A ishte “fetar” Skënderbeu? Kur filloi islamizimi i Shqipërisë?

January 3, 2018 23:20

A ishte “fetar” Skënderbeu? Kur filloi islamizimi i Shqipërisë?

Autori i librit “Skënderbeu, kryqtari i fundit”, Virgjil Kule tha në emisionin ” Arena” të Dritan Hilës se Skënderbeu nuk kishte një besim fetar, duke i cilësuar lëvizjet e tij fetare më tepër strategji për të lidhur aleanca të ndryshme, veçanërisht me Perëndimin.

Unë mendoj se Skënderbeu nuk kishte në mënyrë absolute vokacione fetare. Ai i gjeti dhe u detyrua të harmonizohej menjëherë, e t’i kthente shpinën tjetrës. Në momentet e para të Skënderbeut në Krujë, ai duhej t’i tregonte aleatëve të tij të ardhshëm që këtu ka ardhur një i krishterë, i cili ka dhe fuqi ushtarake e organizative dhe është në gjendje të marri detyra të mëdha.

Kështu që me ardhjen e Skënderbeut në Krujë, ka një periudhë shumë të shkurtër e cila karakterizohet nga një politikë e dyfishtë, një lloj riafirmimi të krishterimit. Skënderbeu bëri fushatë për krishterimin e asaj pjese të popullsisë, ku përfshiheshin fisnikë, tregtarë, administratorë që kishin ardhur bashkë me osmanët.

Pëllumb Xhufi

Ai tha që ka dy rrugë, ose konvertohesh në të krishterë, ose largohu. Dhe kush e bëri konvertimin, bëhej edhe një dekret. Qëllimi i gjithë kësaj fushate ishte të bënte bujë në Perëndim” – deklaroi Kule.

Historiani Pëllumb Xhufi tha në të njëjtin emision se islamizimi i vendit filloi gjatë Luftës së Kretës, si edhe korridori  i Shkumbinit ishte një prej pikave strategjike, prej ku filloi masivizimi i kthimit të shqiptarëve në islam.

Në vitet 1440-1450, kemi dokumentet veneciane për fisnikërinë shqiptare, por kemi edhe regjistrin e parë osman. Dhe prej tyre rezulton të kemi një fisnikëri të krishterë në një pjesë masive të vendit. Popullsia shqiptare u islamizua në mënyrë masive te Lufta e Kretës, në vitin 1645-1669, kohë kur islamizimi shkoi edhe në zonat malore.

Pati një ndarje gjeografike, turqit osmanë i dhanë rëndësi që në këto korridoret strategjike, si ai i Shkumbinit, të islamizohej popullsia me precedencë dhe popullsitë e para të islamizuara gjenden pikërisht në këtë segment”, deklaroi Xhufi. 

Virgjil Kule

Kule tha gjithashtu se osmanët bënin konkurse për të marrë fëmijë të ndryshëm nga qytetet që pushtonin, për t’i çuar më pas me studime.

Osmanët bënin një konkurs të madh, me psikologë, mjekë, ushtarë etj., në qytete të ndryshme të cilat kishin pushtuar. Aty zgjidheshin fëmijët të cilët do të çoheshin për studime. Ky ishte një stimul shumë i mirë. Një pjesë tjetër i merrnin fëmijët dhe i çonin në kazerma. Natyrisht që i biri i Gjonit, nuk iku në asnjë prej këtyre dy formave.

Përkundrazi ai iku me karrocë, pasi ishte i biri i një fisniku. Skënderbeu ishte një mjeshtër i vërtetë për të ndërtuar plane, e këtë aftësi e ka pasur që në fillim. Ai ishte edhe në pjesën administrative, po ashtu edhe në atë ushtarake”, deklaroi Kule. 

Historiani Pëllumb Xhufi tha se figura e Skëndërbeut duhet të vendoset në kontekstin historik dhe se shqiptarët njiheshin që më parë nga Perandoria Bizantine.

Unë jam me mendimin që Skënderbeu duhet historicizuar, duhet të vendoset në kontekstin e tij. Shqiptarët në burimet Bizantine përmenden si një popull krejt i veçantë.

Ata kishin të drejta të barabarta me bizantinët dhe kishin raporte me traktate me Perandorinë Bizantine. Shqiptarët kur përmenden në kuadrin e ushtrisë bizantine, gjithmonë quhen shqiptarë dhe jo bizantinë”, deklaroi Xhufi.

b.m. / dita

 

 

January 3, 2018 23:20
Komento

64 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku January 3, 23:49

  Shqiptaret nuk jane konvertuar ne islam. Muslimanet e sotem shqiptare jane pasardhes te turqve te sjelle ne Ballkan, e me pas te shqiptarizuar, njelloj si boshnjaket jane pasardhes te turqve te sllavizuar. Kjo mund te provohet lehte duke bere analiza gjenetike, po sigurisht qe kjo nuk ju intereson shume njerezve, qe perndryshe do te duhej te lironin vendin e te shkonin mbrapsht andej nga erdhen te paret e tyre.

  Reply to this comment
  • sylejman pordha January 4, 00:47

   Kjo qe thot PlakuXHuxhumaku eshte e drejte .
   Nqs do te besh krahasimin e tipareve te nji muslimani tipik (them tipik sepse jo te gjithe mundet te jen turq-arabe-kurd-afgans etj dmth cfar mblidhte ajo ushtri osmane ateher ) -me nji arab-turk-etj jane shume te ngjashem si ne tipare por edhe ne mentalitet e sjellje ne shume aspekte . ADN-ja thote shume .Psh. Shif me kujdes surratin e mero bazes (nuka kam asgje me ate ,perkundrazi kam rrespekt ,prandaj e marr edhe shembull) – ngjan tamam si psh nji irakian -bagdatas .ose iranian – ose arab ! Pra ka disa tipa ,qe dallohen qarte lehtesishte ,qe me rracen shqiptare ,nuk kane te perbashket .
   Sa i takon komentuseve mbi Skenderbeun ,Virgjili tingellon bindshem e ka nji llogjike te pranushme ,nqs do ti referoheshim zhvillimeve politike te kohes ,kthimit te Skenderbeut . Pose nuk me duket shume bindes Virgjili aty ,kur thot se Turqit “Afronin Bursa Studimi per shqiptaret ” ! Eshte njilloj sikur te thuash ,se Altoparrlante maje minareve ,kishte edhe ne epoken e osmaneve . Duket qe fantazia te ket kaluar telat me gjemba .

   Reply to this comment
  • mirel January 4, 16:14

   Pasardhes te turqve jane greket o xhuxhumukt
   shikoji mire si i kane vetullat dhe buzet, na, si pi,, i afrikanit.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 4, 18:23

   definicioni i palaços është:ai që çdo gjë që nuk e kupton,e shëndrron në shaka!!
   ti o qënje supe,je në palaço i ndyrë!!një gërk nga ata më të qelburit!!
   moj qënje supe,si ka mundësi që tërë ata turq,pra po të marrim shqipërinë me 66%myslymanë(këtë duke u bazuar në emra vetëm dhe jo në besim)kosovën tek 90 e kusur %,maqedoninë tek 100%,a i ke shtruar vetes pyetjen:se si është e mundur që kaq shumë “turq” të jenë shqiptarizuar dhe jo e kundërta??a nuk të shkon mëndja mor kokrra e bythëqirit,se duhej të ishin turqizuar shqiptarët dhe jo të ishin shqiptarizuar turqit??
   mor bir i asaj nëne të mirë që të ushqen duke punuar semaforëve të greqisë,harron pyetjen që i ka bërë stalini njerzve të titos kur i thanë se “shqiptarët e prapambetur kishin asimiluar sërbët e kosovës”??
   harron që i tha se “normalisht ndodh e kundërta”!!!
   mor dobiç,gërku,përse u asimiluan shqiptarët e gërqisë,dhe nuk u asimilua gërku??pavarsisht se ata patën 70% të parlamentit të parë gërk,prapë u vendos që të flitej gërqisht,kurse tashti,përfshirë dhe ty moj ndyrësirë,jeni armiqt më të mëdhenj të shqipërisë??
   të parët tanë kanë qënë,janë dhe kanë për të mbetur këtu,o pjellë bastarde!!ska bir bushtre që i lëviz!!ju është ngritur bishti prej këti tradhëtarit të rradhës që kemi zgjedhur,por mos u krekos shumë se në bythë kemi për tua futur si gjithnjë!!

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... January 5, 00:51

   O Plaku Xhuxhmaxhuxh

   Po bota eshte shume e madhe dhe e vjeter per shqiptaret dhe greket te kene qendruar te pastert si para 2000 apo 3000 vjet.

   Tani une jam dakord qe turku erdhi e na qiu na beri mysliman e iku prap, dhe kur iku turku greket u bene te krishtere dhe shqiptaret nuk e rruajten ta fillonin prap nga e para.

   Po ti mos u bej kaq sy plasur e mendje ngusht se sa do qe ta kishin palluar turqit plaken tende bota prap ngelet me e madhe se vrima e saj.

   Shiko njehere sureatzinjte e greqise me ke ngjajne e pastaj fol ti pusht greku.

   Shiko njehere presidentin aktual te greqise me ke ngjan me shume me egjiptianet apo me bullgaret sepse me italianet sic do kishit qef ju kurvat e peshtira nuk keni asnje tipar te perbadhket, — “mia rraca mia faca” u lepieni italianeve si kurva dhe e dini se jeni me evropian se shqiptaret.

   Turkun e kini tek dera ua bene si ta kini qefin.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 January 5, 13:15

    Une… ti… ne te gjithe…
    këtu qëndron gabimi i madh që bëjnë shqiptarët në radhë të parë(këtu përfshi dhe historianët deri tek i madhërishmi muçmoll nano)!
    “Tani une jam dakord qe turku erdhi e na qiu na beri mysliman e iku prap, dhe kur iku turku greket u bene te krishtere dhe shqiptaret nuk e rruajten ta fillonin prap nga e para.”
    ndërrimi i fesë ndodhi në të njëtën masë tek të gjithë popujt!!
    pas largimit të turqisë patëm një rindërrim të besimit!por jo të gjithë e bënë një gjë të tillë!lindja e shteteve etnike ballkanike nuk u bë në bazë të gjuhës,por në bazë të besimit!!
    si greqia dhe sërbia vunë në vënd të parë besimin!!ata me anë të dhunës larguan njerzit që nuk pranuan të rindërronin besimin dhe asimiluan ata që ndërruan!!
    faktet i kemi të gjalla akoma sot!!
    as vetë shovinistët gërk,më të këqinjt janë arvanitasit,shqiptarët e greqisë,por dhe sërbët nuk e mohojnë egzistencën e shqiptarëve në teritoret e tyre!!varianti i ri që kanë nxjerrë është se myslymanët në shqipëri nuk janë shqiptarë!!kurse ortodoksët janë të gjithë gërkë!pra shqipëri sipas nënëqirave si plaku me nënë kurvë superiore,nuk ka!!ka vetëm ortodoksi të ndarë ndërmjet pederëve gërk dhe kanibalëve sërb!!
    nuk kanë faj dhe ata të shkretët!!
    faji është toni!!nuk jua kemi këthyer me të njëjtën monedhë!!

