PD: 75 mln USD më pak në arkën e shtetit për 6 mujorin e parë

August 8, 2018 13:33

PD: 75 mln USD më pak në arkën e shtetit për 6 mujorin e parë

Nënkryetarja e komisionit parlamentar të Ekonomisë, Jorida Tabaku dhe këshilltari për çështjet ekonomike në PD, Dorian Teliti kanë denoncuar ndryshimet në buxhetin e shtetit.

Kryeministri Rama ka firmosur Aktin Normativ si arnimin e radhës për ekonominë e lënguar të vendit që është futur në një rrugë të vështirë dhe pa vizion.

Për vitin aktual mungojnë 75 milionë USD në arkën e shtetit si pasojë e mosmbledhjes së taksave por edhe mbylljes së bizneseve. Borxhi publik e rendit Shqipërinë ndër 15 vendet me borxhin më të lartë. Kontratat konçesionare e kanë rritur borxhin publik në 83 përqind.

Firma e pamëshirshme e Ramës mbi më të varfrit, shkurton fondet për të përndjekurit, të papunët dhe pagat.

Sopata e Ramës mbi fondet e investimeve shkurton fondet për rrugët, hekurudhën, menaxhimin e mbetjeve, arsimin dhe rininë, shëndetësinë dhe asistencën”, tha mes të tjerash Tabaku.

Sipas PD-së, e vetmja rrugë për të rikthyer edhe një herë ekonominë në binarët e duhura ekonomike është një taksë e shteshtë që do të stimulojë ekonominë dhe do jetë promotori i rritjes së të ardhurave.

o.j/dita

August 8, 2018 13:33
Komento

3 Komente

 1. Aqifi August 8, 16:05

  Apo cju behet vone per shtetin juve.
  E kini treguar me vepra

  Reply to this comment
 2. Arben August 8, 17:40

  Gje shume e mire, do te thote 75 mln usd.me shume ne

  Xhepat e popullit.

  Reply to this comment
 3. Dorian Doriana August 8, 17:47

  Ky Doriani i PeDes ka mend shume per ekonomine. Me tre te shkundura te dores e nxjerr gjize

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*