Alibeaj: Një qeli po pret për ty. Gjonaj: Kam dosje me xhevahiret tuaja

February 8, 2018 11:13

Alibeaj: Një qeli po pret për ty. Gjonaj: Kam dosje me xhevahiret tuaja

Seanca e sotme plenare ka nisur me interpelancën për rastin e ekstradimit të Nezar Seitit drejt Italisë.

Opozita thirri në interpelancë ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj duke i kërkuar shpjegime se përse firmosi për ekstradimin e Seitit, ndërsa e akuzoi për shkelje të ligjit dhe i kërkoi largimin nga detyra.

Ministri Xhafaj vendosi në zbatim planin për ekstradimin e Nazer Seitit drejt Italisë. Ministria e Drejtësisë nuk e ndaloi ekstradimin, por e lejoi. Ministri duhet të bënte verifikime nëse kishte pengesë, por nuk e bëri. Ministria është vetëm 500 m larg nga burgu ku mbahej Seiti, por edhe nga Krimet e Rënda, ndërsa nuk verifikoi, shkeli ligjin. E miratoi ekstradimin për 24 orë duke finalizuar skemën e firmosur nga Xhafaj. Seiti do të fliste për paratë, për eurot me të cilat u blenë gjerdanët për familjarët e Tahirit dhe 20 mln euro që kaluan nga Seiti në duart e Tahirit, që Rama të blinte zgjedhjet”, tha Enkelejd Alibeaj.

Ai madje i kujtoi ministres se ka ka një qeli burgu bosh që po pret për të.

Ndërsa Ministrja Gjonaj u shpreh se nuk ka kompetenca për verifikime dhe hetime për të vendosur në diskutim vendimin e gjykatës që iu vendos në dispozicion. E gjithë zhurma, thotë ministrja, po bëhet pasi opozita është kundër reformës në drejtësi.

Sqaroj se ministria e Drejtësisë vepron dhe disponon ekstradimin në bazë të një vendimi gjykate, dokumentacionit që verifikon prokuroria e gjykata. S’mund të kryej veprime hetimore, aq më tepër të vërë në diskutim zbatimin e një vendimi të gjykatës, vendim që e përcakton se nuk ekziston asnjë pengesë ligjore për të mos lejuar ekstradimin e këtij personi. 

Ligjet e diktojnë qartë, ashtu sikur nuk lë vend për asnjë interpretim për pozicionin e ministrit të drejtësisë në trajtimin e kërkesave për ekstradim. Është frika nga drejtësia, ajo që i krijon sebepet tuaja për konflikt. Duke studiuar për këtë interpelance zbulova e çuditur në dosjet tuaja xhevahiret e ekstradimit, veçanërisht kur ekstradonit ndonjë personazh të zonave tuaja elektorale”, u shpreh Gjonaj.

Por, deputeti i PD Enkelejd Alibeaj e cilësoi si kërkesë për mëshirë fjalimin e Gjonajt në Kuvend, ndërsa u shpreh se ‘nuk do të ketë mëshirë për ty’.

Gjonaj replikoi sërish, por Alibeaj deklaroi se “sot do të depozitoj kallëzim penal për ministren e Drejtësisë dhe rrugë e mbarë të qoftë për në burg”.

o.j/dita

February 8, 2018 11:13
Komento

12 Komente

 1. Zylo February 8, 12:05

  Kemi fakte kemi fakte boll na cate derrasat.Nese i keni merini brenda dhe jepini denimin,por keni nje m.t keni.Kjo vetingu ishte thjesht nje shashke.Kriminela ata te paret bashkekriminela keta te dytet

  Reply to this comment
  • ela February 8, 14:33

   Po kjo zonja Ministre qenka cope mishi, nqs ke fakte moj zonje mos bej derrrrrrdeeerrrrr po hidhu dhe coji ne Prokurori se je dhe juriste!!!!! Ai te ben nje akuze konkrete per nje ekstradim te paligjshem qe ke firmosur ti flet per fiq. Po na hapet barkun aman …….

   Reply to this comment
  • Arben February 8, 16:30

   Per te patur ja kane te gjitha njeri-tjetrit.

   As nuk ka shance te dale gje, e degjove kete prostituten

   e rames ne onterviste.

   “Qafsha mamin nuk e doja qe financieri i habilajve

   ishte nen hetim nga prokuroria Shqipetare”

   keto jane lokra, populli ha te gjatin.

   Reply to this comment
   • keshtu ndodh February 8, 17:04

    Arben, mund te keshe prositute mamane tende, motren tende, po pate grua qe s’e besoj se s’ka grua te marre ty, po ashtu. Prostitutat ne dere dhe brenda .

    Reply to this comment
    • Arben February 8, 18:54

     Mos te djege kaq shume.

