A duhet të mbajë nënkryetari i Kuvendit një stemë si kjo në këmishë?

June 28, 2015 13:42

A duhet të mbajë nënkryetari i Kuvendit një stemë si kjo në këmishë?

Portali online ResPublica mendon që jo.

Në një shënim me titull “Nënkryetari i Parlamentit përdor simbole nacionaliste si tifoz futbolli” ky portal shkruan:

Që PDIU është një parti e çështjes kombëtare këtë Shpëtim Idrizi nuk lë rast pa e thënë dhe kjo sipas tij është edhe një nga arsyet që PDIU kalon sa nga një koalicion në tjetrin.

Këtë vit ajo që quhet masakra greke mbi popullsinë çame nuk u përkujtua me një marshim në Qafë Botë, pikën fundore të kufirit shqiptaro-grek, por me një ceremoni simbolike në varrezat e Kllogjerit.

Këtë vit kryetari i Partisë për Drejtësi Intergrim dhe Unitet mori pjesë në ditën përkujtimore edhe me cilësinë e nënkryetarit të parlamentit të Shqipërisë.

Ndoshta për këtë arsye ai mbante në këmishë edhe një stemë me hartën e Shqipërisë së Madhe, çka lë vend për intepretime që mund të shihen si prirje irredentiste të zyrtarëve të shtetit shqiptar.

Si kryetar i PDIU-së, Idrizi është i lirë të mbajë çdo simbol apo stemë të partisë së tij, por si nënkryetar i parlamentit duhet të respektojë protokollin zyrtar të ceremonive dhe të mos e përdorë karrigen e kuvendit për të shprehur emocionet e tij politike dhe patriotike.

ResPublica

 

June 28, 2015 13:42
Komento

32 Komente

 1. gozhda August 26, 09:07

  po nuk e merr njeri seriozisht qe esht nenkryetar Kuvendi vertet ky loqja ndaj le ta mbaje

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati June 29, 04:35

   Po sa i indinjuar qe qenka ky i Respublikec mor aman !

   Po ajo harta e Idirizt nuk thote :….Me zorret e grekeve do bejme litar —-qe -preket kaq shume ky deficenti Muci i Respubikes

   Oficeret dhe ushtaret greke kendojne ne mes te dites e ne mes te Athines me zorret e Shqiptareve do bejme litare ….dhe askush nuk kundershton

   Apo ushtaraket greke nuk jane pjese zyrtare e shtetit grek, jane pjese e ndo je shteti tjeter ?

   Reply to this comment
  • roberto June 29, 08:17

   Edi Rama!
   Shporri nga ISSH camet se e kane kthyer kete institucion ne KANCERIN E MIJRA PENSIONISTEVE,vrecanerisht te ish ushtarakeve!!!
   Edi Rama!
   SHFUQIZO ligjet ANTI KUSHTETUESE TE ARMIKUT TONE Sali Berisha dhe na jep TE DREJTAT TONA TE MOHUARA qe nga viti 1993 e deri me sot!!!
   Vazhdo bej “SHURDHIN” se shpejt do na kesh para kryeministrise ne PROTESTA si MASHTRUES DHE ARMIK I ISH USHTARAKEVE njelloj se Berisha!!!

   Reply to this comment
 2. teknokrati August 26, 09:09

  Ne rast te legalizimit te prostitucionit politik duhet bere kiujdes ne marrjen e masave kunder semundjeve venere.. Qe te mos behemi me katolik se Papa dhe aq me teper qe ne qeveri kemi nje tjeter partnere qe eshte pare me prezervativ ne dore do te ishte me e arsyeshme qe Shpetimja dhe Havaja te presin rradhen duke i dhene “rregulloren” me kushtet e ushtrimit te profesionit me te vjeter ne bote….

