ALUIZNI-t

October 16, 2015 11:21

PD akuzon Artan Lamen: Po vidhet në tenderin 600 mijë dollarë të ALUIZNI-t

Partia Demokratike akuzon kreun e ALUIZNI-t Artan Lame se ka vjedhur 600 mijë dollarë për një punë që i takonte të kryente institucioni i tij.

Jamarbër Malltezi, sekretar për Turizmin, tha se tenderi i ribërë ka lidhje me matjen në terren të banesave të palegalizuara.

Sipas tij, banesa të tilla janë matur që në vitin 2013 dhe ato janë në serverin e ALUIZN-t.

Ai tha se “tanimë nuk po mbajnë as premtimin për të vjedhur me lezet”.

Malltezi ndalet më konkretisht tek një tender që ka të bëjë me konsulencën për matjen e ndërtimeve në Durrës, për të cilin oferta ishte 600 mijë dollarë.

Njoftojmë Prokurorinë se një akt vjedhje shumë i rëndë prej qindra milionësh po ndodh këto ditë në zyrat e ALUIZNI-t.

“Ku qenkan kompanitë e konsulencës që paskan mbi 200 punonjës të trajnuar dhe me eksperiencë që të tejkalojnë ritmet e ALUIZNI-t që kish mbi 100 punonjës në terren vetëm në Tiranë? Kush kompani konsulence paguhet 8,000 dollarë në ditë? 8,000 dollarë/dita nuk e kanë as studiot më të mëdha urbanistike të Evropës. Pse duhen bërë këto matje nga firma private, kur ALUIZNI e ka strukturën të ngritur prej vitesh, me qindra punonjës me eksperiencë?“, janë pyetjet që ngre dhëndri i ish-kryeministrit, tashmë zyrtar demokrat.

Ai i bëri thirrje Prokurorisë që të nisë urgjentisht hetimet për rastin.

 

October 16, 2015 11:21
Komento

14 Komente

 1. Jimi October 16, 12:31

  More po paskeni qene fare te pacipe, nok late nje per be pa e akuzuar!?
  Ju cdo gje e matni me kutin tuaj,kur ishit ne qeverisje te vendit. Ne nje fare menyre kjo eshte nje veteakuze per ate kohe, s’ka si te shpjegohet ndryshe!?

  Reply to this comment
 2. papi October 16, 12:34

  o qelbesire te q… DELETED sa i pa cipe qe je
  ti ke vjedhe gjithe shqiperine e te vuri saliu si pasardhesin e tij
  se pa pushtet ju do vdisni fare o shkerdhate
  te DELETED argiten dhe ate DELETED dasara llapen

  Reply to this comment
 3. ilir R October 16, 12:40

  Ka shum lezet kur hajdutet akuzojne. Nuk kane turp. Kane privatizuar politiken dhe nuk e leshojne. Pse? Sepse i mbron, po, po i mbron. Nuk ka nevoj shqiperia per keto surrate. Jane pa turp

  Reply to this comment
 4. fshatari. pafshat October 16, 13:07

  Koke k..ri
  Koke k..ri
  Nder hajdutet
  Eshte i pari
  Ne podium
  Ai kerkon
  50%
  Qe i takon

  Reply to this comment
 5. cani October 16, 13:45

  More shejtan!
  Edhe ti do te ndjekesh vjerrin?
  Po ishte tjeter kohe atehere more hajvan pa kapister.
  Yffffff….fare e keqe…

  Reply to this comment
 6. tani October 16, 14:55

  E kam per te peste komentuesit e mesiperm.Po per problemin qe flet shkrimi,nuk keni asnje koment,apo me heshtjen tuaj dhe anashkalimin qe I beni,e miratoni plotesisht.Faleminderit.

  Reply to this comment
  • mondi October 16, 16:37

   po cfare merresh keto jane te paguar nga mjafti. Llogjika e tyre eshte, ju vodhet pse i bini ne qaf ketyre vjedhesve te rilndjes. Ketu o plak eshte per ti qr te gjitheve.

