4 pikat e progresit të Shqipërisë, Vlahutin: Reformat të vazhdojnë

April 25, 2018 11:34

4 pikat e progresit të Shqipërisë, Vlahutin: Reformat të vazhdojnë

PD dhe LSI kanë thyer bojkotin e Kuvendit, të paktën vetëm për ditën e sotme.

Deputetët e opozitës kanë marrë pjesë në prezantimin e progres-raportit të KE në komisionin parlamentar të Integrimit nga ambasadorja Romana Vlahutin, ku vlen të theksohet rekomandimi pozitiv për çeljen e negociatave të Shqipërisë.

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin lexoi katër pika të progres-raportit të Komisionit ku vlerësohet Shqipëria.

“Shqipëria shihet si model në rajon për procesin në vazhdim të vettingut, së dyti për lëvizjet që janë bërë kur bëhet fjalë për sundimin e ligjit, së treti, marrëveshja 17 majit tregoi që polarizimi politik mund të tejkalohet në kohë kritike për vendin dhe së katërti përparimi i bisedimeve dypalëshe me Greqinë”, tha ajo.

Duke folur në Komisionin e Integrimit, kryediplomatja e BE-së në Tiranë thotë se reformat dhe thellimi i tyre duhet të vazhdojë.

Megjithatë, ambasadorja paralajmëroi se sfidat që mbeten përpara janë akoma më të mëdha. Ajo përmendi zbatimin e ligjit antimafia, një ligj për financimin e partive politike, por kryesore mbetet ndëshkimi i korrupsionit në nivele të larta.

“Numri i ndjekjeve penale mbetet ende i ulët dhe kjo duhet të përmirësohet dhe kjo do të ndodhë kur të kemi SPAK-un dhe kur një pjesë e gjyqësorit të jetë rivlerësuar. Komisioni do të shohë me kujdes ndjekjet penale dhe dënimet për korrupsionin dhe kjo do të kërkojë një përpjekje të madhe”, deklaroi Vlahutin.

o.j/dita

April 25, 2018 11:34
Komento

3 Komente

 1. dashamires April 25, 12:17

  “Vazhdoni Reformat”, “Reformat te vazhdojne” jane togfjaleshat qe kemi 27 vjet qe i degjojme. Shume fjale me Reforme thone “Nderkombetaret” por asnjehere te vetme nuk permendin ate qe eshte dallimi kryesor sot i shqiptareve me banoret e tjere te Europes. Reforme per pagat e pensionet, qe ketu jane nja 20 here me te ulta se gjetke ne Europe.

  Reply to this comment
 2. Jetimet e 21 Janarit April 25, 12:19

  KA ARDHUR MOMENTI QE ME QE POLLO NUK MERET NE NDJEKJE PENALE BASHKE ME ÇUÇAT,KOQET E LUÇAT TE MERET KJO IDJOTJA VLLAHUTIN QE QUAN ARRITJE NE DEMOKRACI VETTINGUN KUR POPULLI KA 30 VJET PA BUKE PER KRIMET E KORRUPSIONIN E POLLOVE E ÇUÇAVE KAMIKAZE TE KRRIMINELEVE BE NA ME(Berisha,Nano,Meta !

  Reply to this comment
 3. Fat man April 25, 18:45

  Zonja e nderuar Vlahutin nuk te lejohet pavaresisht se ne cfare rrethane te kesh ne krah Kuqin (Ndryshkun) Polla.
  A e di ti Zonje, qe kuqi me i mire ka qi baben e vet ne byth.
  Kete rradhe po t’a falim po mbaje veth ne vesh, se here tjeter nuk ka me falje e justifikim, tung.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*