PD, Shehu: Testimi i mjekëve dhe infermierëve, proces denigrues dhe i jashtëligjshëm

January 10, 2015 12:43

PD, Shehu: Testimi i mjekëve dhe infermierëve, proces denigrues dhe i jashtëligjshëm

Pas vendimit të qeverisë për të testuar mjekët dhe infermierët, ka reaguar edhe Partia Demokratike e cila e cilëson atë një proces denigrues dhe të jashtëligjshëm.

Sipas kreut të Departamentit të Shëndetësisë në Partinë Demokratike, Tritan Shehu, testimi që pritet të bëhet në fund të muajit janar nuk është i bazuar në ligj.

Testimet e tilla tingëllojnë abuzive, jo profesionale dhe bien ndesh me të drejtat e profesionistëve dhe të njeriut. Janë diskriminuese se tentojnë të largojnë qindra specialistë nga puna për t’i zëvendësuar me të tjerë. Personeli ynë shëndetësor provohet në procesin e diplomimit, në provimin e shtetit, nëpërmjet edukimit të vazhdueshëm, apo konkurseve. Ne po e ndjekim me vëmendje këtë proces “sui generis”. Jemi në pritje të publikimit të dokumenteve të domosdoshme zyrtare. Më tej do të veprojmë qoftë politikisht, qofte duke atakuar vendime të tilla në Kuvend e organet e drejtësisë”, tha Shehu.

 

January 10, 2015 12:43
Komento

3 Komente

 1. Cœur January 10, 13:37

  ka te drejte Tritani
  mjeket dhe infermieret mos te testohen
  kurse politikanet po
  te gjithe ne provimin e preshit
  Tritan ti e fiton kete provim ,e ke kaluar me sukses proven 🙂

  Reply to this comment
 2. Alban Dega January 10, 20:44

  HAJDE DRITAN PRESHI HAJDE… !

  Ne cfare planeti jeton o bythelepires i Sali Kadafit!?
  A e di more injorant se cdo punonjes i shendetesise ketu ne SHBA testohet dhe rikualifikohet cdo 2- 3 vjet.
  Nese ata nuk plotesojne 30 kredite ( SME ) cdo tre vjet humbin lejen e ushtrimit te profesionit, Licensen, dhe skualifikohen duke u pushuar nga puna ose mbyllur klinika e tyre private!?
  Nuk pritet reagim tjeter nga ju krjuesit dhe themeluesit e Universiteteve te Plepave dghe Akademi9ve te Vicidolit , nga ju rrenuesit e arsimit dhe mjekesise shqiptare, nga ju kusaret e vrastaret e Sali antishqiptarit me te madh te te gjithe koherave… nga ju shkaterruesit me themel te shtetit shqiptar.
  Ka ardhe koha e preshit ne kycet dhe ne kokat tuaja ore Dritan Preshi!

  Reply to this comment
 3. Alban Dega January 10, 20:48

  HAJDE DRITAN PRESHI HAJDE… !

  Ne cfare planeti jeton o bythelepires i Sali Kadafit!?
  A e di more injorant se cdo punonjes i shendetesise ketu ne SHBA testohet dhe rikualifikohet cdo 2- 3 vjet.
  Nese ata nuk plotesojne 30 kredite ( SME ) cdo tre vjet humbin lejen e ushtrimit te profesionit, Licensen, dhe skualifikohen duke u pushuar nga puna ose mbyllur klinika e tyre private!?
  Nuk pritet reagim tjeter nga ju krjuesit dhe themeluesit e Universiteteve te Plepave dhe Akademive te Vicidolit , nga ju rrenuesit e arsimit dhe mjekesise shqiptare, nga ju kusaret e vrastaret e Sali antishqiptarit me te madh te te gjithe koherave… nga ju shkaterruesit me themel te shtetit shqiptar.
  Ka ardhe koha e preshit ne kycet dhe ne kokat tuaja ore Dritan Preshi!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?