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati June 29, 04:40

   Bravo EDI RAMA qe beri aeance me Idrizin dhe tani duhet ti tregoije vendin ketij grekut kur te vije

   te mos lejohet absiluitsht asnje varreze me ushtare te huaj dhe sidomos greke ne token tone

   Ushtaret kriminele greke qe kane kryer kirme mizore duke vrare dhe femijet ne djep ,
   nuk duhet absolutisht te kene vare ne token tone

   Edhe ato varreza qe jane atje ne Voskopoje duhen hequr urgjentisht —Ti marrin kermat e tyre ne Greqi, te mos na i ndotin Token tone me mbeturinat e kalbesirave te trupave te tyre te qelbur

   Reply to this comment
 3. beni August 26, 09:10

  po ngaqe e mban ky, nuk te vjen ta mbash me kur duhet.
  keta relativizojne simbolet e shenjta me hipokrizine dhe qelbersillikun qe operfaqesojne
  e mbani me hater qe e quani parti nacionaliste
  Parti Nacionaliste Orientale do ishte me sakte

  Reply to this comment
  • Postieri August 27, 09:19

   Ne momentin e zgjedhjes se Nishanit (siç e kapen fotoreporteret e parlamentit) Idrizi i dergonte nje sms Berishes: Allahu qofte me ne!
   Me mjafton kjo per te kuptuar c funderrina hipokrite jan keta

   Reply to this comment
 4. ilir August 26, 11:19

  shpetim leri pelivanlliqet me flamuj e stema ne kemishe
  lexoje bashk me Ramen qe te ka mar ne preher kushedi pse mesazhin e votes popullore te 21 qershorit
  Sipas meje, mesazhi i kesaj vote per politiken ishte : politike per qytetarin, jo politike per socialistin, lsistin, pdistin, camin apo pukianin…
  Gjithsesi, rruga e politikes per qytetarin , eshte ende e gjate ….
  Populli dha nje tjeter leksion

  Reply to this comment
 5. AL-Boston August 26, 11:46

  Turp per Edi Ramen qe beri kompromis me Shpetim Idrizin.

  Reply to this comment
 6. artan August 26, 12:14

  Ndoshta eshte e vetmja forme qe LSI te mos jete faktor. Nese LSI eshte faktor nuk do kete kurre Rilindje.
  E keqja e kesaj fitoreje te se majtes eshte fryrja e LSI.
  Dhe te gjithe e kane pare se cben LSI me pushtetin.

  Reply to this comment
  • fol August 26, 14:10

   se pari PDIU ka nje kauze madhore qe mund te gjeje zgjidhje vetem ne rang qeverises , se dyti nje PDIU ne koalicionin e majte do e bente me te sigurt pushtetin e te majtes pa patur frike nga “dredhat” e LSI, edhe nese LSI do te vendose te ike, qeverisja e PS eshte e sigurt me keto 4 mandate te PDIU

   Reply to this comment
 7. ashimkercyku August 26, 12:15

  eshte teper vone te pakten kini paksa moral politik.

  Reply to this comment
 8. Amant August 26, 13:57

  Te gjithe keta sahanlepires nuk kane moral qe ta braktisin me pd ne. Edhe pse kjo e fundit ka nevoje teper urgjente te rrifilloj nga e para ndertimin e strukturave krejt te reja ne te gjiotha hallkat qe nga mendesia e vizioni europian, eshte mire qe ti behen krah. Nuyk braktiset miku ne nje fatkeqesi te tille shkateruese. kesaj i thone pastaj qe te mos kesh moral. Mos e beni pis politiken shqiptare duke enderuar disa vende dhe karrike pushtetaresh, sepse per objektovat tuaja ju as qe doni me qe ti a dini edhe pse keni genjuyer dhe mare elektorat ne emer te ketij parimi. Duhet qe te mesojne, por edhe te rrishikojne vetveten ashtu siç partneri i tyre kryesor.

  Reply to this comment
 9. Vlora August 26, 15:12

  Po ci duan keto vemje , keta duan vetem te sigurojne menderen e tyre. Mendojne se do te vazhdojne te shkulin akoma nga pasuria e ketij vendi, se do te vazhdojne akoma me ato hordheqet e tyre te pasurohen akom. Edi … larg nga keto mortje se neser do te jete vone. Ata do te te vene briret e sdo te mundesh ti heqesh dot.