   Reply to this comment
 7. Albi_I October 16, 16:41

  O komentuesa budallenj, a e degjoni ca behet apo jo? Aluizni ngre struktura paralele dhe paguan veten, dmth stafin, dmth drejtorin per te bere punen qe ne fakt e paguajme njehere me taksat tona. Eshte vjedhje e kaluar vjedhje.

  A ka bo pislliqe Abi ne Jug? Po mer sa te duash, po se nuk e rrasin mrena keta rilindasit? Po nuk e rrasin qe ju te merreni me ate teksa ata vazhdojne e vjedhin pra.

  Reply to this comment
 8. Agim Cani October 16, 16:52

  …o Jamarber hajduti…
  …ve nje mere tjeter…
  …quaju Seb Muti..
  …se ate ke ne zemer…

  Reply to this comment
 9. Samiu October 16, 17:44

  pse genjen mor horr dhnderush horri….une kam bere deklarimin qysh ne 2006 dhe nuk me ka aedhur asnjeri ende per matje….

  Reply to this comment
 10. NA ISHTE NJE HERE,,,,,,, October 16, 18:03

  O TANI,,,, NGA SHKRIMI,, PROBLEMI MUND TE EKZISTOJE,,POR JO TE NA E VERI NE DIJENI KY MAFJOZI I FAMILJES BERISHA ME NE KRYE PADRINON BERISHA,,,,,NUK NA INTERESOJNE PROBLEMET QE NGRE KY LEGEN,,,KY DUHET TE ISHTE NE BURG ME GJITH SOROLLOPIN E TIJ,,,, NUK I TAKON KETIJ TE AKUZOJ DHE TE VERI NE DIJENI SHQIPTARET PER VJEDHJE DHE KORRUPSION,,,,KY ESHTE HAJDUTI NUMER NJE I SHQIPTAREVE,,,,,TJA LERI DIKUJT TJETER ROLIN E AKUZUESIT PER VJEDHJE,,,KA NJEREZ TE TJER TE PASTER,,,,HIDHI BENZIN ZJARRIT SE DO DIGJESH VETE,,,,,, TE DHJEVSHA EMRIN JAMARBER,,,,TI JE SERB SI VJEHRRI DHE VJERRRA JOTE,,,,QE I NXORRET UJET ZINJ SHQIPERISE,,,,PFFFFFFFFF

  Reply to this comment
 11. Rob zoti October 16, 19:26

  Ky mund et jete plere dhe kaluar pleres, po kesaj
  Radhe ka et drejte . Tan lamja bashke me arben
  Dervishaj po bejne kerdine me keto matjet ne terren
  Kane a Skane nja 10 studente qe po I paguajne
  Nga dy lek , po bejne sikur po bejne ca matje dhe
  Vizatimet dhe po fusin ne xhep miliona lek . Futini ne
  Burg keta dy hajdute se u cane duke vjedhur .

  Reply to this comment
 12. Po,Po October 16, 20:07

  Mos kujtoni se harrohen kaq shpejt krimet e maskaralleqet e pa fund te partise suaj fashiste, qe kerkoni te riktheheni ne pushtet,si pasardhes te denje te Esat pash Toptanit ? !
  Mjaft me keto idjotesita,se na vijne zorret tek goja,kur ulerini si bisha e perseritni vazhdimisht te njejtin refren.MË kriminelet , ne keta 25 vjet : Saliu i Sheqeres dhe Luli i Xhelalit na kerkuakan te behet dekriminalizimi i politikes shqiptare,kur ne partine e tyre fashiste gjen vetem kriminele,si burrat,ashtu edhe grate. JENI TEJKONSUMUAR,por jeni verbuar nga etja per pushtet dhe nuk mund ta kuptoni .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim