A është ky “dokumenti i Katovicës”?

December 7, 2015 12:54

A është ky “dokumenti i Katovicës”?

Përflitet prej vitesh një dokument i tetorit të vitit 1989, më saktë një vendim i një mbledhjeje të Byrosë Politike të PPSH-së nën drejtimin e Ramis Alisë, në të cilin bie në sy vetëdija e krerëve komunistë të Shqipërisë se sundimit të tyre po i vinte fundi, dhe një strategji e tyre për për t’u paraprirë zhvillimeve të pritshme, për të mbajtur nën kontroll tranzicionin e pashmangshëm nga totalitarizmi në demokraci, dhe rrjedhimisht, për të mbajtur në duar në një formë tjetër timonin e drejtimit të vendit.

Në dokument përmendet një dokument tjetër, ai i Katovicës, për të cilin është folur prej kohësh, e me anë të të cilit – siç thuhet – drejtues të komunizmit europiano-lindor, nën dirigjimin e Gorbaçovit, kanë hartuar një plan të detajuar me objektivin për të mos e lëshuar pushtetin. Mbledhja e Katovicës (Katovica është qytet polak) daton në vitin 1987.

“Materialin që më dërgoi Gorbaçovi, kam dy vjet që e studioj dhe ata kanë ecur shumë përpara; për këtë jeni në dijeni”, citohet nga dokumenti t’u ketë thënë të vetëve Ramis Alia në atë mbledhje të mbajtur në Tiranë një muaj para se të rrëzohej muri i Berlinit.

Këtë dokument e ka nxjerrë në dritë Servet Pëllumbi në një intervistë televizive në tetor 2013.

Në fakt, Pëllumbi e ka bërë dhe më parë këtë, në vitin 2008, ku ka pohuar “se kur e ka pyetur Ramiz Alinë se a i ka ardhur ndonjë material nga Gorbaçovi në lidhje me këtë çështje [të Katovicës], ai i [ish përgjigjur] se diçka kishte ardhur atëherë”.

Dokumenti është botuar edhe përpara 17 vitesh në gazetën Republika me burim Tomor Malasi, ish drejtues i Partisë Demokratike të Shqipërisë në vitet 1990-1997.

Servet Pëllumbi

Servet Pëllumbi

Servet Pëllumbi, që njihet si një nga mendjet më racionale të politikës së Tiranës, nuk është mjaftuar me publikimin. Ai ka mbrojtur, duke befasuar shumëkënd, autenticitetin e dokumentit.

Madje, ka bërë dhe leximin e interpretimin historik të tij, duke thënë në thelb se gjithçka e rëndësishme që ka ndodhur pas vitit 1990 e ka burimin te ai fjalim i Ramis Alisë në atë mbledhje të frymëzuar nga Katovica.

Dhe kush njeh historinë e Shqipërisë pas rënies së komunizmit s’e ka të zorshme të puqë parashikimet e planet e hamendësuara të Ramis Alisë me zhvillimet e verifikuara më vonë.

Është aq e qartë kjo përputhje sa të vjen të besosh se ose Ramis Alia ka qenë aq i zotë, sa të ketë kopsitur e paketuar më së miri e me një sens të hatashëm futurologjik historinë e dekadave të ardhshme, ose ndonjë rrufjan është ulur para kompjuterit për të përshkruar atë që ka ndodhur para syve tanë, e më pas na e ka shitur si një dokument të vitit 1989.

Gjuhëtari Ardian Vehbiu, thotë se analiza e dokumentit të mbrojtur nga Pëllumbi ka disa gabime drejtshkrimore që ato mote ishin të papërfytyrueshme në një dokument të Byrosë Politike (mungesa e ë-ve dhe ç-ve në shumë raste, apo përdorimi i disa formave dialektore). Kjo ekspertizë gjuhësore e dokumentit linte të nënkuptuara dyshimet mbi autenticitetin e dokumentit.

Ramiz Alia

Ramiz Alia

Analisti Mero Baze komentoi se ajo që ka ndodhur pas vitit 1990 nuk ka lidhje me asnjë Katovicë, edhe sikur kjo e fundit të jetë një ngjarje e vërtetë.

Publicisti Mustafa Nano thotë se i ka rënë për herë të parë në dorë një dokument i tillë në vitin 1998.

“Nuk më lanë ta mbaja në dorë atë “bombë” më shumë se dy minuta (ishin dhe duar të tjera që kërkonin ta preknin në atë rrethanë), e prandaj nuk po e përmend këtë moment si dëshmi të autenticitetit të tij. E përmend për të thënë se ky dokument ka kohë që qarkullon. Dëshmoj thjesht që ky dokument ka vite që qarkullon, e jo që ky dokument është origjinal. Këtë të fundit nuk kam si ta them” – thotë Nano.

Servet Pëllumbi është i sigurtë se po.

‘Dita’ e ka pyetur nëse “është autentik materali që ai ka treguar në intervistën televizive dhe ai thotë se “po, materiali është autentik”.

“Eshtë një mbledhje e Byrosë Politike, ku Ramiz Alia me më shumë se dy vjet vonesë, u zbulon byroistëve përmbajtjen e platformës së Katovicës, të cilën e kishte marrë nga Gorbaçovi.  Ramiz Alia është mbështetur në materialin e Gorbaçovit dhe thotë: “Socializmi ka dështuar. Cila do të jetë strategjia jonë për kalimin në demokraci? Do të nxisim të krijojmë parti sa të duam, gjithsesi këto parti duhet kontrolluar nga ne”.  Dhe kështu u bë. Vijon Ramizi: “Në krye të tyre duhet të vendosen njerëz që të përkrahin strategjinë. Të përndjekurit politikë, të dënuarit politikë, duhet të përkrahen, por ne nuk mund të bëhemi hyzmeqarë të tyre. Të shpronësuarve do t’u japim letër në dorë që t’u njihet prona, por asnjëherë nuk do t’ua japim. Dhe përfundimi është ky: “Me këtë strategji brenda dy apo tri legjislaturave, do të kemi ish-klasën komuniste në klasë kapitaliste”. Kjo u arrit – thotë Pëllumbi. / Dita /

 

Pjesë nga dokumenti që publikoi Pëllumbi në 2013

Pjesë nga dokumenti që publikoi Pëllumbi në 2013

 

December 7, 2015 12:54
Komento

83 Komente

 1. beni October 11, 09:11

  Po thuaj troc or profesor pellumbi,
  se falimentimi total i ekonomise solli nje ser ndryshimesh gje qe sdo as laps as kalem
  dhe puna e pare qe beri ramizi hapjen e ambasadve qe ne situaten e krijuar tashme ekonomike do te ishin pikerisht ata qe do ti jepnin impulset e para per mbijetese pa shkaktuar tragjedi ashtu si u pasu nga pas nga politikane qe zgjodhi vet alia qe e cun vendin drejt nje lufte civile!

  Esht e njejta metode,por krejt ne nje situat tjetr politike ditet e sotme ku ekonomia ben qe njelloj si ne 90 te te emigroje nje numer te madh te konsiderueshem shqiptaresh ne emigracion te pa ligjshem per te ritur remitancat,duke qen motofi kryesor ne ekonomin qe uk can dot ne konkurencen e tregun gjoja te lire te sistemit kapitalist!

  Shtimi i xhamive e injorances do te pasohet pikerisht me probleme qe europa tashme i ka neutralizuar duke i integruar shoqerine dhe ata qe akoma perballen me integrimin ju tregon vendin,se si mundet te percundojn duke i len te lire te zgjedhin isis si alternative ne irak apo siri!

  Reply to this comment
  • -master chess player.. .. December 5, 21:39

   Habitem me keto reagime te shoqerise shqiptare sot.

   idiotizmi i shume analisteve sot eshte se duhet te ndajme katovicen me elezbiberovicen.

   katovica edhe nese ka egzistuar eshte per tu kritikuar..por nuk kishte rruge tjeter
   ”’pra katovica zgjati nga 1988 deri ne 2 prill 1991…dhe dihet pse ..

   nga 2 prilli 1991 filloi elezbiberovica qe ishte platforma per te prishur votimet e 31 marsit 1991.

   PSE NUK FLITET SOT PER PLATFORMEN SERBE TE ELEZBIBEROVICES KU SALISERBI ESHTE AKOMA ZBATUESI KRIMINAL I SAJ ???

   PSE NUK FLITET PER DY AGJENTURA TE HUAJA QE ORGANIZUAN 2 PRILLIN 1991

   PSE NUK FLITET PER KAPTERRIN E ELEZ BIBERIT FRAN SHKRELI QE I JEP URDHER BERISHES NE 14 SHTATOR 1988 TE TERHIQEJ.

   PRA TE DASHUR QORRA.

   LINI KATOVICEN E KETIJ PELLUMBI TE NGORDHUR POR SHIKONI PLATFORMEN SERBE TE

   ELEZBIBEROVICES..
   FRANSHKRELICES…
   BERISHOVICES QE KENI MIJRA FAKTE…

   FESTONI 8 DHJETORIN…QE ESHTE ME I KEQ SE 7 PRILLI 1939…ME TE VETMIN NDRYSHIM SE PUSHTETI U DORZUA NE TAVOLINE..PA PUSHKE…POR ME VONE U KRYE NJE GENOCID ANTIKOMUNIST XHAFERRDEVIAN…KU DHE EDI RAMA ESHTE KTHYER NE HIJENE ANTIKOMUNISTE..