  Reply to this comment
 10. gozhda August 27, 05:05

  jo sa here qe nderrohen politikat qeverisese shpetim suma ta nderroje dhe lukun e turinit ky fare burri ti beje duva fatosit qe e beri politidhjere se sa ishe ne dogane ky ishte xhepi i tosit ne kazino o kryetari i “PARTIS SE HAPUR NGA TE GJITHA ANET”

  Reply to this comment
 11. L.Shmilli-Itali August 27, 08:12

  Sigurisht prostituimi politik nuk eshtë i mirë,por ceshtja Kombetare,zgjidhja e Camerisë apo “ndezja” e motoreve per ndergjegjesimin te Europes,behet ne pozita vetem sulmuese dhe mbase me ne fund Shpetim Idrizi ka kuptuar dicka dhe pse me brekët neper këmbë rikthehet aty ku ishte…Pragmatizmi politik,ne Shqiperi eshtë prostituim dhe mirkuptoj kritikuesit;por para ceshtjes kombetare,per fitim te saj mund te behet kompromis dhe me djallin…E kemi kritikuar me kohe Idrizin se nuk mund te rrihej ne nje tavoline me shitsin e detit,antishqiptarin kriminal e vrases;por fatkeqsisht nuk degjoi asnjehere duke u bere rob i tij!…Më mire vone se kurrë,sepse nuk mund te kete Rilindje pa zgjidhje te ceshtjes Kombetare dhe sidomos asaj mbi genocidin grek ndaj Camerisë…Nuk kam parasysh tani Shpetim Idrizin qe duhet te jap dorheqje nga Partia e tij;por mijrat shqiptarë të Camerise qe domosdoshmerisht duhet te jene prezent ne RILINDJE! Nuk gjejme të drejtë menyrën,si katapultohet Idrizi në Rilindje,por QELLIMI eshtë shumë i drejtë! Shqiptaret e Camerise nuk kane perse të jene pjesë i një grupimi antishqiptar si eshte PD dhe lideri i saj i vazhdimesise(si deklaroi Basha)Berisha i cili kurre nuk debatoi a u konfrontua për ceshtjen e Camerise,madje u dhuroi territor detar shovinistëve grekë!Natyrisht,Idrizi duhet te dorhiqet!Nje veprim qe do forcoje shume forcen e shqiptareve te Camerise ne parlament dhe do beje te veshtroj Europa me mirë tragjedine tone kombetare!…

  Reply to this comment
  • zekthi August 27, 13:16

   Shpetim Idrizi e ben kete zhurme jo per te zgjidhur çeshtjen kombetare dhe as ate çame.

   Ne se do ta kishte me gjithe mend kete dhe do kishte nje program serioz , pozicioni me i volitshem per ta kryer kete detyre eshte opozita e sidomos krahas Saliut te cilit ju ngjit , qe ka deklaruar kur ishte President, ne mos gaboj ne Konispol , se ” çeshtjen e çamerise ma ka lan baba amanet.i du fort çamet “.

   Por i nderuar -L.Shmilli-Itali – Shpetimi kerkon te gjeje nje vend ku shpreson te vjedhij siç beri me Nanon ne qeveri dhe ta mbylle gojen e t’i beje naften ” çeshtjes ” se tij kombetare.

   Nuk mund te behet Shpetim Idrizi kurre faktor i zgjidhjes te ketij problemi kaq madhor.

   Ai eshte vetem faktor perçares midis çameve te vertete patriot e te ndershem.

   Te tille tipa jane keta ” kaçuper me shellire ” si i quajne çamet.

   Reply to this comment
 12. lisdushku August 27, 08:57

  jane dy faktore qe diktojne futjen e pdiu ne koalicionin qeverises,1- ceshtja kombetare 2-uzurpimi i pushtetit ngs lsi

  Reply to this comment
 13. pelo August 27, 09:11

  nenkretar kuvendi idrizi si kaligula qe beri senator kalin e vet
  i hapni kartat e doganes, ka kaluar per llogari te firmes se vete digitalb dhe topit, me 5 euro vlere te aparateve digitale ne dogane kur ishte drejtor, ndersa i shisnin ne treg per 100 euro.hapni tregu e eagle kartave te shikoni se sa evazion fiskal kane dyqanet ne te gjithe shqiperine, te cilkat paguajne sa bisnesi i vogel dhe xhirojne miliarda leke te padeklaruara.
  moa garroni Dashin e havase, ka investuar para te zeze ne portin qe po behet tek portokallet ne radhime, i takon edi rames ta filloje nga ai port gjasme peshkimi rindertimin e bregut.

  Reply to this comment
 14. kokpalari i 21 janarit August 27, 09:22

  Idrizi nuk ka vota vete. Eshte zgjedhur nga PS heren e pare dhe nga PD kete here. Kryetar partie PDIU qe nuk votohet nga ata qe perfaqeson, (camet) vetem kete njeh historia e politikes. Dava matrapazesh. O Rama provo te rinjte sic e ke bere perhere. Leri keta qelbesira jashte se boll jane majmur na kallin krupen

  Reply to this comment
 15. Tan-Satrapi August 27, 09:38

  Rama i mbajti akoma ne pushtet keta funderrinat hajdute te PDIU.
  yyy sikter

  Reply to this comment
  • A.D. August 27, 09:13

   Kush e rropi Shqipërinë?

   Kush ia prishi bukurinë?

   Kush si njerkës i vu’ pishën?

   Ujqëria me Berishën!

   Kush mor kush, ia nxiu jetën?

   Kush ia vrau të vërtetën?

   Ja këta e veç këta,

   Na u shpifën si damblla

   Në ekrane seç na ngeli,

   Një far’ Ndoka dhe Xhuveli!

   minj të tjer’ që nxjerr gjirizi,

   ja si ky Shpëtim Idrizi

   Ah, kur shoh hipokrizitë,

   Më dalin rrufe nga sytë!

   Jo, nuk kam gjë personale,

   Por s’mund të vijoj kjo hale

   Popull, marrin votë nga ty,

   Dhe pastaj na bëjnë tregti!

   Kurvëruan me Salinë,

   Për të rrjepur Shqipërinë!

   Ah mor ah, që s’kam fuqi,

   Që të vija pak drejtësi,

   Duhet zhduk’ Xhuvelëria

   Bashkë me të dhe kurvëria.

   S’jam poeti i shkalluar,

   Popull jam, i zemëruar!

   Po! Jam popull me maraz,

   Ndaj mbi qen’ kobure zbraz!

   Reply to this comment
 16. landi August 27, 12:16

  ky eshte nje cop funderrine.
  cfar nenkryetar kuvendi ky hajdut pulash
  nuk ngeli shqiperia e madhe te perfaqesohet nga ky matrapaz ordiner

  Reply to this comment
 17. zekthi August 27, 12:37

  Idrizi eshte vegel e Nanos dhe i kapur nga Berisha me dosje ne kohen qe ka qene ne tatime e dogana dhe qe ndanin leket me Fatosin.

  Edhe tani ata e komandojne.

  Eshte nga kryetaret e emeruar me urdher nga fijet e fshehta dhe nuk mund te beje ndonje pune as per çamerine e as per vendin.

  Ja si e portretizon folklori popullor çam figuren e pseudoçamit Shpetim Idrizi.

  O kaçupi me shëllirë,
  Vish e zhvish 100 lëkurë,
  As veten e as të tjerët,
  S’do t’I rimbëkëmësh kurrë.

  Reply to this comment
 18. sazan August 27, 15:23

  Kujt i duhet kutizania politike

  Pse Rama i mori ne koalicion keta qe ne fushate i quante ballokume te Qifes dhe hallve korruptive?
  Partia Socialiste dhe aleatët e saj kanë mandate të mjaftueshme në Kuvend për të qeverisur e qetë për të katër vitet. Kështu vendosi sovrani. Ai nuk mund te provokohet duke mbajtur ne zyra simbole te korrupsionit dhe nepotizmit. Pikerisht kete kundervotoi ne 23 qershor. Askujt nuk i hyjnë në punë pelivanë si Idrizi apo Nard Ndoka i barsaletave online. Mazhoranca e re premtoi qe do t’i jepte fund praktikës së shëmtuar të deritanishme që merr votat në një anë dhe kalon në anën tjetër për një karrige, e cila vetëm sa e bën qesharake politikën dhe demokracinë shqiptare.

  Reply to this comment
 19. aqif thumbi August 27, 16:07

  CI DO PARTIASOCIALISTE KETA SHKOPINJE KETA TE HYJN NEPER RROTA DHE PENGOJN ECJEN PARA.

  Reply to this comment
 20. bato August 27, 17:30

  Idrize, xhuveler, narder, kacer, sheher etj qe marrin vota nga nje grupim i caktuar dhe hidhen ne krahun tjeter kane vetem emrin e artikullit te sotem: ” Prostpolitikane”. Ndaj tyre ka vetem nje fre dhe ai eshte ligji ne Parlamentin e ardhshem: Deputeti qe nuk pelqen te rrije me me partine qe ka votuar nje elektorat, te dorezoje mandatin dhe te behet anetar i thjeshte i partise nga mendon se eshte me afer menderisht. Ndryshe, servilet, puthadoret dhe te eturit per pushtet si ky Idrizi qe u kujtua se eshte cam vetem para 4 muajsh,do vijojne ta rrenojne politiken shqiptare dhe do te kalbin pushtetin. Rama dhe Meta te bejne ndryshimet ne Kuvend dhe gjithcka shpeton nga krimbat e etur per para.

  Reply to this comment
 21. qelbesira ne litar August 27, 17:54

  ky Gjirizi shume i zgjuar Di legeni si mund te besh para

  Reply to this comment
 22. Shqiptari August 27, 18:32

  Keto pseudo parti jane mina me sahat (banda diversioni) qe “politikani I madh” ne mergim pregatit per zgjedhjet e ardheshme.

  Reply to this comment
 23. Dardhari June 29, 04:06

  Idriz kjo tregon SA I afte politikan je.
  Ti nuk mund te mbash ato shenja sepse je N/ Kryetar Kuvendi kur te heqesh dore nga kjo detyre veri edhe te dhoma gjumit edhe ne nevojtore
  Kujtoja se dicka te mire deshe te beje po qenke nje cope idjoti

  Reply to this comment
 24. Lili June 29, 05:50

  Respublica nuk pa asgje te ke qe kur kryeministri i shqiperise dolli e votoj me numerin 23 Duke thye heshtjen?
  Po sapo dell di kush ne interesat e popullit shqiptar qindeni ne balle te fushates kunder!mos iu Kane gré veshin shefat?

  Reply to this comment
 25. shpetim arapi June 29, 06:23

  Qe Shpetim Idrizi tregon se eshte shqiptare kjo nuk ka ndonje arsye per tu frikesuar .
  Eshte nje arsye me shume per tu mburrur
  Nuk mund te jetoje njeriu jashte vetvetes duke mohuar kush eshte nga ka ardhur dhe ku ka lindur .
  Sepse shume politikane kane menduar dhe mendojne vetem per vete per xhepat e tyre e kane perdhosur ceshtjen kombetare ne cdo aspekt
  Politikanet e kane percare popullin shqiptare me parrullat juge veri gege toske e cam .Ne te vertete te gjithe jemi vellezer te nje gjaku dhe mos kemi frike te themi te verteten .
  E verteta eshte e vertete .Por duhet te njihet kur eshte e vertete .Ndoshta jo sot diplomatikisht por ndoshta neser kur diplomacia boterore te piqet per te pranuar te vertetat.
  por kjo nuk ndalon dot askend te me mohoj vendin tim ,ku gjyshi babai im u linden dhe me pas u debuan pa asnje te drejte .Do luftoj per te drejten deri ne fund te jetes time kjo eshte thelbi i njeriut dhe mbi te gjitha i parimeve demokratike qe institucionet demokratike trumbetojne me te madhe .
  Ne qoftese ata mohojne te vertetat perse valle ne duhet ti quajme shtete apo institucione democratike.
  Thjeshte fare nuk ka demokraci ,por loje fjalesh dhe parimesh dhe interesash qe kush ka fituar te fitoje akoma nen petkun e ketyre normave dhe parimeve demokratike
  Po pse u qe qederoska greqia se u vu zevendes kryetar parlamenti zoti Idrizi?
  Zoti Idrizi eshte shqiptare den baba den .Mund te jete kryeminister dhe kryetare parlamenti
  Po pse duhet vene dulja zevendes .U vu per tu respektuar .Po .Po pse ky Dulja nuk di te respektoje shqiptarin kur shqiptari e respektoka grekun
  Vellezer shqiptare .Me vjen keq qe disa shkruajne fjale te rendomta ne komente e mbi te gjitha percarese sipas krahinave dhe bindjeve politike .
  Kur vjen puna tek kombi duhet te jemi nje ,Nuk ka dallim ai qe dikush i thote malok,cam ,lab ,laluc .Te gjithe jemi shqiptare .
  Cduhet te thote Amerika ku ka me loje e sorollop .Po te gjithe punojne e luftojne per kombin.
  Harroni percarjen.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim