PD përshëndet… ndërhyrjen e SHBA-së në Irak

August 8, 2014 21:17

PD përshëndet… ndërhyrjen e SHBA-së në Irak

Partia Demokratike ka mbështetur ndërhyrjen e SHBA-së në Irak.

Jo vetëm kaq, por kërkon që edhe qeveria të mbështesë fushatën e SHBA-së në Irak.

Partia Demokratike përshëndet vendimin e presidentit amerikan Obama për ndërhyrjen ushtarake në Irak kundër ekstremistëve Islamik të cilët kanë ndërmarrë një fushatë shfarosëse kundër minoriteteve të tjera duke përbërë një kërcënim serioz për Irakun, rajonin dhe më gjërë.

Partia Demokratike qëndron krah për krah partnerit tonë strategjik në mbrojtje të parimeve themelore të lirive dhe të drejtave të njeriut.

Shqiptarët solidarizohen plotësisht me dhimbjen e komuniteteve fetare dhe etnike që janë nën shënjestrën gjenocidiale të ISIS, si një komb që e ka ndjerë në lëkurë genocidin mbi baza etnike në Kosovë, ashtu si kurse ka njohur mbështetjen e drejtë dhe bujare të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe partnerëve të tjerë Europiane dhe më gjërë.

Opozita i bën thirrje qeverisë të ofrojë të gjithë mbështetjen dhe kontributin e saj në mbështetje dhe përkrahje të partnerit tonë strategjik në ndërhyrjen e drejtë ushtarake për qëllime humanitare në Irak”, thuhet në deklaratën e PD-së.

Tani SHBA duhet të ndihen më të qetë, pasi kanë mbështetjen edhe të PD-së./b.l

August 8, 2014 21:17
Komento

7 Komente

 1. askushi August 8, 21:23

  Jam i bindur qe PD-ne e ka zene vapa keq keto dite!

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 9, 12:15

   Sikur Obama dhe. Pentagoni ta dinë se në fushatën ajrore kundër ISIS kanë dhe mbështetjen e P D namin do të bëjnë kunder terroristëve irakianë? Pale sikur t’i ofrojë ushtrise amerikane eksperiencën e 97-ës për bombardimet ajrore dhe ato të 98-ës për sulmet ndaj krerëve qeveritarë ? IS IS bie menjëherë pas mbështetjes nga pd-ja ? Shumë budallenj janë këta amerikanët që nuk kërkuan qysh në fillim vajtjen në frontin e luftës te gjeneral saliut,lider i shquar në betejat kundër “rebelimit komunist”? Mbase kujtohen tani ?

   Reply to this comment
 2. Dielli mbi KORAB August 8, 21:52

  Lulushja e Kadafit te Lybise qe para 4 viteveu u lepihej islamistave dhe jua thithte kallamoqin,dani ka dal kundra tyre.
  Ej bre çfar politikan Byth-kir qe eshte.
  kujton se e han Amerikani kete .moj .Lulushe Berirshjane

  Reply to this comment
 3. Glad I left Albania! UK August 9, 02:30

  Byth lepirsa dhe kokrra mut! do te ngelen gjith jeten keta hajdutet e PDs. Ja kaluan qeveris per te pershendetur shban,,, ne grop te mut!t vafshit te gjith ju hajdute, kriminel e shpellar te pd.

  Reply to this comment
 4. xhaxhi enver August 9, 06:17

  mos e kruani b…n me gjethe fiku por shikoni shtepine tuaj ,mos fryni kur skeni zjarr .sa here qe usattuaj kane konflikt ata e levizin levat e tyre per te bere punen e tyre ,e largojne zjarrin nga vatra e tyre dhe djegin shtepite e te tjereve ,ku i futi hundet shkerdhata dhe nuk e beri hi ?por asnjehere ne shtepine e saj !edhe tani te njejten gje po ben me ariunrus .por atje ka cecua bixhak ,shtrengojeni edhe pak sa te zgjohet dhe pastaj do shohim se ku do ta cojne gjithe kete …….

  Reply to this comment
 5. Pasquino August 9, 10:45

  Me falni, kta demokratet kaq budallenj jane!!!
  Mbas gjith atyre kundervenie smbasades dhe ambasadorit te shba, kshu mendojn se si do rregullojn diplomacit?!!
  Çohet nji tuf karagjozesh dhe ofendojn politikanet amerikan te cilet drejtojn boten !!!!

  E njejta gje po ndodh me BB… O INJORANTA
  Keshtu as 5% nuk keni per te fituar.

  Reply to this comment
 6. Pasquino August 9, 10:47

  Pu SHQUPI me ato çadrat e kuqe si Lokal Jevgjish.

  Zot i madh kush e drejtoj ate ven per 8 vjet.. Nji tuf jevgjish:((

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?