   Reply to this comment
  • Bureto December 6, 18:02

   Eureka! Dokumentin e Katovices e paska zbuluar profesori socialist (komunist) Pellumbi! Mos bre! Ky dokument eshte shperndare me mijra kopje ne gjithe Shqiperine, duke filluar nga viti 1994. E ka dhene ne mirebesim nje ish,anetar i Byrose Politike, qe ka qene ne ate mbledhje, ku Ramizi shtroi kete Platforme qe u zbatua me sukses ne Shqiperi nga trashegimia qe la ai si, Berisha, Nano, Godo, Gjinushi dhe vete Pellumbi. Ku ishte ne ato vite Pellumbi si nenkryetar i asaj partie qe trashegoi PPSH-ne, si nenkryetar i saj, si deputet dhe si nenkryetar parlamenti. Si nuk e zuri njehee me goje kete dokument. Aaa, nuk kishte ardhur koha. Kesaj i thone “kalova lumin me te, tani u dhjefsha kalin”. Kjo nuk eshte serioze per nje qe e mban veten per intelektual. Keta, dallohen nga te tjeret, vetem se jane ne sherbim te se vertetes dhe per asnje gje tjeter. Ndryshe nuk do te quheshin te tille. Megjithate me mire. Le ta marrin vesh qorrat, se ua thote vete dhe profesori i tyre, se nga ka buruar e keqja dhe pse eshte kjo Shqiperia qe kemi sot

   Reply to this comment
 2. Theofan October 11, 11:27

  Shume i vonuar per pendesen. Te gjitha sa deklaron Pellumbi jane perfolur qe ne vitet 93-94-95, pra diheshin. Ndoshta te dhenat rridhnin nga anetaret e Byrose politike.Pjese nga Dokumenti i Katovices qarkullonin nen dore. Me te drejte i ndjeri Petrit Kalakula thoshte qe Ligji 7501 i eshte lene ne dore Sali Berishes nga Ramiz Alia dhe mos besoni ne asnje nga partite e medha e sidomos ne ate Republikane.

  Reply to this comment
 3. qytetarja October 11, 12:01

  e pergezoj profesorin qe germon ne kete ceshtje dhe denoncon! edhe une mendoj se sa me shume te hidhet drite se c’ka ndodhur ne ato vite aq me qarte dhe te kthjellet do jene shqiptaret per te marre vendimet e se ardhmes! ai qe nuk njeh historine, eshte i destinuar ta perserise! 🙁 ky moment i lejimit te pluralizmit ka akoma shume per te thene per per te shperfaqur..

  Reply to this comment
 4. Flaka October 11, 12:24

  zoti Profesor.
  Tani qe Nano e Berisha u larguan nga politika filloni te flisni.
  Pse keni heshtur deri tani ?
  Pse kerkoni qe nepermjet baltosjes se te tjereve tu shtroni rrugen djemve dhe nuseve te tyre per te bere kariere politike.
  Kur i vune parate djemte e tu, ne kohen e Nanos duke kaluar si te privilegjuar neper dogana pa paguar detyrimet doganore si rrjedhoje edhe detyrimet tatimore.
  Kerkoni te mashtroni Edi Ramen me keto qe shkruani ?
  Ju genjeni (te me fali lexuesi) kur thoni se katovicen e dergoi Gorbacovi, sepse e verteta eshte se ate e ka sjelle Nano(me disa te tjere) i derguar nga Ramizi ne 1987 ne disa vende te lindjes per te pare nga afer kete reforme.
  Profesor ju keni edhe shume te tjera per te rrefyer, po ju presim !

  Reply to this comment
 5. Kristo October 11, 12:41

  Muhabet shumë e vjetër ky… ka të paktën 20 vite që është botuar dhe anashkaluar… Si nuk u kujtua asnjë që të lëvizte as gishtin?! Apo, “bashkëvuajtës dhe bashkëfajtorë”…
  Pavarësisht, “çdo popull meriton qeverisjen që ka”, se ky stan këtë gjiriz bulmet do japë.

  Reply to this comment
 6. lili October 11, 12:56

  Pufffff,edhe kete frênes e kemi pasur ne krye te Parlamentit…
  Turpi i shqiperise jeni ju ,servilet qe déri edhe i sherbyt diktatorit edhe mutave qe la pas e me te cilet je ni te perlyer déri ne fyt!
  23 vjet ju deshten ketij edhe shkaterimi total i shqiperise,,,,Po ju horrat e komunizmit kur Atdhe nuk e keni kujtuar Shqiperine,po vetem Lope per me mbjell…
  E prape as je finale per katovicen e re me Lsi-ne?
  Pffffffff ne dore te kujt eshte shqiperia…

  Reply to this comment
 7. DREAM October 11, 13:01

  Profehorr ..dil ne pension !
  Tashme perandorine ekonomike e keni ne rregull…gjithmone ne kurriz te shqiptareve
  Dhe mbesen ,mire e ke si deputete te partise qe te rriti dhe sterviti si kelysh besnik .
  Intrigoni ndonje gje andej me keshillin e te urteve dhe kujdesohuni qe Piktori te kete ne krah sa me shume rrampolle nga fara juaj e keqe !

  Reply to this comment
 8. Mark.uk October 11, 13:01

  Po mire se po e quajm te vertet shoku Pllumi,po pse Ramizi e la per ne fund per te bere katovicen,Kujt dhe kur I thuani kto dengla more plak matuf,po mjaft I djadhezuar.Ju dhe shoket tuaj thoshnit me te madhe,se jemi te rinovuar si parti,gje qe nuk ka ndodhur ala.Keni Gramos Rucin ish sekretar I pare I komiteti te parties Tepelen,zv/ minister e minister I mbrendshem I PPSH.Ala PS nuk e ka denancue botrisht partin nga e cila doli.Sidoqoft Berisha e denancoj me te madhe ate rregjim,bile I burgosi disa perfshi edhe vete Ramizin qe ja paska bere ket previlegj.Duhet edhe pak kohe per te ikur era e keqe e juaja.

  Reply to this comment
  • liberal October 17, 23:42

   O shoku M… ne UK !

   Si ka mundesi qe ish sekretari i partise se punes se Shqiperise i cili i ka sherbyer me devotshmeri partise se punes se Shqiperise u zgjodh kryetar i Partise Demokratike ?

   Mos valle sepse kishte kaluar pushimet verore me familjen e Enver Hoxhes ?
   Mos valle sepse kish qene doktor i Hysni Kapos ?
   Mos valle se ka perjashtuar dhe internuar njerez nga puna ?
   Mos valle se ishte diten e hedhjes se bustit te Enver Hoxhes me partesy te bardhe ne fiatin e shik’ut duke ‘monitoruar’ situaten nga afer ?
   Mos valle ngaqe ne mitingun tek sheshi Skenderbej me partesy te bardhe bertiste para mikrofonit : RROFTE SHOKU RAMIZ ALIA ?

   Shoku , nuk eshte ndeshje futbolli ku je tifoz me nje skuader dhe nuk ka problem nese ata luajne ndershem apo bejne me hile ne duhet te jemi besnike te skuadres se zemres !

   Eshte histori kombi dhe ka te beje jo vetem me ata qe kane dhene jeten per kombin dhe vatanin por dhe per te gjithe ata njerez qe pesuan disfata e trauma nga me te paimagjinuarat ( pas vitit 1990-2013 ) sepse ne krye te shtetit ame erdhen njerez te papergjegjshem qe me veprimet dhe vendimet e papergjegjeshme pasuruan veten dhe rrethin e ngushte oborrtar dhe masakruan Shqiperine dhe Shqipetaret ne pergjithesi.

   Le te shpresojme qe kjo nuk do te ndodhe me ne te ardhmen pasi jemi nje popull i vuajtur dhe meritojme te mireqeverisemi .

   Reply to this comment
   • Arturi December 6, 00:55

    Mos u merr me Mark pUK-en se nuk mbush fare ai. Eshte thjesht nje çoban dhensh e dhish qe e ka pajise Sali Berishovici me pasaporte “diplomatike”, si shperblim per detyrat (krimet) ne SHIK. 😉

    Reply to this comment
 9. agron October 11, 13:22

  nuk i jap dod pergjigje nje pyetjes time dhe mendoj te mira shqipetareve a ka shqipetare te ndershem qe ben politike ,ose ne te ardhmen do te beje politike sepse nga menyra se si sillen dhe flasin kam shume dyshime.

  Reply to this comment
 10. M.GJILASI October 11, 13:26

  Profesori i MARKSIZMIT na sjell pallavra tash pas so kohesh.Marksizmi si dogme,formoi edhe “servete pellumbe” qe eshte i salduar si marksist dhe se luan as termeti.Nuk e di pse don te behet interesant ky ortodoks fanatik marksist.Na sajon perralla me Ramiz ALINE ne nje kohe kur atehere vertete duhet te ishe “servet pellumb” se kurre nuk takoheshe me RAMIZ ALINE e lere me t’i jepje keshilla apo te diskutoje me te.ORTODOKSI,FANATIK,MARKSISIT,sot perrallis si te doje se po te ish gjalle RAMIZ ALIA do fliste ndryshe ose nuk do fliste fare.Thinjat e bardha nuk fshehin punet e zeza,qofshin keto edhe te “servet pellumbit”.Ne thojza”s.p”‘ se ky perfaqeson fenomen e jo vetem person.

  Reply to this comment
  • Barboon December 6, 10:07

   kujdes me perdorimin e fjales “ortodoks”….se i tmerrove sunitet…..mos u bej “obeze” me “performancen” tuaj…./???
   _

   sa per te tjerat, je shume i sakte…servet pellumbi, sabri godo, gramoz ruci, namik dokle jane enveristet me te medhenj dhe fatkeqesi e kombit….

