PD: PS na vodhi votat, Kolegji u dorëzua para presionit

Redaksia Online August 6, 2013 18:48

PD: PS na vodhi votat, Kolegji u dorëzua para presionit

PD doli me një deklaratë për shtyp pas shpalljes së rezultatit zyrtar nga KQZ-ja. Zëdhënësja e PD, Laura Vorpsi, tha në emër të demokratëve se procesi zgjedhor shënoi arritje në standarde dhe akuzoi PS për vjedhje të votës.

“Me vendimin e sotëm formal të votuar nga katër anëtarë, KQZ përmbylli një proces zgjedhor, i cili shënoi arritje në lidhje me standardet e organizimit, dëshmoi vullnetin pozitiv të mazhorancës për organizimin e zgjedhjeve sipas standardeve, përkundrejt minimit që PS i bëri procesit duke tërhequr anëtarët nga KQZ. Vendimi i sotëm dhe vullneti i dëshmuar i PD dhe aleatëve të saj për një proces të lirë dhe të ndershëm zgjedhor nuk mund ta shlyejë vulën e turpit, me vjedhjen e votave që u provua në sytë e publikut dhe vëzhguesve vendas e ndërkombëtarë,” tha Vorpsi.

Ajo u ndal në rastin e Lezhës dhe Shkodrës, dy qarqe që sipas saj provuan tjetërsimin e votës.

“Në Lezhë, PS tentoi t’i vidhte një mandat PD, që të arrinte shumicën e cilësuar me 84 vota, njësoj siç bëri me Dushkun në 2001. Në Shkodër u zbuluan qindra vota të vjedhura nga koalicioni PS-LSI. Një transparencë e plotë, e bazuar në provat që disponohen, do tregonte qartë mënyrën se si Partia Socialiste tjetërsoi votën e qytetarëve, pas angazhimit për fitore me çdo mjet, përfshirë përdorimin e parave të pista dhe angazhimin e kontingjenteve kriminalë”, tha ajo.

Më tej, Vorpsi akuzoi PS për kontroll mbi Kolegjin Zgjedhor, i cili sipas saj u dorëzua para presionit.

“Që nga fillimi, PS i shpalli luftë KQZ, organit më të lartë për organizimin e zgjedhjeve dhe këtë e bëri në mënyrë sistematike, të qëllimshme dhe antikushtetuese. Qëllimi i PS ishte i thjeshtë, të shndërronte në organ të vetëm për zgjedhjet Kolegjin Zgjedhor, të cilin siç edhe u dëshmua e kontrollonte lehtësisht.

Për fat të keq, Kolegji kapitulloi para presioneve çka u dëshmua publikisht përmes njëanësisë së tij, duke pranuar çdo kërkesë të bërë nga PS dhe LSI. Kolegji vendosi hapur dy standarde në gjykim, duke anuluar “de facto” kapituj të tërë të Kodit Zgjedhor me vendimet e tij dhe duke shkelur Kushtetutën, me vendimin për shpalljen e rezultatit të zgjedhjeve” tha Vorpsi.

 

Redaksia Online August 6, 2013 18:48
Komento

13 Komente

 1. D12 August 6, 19:27

  Hahahaha po kta te PD jane ne vete qe akuzojne opoziten per vjedhje te votave ke kujtojne se mund te mashtrojne me keto budallalliqe veten sepse shqiptaret nuk i hane keto sepse e dine shume mire qe kane votuar per te shporrur njerzit e korruptuar te PD duke filluar nga koka e krimit Sali Berishen dhe familjen e tij deri tte me i vogli sepsete gjithe keta per 8 vite e zhvaten vendin vetem per interesat e tyre personale. Tani shqiptaret do kene mundesi te fillojne nje kohe te re ate te rindertimit te vendit dhe rimekembjes se tij.

  Reply to this comment
 2. T'ka sali shpirt August 6, 20:23

  ene ti mi lauuuura ma fute mue

  duhet te thoshe “jane vjedhur ne gjithe vendin”
  une ta kisha shkrujtme apo ta tha lulushi ndryshe
  …………. sb.

  Reply to this comment
 3. lorenc August 6, 20:34

  Laura Gopsi

  Reply to this comment
 4. krenari August 6, 21:21

  Shko bëjë banjo në det mbase freskon pak trurin e thartuar!

  Reply to this comment
 5. Labi Vlore August 6, 21:45

  hahahahhahahahahahhahahahahhahahahahhahahahahahahahahahahhahahahahahhahahahhahahahahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahhahahahahahahhahahaha.
  “Historia perseritet.Njehere si tragjedi dhe heren e dyte si Komedi”

  Reply to this comment
 6. stefan August 6, 22:25

  Z.Laura ti ske faj,sepse keshtu te thone,genje genje dhe vetem genje.Nuk po e kupton as vet ti se cfar po flet,PD me Sali mbaruan,Edi RAMA do bej stet,do jet kryeministri me i suksesur qe nga ky moment.Me bej nje nder te lutem,largohu nga PD e do jesh e nderuar ti familja.Ai vend nuk te takon ty,lerja ndonje servili te Lulit tani.

  Reply to this comment
 7. apojo August 6, 22:48

  Kue ke FUT pistoleten mi Laura? Mbaj mend ne nji film shqiptar rreth vitit ’78 nji shprehje: LAURA i ka dhembet e mprehta! Per çfar i do Lauradhembet?? Me honger “pistoleta”

  Reply to this comment
 8. erti August 7, 08:08

  Laura Gopsi,personifikimi me i sakte i njeriut pa personalitet dhe kyekeput fendurine.

  Reply to this comment
 9. Shkodrani 111 August 7, 08:14

  Sa legena dhe tw paftyrw jeni? Si ka mundwsi qw ju qw keni organizu zgjedhjet akuzoni tw tjerwt se ju kan vjell votat? Po ato personat qw kan nda lekw pwr tw votuar nw favor tw LSI-sw nuk i keni vwnw re? Si ka mundwsi qw ju qw drejtoni strukturat e shtetit deri nw Shtator ankoheni?
  Un e kam njw pwrgjigje pse. Ju keni vjedh gjatw gjithw kohws (gjatw tetw viteve nw pushtet) dhe e keni pritur padurim kwtw ditw kur tw mund tw linit pushtetin dhe tw shpenzoni paratw qw keni sigururar me “djerswn e ballit”.
  Mos u mwrzitni pasi tw gjitha nw kwtw botw do tw lahen, nuk mbet asgjw pwr botwn tjetwr.
  Shpresoj tw mbwrrij ditwn kur tw dwgjoj se shumw nga ato qw kanw drejtuar deri mw sot tw dergjen burgjeve (sado qw janw me kushte por tw paktwn emrin e kanw burg).

  Reply to this comment
 10. shamikuqja August 7, 08:24

  LAURA ME FTYRE TE SALDUME SIKUR ME PA THITH PRODUKT SHKO MOJ RRUSHE FUTYJA SILIKON SE TI PAGUN YT AT SALA A KE GJET PUNE PAS 1 SHTATORIT NE QOFTE SE DON PUN FUTU http://WWW.RRUGA E MADHE . BE OK TE BLLOKU I PARTISE DEMOKRATIKE ASHT ADRESA BAY BAY

  Reply to this comment
 11. ...5 Yjet... August 7, 08:26

  Ne e dimë që nuk është as PS,as LSI që i bënë gjëmën PD dhe Sali Kafshës së Vicidolit,pasi dhe këta vet u befasuan nga fitorja plebishitare, por është SOVRANI i cili bëri maksimumin e cilësuar dhe nëse patì ndonjë parregullsi edhe atë SOVRANI e bëri për rrevoltë popullore të vdekjes se partisë kriminale PD. Dhe kjo është e gjitha! Bile tendenca për ta akuzuar SOVRANIN nga PD, mbetet thjesht gallatë dite, pasi cdo votim që do bëhet tashmë,kurrë,kurrë PD, nuk mund të fitoj më,pasi kjo do të thotë të ngjallësh kriminelet,vrasesit,të korruptuarët dhe imoralët! PD pjella më e zezë e kafshërisë shqiptare,që perfitoi nga ndryshimet epokale që donte SOVRANI që në vitet. ’90 duke manipuluar,vjedhur dhe vrarë Kafsha i Vicidolit dhe kjo parti kriminale edhe SOVRANIN! PS dhe LSI që kanë meritë,në varrosje të Kafshes, do të pësojnë të njejtin fat nëse nuk transformojnë rrenjesisht vendin nga pislleku i kafshëve; nuk hapin vende pune dhe nuk krijojne kulturën e ndeshkimit duke reformuar rrenjësisht drejtësine! Sovrani pasi varrosi Kafshën e Vicidolit,ndjek me vëmendje dhe monitoron me “laps” interrneti, ecurinë dhe arritjet e 300 ditëve tê kërkuara nga Rilindja! Të merresh me kufoma politike si Berisha,Basha a Vorpsi do të thotë të mos njohësh forcën e Sovranit!…Partitë politike herët a vonë kanë tê njejtin fat: Vdekjen politike nga SOVRANI qe në Shqipërinë e mjerë ende nuk ka forcën e drejtperdrejtë të zgjedhjes, votës dhe ndëshkimit!PD koshi i plehrave ku rri krimi!

  Reply to this comment
 12. Pac Martini August 7, 09:42

  Po te mos ishin vjedhur zgjedhjet PD sdo kishte me shum se 15 deputet dhe 2 deputet LSI e pjesen tjeter PS me aleatet Hajduti therret kapeni hajdutin

  Reply to this comment
 13. tironsirefugjat August 7, 10:39

  E ku te shkoj Laura tani o Stefan ! Cdo dit e me shum ky klloun na gajas me llafin e saj ! Ka henger kaq m.t, sa kudo nuk e afron me njeri se qelb ambientin ! Mir esht aty ku esht e te vazhdoj ti lepihet mekembsit se ajo vetem kte di te bej ! Sa te paturpshem e qesharak paskan qe kta njerez, ! Po ne cduar paska qen ky popull i mjer ~! I pabesushem ky qendrim e kto lehje si qen rrugac ! Sigurisht kto fjal i drejtohen asaj turme qorre qe vazhdon ti ndjek si dele se pjesa qe nuk i votoi tregoj se ku i ka te hedhur !A nuk do ishte shum me mir nje heshtje fisnike mbas ktij nokauti sepse fjalen humbje nuk mundet ta pranojn kursesi kjo tuf kriminelesh dhe mashtrusish qe deri tani shtypnin e kercenonin si te fortit e lagjes ! Ju erdhi fundi brenda nje nate dhe tani ajo qe presim esht tju shohim neper sallat e gjygjit qe ky kapitull i dhimbshem 23 vjecar te mbyllet pergjithmon !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*