     Kjo e ben ate pune, ty te djeg.

     Edhe nje here ta fiksosh mire,

     kjo e ha palloshin e edrames tre here ne dite,

     mengjes, dreke dhe darke, e kam fjalen fizikisht,

     jo si metafore per ta ofenduar pa te drejte.

     Reply to this comment
     • prizem February 9, 06:22

      @Arben
      …kurse ti Arben qenke ai qe me nje dore i mbake pishen Rames dhe me tjetren self pleasure…

  • Spartaku February 8, 23:10

   Ti Alibejmuti,t’i pishe shurren Gjonajt,se nuk e çon dote ne burg.Ajo eshte e paperlyer dhe eshte shume e paster.Shiko ato shalshurrat e tua,deputete te pd-ke,qe kane vjedhuer.Pis njeri. Do edhe ti mut te dukesh.

   Reply to this comment
   • Arben February 9, 06:57

    Ore ne Shqiperi ka 30 vite qe nuk paguan njeri per

    krimet qe ben, se e kaloi edhe kjo pa lagur, nuk eshte

    ndonje gje e madhe.

    Por keto qe them jane te verteta, jo vetem kjo,

    por te gjitha ministreshat, e kane ndonje tutor.

    jane thjesht prostituta

    Reply to this comment
 2. sopiqoti February 8, 13:25

  Ozonja minisre ! Mos ja vini re Alibeajt se rrugaceria eshte bpjese e jetes se tij ne fushen politike.Ai nuk eshte gje tjeter vecse nje kone e buces Berisha dhe kuptohet se te lehurat e kones nuk shkojne me larg se tek i zoti,tek bucia Berisha.

  Reply to this comment
 3. MH February 8, 13:38

  E cuditeshme me keto te opozites!!!!!!!!!!!!

  Kur vijne ne pushtet i shterret truni deri ne shterpezim per te kryer detyrat e pushtetit per popullin dhe i shtohet rendimenti i trunit per te vepruar me te dy duart per te mbushur xhepat pa hesap e pa numerim.Me thase e rifuxho.
  Me te perfunduar ne opozite.Ligjerojne sa mendja qeder ka.Dijne ore vella gjithshka fal zoti mbi toke e nentoke.Dijne dhe ku e ka vrimen miu.Flasin sa me e marre vaji popullin se mesa zhdervjelltesi kujdesen per TE(popullin) dhe nuk flasin aspak per vetveten.Bile nuk njohin asgja ma shume se vuajtjet e popullit qe per dine e iman e bajne azat te mjerin popull sa me te thane mendja aka jet ma se po dalim ne selamet me kete opozite.Si na u rrejt mendja e nuk ia dhame voten.Kjo opozite pe te kishte mendjen per dreq do kerkonte e do fliste per votat.Po jo, ma shume se asnjihere flet vetem per popullin sa me te thane mendja e kane harrue vetveten.Por shyqyr qe kane nji stan me emrin SHQUP e kujtohen e blidhen nga lodhja qe shkrihen cdo ore e minut e dite per dite per mjeranin popull qe po hek keq nga pusheti i majt aspak i dashtun me popullin sic po e duem me gjithe shpirt ne sot.
  Mos ardheshim ne pushtet.Po do ju mahnisim me suksese sa do ju sjellim nostalgjin e Sami Frasherit: Lume kush te rroje qe ta shoh Shqiperin Zonje.Ne folen apo Hanin e SHQUP-it.

  Reply to this comment
 4. alphade February 8, 23:33

  Nipi i Isa Toskes,krimineli me damke i kohes se pushtimit
  nazifashist ,kolaboracionisti me i eger i zones se Myzeqe-
  se, eshte hedhur ne sulm sot kunder gjithe njerezve te
  ndershem qe po luftojne per te vendosur me ne fund drej-
  tesine e neperkember nga tipa te tille si ky Alibeaj, nje
  njeri i neveritshem ! Ik ne Myzeqe dhe perballu me krimet
  e dajos tend,Zoti Alibeaj. Po te mos ishte ” Lista” zor se
  myzeqaret do te zgjidhnin ty ne forumin me te larte te
  parlamentit shqiptar. Any way ! So bota shqiptare eshte
  mbushur plot e perplot me horra,gsngstere,arriviste, anti-
  kombetar,antishqiptare dhe njeri prej tyre jeni edhe ju zoti
  Alibeaj…!!!!

  Reply to this comment
 5. info analitike February 9, 00:37

  E shikoni more shoke qe jane e njejta bajge. Kjo ministresha po kercenon me dosje njesoj si Berisha. A e kuptoni qe kwta nbajne njeri tjeteib me shantazhe e vazhdojne te vjedhin duke u tallur me popllin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*