   Reply to this comment
 11. Bocari October 11, 14:27

  I takon Edi Rames te distancohet nga te gjitha ato ligje qe kane pjelle vitet 1990 -2013 dhe jane antidemokratike, pra 7501 etj., neqotse jo, atehere kjo qeveri eshte nje variant tjeter i vazhdimesise ramiziane. Mua personalisht nuk me pelqejne supat politike. Sot nuk i vihen njerezve kollaj briret. Vetedija e njerezve eshte zgjuar dhe zhvilluar ne keto vite, dhe neqotese ka akoma politikane qe mendojne se populli eshte gomar qe terhiqet prej kapistre genjejne vehten. Problemi eshte tu jepet te gjithe njerezve e drejta per te punuar dhe jetuar.

  Reply to this comment
  • O shoku December 5, 20:13

   O shoku a nuk e kupton qe Rama eshte asi nen menge i grupit te Katovices. Ky grup mbante pardesy te bardha atehere dhe Rama te jesh i sigurte qe ka pasur pardesy te bardhe. Ishin pajisur te tere me kete mjet per te mos u prekur nga forcat e sigurimit.

   Reply to this comment
  • epsi November 18, 16:31

   Sot nuk u vihen brirët…. Jo nuk është e nevojshme tu vësh brirë se i kanë pasur ,ja vuri ppsh për 50 vjet dhe sështë kollaj tua shkulësh

   Reply to this comment
 12. Francisko October 11, 14:40

  Kuriozitetet jane pa fund!profesor ben mire te shpaloset gjer ne fund meqenese e nisi ..Historia i vjen pas…te tregoje per “burgun” qe bente Ramizi dhe Nexhmija diten per syte e botes dhe gazetareve miope shqiptare dhe si naten ne menyre te fshehte si ne kohen e guerriljeve shkonte ne shtepi sebashku me Ramizin..Trego pak per pardesyte e bardha qe ishte nje skenografi per ti mbrojtur nga snajperat maje taracave kur ecte turma e revoltuar…
  Ju urojme shendet per te vijuar tregimin tuaj kurajoz,por si mbas pilafit kur thote populli…Mbasi u shkerhyen shqiptaret para mbrapa ,brenda dhe jashte vendit dhe ju bridhni me foristrada 50 milioneshne…Transparenca ben mire ka thene Engelsi. ..

  Reply to this comment
 13. Loredana October 11, 14:44

  Pershendetje Profesor!
  Juve ju dhimbset populli i mashtruar prandaj dhe po nxirrni sekrete sot…Edi qe do flisni edhe per variantin e “maces se zeze”tha dicka i ndjeri Klosi….Po ju mund te flisni me hollesisht.Ju pershendes!

  Reply to this comment
 14. llazi qe mos qofsha October 11, 15:07

  o profesor i nderuar pa na llafos ndonje sekret tjeter se keto dolen ne drite qe ne 92 ,tani qe i mbushet xhepat te gjithe ju ka ndonje drite jeshile per ket popull se e late si kabul ne mes te mesdheut prej 70vjetesh,,,,, respekt per kurojon dhe nuk dua ta besoj qe dhe per keto qe thua sot ti kesh amanet .

  Reply to this comment
 15. Mesuesi October 11, 15:10

  I nderuari profesor! Ju kam vleresuar,per mendimin tim dhe respekti im per JU, si nje personalitet me nje kulture te gjere ,si nje njeri i matur e me nje llogjik te larte,por kete radhe i nderuari profesor RERVETI,megjithese materjali i paraqitur nga JU .eshte i vertet.po i thene ne kohe te vonuar ,apo si i themi ne ,si kofini pas te vjela.

  Reply to this comment
 16. tironci October 11, 15:12

  amanetet kane vlera … respeke profesor

  Reply to this comment
 17. ardi October 11, 16:16

  Ligjin 7501,edhe Km aktual,thote te njejten gje,pra zbatimin e ketij ligji.Ne parlamentin e pare pas viteve ’90,ka pasur disa deputete qe numeroheshin me gishtat e dores,qe ishin kundra ketij ligji antikombetar.E gjithe klasa politike e asaj kohe dhe e ketyreve aktualeve biles disa kane paturpesine te quhen edhe te djathte,jane per kete ligj pasi vetem nepermjet ketij ligji kane mundesi te perfitojne nga prona e dikujt tjeter.Pra cka thote Pellumbi per te shkuaren mire ben qe e thote pamvaresisht se kjo gje ka qene edhe e ditur edhe e fshete.Vija e demarkacionit ndermjet atdhetarve dhe joatdhetarve,eshte respekti qe shteti ka per pronen e shtetarve te tij.Kjo gje eshte kerkuar edhe nga Europa ne menyre te vazhdueshme,por asnjehere nuk eshte plotesuar kjo kerkese e saj nga ana e shtetarve tane,pasi sic duket te gjithe jane produkt Katovice.Keto tipa qe mund ti permbledhesh me termin e “Njeriut te RI” te krijuar nga perfaqesuesit e kongresit te vazhdimesise dhe te shperndare ne te gjitha partite,duke krijuar celulat e tyre,kane per borxh qe vendin tja falin sllavo-grekeve,e kurre mos tja japin atyre qe i takon e mbrojtur ate ne shekuj.

  Reply to this comment
 18. Kemi October 11, 19:49

  KARBURANTI RESULI er GRABITUR ne Tirane ne fillim te gauges Don. Bosko.

  Reply to this comment
 19. Lemi October 11, 19:50

  Karburant RESULI er ne Tirane Kane pronar me letra dhe ndertim pa leje ne fillim te rruges Don Bosko

  Reply to this comment
 20. Lavdie October 11, 21:32

  Kjo deklarate e Ramiz Alise, e bere me dyer te mbyllura ne nje nder mbledhjet e atehrshme te strukturave partiake, ka vite qe eshte botuar ne revisten letrare ” Mehr Licht” perkthyer ne shqip, ” Me shume drite” pikerisht ne nje nder numrat e kesaj reviste letrare, ka qene i botuar e gjithe deklarata e Ramiz Alise. E kane lexuar shume, une jam nje nder ata lexues qe jam cuditur jo pak, per vertetesine e asaj deklarate misheruar ne gjithe vendimet e politikes se ketyre 23 viteve… eshte nje fatkeqesi e tmerrshme kjo e jona, qe politikanet qe n’a kane ”perfaqesuar” kane lejuar thjeshte iluzionin e nje demokracie qe sikunder edhe ndodhi, nuk do mund te vinte aq shpejt sa e priste populli shqiptar i tejlodhur dhe i perdhunuar nder vite me thirrjet e viteve 90′ ” E duam shqiperine si gjithe Europa”. Le te shpresojme se kete here Rilindja te jete e vertete, ashtu sic edhe theksoi kryeministri Edi Rama, kur tha se : Rilindje do te jete!!!

  Reply to this comment
 21. Pëllumb zaimi October 12, 00:49

  VR!!! Nuk eshté gjë e re kjo puna e katovicës! Ka mbi 10-15 vjet që e di. Diku népër letrat e shumta e kam njé kopje te asaj qe tha z. Servet pëllumbi! Pse prezantohet si gjë e re pikërisht tani? S’besoj se z. Pëllumbi e ka marë vesh tani këtë program “katovica”kur në kohën që e kam marë vesh une e dinin dhe nja 20-30 koleget e mij!? E ndoqa dhe emisionin në channel one dhe me vinte për té qeshur kur gazetaret bënin te habiturin e te paditurin per dokumentin qe nxori z. Servet!? Ndoshta kërkon të tatojë pulsin e pushtetareve te rinj se a dine gje apo jo? Sepse per saliun eshté i sigurte qe e di,përfshi dhe nanon! Mareveshjet berisha-nano shpjegohen dhe me sinkronizimin që duhej te arrinin sipas planit katovician!!?

  Reply to this comment
 22. Pëllumb zaimi October 12, 00:55

  Komunistët i kemi tani kapitalistë por ne ish-komunistët e thjeshtë përsëri mbetëm me gisht në gojë! Dhe atëhere gati sa s’na bënë gropën komunisto-kapitalistët e sotëm!!? VR!!! Nuk eshté gjë e re kjo puna e katovicës! Ka mbi 10-15 vjet që e di. Diku népër letrat e shumta e kam njé kopje te asaj qe tha z. Servet pëllumbi! Pse prezantohet si gjë e re pikërisht tani? S’besoj se z. Pëllumbi e ka marë vesh tani këtë program “katovica”kur në kohën që e kam marë vesh une e dinin dhe nja 20-30 koleget e mij!? E ndoqa dhe emisionin në channel one dhe me vinte për té qeshur kur gazetaret bënin te habiturin e te paditurin per dokumentin qe nxori z. Servet!? Ndoshta kërkon të tatojë pulsin e pushtetareve te rinj se a dine gje apo jo? Sepse per saliun eshté i sigurte qe e di,përfshi dhe nanon! Mareveshjet berisha-nano shpjegohen dhe me sinkronizimin që duhej te arrinin sipas planit katovician!!?

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit October 12, 13:51

   Komunistet-spiune tani i kemi kapitaliste.

   Reply to this comment
  • Sallakja April 28, 11:05

   Nel nome del padre…….spirito santo
   …..zoti mos te perjashtoi gjyktes…..
   Ej la,la. Cos’è ? Non si lotta più ? Si prega ?
   Ma da quando ? Forse è meglio ?
   No. Non è meglio. Pero questo ė uno scoop.
   LOVE, (love un tubbo) non lotta più, ma prega,
   prega per la giustizia.
   Va be,paese libero !
   Buona preghiera.

   Non è che ti “perdiamo” e diventi suora ?

   Reply to this comment
 23. rexhep veseli October 12, 16:13

  Ketij tregimi te vonuar i thuhet”PRIT MAGAR SE DO DALE BARE”

  Reply to this comment
 24. qendrimi drejt October 12, 17:20

  Preofesori do bente mire te shkonte tek prifti ose tek hoxha te refehej pasi sot keto fjale jane
  pa vlere.Populli tani i njeh mire keta interesaxhinj (pazarexhinj e dallaveraxhinj).Eshte me mire te hesht qe te mos hapi defteret e vjeter.

  Reply to this comment
 25. busho31 October 12, 18:03

  Ç’na prrallis ky prof i marksizem-leninizmit kur ka qejf ta quaje veten zbulues te dokumentit sekret te Katovices. Ky dokument i ardhe me fax nga SHBA u botua per here te pare qysh ne vitin tashme te larget 1996 ne gazeten “E Djathta” e PDD-se se Petrit Kalakules…
  E pse ben “zbuluesi” Pellumbi triunfatorin? Thua se nuk e dinte me pare? Edhe ai ka qene nje personazh i dores se dyte te drames Katovica. E tani qe Stalin Berishes i rane patkojt kerkon te beje zbuluesin dhe ne te njejten kohe mbuluesin e kelysheve te asaj kohe te ardhe ne pushtet si triumfatore e demokrate…

  Reply to this comment
 26. lisdushku October 12, 20:46

  Tregoja gjyshit qe ben not,mu tek kilometrat qe i fali greqise,po kjo pjese e Katovices ishte?

  Reply to this comment
 27. Pëllumb zaimi October 16, 14:59

  Që je pijanec e sarhosh ne e dimë o nano,por që të jesh budalla nuk e dimë. Pse ç’kujtoni ju !? Se do dalë nanua e të thotë “unë jam pjesë e skenarit te katovicës”? Kurrë mos mendoni se nanua do té bëjë një pohim të tillë që shëmb komplet karierën e tij? Dhe të saliut po të doni? Në këtë histori puna ështe se ne s’kemi fare nevojë për këtë deklarim nanoist. Ne dhe ju kemi në dorë implementimin 100 përqind të skenarit “katovica”. Çfarë doni më tjetër ju ? Nëse nuk kini në dorë dokumentin e z. Pëllumbi për skenarin “katovica” kini provën e zbatimit të tij dhe kaq!

  Reply to this comment
 28. Shaban Memia October 16, 16:02

  Tosi I nanos eshte kokra e ordinerit,qe te meresh me te eshte humble kohe.Me pal fjale nje vemje.

  Reply to this comment
 29. sabri October 16, 16:10

  Pellumbi mbahet si baba i teorise qe zbatoi komunizmi ketu. I jati i tij njihet mire ne Korce per bemat ne zbatim te reformave te egra te Koci Xoxes ndaj klases intelektuale, te asaj tregtare dhe te pasur.
  Katovicen e ka ditur shume mire ai vete i pari sepse u rrit ne zyrat e PPSH dhe jo sidokudo, por ato qendrore.
  Katovica pasqyrohet me se miri ne trashegimine e vete familjare te servet pellumbit: fatkeqesi qe historia do te flase shume vone.
  Sa per nanon, e te tjere, jane te gjithe bij komunistesh: nuk kane ndryshim as keta qe iken e as keta qe erdhen tani,
  ndaj mos u genjeni me fluska boshe. Shqiperia vijon te sundohet nga komunistet: kete e dine mire Serveti, berisha, nano, Edi e Co

  Reply to this comment
 30. PPSH-ja, Partia juaj .... October 16, 17:09

  Mos u lodh … populli e di te verteten:
  Ti dhe Deputeti-plak kriminel Sal jeni “katapultuar” ne pushtet nga Ramizi dhe Nexhmija.

  Reply to this comment
 31. AP October 16, 20:13

  Serveti nuk me cudit, ndersa Nanua me shkaketon te vjella.
  Katovica more Katovica! Kam 25 vjet qe e degjoj kete Katovice dhe deri tashti di se Katovica eshte nje qytet ne jug te Polonise.Kur dhe kush do na shpjegoje me dokumenta kush u mblodh atje, perse u mblodhen, c’fare vendosen?Per mua Katovica eshte nje thashethem, i perseritur aqe shume nga njera goje ne tjetren dhe sot ka marre statusin e te vertetes.Botoni dokumenta c’ka thene atje kryelegeni socialist dhe legenet e tjere. Katovica ju duhet politikaneve palaco te tranzicionit per te justifikuar tradhetine dhe impotencen e tyre intelektuale.Boll me dengela, kini 25 vjet qe na genjeni me fantazmen Katovice!

  Reply to this comment
 32. Aliu nga Selenic October 16, 20:31

  Nuk diskutohet qe eshte zbatuar Katovica pore Ramiz Alia u mashtrua keqas ne percaktimin e ketyre dy kandidaturave.
  Arsyet perse u nis qe Ramizi i kandidoi.!
  Berisha vinte nga nje zone shume patriotike.Nuk i shkoi ndermende Ramizit qe Berisha do te ishte besprere. Pra une nuk e dije se si ky njeri ka njollosur ato figura legjendare te rrethi te B.Currit.
  Vetem nje Rasta .Tropojani Mic Sokoli i vuri gjoksin topit te armikut per te cliruar shqiperin, ndersa po ky tropojan Berisha i jep nafte serbise dhe detin kriqise.Pra e ku, nga kulla e filidishte.Gjykoni sote keto dy ekstreme.
  Ndersa Fatos Nano i rritur nga KQPPSH besonte shum teke ky.Qe te dy i fun ferren atdheut dhe e permjerren Katovicen. Edhe i burgosuri politik sikur ta kishte marre drejtimin e shqiperis kurr nuk do te lejone shkatrrime te ketije karakteri.
  Vendet e lindjes edhe ato e zbatuan Katovicen pore vendin e tyre e ruajten dhe tranzicioni atje kaloi pa probleme te medha. Ekonomia u rujte ne te gjith vendet duke perjashtur shqiperin .
  Perfundimishte vendosja e Fatos Nanos dhe Sali Berishe ishte fatkeqesi kombetare.!

  Reply to this comment
 33. studenti. October 16, 20:55

  “Kotovica” eshte nje e vertete e thjeshte qe dihet, por ne opinjonin tone nuk ka marre ndonje rendesi sepse ai eshte i kompleksuar si gjithemone jo nga faktet qe tregojne te verteten e nje rrethane, por nga “legjendat urbane”.Gjitheçka ka ndodhur ashtu siç ishte thene, komunistet u bene kapitaliste, pasi pronaret dhe te persekutuarit politike, u genjyen, u perçane si ne kohen e tiranise duke u ushqyer me propagande.Antikomunizmi Berisha- Nano ishte sugjestioni i tyre qe njerezit te ngopeshin me lugen bosh siç kishin bere nen tiran, ndersa vete do te ngopeshin me pasurine e parane.Luhudhiaret,hajdutet, rrenacaket, ngaterrestaret, mekataret dhe injorantet qe u vune ne sherbim te tyre duan te besojne se dyshja Berisha-Nano erdhi ne skenen politike se “ishin djegur per vatane”, te cilin me vone e shkermoqen,e perlane.Nano flet per deformim karaketeri te profesorit, duke mbuluar klounaden e tij e te doktorit, ca lehes te tij i kujtojne profesorit shkollen e partise e babane, ndersa nuk kujtojne xha Thanasin,ne KQ, ne TV, me besnikun e tiranit nder gazetare dhe spiunimet qe bente komunisti Sale si i marre.Kush i mban mend topat e Jelcinit mbi parlamentin rus, ato duheshin hedhur se per “Katovicen” nuk duhej te dyshonte askush.
  O njerez, thirrni mendjes, ne kete derexhe kemi ardhur se politika jone ujin me shporte e mbush.

  Reply to this comment
 34. ty October 16, 22:15

  Berisha dhe Nano jane dy figurat me te ndyra, me te papergjegjshme, me kriminale, me vulgare, me mosmirenjohese, me hajdute, me ngatrrestare, me fyese, qe ka nxjerre kombi yne.
  Te mbarsur me keto dukuri e karakteristika kjo dyshe beri ç’ i deshi kokrra e qejfit per vendin qe lengon. Ata duhet te fshihen e jo te dalin te flasin pa pike turpi e pergjegjesie.

  Reply to this comment
 35. MARKO October 16, 22:43

  Nano eshte Katovice me vete.

  Reply to this comment
 36. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. October 16, 23:59

  Miksture vllaho-cobano-serbo -sllave -komuniste -sallate -ruse -polake !
  Me se shumti ENVER HOXHA ,dogmat e tij i percillte me komunistet sllavo-maqedonas ,te cilet i mbaji deri sa ishte gjalle .
  Kurse ata qe ishin nga JUGU dhe qe e ndihmuan per te mbajtur pushtetn BASHTUA i GJIROKASTRES ,si MEHMET SHEHUN ,KADRI HAZBIUN ,HYSNI KAPON i eleminoi fizikisht deri ne 1982 ,pra nga nje ne vit ,sepse keshtu ishte urdheri nga U.D.B-ja Jugosllave .
  Se sa fajtore ishin te tre “”LEBERIT ” nuk e gjykojme dot ne dhe as kokat e KUQE dhe BLU te nxehta akoma qe vijne nga BETEJAT qe u duket sikur kane ndodhur ne te SHKUAREN e AFERME ..
  Mut i jati , mut i biri
  Mut ai qe beri T’ane !
  Shqiperia ishte programauar qofte nga SHERBIMET e FSHEHTA JUGOSLLAVE qofte edhe nga C.I.A qe ne vitet ’80, qe te kishte ne krye nje UDHEHEQES nga VERIU kur behej fjale per ate se ky do te kishte ndikim ne KUFIRIN jashte -shteteror .
  KATOVICA ,ishte thirrje nga “”KUSHTRIMI i te PAREVE “” ,sepse sado qe ne shanim me nenen e babe revizionizmin RUS e ishim pjese e bllokut komunist te vendosur qe ne JALTE ne shkurt 1945 nga 3 MUSKETERET ROOSWELT -STALIN -CHURCHILL.
  Servet Pellumbi ,nuk flet kot sepse ashtu ka ndodhur ,por NDRIOJA (( Fatos Nano -cobani )) perdridhet kot si gjarperi kur e qellon Shqiponja me sqep ne koke .
  IMAM -BALLAJDIA me perberes FATOS NANON ,BESNIK MUSTAFAJIN ,MEHEMT ELEZERIT ,LISIEN BASHKESHKURTERIT , SALI BERISHEN gatuhej qe ne vitet 85-86 ne guzhinen e NEXHMIJE HOXHES nga USTAI i QOSHEVE RAMIZ ALIA
  Tash qe RAMIZI nuk eshte me dhe NEXHMIJA KA VENDOSUR deri ne vdekje “”SILENCIO STAMPA “”,dalin pak nga pak mbas shiut krimbat sepse ka akoma lageshtire .
  Me pak fjale me LEGENI ne kete MIKSTURE eshte NANO -COBANI qe e tradhetoi pjesen e elektoratit qe i ishte caktuar per te mbrojtur ,kurse SALIU edhe pse KRIMINEL nuk e tradhetoi ANEN e tij te “DJATHTE “”,pra rolin qe i ishte caktuar .

  Reply to this comment
  • Lleshi December 6, 01:22

   Nje pjese te analizes e ke te drejte , por lajthit ne kryesoren ! Ishte Nexhi qe beri fejesen me mbesen e Ramiz Halese dhe jo e kunderta ! Me fejesen donte te siguronte Ramiz Halene , se mos e preknin te tjeret , qofte dhe Enveri vete !

   Ramizi ishte vegel e disave nga agjenturat e huaja , por gjithnje nen urdherat e Nexhmijes !

   Eleminimi i leberve qe thua ti eshte i vertete , sepse kemi nje dukuri te shtrire ne kohe te shkurter ! Dhe nga kjo ti duhet te kuptosh , se me ardallosjen e Enverit , per Nexho-Ramizin , kishte ardhur koha e sulmit !

   Pra Shqiperia nuk u gjend rastesisht ne fund vitet ’80 dhe fillim vitet ’90 , perpara nje situate te “papritur” ! Kishte me shume se 10 vjet qe punohej parapa shpine sistematikisht ! Kete e provon rrenimi i ekonomise gradualisht deri ne skamje !

   Fatos Nano nuk tradhetoi askend ! Fatos Nano kishte dhe iu dha mision te shkaterronte pikerisht PPSH e mbetur ! Skema ishte e tille Fatosi nga brenda dhe Saliu me sulm nga jashte ! Te huajt e dinin ashtu sic e dinin dhe beniaminet e tyre brenda Shqiperise se forca reale e Shqiperise qendronte tek pastertia dhe cilesia e organizmit shoqeror te PPSH-se ! Se juve ngaterroni byroistet me PPSH-ne !

   Kjo solli fragmentizimin e organizuar te Partise Socialiste , e cila sot eshte nje forca inekzistente ! Kjo coi ne “lojen ” me Ilir Meten , me “katarsisin” e Nanos etj etj , te cilat mund t’i shikoni fare paster po te ktheni koken pas !

   Sot duket hapur se sa te lumtur jeni dhe sa te lumtur jane shqiptaret ! Si e braktisen vendin mbi 2,5 milione shqiptare , si e shkaterruan cdo mjet pune e prodhimi ! Si e shkaterruan cdo pushke dhe fishek !

   Kjo lumturi ku ne ndodhemi sot , ishte planifikuar te ishte e tille ! Ne u treguam , injorante , debile , budallenje dhe po keshtu vazhdojme te jemi !

   Ketu nuk eshte fjala per socializmin , por eshte fjala per shqiptaret dhe vendin e tyre Shqiperine , i cili nuk eshte me vendi i tyre ! Cdo vend ka kapitaliste ! Edhe Maqedonia e Mali i Zi , por as tek keto nuk u shkaterrua asgje dhe aq me pak shteti ! Por edhe ne keto vende qe nuk u shkaterruan , shqiptaret jane ata qe jane me keq , ose me sakte , keq e mos me keq !

   Hapni syte te kuptoni dhe lerini pordhet me Katovica ! Ne kete vend nuk drejton asnje shqiptar , lere pastaj te drejtoje per shqiptaret !

   Reply to this comment
   • Dinjiitetshem per te verteten January 26, 23:49

    Zoti Lleshi! Keni bere nje analize te perkryer dhe reale. Shqiptaret jane kthyer ne te pazote te shohin te verteten dhe ne te pazote ne mbrojtjen e vendit te tyre, sepse shkaterruan gjithcka nen drejtimin e agjencive te huaja te inteligjences qe synonin dhe arriten shkaterrimin e gjithckaje.

    Reply to this comment
 37. arsen October 17, 01:51

  gazetar besoi se ka dhe fotografi te tjera per ish kryeministrin Nano, sic ka dhe per mesuesin e filozofise komuniste e te dashuruarin me Marksin duke numuruar parat e kontrabandes me te birine????? mbase po na nxisni ti botojme diku tjeter.

  Reply to this comment
 38. komentuesi October 17, 05:37

  gazetari: shume akuza per ju ne gazeten dita????
  nano:komentuesit ne gazeten dita jane te gjithe shpellare.une nanoja i neglizhoj ata.tani ne 2013 une po e degjoj per here te pare kete emer qyteti.une merrem me biznes,seks e alkohol une nanoja nuk jam coban por thjeshte nga fshatrat e gjirokastres me shtepi pa nevojtore por coban nuk jam,une nuk merrem me pulitike.degjoni o shpellare une jam i afte te gjej kush jeni ju qe komentoni kam bere nje liste me emrat tuaj dhe do tju asgjesoj(vras)
  gazetari: sho-ti nano,por mesuam edhe nje gje qe nuk je coban.
  gazetari: te majtet ne shqiperi ju akuzojne per tradheti te idealeve te se majtes?
  nano: te majtet duan akoma enverin,por kjo kohe mund te vije andej nga 2020.he per he jemi duke zbatuar orientimet qe na vijne nga adriatiku………
  gazetari: pse merresh akoma me reagime te popullit i cili mire ose keq eshte duke gjykuar gjithe aktivitetin tend gjate karrieres tende?
  populli shqiptar ka shume te drejte te indinjohet,ne shkaterruam gjithshka por plani i se ardhmes eshte qe ne kemi djalin tone per te bere perseri shqiperine sic e beri i jati i tij.

  Reply to this comment
 39. PRONARI I VERTETE I SHQIPERISE DHE I SHQIPTAREVE ME DOKUMENTA TE RREGULLTA JO SI TE NANOS NE OPERACIONIN PELIKAN October 17, 05:42

  PLANI I SE ARDHMES ESHTE QE NE KEMI DJALIN TONE PER TE BERE SHQIPERINE SIC E BERI I JATI I TIJ.

  Reply to this comment
 40. PRONARI I VERTETE I SHQIPERISE DHE I SHQIPTAREVE ME DOKUMENTA TE RREGULLTA JO SI TE NANOS NE OPERACIONIN PELIKAN October 17, 05:47

  CANEN ORE NUK E NJEH E KE NGA ANET E TUA O NANO DHE ISHTE ZANATCI SI EDHE TI.BASHKE ME GRUPIN HANTE E PINTE.
  SE MOS ESHTE GHE KUSHERIRI I SHOFERIT MORE I LYMOS????

  Reply to this comment
 41. PRONARI I VERTETE I SHQIPERISE DHE I SHQIPTAREVE ME DOKUMENTA TE RREGULLTA JO SI TE NANOS NE OPERACIONIN PELIKAN October 17, 05:50

  LYMUA MOS KA QENE GJE SHOFERI I LIMOS ME TRE DYER????????
  fis jane.jepi more jepi me ju lumte sqepi.

  Reply to this comment
 42. aron October 17, 08:52

  Po ne burg keta qe zbatuan “Katovicen “pse u futen? Eshte e paplotesuar ka radhen saliu!
  Ishte pjese e planit ?

  Reply to this comment
 43. Vëzhguesi F. October 17, 17:06

  Per disa lexuese te kesaj gazete, per te mos vene ne siklet moderatorin, dua tu beje nje keshille …shoqerore. Nuk ka problem qe dilni me nick ne fore fjalishe, mua te pakten nuk me bene pershtypje, se dhe vete mbaj nje nick qe per disa ka sherbyer dhe si pikenisje per te me fyer. pa problem se virtualsiht jemi dhe secili tregon ate çka ai eshte ne te vertete.
  Por fjalen e kam gjetke. Ca ketu, pa lexuar fare shkrimin fillojne dhe gjoja komentojne duke shkruar gjithfare budallalleqesh, Ndonjeri i bene thirrje profesorit te dale ne pension se e kujton adoleshent 40-50-60 vjeçar si vetja e tij. Nuk eshte lapsus dhe mos u çudisni se tek disa te vonuar mosha e adoleshences eshe rritur. Servet Pellumbi eshte nje pensionist e megjithate atij si profesor nuk mund te ia privoje te drejten ndonjeri qe shkarravit ketu, qe te mos te thote te vertetat historike. Dikush pyet se ç’eshte Katovica? Po lexo shkrimin mor zotni se aty e ke pergjigjen. Kurse njeri ketej nga fundi qe kerkon te beje “estrade”, ngaqe nuk ia di anen komentit, ose nuk ia ka idene, fillon e shkruan tri komente me nga nje fjali pa kuptim. Miq jini serioze dhe mos u beni karagjoze virtuale . Qe te mos komentosh nuk ka ndonje problem, por te thuash budallalleqe eshte eshte njelloj si te baltosesh surratin dhe te shihesh ne pasqyre.

  Reply to this comment
 44. abuzuesit ne litar October 17, 18:04

  VEZHGUES iF :
  tre fjalite pa kuptim jane fundi i PROCESIT KATOVICA pra ku do te mbrijme pas disa kohesh.kete ti e di shume mire por si legen qe je nuk te pelqen.

  Reply to this comment
 45. mua me pelqen te jem skllav dhe i skllaveruar_per vezhguesin f October 17, 18:22

  katovica eshte organizuar nga partia e punes ne qender e rrethe.
  pronari i vertete i shqiperise dhe i shqiptareve o idiot eshte bosi i katovices
  qe do te vere nen diktat shqiptaret ne te ardhmen e afert.
  kurse canja i lymos se limos eshte nje abuzues qe kishte marre vesh procesin katovica dhe abuzonte nen hunden e lymos se limos.

  Reply to this comment
 46. per vezhguesin f October 17, 18:24

  ty vezhguesi F te pelqen te rritesh e vegjetosh nen aromen e tumaneve te PANTERES SE KATOVICES.

  Reply to this comment
  • Tartufi April 28, 21:21

   Ky Vezguesi i bythes kerkon o miku tim te rije jo tek tumanet qe i thua ti,por tek
   tumanet e pickes se plakes se tij.

   Reply to this comment
 47. per aronin October 17, 18:27

  aron per zbatuesit e katovices do te kete tituj hero i kombit .burg do te kete per njerezit e pambrojtur

  Reply to this comment
 48. Vëzhguesi F. October 17, 20:44

  Per reaguesit qe nuk kane as shkollen fillore:
  Faleminderit qe me fyeni!.
  Kur te fyen nje injorant dhe rrugaç qe ka nje kompiutr dhe ka mesuar gjithsej 20 shkronja, eshte me te vertete nje lloj relaksi se me ne fund te ka kuptuar prandaj hahet me rrobat e tij.

  Reply to this comment
 49. lexuesi October 17, 21:47

  qofsh i nderuar vezhgues

  Reply to this comment
 50. laberesha April 28, 10:52

  NJE MEXHLIS TE MADH NA CELI, PANDELI JANO VANGJELI, SI KOFINI PAS TE VJELI. NJE PYETJE PROFESORIT TE NDERUAR OSE YLLIT SIPAS PSEUDONIMIT: KU ISHE ZOTROTE 25 VJET QE NA DENONCON SOT KATOVICEN? AS KUR ISHE DREJTUES I PARLAMUTIT NUK TE RA NDER MEND, PO KALOJE LIGJE TE VECANTA QE DIKTATORI DHELPRAK TE MERRTE SHPERBLIME TE VECANTA SHUMEMILIONESHE.

  Reply to this comment
 51. XUME PROTOPAPA April 28, 11:31

  U BETE SI MARIA PENTITA

  apo ne shqip u bete si Maria e Penduar ! Me qe pata mundesi te lexoj artikullin ne versionin e pare te pa cungur si ky i tashmi, me solli ne kujtese tere piruetat e Servet Pellumbit gjate ketyre viteve te fundit. Ai perseri insiston ne nje strategji qe nuk ka ekzistuar ndonjehere siç eshte kjo “KATOVICA” !

  “E deklaroi Guri Zeneli i Ramiz Alise ne gazeten SOT (15.01.2015)” sjell ne librin e tij te fundit Pellumbi, me probleme si duket akoma pas kokes se çare nga kelyshet e Gazidedes, qe mbushi ekranet e botes perendimore nje here e nje kohe.

  Po aty, rrefen “ja sollen jugosllavet”, e me tej “ja rekomanduan bullgaret” !

  E kam thene edhe disa here te tjera, ne Katowice te Polonise, ne demostraten e organizuar nga pjestare te ardheshem te Solidarnosh-it, te Leh(k) Valesa-s , eshte bere publike per here te pare nje liste me kerkesa drejtuar qeverise polake te kohes, te drejtuar nga Jaruzelski.
  Kjo e vertetuar nga shumica e gazetave perendimore.

  Gorbaçovi nuk ka qene as edhe nje here te vetme ne Katowice, ai thjesht perpunoi me pas kete liste me kerkesa te demostruesve polake, duke e quajtur Perestrojka.

  Natyrisht Ramiz Alia, planin e tij per shkaterrimin e Shqiperise e ka pergatitur qe ne 84-tren (e me shume gjasa edhe me heret), nje vit para vjedkjes se Enver Hoxhes. Kesaj strategjie reaksionare e antishqiptare, si agjent serbo-malazez i datuar qe ne gjeneze te tij, i parapriu me “arratisjen” e dy shkerdhatave motrat Islami per tu koordinuar me Bibere-Shkrelet e turnit, me takimin e Sali qenefit ne Paris po te njetin vit me agjente te CIA-UDB-se, duke patur mbeshtetjen e plote te super agjentes e tradhetares se kauzes enveroxhiste Nexhmije Xhuglini.

  Desha ti kujtoj edhe nje here ketij renegati trushkulur (Servet Pellumbit), se si ne çdo ambasade jo vetem shqiptare, nje nga sektoret eshte edhe pikerisht mbledhja dhe perpunimi i informatave per ngjarjet ne vendet ku ato ushtrojne aktivitetin e tyre.
  Te njejten gje ka bere edhe ambasada shqiptare ne Poloni, duke i derguar materialet ne kohe reale edhe per ngjarjet e Katowices dhe listen me kerkesat e grevisteve polake, qe po ti lexosh ne gazetat e kohes, perputhen ne çdo pike me platformen Perestrojka te Gorbaçovit, qe Ramiz serbo-malazezi e ka quajtur “Podgorica” !

  Listen me persona te rakomanduar, ne doren e kodosheve te Biberaj-Shkreleve, ku nder te tjere spikaste emri i Sali Qenefit, e kam pare qe nga fundi i 89-tes ne ameriken e Donald Lu-se.

  Me interpretimin qe i ben ngjarjeve te periudhes se “shkerdhatokracise”, Servet Pellumbi, ne vitet qe do vijne, me dokumentimin e tyre, do kosiderohet si nje nga sharlatanet me te ndyre te politike beresve shqiptare, nje renegat keqedashes e mashtrues i realitetit te perjetuar te kohes se pas “qepes”, siç preferon ndokush ta quaje periudhen e socializmit real.

  Reply to this comment
 52. Bocari April 28, 13:28

  @komentuesve

  me pelqejne komentet tuaja, megjithese ashtu sic thoni per Z.Pellumbi jane me vonese. Te pakten tani pas 25 vjetesh disa njerez nga ne e kane te qarte skenarin e luajtur. Te gjithe ne e kemi degjuar fjalen Katovice prej shume vitesh dhe po e perjetojme, se si idete e saj jane zbatuar ne saje te pjellave kriminele,qe ka nxjerre gjiri i popullit ne terrenin e verberise. Deri tani programi i Katovices ishte nje program qe qarkullonte pa dokument te mirefillte, por i falemnderit @Xume Protopapes, qe me mendjemprehtesine e tij hedh drite mbi origjinen e tij, qe une tani e besoj komplet. Pra Katovica eshte programi ramizian i formuluar ne bazen e ideve te Gorbacovit, pra eshte perestojka shqiptare, qe u vu ne duart e Nanos dhe Berishes , per tu kthyer ne katastrofen shqiptare.
  Por ndryshe nga ju,une vleresoj qendrimin e Prof. Pellumbit dhe i them faleminderit edhe pse me vonese, ben nje punim te tille dhe mbi te gjitha vleresoj fjaline;

  “Mesa duket kjo lojë ka për të vazhduar gjatë, edhe pas 25 vjetëve të deritanishëm!”

  Me kete fjali Profesori, ky ish komunist, daja i deputetes, sic thoni ju, na njofton se edhe qeveria e sotme, eshte zbatuese e ketij programi. Pra per mua shtrohet pyetja, mire para 25 vjetesh ishim naiv dhe e hengrem sapunin per djathe, pra Sal komunistin per demokrat, po sot kur nje person i afert i sistemit, denon planet e ketij sistemi dhe lajmeron se kjo loje ka per te vazhduar gjate, eshte i rregullt qendrimi yne te kritikojme gjithshka dhe ta quajme te gabuar?
  Ne mbledhjen e pare te partise demokratike diku fundi i Shkurtit 1991, ne pallatin e kultures Tirane ne dikutimin tim shtrova pyetjen se si ka mundesi qe Sali Berisha, ky komunist i niveleve drejtuese, sekretar i organizates se spitalit mund te udhehiqte demokracine, dhe kush e kish zgjedhur ate si te tille, kur nuk ishin bere as zgjedhje dhe skish as anetare te rregullt te kesaj partie. Pergjigja ishte qe Sali Berisha me perjashtoi nga partia per ide radikale. Asnje nga salla e mbushur me mbi 300 intelektual nuk me perkrahu. Sot themi se nuk e dinim. Edhe une nuk e dija atehere, por llogjika me tha se kjo nuk eshte e mundur. Tani Servet Pellumbi lajmeron dhe ne i themi, ik o truthare dhe dil ne pension.
  Do tu beja thirrje te gjitheve juve, o atdhetar te mire, te dalim njehere nga pritshmeria dhe kritikat e pafundme, dhe te marrim fatin e jeteve tona ne duart tona, duke pranuar se edhe nje shqiptar tjeter di po aq sa di une dhe ndoshta edhe me shume. Une jam e parimit se vetem bashkimi ben fuqine dhe me kujtohen fjalet e gjyshes, edhe budallain kur flet degjoje, se ne 100 budallalleqe 1 eshte e drejte.

  Reply to this comment
  • Lleshi December 6, 01:38

   Kjo loje ka synim zhdukjen e shtetit dhe faktorit shqiptar ne Ballkan ! Ti po e meson sot historine ?

   Ky eshte qellimi final , i cili me sa duket eshte afruar shume !

   Reply to this comment
 53. ari April 28, 23:05

  ore lerini bla bla. Do vi na 1 burre ta fuse sali qenin ne burge,dhe tja nxjerrin me fakte poshtersit dhe spiundheqet e tije keti qeni

  Reply to this comment
 54. fteri April 29, 06:47

  *****ARI-je flori ,u ralizofte deshira juaj .T E KALOHET nga llafet , batutat e retorika boshe ne vepra konkrete ,te arrestohet vrasesi ,vjedhesi,mashtruesi .S.Berisha vrau 4 qytetar te pa fajshem perse nuk arrestohet?…….~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 55. Mark uk December 5, 20:07

  liberal: Si ka mundesi qe Gjergj Kastrioti i sherbeu turkut per 25 vjet,pastak ik e vjen ne Shqiperi.Nga byroja politike vetem ish ministri i jashteshem i Shqiperis Reis Malile ka then ne mbledhje.Edhe po i mbydhem deren pluarizmit,ai do futet nga dera.

  Reply to this comment
 56. miri December 5, 20:14

  Nga ana gjuhësore ka mbi 12 gabime drejtshkrimore, dhe shumë të tjera ortografike, pikësimi, pa folur me mungesën e “ë”.
  Nuk duket zyrtare

  Reply to this comment
 57. Arben December 5, 20:26

  PJELLAT E KESAJ STRATEGJIE I KEMI NE PARLAMENT.

  TE ENJTEN TE GJITHE PARA PARLAMENTIT, TI DJEGIM TE GJALLE KRIMINELET.

  Reply to this comment
 58. ´ December 5, 20:30

  Ja dhe pllumbi sorres politike e tregoj prrallen per sonte ,
  qe ti vere ne gjume shqiptaret ,te knoq .

  Po pastaj ?

  A ndryshon gje ne maskaraden pollitike kjo shashke e vonuar e patriotit allaturka ?

  Te gjitha kto idiotsira qe tregojn kto te pafytyre sot ,neper media ,
  nuk ndryshojn asgje ne ate bote te marre fund ,assssgjo !
  Ja psh ,
  te gjithe shqiptaret dijne se sali berriShit dhe basha ,firmosen dhurimin e detit GREQISE ,
  dijne se vrane ne Gerdec 28-shqiptare gra pleq e femije ,
  ekzekutuan mes bulevardit 4 demostrant te paarmatosur ,po vazhdojn te degjenerojne Parlament ala dhe madje pretendojne ne te marrin pushtetin me dhune ,
  dhe cfar bene shqiptaret ?
  nJI MUTE QE TE HANI TE GJITHE :
  jU JETONI VETEM PER BLA BLA BLA

  Reply to this comment
 59. SuloKapedani December 5, 20:45

  TE nderuar komentues!Katovica ekziston,eshte nje qytet i Polonise dhe aty eshte bere nje takim me liderat e Partive Komuniste te Lindjes ne drejtimin e Gorbaçovit.Pavarsisht jo ne pjesemarrje P.P.Sh.-ja ,u jane derguar te gjithave Partive Komuniste vendimet e Katovices.Kjo ne mos gaboj eshte mbajtur ne v.1987.Ramis Alija me sekretariatin e tij e ka mbajtur sekret dhe me vone ia beri te ditur byrose politike.Ne vendet e lindjes katovica u zbatua shpejte ndersa te ne filloi me vendimin e P.P Sh.per pluralizmin i cili krijoi partite e para dhe pastaj me privatizimin qe e pasuan me ligjin 7501.Ka shume gjera qe ende nuk behen te ditura por keto i di sala me tosin qe edhe katovicen e zbatuan ne interesin e tyre personal.Pluralizmi politik ,krijimi i partive dhe gjoja levizja e dhjetorit ISHTE REFORMA E MADHE E FUNDIT QE BERI PARTIA E PUNES SHQIPERISE.KJO REFORME SOLLI KETE DEMOKRACI TE SHKERDHYER QE UDHEHIQET NGA TE TJERET.PANDAJ NE VUAJME DHE KEMI PER TE VUAJTUR GJITHMONE KUR UDHEHIQEMI NGA MASHA QE I PERDOR LOBI KANIBAL.

  Reply to this comment
 60. fteri December 5, 21:10

  Mir keni bere skenarin se kush do te jene kapitalistet e ardhshem,po per shfrytezimin barbar te popullit dhe lenjen ne varferi ekstreme ne prag vdekje e keni menduar ? ,keni vjedhe ,djege, shkatrrua , rrenuar dhe grabit pasurite e shqiptarve. Kush e dha porosine ,per shfrytezimin barbar e te pa shpirte e pa meshirshem kriminal qe denoje me pushkatim fabrikat ,uzinat,krenarine e industrine shqiptare te ngritur me djerse e gjak e sakrifica te shqiptarve ?. Kjo ishte tipar themelor i politikes tuaj. Kapitalizmi juaj 24 vjeç ishte politika e tokes djegur ,duke lene gjithe popullin pa pune,pa buk,pa ushtri,pa mbrojtje.TURP !!!

  Reply to this comment
 61. gogo December 5, 21:18

  Nuk ka asnje cudi!Ne fund te vitit1989,tekstualisht,pike per pike,kete material e kemi degjuar ne sallen e Teatrit te Operes dhe Baletit,te incizuar,pa qene prezent asnje nga Byroja Politike,por thjesht nj’a dy persona nga ish Komiteti i Partise i Rajonit 1. Ne kete salle kane qene te ftuar te gjithe punonjesit,qe punonin neper dikasteret qendrore,pra neper Ministrira dhe ne Kryeministri,ku kam qene edhe une personalisht. Me kujtohet si sot dhe me kumbojne ende ne veshe fjalet e shqiptuara nga Ramiz Alia.Ne ate salle kane qene shume njerez dhe nuk ka asnje sekret ketu, vazhdimisht eshte folur per kete dhe Servet Pellumbi nuk ka bere asnje ”zbulim”,por vetem se e permend ne librin e tij apo neper intervista. Ligji 7501 eshte vetem nje nga direktivat famekeqe,e zbatuar me fanatizem nga Sali Berisha ,nga Fatos Nano dhe qe po mbrohet nga Edi Rama! Kjo e verteton katerciperisht ate qe thote Ramizi ne kete fjalim,qe do te uzurpojne te gjitha partite qe do te krijohen dhe ky eshte nje realitet i hidhur! Pra,te ashtuquajturit ”dhjetoriste” nuk jane gje tjeter vecse pinjollet e Partise se Punes,me emra te Partive bija te asaj partie,vecanerisht te ashtuquajtures Parti Demokratike! Ndaj,mos u cuditni,se direktivat e Katovices,jane plotesisht te sintetizuar ne ate fjalim te Ramiz Alise dhe jane zbatuar me fanatizem nga Saliu e Fatosi e qe po i vazhdon me kembengulje Edi!

  Reply to this comment
 62. shpatar December 5, 22:20

  Lexoni me vemendje komentin qe ka bere “shqiptare shari” tek artikulli mbi kartolinen e Saliut drejtuar Hysni Kapos .Une kam nxjerre kete konkluzjon .
  Politike ne vitet ku komandoj Alia kishte degjeneruar plotesishte .As Alia vete nuk dinte te perballonte ndryshimet me shpejtesi qe po pesonte lindja ;bile as vete ruset nuk dinin se cte benin .Ne kete situate te dale nga kontrolli cdo varjante qe hidhet ka perputhje
  .Une kam patur rastin ti ngre nje ceshtje Ramizit dhe nga ai kuptova se ne ishim te kapitulluar .Behet fjale per vitin 1988.Me kete dua te them se Alia ka menduar me shume per te arthmen e tije e te familjes se sa eshte mbeshtetur tek udhezimet e Gorbacovit qe ka shume mundesi diskutoheshin ne qarqe politike te vecanta .Ramizin nuk e perfillte asnje udheheqes i vendeve te Lindjes .Por levat ,qe une me shume i besoje spiunazhit, kane arritur ti sigurojne informacjon se si do te veprohej me vendet e Lindjes ne prag shperberje. Veprimet e Alise kane perputhje me ato te Katovices se keshtu i vinte dhe per shtat pozicjonit te tije.
  Kjo situate, ku vete Alia nuk dinte si ta mbyllte karieren e tije, u shfrytezua nga shume agjentura te tjera per te depertuar ne shtetin e pas shperberjes me elementet e tyre te kompromentuar . Dhe ne i kemi akoma ne kurrize ate qe nuk beri dot Ramizi .Ti hapte rruge pluralizmit duke u terhequr sic u terhoqen shume udheheqes komunist .Kjo do te shkaktonte nje anomali por shume shpejte gjerat do te viheshin atje ku duheshin .Nuk do te perfitonin agjentet si Saliun , Nanon e kompani qe populli nuk e pirdhte fare se kush ishin .Ata dolen ne skene nepermjet Alies.Kjo duket dhe nga fakti qe per shume vite Alia nuk e perfillte fare Saliun e shume te tjere si ai .I futi ne loje vetem kur pa se rezikohej jeta e tije dhe e familjes. Une largohem dhe ju le ne dore te beni cte doni pa me prekur mua .Kete kushdo do ta pranonte .
  Ndoshta pa e ditur njeri tjetrin Alia dhe Saliu i sherbenin te njejtit padron .Fakti ,qe keto kalbesira te komunizmit egzistojne dhe jane potente, tregon se populli shqiptare eshte i tradhetuar deri ne palce .Alia eshte dhurata e agjenturave me forcen e pushtetit te Hoxhes .

  Reply to this comment
 63. Luan Rukaj December 5, 23:36

  RAMIZ ALIA ËSHTË NËNA E TË GJITHAVE TË KËQIA NË SHQIPËRI. Ramiz Alia tradhëtar, kriminel ,agjent i vjetër i KGB-së dhe UDB-së në shërbim të të gjithave agjenturave të huaja përveç shqiptarëve dhe Shqipërisë.Zbatues i shumë marveshjeve të fshehta antishqiptare ku tradhtoi shkatroi perspektivën, të ardhmen e shqiptarëve, duke krijuar dy parti fallco me në krye persona njësoj si vetja i tijë tradhëtar kriminel Sali Berishën dhe Fatos Nanon .Pra i rekumanduar nga agjenturat e huaja për të vënë në krye të PD & PS Sali Berishën & Fatos Nanon për të realizuar planet djallëzore në Shqipëri. Më e tmerrshmja ishte se nuk e mori kurrë ndëshkimin nga drejtsia pas 1990, por u morrë në mbrojtje nga ortakët antishqiptar Sali Berisha Fatos Nano ,Aleksandër Meksi,Ilir Meta, Pandeli Majko , Bamir Topi , Edi Rama Lulzim Basha….
  Si ka mundësi që asnjë gazetar që ka marë në intervistë Ramiz Alinë nuk ja drejtuan pyetjen:PËR CILAT INTERESA PUNONI JU RAMIZ ALIA? Pas kësaj pyetje të afishonte në ekran monitor : TRADHËTITË E KRIMET E URDHËRAT E MARVESHJET E FSHEHTA ANTISHQIPTARE…. FJALIMI/ Strategjia e Ramiz Alisë në mbledhjen e Byrosë Politike të vitit 1989: “Partitë të kontrollohen nga ne”,Potokolli i dytë i Korfuzit më 1990,Çfarë rezulltati mund të presësh nga gazetarët Blendi Fevziu ,Sokol Balla… që mbulojnë krimet e tradhëtarit të Kombit Shqiptar Ramiz Alia ?Asnjë kryetar opozite në botë nuk e mbante Sali Berishën në qeveri as 24 orë por faktet treguan se e mbajtën ortakët antishqiptarë Fatos Nano,Aleksandër Meksi, dhe Edi Rama .

  Kush mund ta besojë se afrimi Doktor në bllok i Sali Berishës nuk ishte aftësia e tijë por ishte aftësia e Ramiz Alisë i rekumanduar nga agjentura e KGB-së dhe UDB-së?

  Një fjalë e urtë popullotre thotë: ,, O balo, të hëngërt tënja të keqen e ke brënda,,!

  Reply to this comment
 64. petraq December 5, 23:37

  shqiptar te poshter qe nuk doni shqiperine mbas 25 vjet demokraci mereni akoma me katovica.duhet ta kuptoni njehere e mire qe shqiperia nuk kthehet me te mendesia feudale zogolliane ajo ka perqafuar demokracine amerikane dhe populli perkrah qeverine perparimtare rama meta.

  Reply to this comment
 65. Andrea December 6, 00:15

  Ne qofte se atij kombi nuk vihen ne balle njeres qe ju dhibset Atdheu dhe ai popull i shperfytyruar eshte e kote qe komentoni.Koha e llafeve dhe analizave ka perenduar,prandaj ajo qe u be me Causheskun ne i990,duhet te filloje ketu por me e ashper duke i varur neper neonet e qyteteve keta sharlatane qe tallin bythen me popullin dhe kane vene pasuri perallore.Katovica dihet qe ne fillimet e demokracise ne shqiperi duke u tallur me deshiren e studenteve per nje demokraci reale dhe mbeshtetja qe ju dha nga populli per tju bashkuar europes.Nuk ka perse te shijne me keta injorante te politikes se nuk behet shtet me kriminelet e hajdutet e ketij kombi ne parlament e ne qeveri.

  Reply to this comment
 66. Ardi December 6, 00:24

  Po cfare profesor leshi aman.
  Mjere ky vend…
  Justifikim per injorancen dhe kriminelet na del profesor?
  Po perse more injorante shqiptare te pagdhendur perdhosni edhe titujt shkencore?
  Qysh kur nje vegel behet profesor pa bere asgje pervecse duke shkruar idjotizma te tipit ‘e lagu apo nuk e lagu?’ Dava fshatari nga katundet e korces. Asnje gje teorike dhe vec budallalleqe komuniste.
  Turp per partine, turp per juve qe ja botoni dhe komentoni.
  Ky vend nuk ka nevoje per kritike te paafte.
  Ky vend do burra.
  Qe nuk jane gjekundi, ketu e qindra vjet.
  Merruni me katundare pe korce nqs nuk mendoni njesoj.
  Kemi te ardhme si komb e jo shaka!

  Reply to this comment
 67. Ardi December 6, 01:01

  Gazete kurvash jeni!!!!
  Perse komenti im nuk del aty?
  Qelbesira kurva komuniste!

  Reply to this comment
 68. shqiptar sharri. December 6, 20:06

  PER TE,GJITHE ANTIKOMUNISTET DHE ANTISHQIOTARET,DHE BASHIBOZUKET E REAKCIONARET DHE BIJT E BIJAT E BASHKPUNTORVE TE NAZIFASHIZMIT BALLIST-ZOGIST DHE LEGQLIST,KJO ESHTE POROSIA.
  Mbyllne,halen se ju jeni veten ca hipukrit dhe zuzar qe nuk ka kandar qe ju mate te kqiat dhe mbrapshtit e juaja.Sistemi komunist nuk ra vetem ne shqipri,dhe nuk ishte vetem shqipria komuniste ore te mjer,por ishte gjysma e evropes lindore dhe ca pjes te afrikes dhe po te amerikes latine si kuba apo,nikaragua e shum shtete dhe kombe tjera.Pra ishte koha e revolucionit te tetorit rrus,qe ende nuk kishte triumfue ne evrop per vetem ne rusin cariste,pra viti 1917-1918,mesadij une.Prandaj dhe koha e pruri qe edhe ne shqipri apo dhe te te rijte shqiptare kishte depertue letersia dhe veprimtaria e ideve humanitare te socializmit apo komunizmit te detajuara nga KARL MARKSI,FREDRIH ENGELSI,TE DYTE KTA FILLOZOF GJERMAN ME PREJARDHE JUDE,POR IDEN E KTYRE KOLLOSVE E KISHTE VERE NE VEPRIM KONKRET VLLADIMIR ILIC LENIN,PRA NJI RUSOSLLAV,dhe ne ato kohra ishte epoka e revolucionit te fillozofis marksiste per tedrejtat e klases puntore dhe kunder shtipjes s borgjezis pra kjo ishte nji epok qe edhe shqiptaret dote,inkoadroheshin ne luften kunder borgjeziz si gjith popujt e botes ore te mjer kete nuk jeni ne gjenje ta kuptoni ju tradhtaret e kombit dhe te vendite.Po,lexoi dofar nasradina,intelektuala te bythes,apo ardi,i nji fisi te bizonve te indis,apo do love,te rugve te parisit dhe shum injorante qe kan punuer dhe vepruar knder shtetit dhe popullit,qysh ne kohen e luftes e deri ne ditet e sodit kta renegat punoin nen urdhrat e serbvemgrekve,maqedonve e krejt antishqiptarve ne bot kta jan hyzmeqaret e te hujve.JU,qe jeni duke sulmuar te kaluaren 50,vjecare ju nuk jeni shqiptare por jeni dobicat e baballarve tuaj qe nuk i njihni se kush ju ka bere,JUVE JU KAN PJELL NENAT,POR JU NEN E QUJNI PELEN OSE LOPEN,CFAR TJU THEM QETER ORE ARVIZU,ALIAS NASRADIN,ALIAS INTELEKTUAL,ARDI,LOVE,E SHEM E SHUM QURAVEC QE JENI NE KETE FAQE TE KOMENTEVE,JU JENI PLEHU DHE FLLIQSIRAT E KOMBIT TON,JU JENI JASHTCYTJET E POPULLIT TON,KUR JU TRADHTARET I NDERONI SI HERO,DHE HEROT I PRBUZNI DHE I SHAJNI JU JENI,E KQEJA MA E MADHE DHE TURPI I KOMBIT TON,KUR JU PERBUZNI DHE KUNDERSHTONI LUFTEN NACIONAL CLIRIMTARE DHE PARTIZANET QE CLIRUAN SHQIPRIN QE JU PAS 50,VITEVE E SHKERDHYET DHE E DHYET KETE SHQIPRI.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim