Pëllumbi: E majta duhet ta administrojë mirë bujarinë e votuesve

Redaksia Online June 27, 2013 09:18

Pëllumbi: E majta duhet ta administrojë mirë bujarinë e votuesve

Profesori i Partisë Socialiste, Servet Pëllumbi, thotë se fitorja e së majtës është bindhsme dhe e pritshme, pas pakënaqësive nga qeverisja e Berishës. Pëllumbi thotë se e majta duhet të dijë ta administrojë mirë bujarinë e votuesve.

“E majta shpresoj shumë se do të dijë ta administrojë mirë fitoren që i dha në mënyrë bujare elektorati i bollshëm shqiptar.

Fitorja është e bukur, e thellë dhe e pritshme, përballë një qeverisjeje problematike që po i rriste kostot e saj në kurriz të qytetarëve”. Profesori, i cili e ka mbështetur afrimin e LSI-së në koalicionin opozitar, shprehet se këtë radhë e majta diti të dalë mbi të shkuarën dhe të ndërtojë një alternativë solide. “E majta diti të bëjë një koalicion më solid dhe më bindës. Qeveria nuk diti të japë llogari për mosmbajtjen e premtimeve të saj, sulmoi në mënyrë personale opozitën dhe kryetarin e saj Edi Rama, duke menduar se me këtë strategji do të marrë një mandat të tretë, por që rezultoi e dështuar. Duket se populli di të ballafaqojë dhe të zgjedhë mirë mes alternativave. Përveç kësaj, qeveria paraqiti me eufori premtime utopike, vetëm për të shumuar programin e Partisë Socialiste.

Në këto zgjedhje populli tregoi një mençuri të veçantë, pasi diti të zgjidhte alternativën më të mirë për të. Në këtë fitore duhet vlerësuar mirë roli që luajti rinia, që ka qenë shumë aktive dhe pjesëmarrëse me votën e saj në votim, veçanërisht ata që votonin për herë të parë. Vota e tyre duhet lexuar si një votë për shpresën dhe të ardhmen”, citohet Pëllumbi nga gazeta Panorama.

 

Redaksia Online June 27, 2013 09:18
Komento

4 Komente

 1. myftari itali June 27, 09:58

  Ke te drejte zoti Pellumbi,e majta ka qene gjithmone maxhorance ne vend. ,por tradhetaret si nano ,meta ,kazzo islami e ndonje tjeter si karierista cuan uje ne mullirin e berishovic greko -serbit qe i nxorri uje te zi shqiperise ,me shume faj kane keta se salehu ,se po te ishin ne regull keta sbente dot salehu numra qysh beri keto 23vjet .

  Reply to this comment
 2. Fleks June 27, 12:03

  Z Pellumbi!

  Mer te gjithe analizat boterore,per 200 vjecarin e fundit e te me gjeje nje vote te ketij lloji bujare.

  Ku bujaret u shtuan,jo me 1%,as me 2%,as me 3%,as me 4%,as me 5%,as me 6%,as me 7%,asme 8%,as me 9%,as me 10%.

  As me 11%,as me 12%,as me 13%,as me 14%,as me 15%,as me 16%,as me 17%,as me 18%, as me 19% poooor meeee 20%.

  Cfar kish bere Edi me Liken.Ku njeri i trembur nga dy humbjet radhazi.

  E tjetri i trembur sepse kudo qe rotullohej e shihnin si kryeteakuzuar.

  E me programet e tyre:

  Ku njeri thosh;taksa pa taksa,taksa progresonjese,rruge Mali ZI-Greqi,sera me avull,heqje TVSH-rash

  E tjetri,fasonet fasonet.

  Qe as 70% te ndjekesave te Berishes,nuk i ndiqnin.

  E TE RRISNIN VOTUESIT ME 20%!!!!!!???????

  Kur ne anen tjeter kishin nje Berishe 24 ore non stop ne shebim te shtetit e qytetarit.

  Z Pellumbi!

  Nuk ka humbur e djathta aspak,aty e ke ne kufite klasik 40% si zakonisht votoi.

  As nuk ka fituar e majta,se 40% e me pak do votonte.

  POR SISTEMI URITH,qe aplikoi Meta-Rama,perzier me pak sheqer ne kosheret e bletes ne kembim te mjaltit

  Reply to this comment
 3. Fleks June 27, 12:05

  Ja pra ne cdo analize e koment qe kam bere,qysh ne oret e para te fillimit te numerimit te dites se pare kam thene se:
  E majta hodhi ne votime reth 1.600,000 x 60% = 960,000 votues.
  E mori sipas rezultatit perfundimtar57,6%=991.118 vota
  Kurse e djathta ka mbetur ne perqindjen klasike,pasi e ka mendjen te puna jo te kutia kartonit qe te mbushet me letra per te mare pushtetin.
  Pra e djathta nga reth 1.600.000 x 40% = 640.000 votues
  E mori sipas rezultatit perfundimtar39.4%=676.433 vota

  Perfundimisht vertetohet ne menyren me absolute,e pa ekuivok se.
  Ajo qe kam shkruar qysh ne oret e para te numerimit verteteon se:

  Cifti Meta-Rama,kane zbatuar sistemin DUSHKI I RI (URITH).

  Ata e dinin se;njeri shume i friksuar si 2 here humbes,tjetri qe kudo qe rotullohej e shihnin si kryeteakuzuar.
  Se nuk do fitonin kurre me Berishen,krahasuar as nga puna me perkushtim 24 ore non stop,ne sherbim te shtetit e qytetarit.
  As nga simpatizantet lume qe e ndiqnin.
  As nga programi calaman qe kish vete PS e hic programi i LSI-se.
  E kishin kuptuar se i kishin absolutisht te humbura te trija betejat me Berishen.

  Prandaj,kishin mbi nje vit qe kishin ne koke planin URITH.
  Te hidhnin mbi 300 mije votues me shume ne votime se 4 vite me pare.
  Ata e dinin pra se Berisha ish i pathyeshem me pune.
  Prandaj me tekniken URITH,lagje me lagje e dere me dere,komunikuan me nje te pare shtepie.

  I thane:Sheeettttt!
  Pushtetin nuk e mer puna,as fushat elektorale,as ndershmeria e perkushtimi.
  POR COPAT E LETRES=QE MBUSHIN KUTITE,vetem nje dite ne 4 vjete!

  Prandaj,si urithi,jo me 1-2 veta per cdo famije,se mbesim te 40% si e djathta ne votine.
  Por te vershojme heret ne mengjes,3-4 veta per cdo familje.
  Dhe ashtu ndodhi-URITHI I MADH-levizi,me 23 ne mengjes,ishin para kutive mbi 300 mije blete,qe fusnin mjaltin.
  Ku nje pjese e madhe e kish mare sheqerin ne kembim me pare.

  Prandaj sapo mbaruan votimet ne mbremje i kryeakuzuari i LSI-se dhe i tremburi per 2 here Edi,nga votimet e meparshem bertisnin:
  Jane aty brenda 15-20 mandatet e mia.
  Ne jemi fitimtar me mbi 200 mije vota(mbi 200 mije e perfshine 300 mijeshi).
  E do marim mbi 80 deputete.

  I kryeakuzuari i LSI-se,ish aq i sigurte sa perdori dhe i pari fjalen:ish kryeministri per Berishen,menjehere pas votimeve.

  Kuptohet ne menyre sitematike sulmonin me fjale policine etj etj etj etj

  Reply to this comment
 4. Mark uk June 27, 18:56

  Per cfar bujarie e keni fjalen sh Pllumi.Socialistet as nuk do ti shofin ne sy ket populle qu ju thuani,e kan te lete pergjigjen,per vota ju kemi paguar parat.Po nuk doli kshtu flasim manej.Ju e akuzuat Meten si parti se ty te kan rene trut ne qafe e nuk ju pyet njeri,tani e merrmi ne qeveri.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*