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku January 5, 15:03

     Ty o Cen Shurra te eshte mbushur mendja se je ideolog i shqiptarizmes. Mire ben, por po te kujtoj, se idete e tua te ndritura nuk zene vend duke bere gam-gam neper forume koti. Po ta mbajti suma (e shpuar, apo jo s’ka rendesi, se ne po kemi kryeministrin sumeshpuar) ngreu nga karrikja (besoj se nuk je ulur ne ndonje karrike me rrota e prandaj shpreh gjithe kete frustrim) dhe o burra kush te pengon te behesh lider i shqiptareve patriote?He mor bukurosh, kush te pengon?

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 January 5, 17:06

      nona jote o qënje supe!!
      sma lëshon atë mikun për qamet!!
      të mjafton ky shpjegim??
      dhe mi thua vetes shqiptar?!”Besoj se jam shqiptar nga gjaku, po edhe po nuk isha nuk me prish ndonje pune e nuk permbyset bota.”-nuk është e thënë që gjithë bota të jetë shiptare,ajo që është na mjafton!!
      askush nuk helmon më shumë se ju gërkët mëndjet e njerëzve!!dhe ti je një nga ato nepërka helmuese!!

     • Plaku Xhuxhumaku January 5, 18:28

      Po mire mer ti qe nuk ta leshon nona ime per qamet, nuk eshte argument ne favor te budallalleqeve, le qe eshte edhe rrene se te vdekurit cfaredo te kene bere kur ishin gjalle vetem flene gjume. Po vetem nje gje nuk e marr vesh, perse te eshte mbushur mendja qe une jam gërk (hehehehehe), jo per gje po nuk eshte e vertete, jam shqiptar me objektiv se sa grupi idiotik i mantres “Oh, sa mire me qene shqiptar”. E more vesh o tru gjize, apo duhet noi zdrukth me i mprehte me te heq noi ashkel rradakes sate?

   • Plaku Xhuxhumaku January 5, 14:30

    Je shume konfuz dhe nuk e merr vesh as vete cfare thua. Po ta lexosh pak me vemendje ate qe kam shkruar une dhe po te pish here pas here pak uje te ftohte edhe mund ta kuptosh. Une nuk po them qe shqiptaret e sotem jane pasardhes te turqve meqe turqit shkerdhyen fisin tend. Une po them qe shume myslimane te sotem shqiptare jane thjesht turq te shqiptarizuar, ashtu sic bodhnjaket jane turq te sllavizuar. Une or ti, se vetem TI je, ate NETE GJITHE e shton kot, nuk kam pune as me greke, as me italiane. Besoj se jam shqiptar nga gjaku, po edhe po nuk isha nuk me prish ndonje pune e nuk permbyset bota. Ju patriotet koke-loqe po e helmoni kete vend me gjoja patriotleshizmin tuaj fallco e patetik.

    Kur merr persiper te shkruash italisht shkruaj korrekt, ose mos shkruaj fare se del injorant safi sic dukesh edhe nga budallalleqet e tjera qe shkruan. Sa per dijeni e per te te ndricuar pak ajo shprehja gjoja italisht qe ke shkruar TI, shkruhet “mia razza, mia facia”.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 8, 13:43

     qënje supe
     nëse je me të vërtetë shqiptar,ti e di fare mirë se ajo puna e nonës është thjeshtë një çfryrje inati ndaj dikujt që përveçse mund të jetë palaço,është dhe nga ata që hedhin gurët në pus!!
     më është mbushur mëndja që ti je gërk,thjeshtë për faktin që ti nuk flet asnjëherë keq për ta,i mbron në të gjitha drejtimet!pra në tërë kuptimin e fjalës je një nacionalist folklorik vorioepiriot!!
     ti shumë mirë mund ta kesh gjakun 100X100 shqiptar!!
     nuk është ndonjë gjë e madhe!100% shqiptarë kanë qënë dhe ballabanët e jakupët!!bile në atë kohë kur turku ishte akoma në të sëmës!!
     pra tradhëtarë kemi pasur dhe do të kemi gjithnjë!!ti ndoshta je nga ata me bindje dhe jo i shitur për atë 300shen e zakonshme!!vetë thua se jeton me fizikë në vjenë dhe nuk besoj të kesh nevojë për 300shen!!
     tashti ti këthehemi këtij mendimi prej gjeniu që shpreh në komentin me “Unë…ti dhe “,”Une po them qe shume myslimane te sotem shqiptare jane thjesht turq te shqiptarizuar, ashtu sic bodhnjaket jane turq te sllavizuar. ”
     të jesh kaq i trashë,bën vetë apo kujton se të tjerët janë më të trashë se ti dhe nuk arrijnë të kuptojnë budallallëkun tënd??
     që ditën e parë që është krijuar njeriu,kafshët e kanë njëlloj por më të kufizuar,ai ka lëvizur nga “piklindja e tij”!!gjë që ka bërë të sundojë,popullojë tërë tokën(dikush thotë se 210 milionë janë dhe në hënë)!!
     pra njeriu ka lëvizur,lëviz dhe do të lëvizë deri ditën e fundit!!me këto lëvizje përzihet dhe popullsia!është përzjerë,përzihet dhe do të përzihet deri ditën e njeriut të fundit!!sepse një ditë do të jetë e fundit!!
     kështu që dhe shqipëria e shqiptarët nuk bëjnë përjashtim nga ky proces!e njëjta gjë vlen për çdo popull në këtë planet!edhe guinea bisao tashmë nuk është më e pastër si ditën kur u zbulua!!
     ka dy lloje lëvizje njerzish,si e përmënd dhe ti,olonë dhe emigrantë!!
     kolonët vendosen në vënde të caktura në grupe të lidhura fort!!ata duke rrojtur brënda grupit,ruajnë gjuhën dhe traditat e tyre!të cilat trasmetohen nga brezi në brez!!
     shpesh flitet për ruajtjen e traditave nga arbëreshët dhe jo nga emigrantët!duke i quajtur në një farë mase,emigrantët,si më pak atdhedashës se arbëreshët!!gjë që nuk është e vërtetë!!
     pra arbëreshët brez pas brezi kanë trasmetuar gjuhë dhe zakone,i kanë mbajtur fortë brënda vëndndodhjes kun kanë banuar!!emigrantët duke mos qënë një grup i bashkuar nuk kanë mundësinë,ose e kanë shumë më të vogël,që të bëjnë të njëjtën gjë!!këtu po lë mënjanë atë ndjenjën e vetpërçmimimit që ndjehet në persona të veçantë që e kanë për turp ti përkasin një etnie të caktuar(është e njëjtë gjithandej,nuk përbëjmë ne një rast të veçantë)!!
     pra si janë përzjerë shqiptarët në trojet e tyre,me turq,me gërk,me sërbë,me vllehashtu është përzjerrë dhe greqia(sa janë tashti 60%),turqia,sërbia,italia e kudo ku kanë shkuar shqiptarë!!pra emigrantët,duke qënë një minorritet në krahasim me popullsinë,asimilohen prej saj!!asimilohen turqit në shqipëri,graqi,dhe kudo që janë!!asimilohen emigrantët shqiptarë kudo ku shkojnë!!por nuk asimilohen kolonët,pavarsisht se me kalimin e kohës dhe ata humbin shumë lidhjet me vënd origjinën!!arsimimi ka bërë punën e tij!!deri në fund të viteve ’30 në itali jetonin 50 mijë arbëresh,nga të cilët 80% nuk flisnin italisht,por vetëm shqipen e vjetër!!më pas me futjen e shkollimit të detyruar u dobësua dhe përdorimi i gjuhës së origjinës!!sot shumica dërmuese nuk e përdorin ose e përdorin shumë pak gjuhën e vjetër!!personalisht kam njohur arbëresh që gëzoheshin shumë kur takonin shqiptarë,por që vetëm me italisht mund të merreshe vesh!!ishin e janë krenarë,por kanë humbur gjuhën!!
     mangësia mendore tëndja dhe e shumë të tjerëve është se përzjerjet që kanë ndodhur në gërqi ju i quani gërk,kurse ato të ndodhura në trojet shqiptare i quani turq!!dhe më e keqja është se turq quani vetëm shqiptarët që janë myslyman!!ata ortodoksë,nuk i quani shqiptarë fare,pavarsisht se shumica ofendohen sa herë i quani gërk!pavarsisht se ata ortodoks shqiptarë kanë qënë kundërshtarët më të mëdhenj të hegjemonisë gërke,të shoavinizmit gërk!!
     për katolikët asqë bëhet fjalë!!ata i urreni më shumë se myslymanët,por nuk keni se ç’emër tu vini pas!!si bëni dot as italianë e as kroatë!të dy janë shumë larg!!
     por nuk e keni problem të quani,hë për hë,shqiptar ish myslymanin e konvertuar në ortodoks dhe bile ta bëni dhe peshkop, të elbasanit më duket!!
     pra o palaço tutku,i trashë dhe me një injorancë superiore,mund të jesh dhe shqiptar(e vë shum në dyshim)me gjak,por në realitet je thjesht një bastard i greqizuar!!
     je këthyer në gërk muti,në shovinist,në kollonë të pestë të shovinizmit gërk!!
     ps:ha mut e shkruaj ndonjë budallallëk të ri!!
     jo për mua por për të tjerët!!ta kuptojnëse sa idiot superior je!!

     Reply to this comment
  • mb January 5, 20:32

   Nuk ke baza shkencore; analizat e fundit tregojne se shqiptaret kane nje “pool” shume te ngushte DNA qe nga koha para turke.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku January 5, 21:56

    Kush i beri analizat QSUTja, apo Senatoriumi i Tiranes? Jo se une psh di qe analizat e fundit tregojne qe ne Shqiperi rreth 35% eshte me gene qe vec shqiptare nuk jane.

    Reply to this comment
 2. sul sula January 4, 00:24

  ti je plak i rrjedhur apo ke lindur i pjerdhur,…cfare flet or kokebidon

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 4, 01:30

   Pse o Sule nuk te pelqen? Eshte e verteta vete. Ti nga emri psh dukesh si nje prej tyre. Shko bej analizat dhe mos u habit po dole nja 80% turk. Po s’prish pune, tani ti je i shqiptarizuar se brez mas brezi e keni harruar turqishten. Dhe kot e ke qe me shan mua, une flas me fakte. Pervec geneve a nuk te doli ai imami “shqiptar” e nai nxorri harram 28 Nentorin e 1912s. Ai te pakten nuk e ka harruar qe katragjyshi i vet erdhi nga Anadolli.

   Reply to this comment
   • mirel January 4, 16:25

    Aman o plaku xhuxhumaku, po ty si ta quajne plaken?
    Le me emrin tend qe duhet ta kesh ndonje beqir..

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku January 4, 18:24

     O mirel, o teveqel dil nje here andej nga xhamia se ky ketu eshte sport i rende per trurin tend sa nje lajthi.

     Sa per emrin e kam Aleksander, beqir me duket se e ke ti or karadyzen i lales.

     Reply to this comment
   • fati January 5, 18:08

    Plaku, mund te them qe nuk e ke krejt gabim dhe, teorine tende mund ta perforcoj me asimilimin e jevgjve, qe sot nuk e dine gjuhen amtare te tyre, po flasin shqip, sepse jane shqiptarizuar.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku January 5, 18:23

     fati, egzakt kjo eshte ideja, po ca patriote te thekur patetike nuk duan ta shohin, a nuk duan ta pranojne, Cdo ide qe u shkon kunder dogmave idiote u duket sikur po i shan nga nona personalisht.

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 4, 18:27

   nuk është i rrejdhur sule!!
   është dobiç,është bir kurve në tërë kuptimin e fjalës!!

   Reply to this comment
 3. Toni January 4, 02:08

  A e di Virgjili qe Skenderbeu quhej Kaloresi i Krishtit nga Vatikani. A e di Virgjili qe Papa Piu vdiq nje dite perpara se te udhetonte nga Ankona ne Shqiperi ndersa po pergatitej ti vinte ne ndihme me nje ushtri te madhe dhe me ndihma ushtrise se Skenderbeut. A e di Virgjile qe Skenderbeu shkoj ne Napoli dhe i erdhi ne ndihme Mbretit te Napolit, nje i krishtere, nderkohe qe rebelet ishin ngritur kunder tij. Shko thuaju arberesheve te italise qe Skenderbeu nuk ishte i Krishtere. Keta gazetare-historiane jane te gjithe te papergatitur per te shkruar libra per nje gjgand te Krisherimit dhe jo vetem te Shqiperise. Prandaj te thuash qe Skenderbeu (George Kastriota) qe vinte nga nje familje katolike (e Krishtere) bente sikur ishte i krishtere sepse ishte pragmatist. Z. Virgjil na e ktheve taksen e gjakut (ose devsirme ne turqisht) te otomaneve ne nje konkurs studimi per ne France. Me te vertete e ke! Mos te kane paguar Erdoganet per kete liber dhe te shkruash dokrra te tilla idioteske!? Keta nuk ishin studente me bursa por ishin skllever nga 8-18 vjec te vjedhur me force nga Otomanet per ti sherbyer ushtrive te tyre. Ju lutem z. Kule lexoni librin e historianit amerikan James Fitzhenri i cili ka shkruar nje sere librash per krishterimin midis te cilave “Mbrojtesit e Krishterimit’, ku per shkruhet historia e Skenderbeut apo Lord Aleksandrit dhe atehere do te kuptoni qe Skenderbeu ne menyre te vazhdueshme i lutej ne gjunje ‘Zonjes se Mire te Shkodres’ apo Shen Marise. Ju luetm mos hyni e fushen e historise pa patur idene se cfare beni!

  Reply to this comment
  • mirel January 4, 16:18

   Qetesohu mo qetesohu, se e di Virgjili, por qellimi i Skenderbeut ishte me shume politik, kete po thote,
   Skenderbeu ka qene largpames dhe e shikonte prosperitetin e Epirit (qe fliste shqip, dhe jo gerqisht), drejt perendimit, ndaj i duhej krishterimi.
   Plus qe te siguronte aleancat me Vatikanin, per ndihmat qe nuk i erdhen kurre.
   Ne te kundert, dhe ti duhet ta dish, ishte Vatikani qe e tradhetoi, bashke me pordhat jevge serbe, qe e lane vetem dhe u bene me turqit per ta rrezuar Skenderbeun.

   Reply to this comment
 4. Shqiptar Vendi January 4, 05:07

  ska ngelur cobis pa u bere historian.O virgil rumuni ,ti ne ke qene fare ne kohen e Skender Beut ketu.As ti e as ai plarasaqis.Skender Beu eshte produkt i osmaneve o pallosha historiane.Atje u ngrit si personazh edhe nuk ka ardhur ketu ne Arbani.Por e kane prure me detyre administative.Natyrisht i biri i katunarit bektashi Gjon ,fale sherbimeve ne shtetin Osman u emerua i pari i Krujes .qe as stergjyshi e as baba i tij se kishin enderruar.Ne *grushtin e shteti* qe organizoi natyrisht u perkrah nga jeniceret osman.Ishin rreth treqind te tille.Njte si Skender Beu.Se kete emer osman perdorte zyrtarisht edhe vete heroi.Nuk kishte titull tjeter finik si Gjon Muzaka etj.I vetmi titull finik qe kishte ishte Bey.Nuk e perdori ndonjehere Gjergj Bey por Skender Bey.Kane nje sens llogjik gjerat.Osmanet per here te pare ne lufte kunder Arbaneve erdhen ne ndihme te mbeturinave bizantine perfshire stergjyshin e Plasarit edhe ketij Kules(nga latinishtja bythe).Qendresa e trimave Arbane pasoi me humbjen e ketyre te fundit qe i detyroi shume prej tyre te shpernguleshin larg nga hakmarrja e shteti Osman.Vendin e tyre pak me vone e zune pikerisht keta kules e plasarat sa nga jugu ne formen bizantine greke e ca nga veriu ne formen serbiste.Keta ishin kelyshat e osmaneve.Kur Arbanet masivisht perqafuan fene Islame edhe filloi ngjitja e tyre ne perandorine zot e ketyre tokave dmth ate Osmane athere filluan ketagjiriza te peshperisnin edhe akoma nuk ndalojne se shpifuri.Arban Lind ,Nuk Behesh!!Ose e ke ne gjak ose nuk e ke.Ti Kule(bytha) nuk fshihesh edhe asnuk flet dot per historine e Arbaneve edhe herojve te tyre.

  Reply to this comment
  • Cfaaar !!! January 4, 16:00

   Cfar carin “Shqiptare vendi”
   e quan veten ti mer , nastradin .
   Kujt i thu rumun ti mer plehr anadolli ?!
   Dhe nji si ty ,ku e gjete shqiptarine orrace e djallit ,
   ne bolet e qenve te turqise ?
   Ytttt ,RRACE QENSH ANADOLLI ,
   qe dini vetem ti fryni percarjes ,shpifjes e fusni hundet ne cdo vryme e lepini ne cdo krah .Kermat e njerezimit jeni ju ,qe nuk i vleni aspak atij .

   Reply to this comment
   • mirel January 4, 16:22

    Po leri plerat e Anadollit.
    I mbeshtet Ramuti, po ju ngre xhami dhe mbulojne Skenderbeun.
    Eshte faji i politikes kurve te Shqiperise, dhe teresisht faji i shqiptareve.
    Ata duhen varur njehere, pastaj te merresh me keto kerma.
    Travesti bastarde, nuk ke cfare u thua tjeter. Duhet Skenderbeu vete ti shkoje ne teh te shpates.

    Reply to this comment
  • lili January 4, 16:20

   best comment of the day;

   Reply to this comment
  • Shqiptar Vendi January 4, 19:20

   Lluku lluku babashta ..

   Reply to this comment
  • Turi January 4, 19:56

   Sa mire qe e dike historine e ‘Arbanise’ more ti ‘Shqiptar Vendi’? Ne radhe te pare i thone Arberi dhe jo Arbani. Ne radhe te dyte ku i ke lexuar keto histori qe asnjeri prej nesh nuk i ka lexuar. Aman, na i thuaj librat qe lexon sepse paske perralla ‘interesante’.

   Reply to this comment
 5. faro January 4, 05:15

  Pyetje per plakuxhuxhumakun:
  Si e spiegon ti qe keta “turq”, qe perbejne mbi 50% te popullates, nuk folen me gjuhen e tyre, pra turce, qe ishte edhe gjuha e vete sundimtarit, por folen vetem e vetem SHQIP?

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku January 4, 14:25

   Si e shpiegon ti qe trecereku i kalamajve shqiptare qe kane emigruar ne Greqi, Itali dhe gjetke nuk flasin shqip? Dhe po flasim vetem per brezin e pare, po mbas 500 vjetesh?

   Reply to this comment
   • mirel January 4, 16:19

    Domethen turcet ishin emigrante?

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku January 4, 18:28

     E para, i thone turqit dhe jo turcet, or teveqel.
     E dyta, nuk ishin emigrante or [email protected], po ishin kolonë (e di ti o injorant cfare dmth kolonë? Jane ata qe kolonizojne nje teritor dhe zbythin ose asimilojne popullaten vendase.) Shko pyet tet’eme se me siguri gjyshi fliste turqisht, apo edhe ti flet turqisht, apo turçisht.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 January 5, 12:56

      o hale superiore që ha fizikë përditë dhe ke 8 nga 10 pikat e jungut.
      mor debil,koloni dhe emigranti janë të ndryshëm!!
      emigrantë janë shqiptarët në amerikë e në graqinë tënde,kurse spanjollët,francezët dhe anglezët janë kolonë në amerikën e veriut!!
      pra mor debili i mutit,ç’gjuhë flitet në këto vënde ku janë vendosur kolonët??
      mos vallë flasin gjuhën e “indianëve” të amerikës kolonët!!
      mos vallë kolonët flasin gjuhën e emigrantëve??
      o copa e idiotit,o robqir bastard shovinist gërk!mos ha mut kot!!ti je aq i trashë sa se kupton që sa herë dhjet,pëgër vetveten!!
      çna mbytën budallenjtë!!nuk na mjafton edi rama por stë lënë rehat dhe dobiçat e janullës!!

     • Plaku Xhuxhumaku January 5, 16:18

      Cen Shurra, e kuptova shkakun e inatit tend me mua. me ne fund e more vesh qe je shume inferior ndaj qenies superiore, e kuptove qe je per gjynof. Hihihihihihihihi!

    • anticensurë25642654 January 4, 18:39

     dobiçit nuk mund tia mbushësh mëndjen
     o mirel!
     ai nuk thotë asnjëherë që ma kanë shkërdyer nënën para e pas!!ai thotë nëna time i ka shkërdhyer të tjerët!!

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku January 4, 19:45

      Cen Shurra, ha moot ha, se meqe te digjka kaq shume, edhe noi stergjyshja jote e ka zone gjyshin me ndonje jeniçer, pastaj mytesarifi te beri gjyshen e te doli babi qe pati fat se turqit nuk njifeshin me po ia dha bythen thjesht operativit te lagjes qe ishte gërk, keshtu qe ti vazhdimisht je ne konflikt interesi, i shan gërkët nga inati qe ta kane kalizvaruar babin, se mamin s’ka met turk pa ta shkaperdhyer.

      Hajde tashti jepi, ke te drejte te shkumezosh, hapu bythesh e pi noi cigare Partizani po gjete dot.

     • mirel January 6, 02:45

      Lere mutin, se u prek se thashe turcet.
      Turcet se ishin sojsez on xhuxho..ca ke pse prekesh.. te shava babane?

     • Plaku Xhuxhumaku January 6, 23:22

      O mirel o teveqel, une nuk u preka se shkrove turcet, se s’me rruhet hic per ate pune, te veura ne dukje vetem qe je kokerr injoranti. Ca shkolle ke bere o derdimen, rezervat e punes, edhe ate me korrespomdence.

  • Niko January 5, 12:34

   Ta shpjegoj une. Turqit ishin b*thq*ra dhe nuk benin kalamanj ( njesoj si tani qe erdoqeni cirret ne tv dhe u thot turqve te shtojne popullaten se i mbyti kurdi), ndersa shqiptaret ta canin piten dhe shpeshhere mbareshtonin grate e koloneve dhe sa ta merrnin vesh ata grate e tyre kishin ngel me barre. Madje ishin shqipetaret ne ushtrine e turkut qe ndihmuan ne rregullimin e rracave ne anadoll, siri egjipt. Kshuqe sado qe kolonet ishin shume ne fillim prape ngelen minorance (trekendeshi elbasan kavaje tirane) dhe keta njihen si zone sume.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku January 5, 14:59

    Pra ti Niko nuk e mohon qe myslymanet shqiptare, te pakten mamin e kane pasur turke, edhe une kete them se c’rendesi ka a je turk prej nones, apo prej babes?

    Reply to this comment
 6. Gazmir January 4, 13:57

  A ishte “fetar” Skënderbeu? Nuk qe as afetar aq me pak antifetar! Ai qe epirot/shqiptar!
  Gazmiri

  Reply to this comment
 7. LILI January 4, 16:48

  viti i Skenderbeut po perdoret nga disa njerezesh dashakeqes per interesa personale te ngushta,qe nuk kane asnje hajr …Po keta njereze me duket,po vazhdojne ne nje menyre tjeter ate qe ne kohen enverian ka ba me po aq zele: me perca e ma hazmuar shqiptaret deri ne vellavrasje.
  Dje po keta intelektuale kane shprehe helm cdo dite kunder ‘armiqeve” te Partise.Sot me duket se kane filluar nje lufte tjeter “Krishter/jo krishter”…po me ate zele.
  Si dje si sot keto intelektuale te kohes enverian luftojne per t’u duke ne syte e Njeshit,sot Njeshi i jone do me u duke ma katolike se Papa, edhe intelektualet tone “hugjum” me u ba edhe ata ma katolike se Papa ,sikur dje beheshen ma komunist se Enveri duke kerkuar kokat e ‘armiqeve, vetem per me i pelqye Njeshit…
  Hajde pra sicili me shkruar se sa katolike na ishte Skenderbeu,qe te behemi te pelqyeshme nga Evropa!!!
  Me kujtohet ambasadorja ne belgike qe hutoj kryetarin e komunes tu i treguar se Skenderbeu kishte mbrojtur katolisismin n’Evrope,kur i shkreti kryetari,edhe pse me fakultet kur nuk kishte degjuar per te…
  Shqiptaret nuk e ka ba heroj te tyre Skenderbeun pse ishte katolik ,o debila, po pse perfasoj qendresen e popullit shqiptar kunder pushtuesit.
  Ai nuk perfasoj as krishteret e evropes, as myslimanet e turqise,po shqiptaret .
  Si ne kohen e tij si nder shekullit qe lame pas, ai perfasoj shqiptaret edhe mija shqiptare mysliman e respektojne ate edhe ishte bile tradite ne familjet e vjetra te kete nje Gjergj apo nje skender ne cdo famije, si simbol i atij simboli te resistences shqiptare kunder asimilimit, kunder shfarosjes si komb,
  Cdo tentative idioteske qe mundohet,per t’i pelqye evropes me ba ate simbole te krishtereve vetem, eshte vetem tentative per percarje te kombit shqiptar edhe zbeh de fakto vlerat e herojt tone qe u kultivuan nder shekulli nga shqiptaret qofshin katolike a mysliman.
  Kur ne bruxelles u vendos nga shqiptaret me shumice myslimane, pa asnje kundershtim e pa asnje nevoje t’a shpallim heroj krishter,
  kur ne Paris u vendos emri i tij sheshit Skenderbeg, u vendos me katolike e me myslimane bashke, edhe ne meshen ne Notre Dame ishim bashke katolike e myslimane, pa pasur nevoj qe t’ia dhurojme Skenderbeun vetem nje “fese”..
  Qe viti i Skenderbeut te keqperdoret keshtu nga disa intelektual per me ba emer, e me fituar nje pozite ne boten Perendimore duke u bere ma bythelepires se cka kerkohet,tregon se nuk kemi intelektuale po vetem interesaxhi..qe jane gati edhe flaken me i vu vendit vetem qe te fitojne nje koç diku..

  Reply to this comment
 8. Dn January 4, 16:58

  viti i skenderbeun po na kthehet ne viti i percarjes kombtare fetare halla pa filluar , fale idioteve qe kemi me bollek qofte ne qeveri qofte ne shtyp…
  Islamizimi i shqiperise ndodhi 2 shekuj ma vone, po idiotet e albanistanit ju duhet nje lufte te re se mbarroj lufta me armiqte e Partise(faute de combattants) se armiqte zgodhen me iu lane te lire,tash duhet nje lufte tjeter qe trushpellarja e idiotizimi i shqiptarise te vazhdojne,qe e keqja te sundoje ..
  Si dje si sot ju duhet nje armik, edhe tash na qenkan angazhuar intelektualet qe dikur ishim papagajt e enverit ne krusaden e tij kunder fene ,ne nje tjeter krusade sot…
  ata qe dje ishin kunder katolisizmit na behen sot ma katolike se Papa edhe na shpikin fe aty ku nuk ka..

  Reply to this comment
 9. Amerikani... January 5, 12:06

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”

  Reply to this comment
 10. Amerikani... January 5, 12:06

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”…

  Reply to this comment
 11. Amerikani... January 5, 12:07

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”…!!!

  Reply to this comment
 12. Amerikani... January 5, 12:07

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”…!!!..

  Reply to this comment
 13. Amerikani... January 5, 12:08

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”…!!!….

  Reply to this comment
 14. Amerikani... January 5, 12:08

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”…!!!……

  Reply to this comment
 15. Amerikani... January 5, 12:11

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!

  Reply to this comment
 16. Amerikani... January 5, 12:12

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!..

  Reply to this comment
 17. Amerikani... January 5, 12:12

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!….

  Reply to this comment
 18. Amerikani... January 5, 12:13

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!……

  Reply to this comment
 19. Amerikani... January 5, 12:13

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!……..

  Reply to this comment
 20. Amerikani... January 5, 12:14

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!……….

  Reply to this comment
 21. Amerikani... January 5, 12:15

  …GJERGJI I MADH , tashme eshte i perjetesuar …”IN-PE-RA-TO-RE-BT “Per sqarim te disa komentaruceve…Pal EJLLI(Engjelli), ai qe shkruajti i pari ne shqip formulen e pagezimit…(te pagezoj ne emer te Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte…), ka qene prifti personal(çdo princ kishte priftin e vet personal edhe si keshilltar), i GJERGJIT TE MADH…Nderkohe qe ishte dhe Ipeshkev i Durresit, ishte dhe minister i jashtem i PRINCIT…Marin Barleti nder te tjera shkruan per kete prift katolik…”Ky kryepeshkop qe epirot, nga kryeqyteti i Drishtit, bir i Andrea Engjëllit për të cilin folëm më lart, burrë i pajisur me mendje shumë të lartë e me zotësi të rallë në të folur (në gojtari), me dituri si askush dhe i vaditur në letërsinë e shenjtë dhe në letërsinë humane, si greke ashtu dhe latine, sidomos i shquar për rreptësi në jetë e zakone… burrë që Skënderbeu e mbajti mbi krye për maturinë e tij, kulturën e pastërtinë e jetës, burrë që e respektonin dhe e dëgjonin si ndonjë orakull të gjithë epirotët dhe arbërit…”[1]”…Ne testamentin e fundit , HEROI, …nder te tjera porosit….”ruajeni me çdo kusht fene katolike, dhe mos persekutoni ne emer te saj…..per asnje arsye dhe ne asnje rrethane , mos tradhetoni fene e te pareve…”!!!!…………

  Reply to this comment
 22. Javer January 5, 18:47

  E pabesueshme. Kaloresi i krishterimit konsiderohet I pafe. Kulmi i budallallekut. Mbase Skenderbeu I tha I pari ato fjalet: Feja eshte opium per popullin. Haha.

  Reply to this comment
  • edi January 5, 20:18

   sa tru shabllone qe keni mer aman !
   un mendoj se Virgjili do te thote dicka tjeter ne ate qe shpreh mbi fene e Skenderbeut ,qe s’ka te bej direkt me Fene qe kuptoni ju ,
   ose qe e kundershtoni qellimishte ne kte pike ,sepse s’dini te beni gje tjeter .
   Ka shume kendveshtrime te nji veprimtarie politike apo nji Strategu Lufte apo nji Fihure Historike si GJ.K . Skenderbeu dhe pikerishte kte ben Virgjili ne librin e tij ,qe per trute anadollakut eshte ducka e pakapeshme sepse e kan trurin te kufizuar .

   Reply to this comment
   • Javer January 6, 23:04

    Faleminderit per pergjigjern. Mund te na japesh perkufizimin e fese qe kuptoni ju. Sa per mua mos me quaj anadollak sa jam100% Kristian (kaur) si Gjergj Kastrioti.

    Reply to this comment
 23. Mark .U.K January 5, 19:34

  Nuk me habisin shume mbeturinat turke e qe fatkeqsisht flasin shqipDihet se turk te mire e.ute te mire nuk ka.

  Reply to this comment
 24. demo January 5, 21:15

  Nga cili burim historik e moret qe turqit prune kolone ne Arberi?Qe nga viti 2002 jane kryer tre sondazhe gjenetike mbi popullsine shqiptare dhe ne asnjeren nuk rezultojne shqiptaret me gjak turk.Nga instituti i gjenetikes IGENEA ne Zvicer kemi keto rezultate te popullit shqiptar:30% Ilir,18% fenikas,16% thrak,20% sllav,14% grek,2% viking.Pra,0% gjak turk.Ushtare turq kane levizur ne malet e Shqiperise,por pas fushates ktheheshin ne vendet e tyre.Burimet historike flasin per vendosje te koloneve turq ne Thraken perendimore(Bullgaria dhe Greqia e sotme),ne Manastir dhe ne Shkup.Ata jane ende aty dhe flasin turqisht.As jane sllavizuar,as jane grekezuar,as jane shqiptarizuar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*