Qeveri të përbashkët me PD? “Rama dakord, ka vetëm një kusht”

February 13, 2020 00:53

Qeveri të përbashkët me PD? “Rama dakord, ka vetëm një kusht”

PD ka kërkuar tashmë edhe zyrtarisht krijimin e një qeverie të përbashkët me PS-në, 100 ditë para zgjedhjeve, me mision kryesor sipas saj “kujdesjen për administrimin e zgjedhjeve parlamentare”.

PD i ka paraqitur, sot, tryezës katërpalëshe të Këshillit Politik një propozim në dukje teknik, për rolin e policisë në zgjedhje, një kopje të të cilit e ka shqyrtuar Exit News.

Zyrtarisht PD konfirmoi sot për Exit News se ajo kërkon një qeveri të përbashkët, të cilës i referohet me termin “qeveri kujdestare”, por, përmes zyrës së shtypit, PD u shpreh se detajet do të bëhen publike vetëm kur ajo të paraqesë një projekt-ligj për ndryshimin e mënyrës së funksionimit të Këshillit të Ministrave.

PD i ka konfirmuar këtij portali se pranon që qeveria e përbashkët kujdestare të ketë përbërje politike dhe të drejtohet nga një kryeministër politik emëruar nga PS, mjaft që ai të mos jetë Kryeministri i tanishëm Edi Rama.

Propozimi i PD-së është kopjim i të ashtuquajturit “model maqedonas”.

Sipas këtij varianti, ndërrohen Kryeministri dhe dy ministra, i Brendshmi dhe i Çështjeve Sociale, por pjesa tjetër e qeverisë mbetet e pandryshuar.

Është model që nuk ka lidhje me asnjë praktikë tjetër në historinë politike botërore dhe është kritikuar më pas edhe nga nga vetë arkitekti i tij ish-kryeministri Zoran Zaev.

Në një ndryshim të vogël nga modeli maqedonas, Partia Demokratike ka kërkuar edhe ndërrimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë po 100 ditë para zgjedhjeve.

Në qeverinë e përbashkët të vitit 2017, PD zgjodhi Drejtorin e Përgjithshëm të OSHE-së dhe të ALUIZNI-t, por nuk dihet nëse edhe këto institucione do të kërkohen prej saj edhe në qeverinë e përbashkët të kësaj here.

Pyetjeve për konfirmimin e elementëve të mësipërm, PD refuzoi t’i përgjigjej duke pohuar se do t’i merrnim vesh kur ajo të vendosë t’i bëjë ato publike.

Kurse burime nga Partia Socialiste kanë bërë të ditur se Kryeministri Rama “është i gatshëm të bëjë qeveri të përbashkët me PD-në, por me kushtin që të mbetet ai në krye të kësaj qeverie”.

Duke qenë se PD e konsideron kusht kryesor dorëheqjen e Ramës nga kryeministër, aktualisht ka një ngecje të negociatave.

Sipas burimeve të Exit në PS, negociatat me PD-në për një qeveri të përbashkët parazgjedhore po zhvillohen “në kanale të tjera nga ato të diskutimit të reformës zgjedhore” dhe janë “konfidenciale”.

Mësohet se fillimisht PD ka propozuar një qeveri krejtësisht teknike, pra, me ministra që nuk kanë qenë pjesë e politikës aktive vitet e fundit, por ky propozim është hedhur më pas poshtë.

 

d.a. / dita 

 

 

February 13, 2020 00:53
Komento

45 Komente

 1. Hosteni February 12, 21:23

  Dhe ja ku u kthyem prape tek tepsia. Mbasi Ripjellja e vodhi Shqiperine e shkrete, u erdhi rradha perseri cakejve alabake te PD-se. Pse jo ?! Shqiptaret flene gjume. Jeta osht qejf.

  Reply to this comment
 2. Dmth February 12, 22:06

  Dmth vari leshte sistemit zgjedhor as diskutohet fare dmth prape kryetaret vendosin,dmth do lemi nje parlament vari leshte!!

  Reply to this comment
  • endri February 13, 00:40

   Mendohet se ekzistojne nje pafundesi universesh.

   Mes tyre eshte edhe universi yne, i cili permban rreth 100 miliarde galaktika.

   Nder keto eshte edhe galaktika jone, qe quhet “rruga e qumeshtit”.

   Galaktika jone ka 100 milion yje, njeri prej te cileve eshte Dielli.

   Dielli eshte burimi i energjise per Token, e cila eshte nje prej 100 miliarde planeteve qe ekzistojne ne galaktike.

   Ne Toke sot jetojne 7 milarde e gjysem njerez, por gjate 4 miliard viteve te fundit kane jetuar te pakten 100 miliarde humane te tjere.

   Ama, ne qender te universit, galatikes, sistemit diellor, planetit, historise dhe njerezimit, qendron nje njeri i vetem: Kryetari i partise.

   Ai osht njishi, edhe osht shume i squt. Ai t’bo me vila, por t’le ene pa pun’. Ai i di k’to pun’t e listave, se ky popull s’merr vesh. Jena popull dele. Vetem ai e bo ket ven. Te tjeret s’ja kan’ haberin.

   Zoti na rujt kryet-arin!

   Reply to this comment
 3. dardan I February 12, 22:49

  Sa te rroje Sali Berisha
  Ne Shqiperi nuk ka qetesi!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 13, 06:56

   dardhan
   me këtë tjetrin!?
   qetësin ana shurdhoi veshët!!
   aq qetsi kemi sa dhe pordhët tona na duken bombë atomike!!
   e mor njerëz që nuk e kuptuat një herë ndryshimin ndërmjet mutit dhe kakës!!

   Reply to this comment
 4. Aleksander Thana February 12, 22:50

  “Qeveri Kujdestare” !? Termi me I pershtstshem do te ishte, “Qeveri Kuislinge” ! Keta duhen qerruar te gjithe, qofte kuislinget, qofte kujdestaret “surrat patate”.

  Reply to this comment
 5. Shinjestra February 13, 00:10

  Kurre nuk duhet te pranoi Edi Rama kete propozim qe bene pd-ke se eshte nje propozim me hile.Edi Rama t’i qendroi besnike elektoratit te tij qe e ka votuar dhe ta mbyllin mandatin e tij deri ne 2021 me nder.Pastaj atje te kutia e votimit te perballen dhe kush eshte i zoti te marin pushtetin.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 13, 06:59

   a të martë muti shalët ty!!
   vitin tjetër shkon në kopësht vëllai??
   kënaqu akoma këtë vit në çerdhe se kopshti është i vështirë!!duhet të hash bukë vetë por mbi të gjitha duhet të heqësh brekët vetë për të dhjerë!!nuk ti heq më edukatorja!!

   Reply to this comment
  • mirel February 13, 18:27

   Paska qelluar ne shinje ky Shinjestra

   Reply to this comment
 6. Cohu shqiptar prej gjumit cohu.... February 13, 00:26

  Revolucion tani….

  Reply to this comment
 7. Moisi Golemi February 13, 02:42

  Pffffff, lajme portalesh.

  Reply to this comment
 8. Adih February 13, 04:02

  Shinjestra @……………..
  Sa te dhimbset Rama more Djale.
  Eshte e njeta bajge more cun .Intresant si se paske kuptuar akoma .Me qafe pac vehten .Keta te cmontojne ligjin e zgjedhjeve qe beri Rama me vellain e tij te madh Sali largqoftin ,ne 2008 .Por spo ndihen , kane futur koken nen rere me keq si struci ,dhe ty te ze meraku ??.Jane bere planet e tyre te gjithe planet si me Berishen edhe me Ramen , dikur e harxhuan fishekun e shtyne si te dhjere nja 8 vite ,me rastin e koalicinin me LSI .Tani ky eshte shanci i fundit i tyre ,ne prespektive te bejne koalicion PS e PD .Do me kujtosh nje dite .Megjithe se te garantoj ,po u ndryshua sistemi i zgjedhjeve ,as edhe nje nga keto kapot anti shqiptare nuk fiton,populli ka urrejtje pathollogjike ,e me fal se harova me kryesoren ,dua te ndihmoj ,keta kane pune me SPAKUN ,dhe besoj se para votimeve ,keta nuk do i kesh me neper ekrane televizive e do biem rehat nga veshet ,por do shikojme ne ekrane , vetem ate karjeristin shitesin e fiqve Veliajn duke mbjellur peme .
  Ah moj kasolle ku na mblodhe ???

  Reply to this comment
 9. alphade February 13, 04:13

  Te gjithe jashtqitjes se Monstres she Vicidolit ne media jane hedhur ne sulm per te mbrojtur pikerisht kryemafio-
  zin e kryekriminelin me te madh qe ka njohur Shqiperia
  keto 107 vjet te ekzistences we saj . Ne cdo emision te-
  levizim,te gjithe collaket,pekajt, shkullaket,bejtjat,Fevzit,
  etj.etj. deri te eni vasillaqis mbrojne me nje fanatizem te
  padegjuar ndonje here ne historine e Kombit tone te
  mbrohen me kaq zell kriminelet, mafiozet e hajnat sa ne
  kete periudhe tranzicioni te stergjatur ne kete Shqiperi
  mjerane. Prandaj shqiptaret duhet te zgjohen nga kjo
  letargji 30 vjecare dhe laje hesapet me te gjithe kete klase politike qe ka kapur per fyti pushtetin e shtetin dhe
  nuk e leshon me !!! Quo Vadis ???

  Reply to this comment
 10. kurbani i mengeperveshurit nr 2 February 13, 05:26

  nuk ka asnje iluzion
  .
  qe ata metastaza antishqiptare ne washington & bruksel qe prune saliserbin ne pushtet ne 22 mars 1992;

  1 …pasi prishen votimet e 31 marsit 1991 ( me te mirat ne shqiperi per te gjithe kohrat
  ,
  2..pasi organizuan pucin e 2 prillit 1991 azem biberajn
  .
  3.pasi prishen qeverine e stabilitetit
  .
  4 pasi prune nga beogradi rajersonoviqin per fushate elektorale ne shkurt mars 1992..

  ..
  jane po keto regjizore qe po perserisin jo vetem 2 prillin 1992.qe u bene te vinte serberisha ne pushtet e kohen e Rajersonit….por dhe votimet e majit 2011 qe dhe me budallai e di qe i fitoi Arviziu….per te nxjerre yllin e tij ne ngjitje..

  ..Nuk me trembin as Rajersonet as Lute apo Arvizute per votimet e ardheshme.
  .
  Nuk me trembin as Berishajt as Bashajt apo Meta i Monikes per votimet e ardheshme.
  .
  Me tremb fytyra e peshtirosur e fake-kryemistrit shqiptar me emrin Edwin.Kristaq Aneta Rama (EKAR) qe ne menyre te lexuesheme po perdoret si thike pas shpine nga “miqte nderkombetare” qe duan te perserisin votimete 8 majit 2011 ku Rama “i humbi” me heroizem per 10 vota dhe fitoi Devilul Basha me arvizu pas prapanice..
  .
  Me tremb ai popull qe pranon te keqperdoret nga porno-perendimoret si ferme kafshes te Orwellit..
  .
  Me trembin intelektualet e ismail-karrderrizuar qe akoma hane kockat e Enverit si kanibale per te eklipsuar perdhosjen e pabesueshem te kombit shqiptar qofte nga miqte e leshit qofte nga paria e Tiranes qe ja kane kaluar dhe kuislingeve te L2B..
  .
  ..
  Nese Edi Rama behet kurban per here te dyte nuk eshte faji i tij por i mengerveshurve apo brekeulurve te dipllomateve perendimore qe jo vetem e kane tredhur por dhe i kane dhene nje luge corbe te prishur dhe po vjell gjithe jeten…

  Reply to this comment
  • ? February 13, 19:21

   Te lumte o shoku Enver, si gjithmone parimor. Lavdi Marksizem – Laninizmit, edhe bar do te hame dhe ambasadoreve te huaj nuk u perulemi.

   Reply to this comment
   • kurbani... February 13, 20:46

    Pikecuditese,ke te drejte….absolutisht
    se kur jot’eme i kendonte xhaxhit
    ti i bije maces me luge..nuk ke faj

    Jam nji çikë nga Dragobija
    Hije m’ka sot çiftelia

    Vetë e gdhena me nji dru mali
    Dern’e shpellës bac’Bajramit

    Vetë e thura o kangen time
    Enver Hoxhës me gjith’ urime

    O vetim (vetetime) o qe shkrep n’mes reve
    Lavdi venit ku ti leve

    Pyet Evropa e pyet Bállkani
    Kush po i prin ktij karvani

    Nji parti trimneshe e rrallë
    Enver Hoxha gjithmon n’ball

    O vrulli ynë o nuk mund të nálet
    Sup me sup jem lidh si malet

    Per rrethimin n’katër anet
    Kemi zemrat bashë si t’parëve

    E leta dinë mirë tradhëtia
    O pushken top e ka Shqipnija.

    Reply to this comment
    • ? February 13, 22:23

     Edhe une ate thashe, Lavdi Enver Mortje Bythos, bile ne dialekt gjirokastrit, pse ma more mrapsht ti kurbano, apo keshtu e ha per here nga prapa. Dhe o rrote cari, nuk jam pikecuditese, po pikepyetje, e ke maru filloren zotrote, apo ke shkue vetem ne shkolle te Pratise V.I.Lenin?

     Reply to this comment
     • kurbani February 14, 01:46

      Publikisht kerkoj falje
      qe te kam quajtur pikecuditese
      se ti qenke pykepyetje
      .
      Po mire,nuk na the ndonje fjale per tet eme qe e luante dybekin duke ju lepire atij Xhaxhit…dhe kalove ne orgazem se kam bere gabim gjuhesor kur yt’ate eshte pjerdhur nga fiqiri
      .
      Je I lutur qe kete koment poshte ta lexosh nje here pas buke dhe nje here para se te marsh Viagra antikomuniste te Celo I institutit te karmunizmit

      ***
      .

      Nuk ka udhëheqës në botë që te jetë përdhosur kaq shumë nga kundërshtaret dhe një pjese e oborrit te tij.Ka nje ngjashmeri perfekte ka periudha e lavdishme te Gjergj Kastriotit qe luftoi me superfuqine e botes ne shekulli e XV-të dhe Enver Hoxhës që luftoi jo vetem me dy superfuqite por dhe me armiqte shekullore serbin,grekun dhe fondamentalizmin islamik.

      Qofte Gjergj Kastrioti qofte Enver Hoxha pasi vdiqen duke qene ne krye te Shqiptareve pesuan nje histeri te papare ne historine boterore duke ju ngrene dhe kockat pasi invadoret e pushtuan ate vend si ne 1492 dhe fix pas 500 vjetesh ne 1992 qe nuk ka nevoje per argument tjeter

      Për te argumentuar sa e madhe eshte paranoja e analisteve shqipfoles (flasim per antishqiptare perverse) le te ndjekim cfare ka thene nje nga poliedritet e sotem te vuvuzelave te pasherueshem me emrin Kastriot Myftaraj I cili me kete diarre qe ka shkruar me “stilin” e pikecuditesve e vetmja gje qe mund ti themi eshte qe te beje nje vizite te mjeku psiqiater dhe ti urojme sherim te shpejtë Kastriotit sindromen e tyre si “Ghost of dictature”

      .Ndiqni nje diarre te shkurter te pabesueshme:

      **LEXONI TE PLOTE KU SHKON EPILEPSIA E KASTRIOT MYFTARAJ DHE INTELEKTHALESE..PER BESE..AS GREKU ME SERBIN NUK BIEN NE KETO NIVELE MONSTRASH

      “””””””Midis Enver Hoxhës dhe Sulltan Muradit V ka një ngjashmëri fizike të habitshme që mund të shihet edhe në cdo fotografi. Nga vjen kjo ngjashmëri, kur është e sigurt se nuk ka asnjë mundësi që Muradi V të jetë babai biologjik i Enver Hoxhës, pasi Muradi V ka vdekur në 1904, katër vite para se të lindte Enver Hoxha? Por lidhja mes Enver Hoxhës dhe Muradit V vjen nga Bimbash Halil Musa Beu, komandanti i Xhandarmërisë së Gjirokastrës.

      I njohur zyrtarisht si boshnjak, Halil Musa Beu, përfolej si djali ilegal i Muradit V. Enver Hoxha, i cili nga ana e tij përfolej si djali ilegal i Bimbash Halil Musa Beut zhduku çdo fotografi të babait të tij biologjik, jo vetëm ato që gjendeshin në Shqipëri, por edhe ato që gjendeshin në Stamboll. Njerëz të paguar nga Enver Hoxha e kanë bërë këtë gjë në vitet gjashtëdhjetë, në Turqi. Muradi V qëndroi për vetëm tre muaj në fronin sulltanor, që nga 30 maji deri në 30 gusht 1876. Ai ishte i biri i Sulltan Abdylmecidit I-re dhe i një nëne gjeorgjiane, nga Mingrelia, vendlindja e Berias, shefit të frikshëm të policisë sekrete sovjetike.

      Kjo mund të ketë qenë arsyeja që Enver Hoxha ka pasur mbështetjen e posaçme të Berias, por edhe të Stalinit në luftën për pushtet brenda udhëheqjes komuniste shqiptare. Pas rënies nga froni të Muradit V në fronin sulltanor u ul vëllai i tij Abdyl Hamidi I, i cili qëndroi në fron 33 vite deri në 1909. Muradi V, edhe pas rënies nga froni, vazhdoi të mbante statusin e princit, bashkë me privilegjet përkatëse. Muradi V kishte lindur në 1840.

      Që në moshë të re ai u shqua për aventura erotike. Ai u martua nëntë herë gjatë jetës së tij. Për herë të parë u martua në moshën 16 vjeç. Shumicën e martesave i bëri pas rënies nga froni sulltanor kur u martua pesë herë. Muradi V ishte sulltani i fundit otoman me këtë emër që ka një lidhje të posaçme me kombin shqiptar. Muradi I u vra në Fushë-Kosovë në 1389, duke iu lënë si dhuratë të keqe shqiptarëve mitin e rremë historik serb për Kosovën. Muradi II vdiq gjatë rrethimit të Krujës, në 1450. Muradi V na la si dhuratë Enver Hoxhën. Në një album muzeumi personal gjenden tre fotografi të Muradit V dhe tre fotografi të Enver Hoxhës. Meqënëse Muradi V mbante mustaqe, është përzgjedhur edhe një fotografi e Enver Hoxhës ku ai ka mustaqe.

      Mbyllet diarreja e pikecuditesve“””

      **
      Pra është e turpëshme,kanibaleske dhe thellesisht antishqiptare qe analistet tane si psiko-Myftaraj ku fusim ne kete histeri kolektive dhe Kadarete apoAgollet me nje erudicjon te pelqyeshem,shpalosin nje veti qe ndoshta armiqte tane na etiketojne njerëz me bisht..pra ky eshte bishti ynë qe jemi treguar dhe po sillemi si kanibalë me dikë qe e kemi respektuar si perëndi nga ndërgjegja apo nga zori (dajaku) nuk ka rendësi…

     • ? February 14, 03:45

      Or ti loqe une thashe se ti ishe vetem idiot, po qeke debilizuar fare dhe me c’kuptohet nje nga koqet te qeka cvendos ne tru. Me e mira qe ditke te besh eshte te shake nga nona. Si duket qysh i vogel ta paskan shkaterruar fare tet’eme me gjithe tezet, hallat dhe te dy gjyshet. Kohet e fundit ke nxjerre edhe breket e sat shoqeje ne pazar dhe çupat bekan gojore per favore.

 11. Devolliu February 13, 07:22

  Nuk ka asnje aresye per te bere qeveri teknike apo te perbashket. Te behet reforma zgjedhire ne perputhje te plote me rekomandimet e ISBE- ODIRIT, duke futur ndeshkimeet maksimale per ata qe merren me shit- blerje e votes dhe partite qe desherojne te marrin pjese ne zgjedhje te shkojne pa asnje kusht, ata qe duan te vazhdojne te mbeten jashte e te bredhin si qente rrugeve, le te vazhdojne ashtu, per popullin ska asnje problem.

  Reply to this comment
 12. Ekonomist February 13, 07:35

  Kushdo qe ta kete pushtetin, 6 muaj para zgjedhjeve te behet qeveri teknike. Ky eshte i vetmi garant qe siguron zgjedhje te pa kontestueshme. Asnje pushtet nuk ka pse ti trembet. Aq me pak ky i Rames qe duhet ta kerkoje vete qeverine teknike para opozites per faktin se nuk e shtyn dot me lakun e shtrenguar tashme ne fyt te deshtimit te plote ne ekonomi.

  Reply to this comment
 13. Ethem Lalaj February 13, 08:04

  D I T A: PD nuk heq dore nga aventurat.Kjo nuk mund te pranohet,pasi edhe ne Maqedonin e v. nuk qe efektive.Kjo forme eshte provuare disa here edhe tek ne.Ne 2017 PD mori 7+7= 14 ministra e drejtore dhe nuk fitoi.
  -PD e di mire se nuk fiton dot më me Saliun,Lulin,Mulerine…etj,dhe kerkon te Largoi KM Rama,sikur ai eshte fajtori.Ky absurd do e lere opoziten shume kohe ne opozite.
  -PD duhet me pare te rinovohet 90 %.Me kete PD Rama do jete KM deri 2030 e me pas Lali Eri.
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 13, 09:38

   o gomar madhor,
   këta janë budallenj!!nuk e di përse bëjnë zgjedhje!?
   pd nuk i ka fituar atëherë e nuk ka për ti fituar kurrë!!
   përse harxhojnë para kot për zgjedhje kur dihet kush do ti fitojë??
   e di çka??
   e vendosim unë dhe ti,vetëm ne e kemi kuptuar të tjerët budallenj,që të themi edi K/M deri sa të cofë,dhe më pas dikush tjetër nga familja e tij!!ata janë të qut e të pa arrishëm,olsi me linkoln o çuni i tij gregi!!
   unë do isha për zahon,por nuk ma merr mëndja se rro kaq gjatë i gjati!!ashtu si i ka hyrë tavolinës ai!?
   ka për të plas si ndonjë derr!!

   Reply to this comment
 14. mirel February 13, 08:09

  U mars mali e polli nje mi i thone kesaj pune.
  Populli shqipcar vazhdon ha mut me kokem ulur. Rilindasit e hane me koken lart. Se mos u bie hierarkia
  Ramuti e hedh, ata e presin.
  Cfare lene ata, ulet dhe e ha shqiptari i thjeshte me koken poshte. E ha nga te kater anet..

  Reply to this comment
 15. spata February 13, 12:30

  Keto levizje xhonglerash, ne politiken shqiptare ,tregojne se azgje nuk pritet te ndodhi me ato cka pret populli pas e ne vazhdim te reformes ne Drejtersi .Po te shikon me kujdes ne perberje te shume delegacjoneve ,me partneret tane ,shikon te njejtat figura te pd apo opozitare qe jane perfolur per vrasje ,vjedhje e korrupsjon .Rama si xhongler ka dhene e jep pershtypjen se eshte kunder kesj Opozite por qe shkopin ndaj tyre duhet ta thote Drejtesija .Hiqet qe s’leshon azgje por i ka braktisur te gjitha.Synon vetem te kap cfare te kapi nga keto qe kane mbetur .
  Popullin shqiptare e ka zene halli . Duan zduan keto figura do ti ket sot e deri sa tu bien lesht e byth… ne karriket e majme . Mos prisni asnje ndeshkim . As pasurite e as monopolet e tyre ska per ti prekur “Drejtesija e Re” .Shtergnoni byth o shqiptare e i dilni zot vetes te shpetoni nga ky mallkim qe ju ka zene. Kete klase politike e mbron sistemi qe eshte ne fuqi. Ska virus apo cunam qe ti shkuli keta nga jeta politike. Ua jap sot me firme e me vule qe ne 2021 Yllin ne ngjitje e kini K/Ministrin e mbetjeve shqiptare . Rama do te qendroj deri ne formimin e kesaj Qeverije te perbashket dhe me pas si dhjako do ti lere socjalistet e bazes nen kerbacin e pjelles me te shemtuar qe ka njohur politika shqiptare .
  Une kam vetem nje shprese.Pjesa me e madhe e popullsise te mos bjeri ne kete batak mashtrues qe si filozofi ka rrotacjonin.Rrotacjon brenda te njejtes klase poolitke te zhytur ne korrupsjon galopant.Shpresoj qe populli, i te gjithe spektrit politike, te bojkotoje figurat e sotcme te korruptuara per te rizgjedhur ,si perfaqsues te tije . Ky do te jete shpetimi dhe shqiptaret do te clirohen njeher e mire nga llumi i batakcinjve te 91.Figura intelektuale ,qe si mungojne popullit ,te marrin fatet e kombit ne dore .Ndryshe moj dallandyshe ska per te ardhur asnjehere pranvera qe ju te ndjeni aromen e bukurine e jetes .

  Reply to this comment
 16. Alban Dega February 13, 14:14

  Kriminelet kthehem gjithmone ne vendin e krimit …

  PRAP MODELI MAQEDON….. … !?

  VELESHI MAQEDON APO MELESHI RUS LULUSH-BERISHA

  From: Alban Dega
  Date: February 25, 2017 at 07:20:53 EST

  MODELI MAQEDONI APO PROJEKTI PUTINIST I BANDES SE BERISHES

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  A nuk e pohuan me gojen e vet lideri de jure Lulezim Basha, UDB-shet Sali Berisha, Flamur Noka, Aldo Bumci e shume telalle dhe ustallare te BIA-s= UDB-se serbe, ASFALI-se greke, Kapi te Mafias jashte kontrollit, si Like Fliruri, Mona Cizmja, Petrit Vasili, Edi Paloka, Kevin Balliu…se kjo proteste organizohet sipas modelit Maqedon!
  Jo vetem Maqedon por edhe Serb, Malazez !?
  Cfare eshte ky model dhe kush fshihet pas tij edhe ne rastin e kesaj cadre!
  Eshte modeli i Ruskaja Intelixhensia Axhensia, Agjencise Ruse te Zbulimit, RIA, ish KGB-ja sovjetike e Vladimir Putinit qe ka filluar mesymjen ne mbare Balkanin perfshi edhe Shqiperine, edhe Kosoven…
  Kush i organizoi pergjimet e niveleve me te larta shteterore ne Maqedoni!?
  Kush kurdisi komplotin per vrasjen e ish- kryeministrit te Malit te Zi diten e zgjedhjeve!?
  Kush sajoi gjoja atentantin ne pergatitje dhe municionet kunder Vucicit ne Serbi!?
  Kush organizoi qendren kryesore te sajimit te lajmeve te rreme per zgjedhjet e fundit ne SHBA kunder Klintonit dhe stafit te saj !?

  Cunaket e Veleshit apo ujqerit e Putinit!?

  Kush!? Disa cunake te Veleshit !? Me vjen per te qeshur e per te qare njekohesisht !!!
  Jo vellezer e motra ishin ujqer te vjeter te ish- KGB-se sovjeto- ruse, RIA-s se Putinit, specialiste te mbaruar te kibernitikes dhe te gjuhes angleze, qe kane arritur te futen deri ne makinat e numerimit te votave ne shtetet vendimtare te votave amerikane, per cka jo rastesisht kembengulin si mushka Berisha , Meta , Noka, Kryemadhi, Basha, Mediu, Vasili, Pollo… te lidhur me njemije e nje fije te fshehta qysh ne mosha gjimnazi me KGB-ne, UDB-ne, Asfaline… me dreqin e te birin e tyre antishqiptar!
  Ndaj largohuni nga ajo cader! Sot! Neser mund te jete teper vone.
  Ajo eshte cadra e modelit Maqedon de jure e RIA ruse de facto modeli i Sali Berishes dhe Mafias se tij jo e juaja!
  Vigjilence vellezer e motra qe na bashkon shqiptaria, gjuha, gjaku kombi !

  Syceltesi!

  Pse ?! Sepse lufta e tyre per dekriminalizim ashtu si ajo per mbrojtjen nga vjedhja e votave … 4 muaj para se ato te zhvillohen e tre muaj para se te filloje fushata elektorale eshte maska, sebepi, preteksti!
  Rimarrja me komplote, pazarlleqe te pista, me Kale Troje ala Vangjel Dule,, ala Ylli Manjani, ala Blendi Koran Toptani e Artur Zheji, ala Fatos Lubonja , ala Ylli Rakipi, ala Sazan Guri, ala Genc Pollo. ….ne tavoline e nen rrogoz ala RIA, edhe te pushtetit politik per te ruajtur e mbrojtur me cdo kusht Dinastine e pushtetin ekonomik nga shteti ligjor e Vetingu nga kryereforma e te gjitha reformave te kesaj qeverie reformatore!
  Cfare nuk mund te beje Sali Berisha e Like Floriri per pushtet!?
  Per pushtet Sali Belisha nxorri ne prite e vrau Azem Hajdarin! Sali Berisha per karrike e pushtet vrau Azemin por sic e kame shkruar ketu e 18 vjet me pare eshte gati te vrase edhe Shkelzenin!

  Numeroret e Berishes !

  Cfare jeni ju per Sali Berishen realisht !
  Vetem nje mashe, nje vegel per pushtet! Ushtare, numerore, mercenare pa asnje vlere sapo te arrije qellimin e tij!
  Cfare nuk mund te beje ai dhe modelistet e tij ala Maqedon domethene ala RIA per te rifituar e ruajtur sundimin e tyre politik, ekonomik, financiar !?
  Ne bashkepunim edhe me RIA-an , edhe me DIA-an, ish- UDB-ne serbe, me Asfaline greke… Sali Berisha mund te urdheroje hedhjen e nje shashke apo granate, apo qelloje kunder cadres suaj!
  Kur nxorri ne prite krahun e tij te djathte Azemin per pushtet cfare jeni secili e te gjithe ju per ate!?
  Kjo do te nxirrte situaten nga kontrolli e mund te krijonte tragjedi te reja per familjet tuaja dhe per kryefamiljen tone mbare Shqiperine . Nena e te gjitha te keqijave!
  A nuk veproi keshtu po ky Sali Berishe me vrasjen e Azem Hajdarit duke organizuar nje grusht shteti klasik qe vetem bythelepirja e Fatos Nanos, qe e shkerdheu per 4 vjet ne birucat e Bences, e shpetoi nga burgu i perjetshem qe do te merrte ne cdo shtet me te vertete demokratik te Botes….
  Te mos harrojme dhe tragjedine masive te 1997-es e grushtin fashist te shtetit te 14 shtatorit 1998, Gerdecin e 21 janarin 2011!
  Eshte teper heret per ti harruar !

  Nena e te gjitha te keqijave.

  Shen Petersburgu e Moska, Nena e Serbise , Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave per shqiparet si popull e si komb, per Shqiperine si shtet historikisht.
  Cdo sakatim e copetim i trojeve shqiptare, cdo masaker serbi- malazezo- maqedono- greke ne to, sic e ka pohuar edhe vete Trocki, kane intrigat, komplotet dhe bekimin e Rusise!
  Jo vetem agjentet e UDB-es Sali Berisha e Lulezim Basha, Flamur Noke Stanishici e Fatmir Medihoxha, Genc Pollo e krejt Korporata e tyre e krimit te organizuar dhe atdheshitjes, por edhe vete Moska hoqi sot maskat e doli hapur kunder qeverise me te suksesshme, me reformatore dhe me ala amerikane e properendimore ne historine e Shqiperise.
  Si Putini edhe zagaret e tyre te Tiranes do korrin disfate te turpshme perballe 97 per qind te shqiptareve qe perkrahin Reformen jetike ne Drejtesi, Vetingun, SHBA-ne e BE-ne.
  Kur Enver Hoxha me ca pushke me gjalme e topa te ndryshkur gjermane trofe lufte i perzuri me bisht ne shale kete shtrire te vjeter dhe krejt Trajtati e Varshaves, Shqiperia ne NATO dhe aleate e Amerikes u kall daten si Putinit edhe kelysheve te tij te Tiranes!

  LIgj e Drejtesi !

  Synimi kryesor i kesaj Bande Gangsteresh dhe Mafia krejt jashte kontrollit te Sali Like Lul, Mona Cizmes… eshte sabotimi dhe zhberja e Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne kulmin e zbatimit te tyre.
  Ashtu si bishat e plagosura ne grahmat e fundit jane edhe me te terbuara e me gjaksore edhe ata nuk po kene mjet e menyre pa perdorur per te shpetuar mbi 25 miliarde euro te vjedhura e plackitura shqiptareve, butikat e sarajet e ngritura me mundin e gjakun e shqiptareve, luksin dhe kokat e veta nga ligji dhe drejtesia … zhberjen mbi 13 here te Shqiperise si shtet e shqiptareve si popull e komb!
  Mision i pamundur!
  Deshtim me turp i garantuar !
  Shqiperia eshte e shqiptareve jo e shterrenuesve e tradhetareve, atdheshitesve dhe kusareve !
  Ligj e Drejtesi !
  Askush nuk eshte mbi ligjin
  Te gjithe jane te barabarte para ligjit!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 13, 15:56

   o largpamësi ynë o ricikluesi ynë!
   boll na çave hajdarin o gomar!!

   Reply to this comment
   • Alban February 13, 16:37

    E VETMJA ARESYE QE NUK TE QUAJ GOMAR PA SAMAR ESHTE SE….

    Nuk dua te fyej gomarin me samar ore antocensura25642654…. 000000000 nga trute hale e goje female.

    Reply to this comment
    • ? February 13, 19:25

     Alban, apo duhet te them Hamdi, anti e ka mire, ti si gjithmone ia vesh si kau peles. Perse duhet te hash mut vazhdimisht xhanem. Te pakten mos ha mut kinez se osht me korona.

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 14, 11:25

     bano
     flm që ke denjuar të më kthesh përgjigje,e sidomos që ke zbritur në nivelin tim!!
     është një nder për mua që një gazekar si ti,i nivelti të net hales së vjosës,të këthejë përgjigje një askushi!!

     pikpytje
     ?
     hamdi a alban!?
     nuk ka rëndësi,muti mut është sido kudo që ta vësh!
     në pjatancë flriri a në hale!!

     Reply to this comment
 17. mali February 13, 14:37

  nuk eshte gje e re .Ata se bashku kane qeverisur tere kohes.Jane bojaxhinj me kategori te shtate.Kategorine e shtate e kane fituar qe me Ramiz Aline,ai ishte kryetari I komisionit dhe Nexhmie Hoxha antare.

  Reply to this comment
 18. Niku February 13, 15:42

  Te pakten mos thoni qe jemi në demokraci. Krijimin e partive te reja nuk i lejoni. Krijoni qeveri e majte me te djathte, te dyja te korreptuara, dhe thuhet duam zgjedhje te “ndershme”!!! Mos u tallni me njerezit, sepse humbet kuptimi i votes. Duhen krijuar parti te reja me njerez te pakorruptuar, dhe jo ju qe jeni te provuar. Kjo qe propozoni eshte farse dhe duhet te mbani pergjegjesi ligjore qe te mos talleni me popullin.

  Reply to this comment
 19. Treviso February 13, 16:54

  Politika shqiptare ka falimentu. Ato duhet ta dorzojne pushtetin asaje pjese te vogel shqiptaresh qe kan ngelur, para se te zevendesohen me pakistanez.

  Reply to this comment
  • mirel February 13, 18:29

   Ka falimentuar populli shqiptar, pa politikanet tallin c,, do dite.
   Milionat po i kthejne ne miliarda, dhe shqipot paguajne si burrat, po ju dalle fjales.
   Jane betuar tjua japin edhe voten edhe jeten.

   Reply to this comment
 20. Adih February 13, 18:56

  anti censur 46354654 @..
  Mos u mer me spiunet e 80 lekshat te diktatures .Pervec qe jane te ligj ,por mbi te gjitha ulin vehten e tyre ,jane budallenj 100 karac ..Akoma duan ti imponojne popullit me “zgjuarsine” e tyre se vetem Saliu dhe Basha jane anti shqiptare ,kurse vellai i vogel i Sali larqoftit pardesy bardhi Edi Rama eshte hero , patriot dhe shpetimtari i popullit ,bile me i mire dhe ja kalon Skenderbeut tone legjendar .Nuk ja vlen te meresh o Anticenszre ,me keqeardhje na ka puq zoti me spiune e dreqi me te bire ,duhet ti konceptojme mjerisht .

  Reply to this comment
 21. MeteH February 13, 20:06

  D I T A:Me gjithe respektin per fjalen e lire te ANONIMATEVE qe boton Dita,theksoj:
  1-PD e Saliut kerkon te largoi Edi Ranen nga qeverisja pasi nuk e mund dot me zgjedhje.Kete e provoi ne 6 vite por sidomos ne 2019 qe dogji vendin…!
  2-Salizmi siç duket kerkon qe FATKEQET E TERMETIT ti lere pa shtepi e katandi.Dhe fain tja faturoi Rames.Sb nuk pyet per ata,vetem te bjeri Lulin ne pushtet nga frika e SPAK+BKH.
  3-Se qeveria tranzitore nuk merret me pune te tjera veç zgjedhjeve.Dhe vendi mund te shkoi ne Kaos.
  4-PD kerkon me çdo kusht te pengoi hapjen e negociatave mè BE.
  5-Saliu kerkon te uli reputacionin e Edi Rames si drejtues i OSBE.Por kjo nuk do te ndodhi kurre.Rama ka mbeshtetjen nd/kombetare 99 % per pune,vizion e reformator.
  6-Nese Rama do dorhiqej,PS DHE EDI RAMA do i humbiste zgjedhjet 100 %.Pasi do cilesohej si kapitullim perpara fatkeqve te TERMETIT,ANTI KÇK-s,REFORMES NE DREJTESI,etj..dhe ardhjes ne pushtet te vrasesve te 21 janarit,Gerdecit,etj,etj.Kjo do te ishte fatkeqsi Kombetare.Kete kerkon Rusia Greqia,Serbia,Hollanda,etj.
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
 22. qafa e luzhës February 13, 20:30

  Dy fjale per komentuesin
  Hamdi ( alias Alban) Dega (H.D)
  .
  Ju gjysem i nderuar H.D mos ofendoni Publikun ne rrjete sociale duke perdorur Dacibao vend e pa vend dhe me emer orgjinal….
  .
  Si gazetar cilesor pse nuk shkruani ne menyre te rregull artikuj ne gazeta amerikane duke bere oponence me dipllomatet amerikane qe merren me shqiperine qe jane fajtoret kryesore ne kete fatkeqsi kombetare pasi kane deshtuar ne menyre spektakulare ne implementimin e demokracise ne Shqiperi….ne shqiperi qe nga 1992 cfare thote Amerika dhe Europa behet ne Shqiperi..pse na ngaterron me Putina dhe Putana…
  .
  Nuk jam ne nje mendje me “adih-un” dhe A/censuren per shume probleme por ne lidhje me ty dhe keto budallakijet tuaja jam plotesihst dakord..
  .
  Ti mor zotnije prej Dragobije
  duhet te kuptosh
  thenien brilante te Fan Nolit madherishem
  qe thoshte..

  O NENO MOS KI FRIKE….SE KE DJEMTE NE AMERIKE..
  .
  Kush ka tru dhe atdhedashuri e kupton se ju diaspora e Amerikes nuk duhet te merreni me gojore ndaj administratave amerikane ( sic ja lepite sumen enverit per 35 vjet) por duhet te mbroni atje interesat e Shqiperise…sepse lobet serbe greke turke..izraelite etj ne euro-amerike kane bere mjaft pislleqe qe ‘habitet i ligu c’ka ban i forti”si thoni ju trampojanet e malcise Gjakovs

  pra….mos u merr me kujdestarsurratpataten Sal por me drejtorin e jetimores qe eshte ne WASHINGTON DHE ZEVENDESI NE BRUKSEL po pate prapanica..
  .Do argumente ??
  ______________________________

  TREKENDESHI I BERMUDES NR-1
  ______________________________
  A- grushti i maskuar i shtetit 2 prill 1991 ( banda e tropojes -udb -cia seksioni ballkanit)
  B-prishja kriminale e qeverise stabilitetit 4 dhjetor 1991 nga terroristi antikomunist berishe me rajersonin-biberrajn dhe ekrem bardhat
  C-Marrja pjese ne fushate elektorale e amb. amerikan ne shkurt mars 1992 qe shenoi humbjen reale te sovranitetit te Shqiperise.

  ______________________________
  TREKENDESHI I BERMUDES NR-2
  ______________________________
  A- vjedhja masive e votimeve te 1996-es dhe masakra ne sheshin Gjergj Kastrioti
  B-Grushti i shtetit 14 shtator 1998 dhe heshtja e Euro-amerikaneve
  C-Kercenimi i k/m dhe ministrit jashtem shqiptar nga ambasadori amerikan-gjerman-italian per te mos arrestuar Berishen e tyre per krimin e 14 shtatorit
  ______________________________
  TREKENDESHI I BERMUDES NR-3
  ______________________________
  A- Sherthimi apokaliptik i gerdecit 2008 ku nje firme amerikane me origjine hebrenj (cifute) ne bashkpunim me bossin Shkerdhen Berisha dhe ndihmesin e tij Fatmir Mehdiu i dha fund “miqsise shqiptare amerikane”…Armatimi shqiptar i vjedhur kalon 25 miljard dollaret
  B-Mbrojtja e hapur krimit 21 janarit 2011 te Perbindeshit Berishe nga Ambasadori Arvizu
  C-Marrja pjese Arvizuse ne grabitjen e bashkise Tiranes ne 8 maj 2011 i dha fund besimit qe kane shqiptaret e ndershem te admistratat amerikane….
  ________
  Perdhosja (pshurrja) qe po i ben Sali Satanai me koqet e Edi Rames dhe hallatet e dipllomateve euro-atllantikas viktimave dhe jetimeve te 21 janarit & Gerdecit eshte faktori kryesor qe ai vend po zbraset me keq se ne kohen e turkut..
  .
  Deklarata ogurzeze e Sali Bythishes ne 6 mars 2018 te studio e Sokol Balles ku thote shprehimisht se ne 21 janar 2011
  – Vrava sipas kanunit leke Dukagjinit
  .
  -do vrisja edi ramen me doren time po te kalonte para kulles bajraktarit
  .
  Poshtrova te derguarin personal te Obames..qe iku si pule e lagur ate dite

  per nje mendje normale kjo me siper do te thote qe Edi Rama sillet si nje dele para ujkut berishe sepse ky i fundit per 27 vjet ka qene nje fare jakomoni i miqve tane porno-perendimore

  Reply to this comment
  • Aruk de Ben Duk February 13, 22:27

   Hamdio, fillove t’i shkruash edhe vehtes tate tashti, kocifoz o kocifoz, vete shkruaj e vete vulos o te rafte nje mitroloz.

   Reply to this comment
   • qafa e luzhës February 14, 14:18

    Zoti “Aruk de Ben Duk”
    po flet si e ema e Zeqos( jo e moikomit)
    ne maje te Thanos (jo e Adrianit te Dites)..
    .
    Per korrektesi lexo me poshte cfare i punonte Elez Biberaj ketij “heroit te Ramizit” dhe me repliko per se dyti
    ______________________
    Shtojme se Elezi eshte bossi i voa-s per Europen Lindore
    .pra eshte nga shtetet e bekueme te gjyshes hamdiut.
    .nuk eshte UFO

    pip..pip..pip ….piiiiiiiip

    Ju flet Hamdi Dega
    ,
    ,,,SI ME DENOI ELEZ BIBERAJ ME VDEKJE
    E sa per dijeni te kexuesit jam nga te rralle ose i vetmi gazetare Shqiptare qe jam sulmuar me rrena, mashtrime, shpifjet, pa asnje te vertete nga badhkefshatari im Elez Biberi ne nje shkarra liber me titull ” The Rocky Way of Albanian Democracy” ( Rruga e thepisur e demokracise Shqiptare ) ku shkon deri aty sa te me quan edhe pjestar i nomenklatures komuniste dhe edhe zedhenes te PS-se pa qene asnje minute as anetar i saj!

    Jo vetem kaq po me nje ligesi tipike ala serbe me paraqet si nje antiamerikan mua qe ne birin 1986 bitova tek ” Zeri i Rinise” se Remzi Lanit koment in “Nje mik i madh i nje populli te vogel Woodrow Vilson, u pushova per disa minuta nga puna si Editor per Kosoven ATSH sepse per here te pare nxora ne shtypin e asaj kohe emrin e Elez Byberit ne nje koment te tij per Kosoven dhe politbyroistet Manush Myftiu dhe Rita Marko dhane alarmin per tradhetine time ne 87-en.., autor i reportazhit bombe ”

    Dy muaj ne Amerike” shkruar me 20- 25 nentor 1990 e botuar ne te minuta radhazi ne gazeten “Bashkimi” me 13, 14 e 15 dhjetor 1990 pasi sic ne shpjegoi ish- kryeredaktori i talentuar i saj Qemal Sakajeva ishte detyruar ta hiqte tri here nga faqja kryecensura e KQ te PPSH-se. Te njejten shkrim e kisha derguar edhe tek Zeri i Popullit, por nuk u botuar kurre!

    Ishja une antiamerikani i Elez Biberit, qe per muaj me radhe mbajta gjalle rubriken ” Tri mesime te demokracise amerikane” tek gazeta Bashkimi e Sakajeves dhe Mehmet Elezit!

    Diten e rrezimit te monumentit te Qoftelargut me 20 shkurt 1991 per pak sa nuk me ra ne koke koka e tij… Kam me qindra fotografi te asaj dite historike…
    E Elez Byberi si badhkefshatar me lidhje teper te ngushta e vellazerore midis familjeve tona beri edhe nje dhurate tjeter te paharruar…

    Gjate nje vizite ne ATSH bashke me zevendes apo drejtorin e Zerit te Amerikes per Evropen Lindore, isha zhytur ne nje koment per ngjarjet ne Kosove. I shoh qe futen ne zyre dhe ngriten u jap doren sipas zakonit dhe mikpritjes shqiptare. Pas nje tungjatjeta te thate me drejton pyetjen me cinike te jetes sime

    A akoma je ketu !?

    – Pse ku me e dije se punoje ne Komitetin Qendror!? ia kthej. …
    Ne kete fabrike lajmesh me tri turne jam!

    U skuq edhe me fytyra e tij kuqalashe nga natyra!

    U skuq dhe nuk vonoi e ma skuqi edhe me shpejt se e mendova!

    Dy dite mbrapa drejtori i ATSH-se magazinieri i peshkut dhe bythelepiresi me I peshtire fillimisht i Dritero Agolli, drite paste, dhe i Sali Berishes, Ilir Zhilla, me therret ne zyre.

    Brenda ishin daja i tij Uran Butka dhe naziskini Petrit Kalakula. I pershendes dhe pa u ulur fare ne tavoline talenti i bythelepirjes se Berishes qe u be drejtor i ATSH-se me nje shkarra shkrim per te ” Njeri apo Shqiponje” !!!! me jep sihariqin e flakjes nga puna mua kryeredaktori per Kosoven me 7 gjuhe te huaja…
    Kur i kerkoi aresyen dhe vendimin zyrtar per ate gjueti shtrigash biberishiste me thote oer aresye reforme dhe vendimin do ta marrish tek kuadri.

    – Shume faleminderit qe me hoqet edhe orange ne fundit me kete regjim , dhe largohem pa u hedhur as syte dy deputeteve me fashiste te Berishes dhe bythelepiresit te tyre Ilir Zhilla…

    Ishte hera e dyte
    qe bashkefshatari im Elez BIberaj
    me pushonte nga puna!

    Per nje intelektual e ne punes shteti
    ai ishte baraz
    me denimin me vdekje!

    Reply to this comment
 23. Adih February 13, 23:48

  O Hamdi Bega @…
  Ne qofte se do te behesh hero i komunizmit ,ben mire te komentosh tek gazeta TEMA e MERO BAZES atje do kesh sukses , Nuk e kupton o derr hipokrizine tende bath bath pa nje kokerr. …

  Reply to this comment
 24. U pajtuaaaaan... February 17, 17:49

  Xhynypat e Salih Mullah Byrishës deri më sot s”kishin parë gjë akoma. Dallkaukët pritën vërtet gjatë, por më në fund ata po e shohin me sytë e tyre plot sklepa aktin e turpshëm final të tragjikomedisë rilindjotase “Rrotacioni i rrotave”, me skenar të marionetës katovicare Ramyz Syrrat Aleja.

  Ashtu siç pritej, piçkën e saj më kulminante komedia trushplarëse e arriti me gjunjëzimin prej lypsari të palloshit dymetrosh Hamza Rahm Syrreli përpara yllit në qitje, Hajredin Zylyf Pasha. 😉

  Një zbythje të kësaj natyre spektatorët e kishin paramenduar dhe e prisnin. Shenjat e para të një zbythje të mundshme para hiçave, gallofi e dha qysh më 1 prill të 2013-ës, ditën e renave me bisht, kur ai, ndryshe nga ç’pritej, u ul pa teklif në prehrin e strumullarit të inskenimit udëbash të 21 janarit. Euforia e dhjerokratëve të papërmbajtur sot duket sheshit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim