PD: Rama-Meta po i bëjnë presion deputetit Frroku

March 17, 2015 14:14

PD: Rama-Meta po i bëjnë presion deputetit Frroku

Në një deklaratë për shtyp nga selia e PD-së, Sekretari i Përgjithshëm i kësaj force, Arben Ristani ka akuzuar sërish kreun e Kuvendit Meta dhe kryeministrin Rama se po mbajnë peng hetimet dhe po u bëjnë shantazh dëshmitarëve që kanë dijeni për akuzat e deputetit socialist Tom Doshi.

Ristani theksoi se dyshja Rama-Meta, kanë marrë peng dëshmitarin e kësaj çështjeje, Mark Frroku. Numri dy i PD ka këmbëngulur për nevojën urgjente se kjo çështje ka nevojë për prokurorë të huaj.

Sipas Ristanit, vendi po kalon orë kritike.

Deklarata e plotë

“Po bëhen 24 orë që janë publikuar dokumentet që tregojnë se Edi Rama dhe Ilir Meta kanë marrë peng dëshmitarin kryesor në hetimin e akuzës për porositjen e vrasjes së dy deputetëve nga Kryetari i Parlamentit.

Prej 24 orësh, Edi Rama dhe Ilir Meta heshtin, edhe pse u bë botërisht e njohur, se ata e kanë zënë deputetin Mark Frroku në flagrancë, duke marrë në mbrojtje një person të kërkuar për trafikun e drogës.

Trafikanti u la i lirë, dhe deputeti Frroku gjithashtu nuk pati asnjë pasojë, sepse e gjitha kjo është në funksion të manipulimit të hetimit, dhe fshehjes së të vërtetës, në lidhje me akuzën më të rëndë të 25 viteve të fundit, që Kryetari i Parlamentit ka porositur vrasjen e dy deputetëve.

Kjo është një skemë mafioze e kriminale, kapja e dëshmitarit kyç të procesit, dhe përdorimi i tij më pas, sipas interesave të tyre, për të dalë të larë nga kjo histori.

Deputeti Frroku është gjithashtu nën presion me gjyqin që ka ndërkohë vëllai i tij i cili akuzohet për vrasjen e komisarit Lamaj.

Për ta pasur krejt të sigurt dhe në duart e tyre dëshminë kryesore, Rama dhe Meta, e kanë futur nën sqetull dhe e mbajnë me shantazh deputetin, me anë të raportit të policisë ku faktohet përfshirja e tij e drejtpërdrejtë në trafik droge dhe marrja në mbrojtje e kokës së organizatës që i shpëtoi aksionit ndërkombëtar të Vilunit.

E gjithë kolona kryesore e shtetit, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Ministri i Brendshëm, Kryeministri dhe Kryetari i Parlamentit janë përfshirë në këtë skemë kriminale të manipulimit të hetimit dhe mbulimit të ngjarjes, kapjes së dëshmitarëve, e presionit të vazhdueshëm ndaj prokurorisë, për të penguar drejtësinë, për të fshehur të vërtetën.

Këto fakte tronditëse, të përfshirjes së gjithë shtetit për të influencuar hetimin, e bëjnë edhe më urgjente nevojën për asistencë ndërkombëtare në këtë proces, jetik për vendin.

Ilir Meta dhe Edi Rama po sfidojnë çdo ditë durimin e popullit, duke treguar se ata janë të implikuar kokë e këmbë në skenarin e vrasjes dhe janë gati të bëjnë çdo gjë që ndaj tyre të mos ketë hetim, ndaj tyre të mos veprojë ligji.

Ilir Meta duhet menjëherë të japë dorëheqjen e të largohet nga presioni që po i bën prokurorisë. Edi Rama duhet menjëherë të rrijë larg procesit, ndryshe është njësoj i akuzuar si partneri i tij Meta.

Këto janë orë kritike për vendin. Sundimi i krimit nuk mund të vazhdojë.  Shqipëria nuk mund të vazhdojë të lëngojë. Koha e drejtësisë po vjen. Qytetarët janë në këmbë”.

March 17, 2015 14:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin